Programul teraselor se va prelungi până la miezul nopții. Orban: Mi-am dat acordul

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 14 august 2020, 11:05 Actualitate | Esenţial


Orban și Nicușor Dan, în Centrul Vechi
Foto: Guvernul Romaniei
​Premierul Ludovic Orban a anunțat vineri că programul teraselor va fi prelungit până la ora 24.00. Guvernul va aproba vineri hotărârea de prelungire a stării de alertă.

„​Am avut mai multe solicitări pentru prelungirea programului teraselor până la ora 24. Mi-am dat acordul”, a declarat premierul.

În prezent, terasele sunt obligate să închidă la ora 23.00.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6242 vizualizari

  • +4 (24 voturi)    
    Lol (Vineri, 14 august 2020, 11:07)

    HP [utilizator]

    Hai cu ora 2, si nu te mai lua atat in serios bai nimicule.
    • -15 (29 voturi)    
      Adica... (Vineri, 14 august 2020, 11:15)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui HP

      ...avem peste 1400 de cazuri/zi si peste 50 de decese si noi continuam relaxarea? Astia sunt nebuni de legat! Unica solutie e reintroducerea starii de urgenta, problema tarii nu e ca dau faliment 100 de terase.
      • +16 (30 voturi)    
        cu parere de rau.... (Vineri, 14 august 2020, 11:28)

        florin4u [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        nu ai toata tigla pe casa!!!Cum sa afirmi ca unica solutie e reintroducerea starii de urgenta?Ingroparea economiei are un impact infinit mai mare decat pandemia!!!Trezeste-te Gheorghe! Cu mentalitatea asta esti bun de sef de raion....la Obregia!
        • -4 (10 voturi)    
          Probabil... (Vineri, 14 august 2020, 13:15)

          grongobar [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

          ...ca astepti 1000 de morti /zi ca in Italia in Martie ca sa eliberam economia de pensii si salarii. La sfarsitul starii de urgenta aveam 125 de cazuri/zi acum 1415. Cine nu are tiglele pe casa?
          • +2 (2 voturi)    
            probabil ca ... (Vineri, 14 august 2020, 16:20)

            florin4u [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

            astept sa se mai destepte/trezeasca oamenii.Tot ce trebuie sa faci este doar sa deschizi ochii.Boli au fost....boli vor mai fi.Daca esti incapabil sa iti porti de grija...atunci se numeste selectie naturala.
      • +2 (8 voturi)    
        Lol (Vineri, 14 august 2020, 12:23)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Stai acasa si poarta masca.

        Multa sanatate !
      • +5 (7 voturi)    
        Hai sa vedem de ce nu ai dreptate (Vineri, 14 august 2020, 12:26)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Starea de urgenta si statul in casa nu rezolva boala sau virusul in sine. De ce? Simplu: un singur infectat asimptomatic va merge la un spital si va da boala la mai multi care vor fi in perioada de incubatie tot asimptomatici si o vor da colegilor care o vor duce la partenerii lor de viata care au stat in tot acest rastimp acasa. Asadar este IMPOSIBIL sa inchizi toate caile de propagare, intrucat tocmai ti-am aratat una care nu poate fi inchisa. Mai vrei una? Incendiu in casa unui bolnav, la care sunt chemati pompierii si paramedicii.

        Tot ce face o inchidere este sa cumpere timp si sa tina numarul de cazuri active mic. Cum efectuezi o deschidere, numarul de cazuri doar va creste. Nu are cum sa scada din moment ce relaxezi niste restrictii.

        Solutiile pe termen lung sunt doua: vaccinul si imunizarea de turma (cu milioane de victime in lume). Pe termen scurt este mentinerea numarului de cazuri grave in limitele acceptabilitatii la sectiile de terapie intensiva si medicamentos tratatea efectelor. Suedia a mers pe varianta imunizarii de turma, ceilalti pe varianta vaccinurilor. Vom vedea care a aplicat o tactica mai buna. Acum este IMPOSIBIL de zis, oricat am critica un model sau altul. De ce? Pandemia e inca la inceput. Stai linistit: vin toamna si iarna, cand va trebui sa te inghesui undeva cu alti oameni.

        NICAIERI in lume inchiderea nu a rezolvat numarul de cazuri. Chiar daca a facut-o local, odata cu deschiderea granitelor au venit cazuri noi.
        • +3 (3 voturi)    
          Discutabil (Vineri, 14 august 2020, 12:56)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

          Nu sunt expert, nu vreau sa impun pareri, dar subiectiv as zice ca vaccinul va aparea destul de tarziu si nu se stie cat de eficient va fi (ca durata sau mutatie a tulpinii). Cel mai probabil as merge pe varianta de tratament. Desigur, fiind virus, nu e atat de simplu incat sa prescrii eritromicina. Pe de alta parte au fost experimente si de alte clase de medicamente anti-virale si poate in timp, vor fi dezvoltate si pentru coronavirusi. Desigur, durata poate fi la fel de lunga (sau mai lunga) ca pentru dezvoltarea unui vaccin, iar pentru ca sunt doar teorii, nu vom sti sigur care dintre ele va fi mai eficient ca "leac", asa cum ai zis.

          Despre imunizarea turmei nu sunt pareri optimiste inca. Dar, asa cum ai mentionat, inca suntem la inceput si vom vedea. Chiar daca "turma" nu se va imuniza, nu inseamna ca nu va fi macar un pacient imun la el. Si HIV se credea ca nu poate fi oprit si tot s-au gasit oameni care sunt imuni la el, deci orice este posibil.
  • +5 (15 voturi)    
    Ai lu' Covid au dreptate. (Vineri, 14 august 2020, 11:37)

    Alex735 [utilizator]

    Sa fie democratie, libertate!
  • +4 (6 voturi)    
    Evident (Vineri, 14 august 2020, 12:01)

    robyzs [utilizator]

    Orban are nevoie de bani la buget si sa dea impresia ca Alegerile pot avea loc fără riscuri.El oricum se testeaza saptamanal.
  • +5 (11 voturi)    
    slab la incasari bibicule? (Vineri, 14 august 2020, 12:25)

    Francisc 1 [utilizator]

    v-ati dus pe fenta generala si nu v-ati uitat si la suedia , acum platiti , sa vedeti la iarna ce circ va fi !
  • +6 (8 voturi)    
    Ludo,stii cum e prelungitul programului teraselor (Vineri, 14 august 2020, 12:25)

    Susufler0 [utilizator]

    de la 23:00 pana la 0:00 ?

    PS. La fel cum e cu majorarea pensiilor cu 14% si nu cu 15% !

    PS. Catu finantistu', pe pariu ca atunci cand isi da intalnire cu cineva nu spune "Ne vedem in 5 minute" ci "Ne vedem in 4 minute" ! :)))))))
  • +5 (5 voturi)    
    Gest cu tenta electorala. (Vineri, 14 august 2020, 12:52)

    IosifGuias [anonim]

    Intram, totusi, in campanie electorala, in care bunavointa guvernului liberal in relaxarea treptata a masurilor anti-pandemie va conta la urne !