Alegeri în SUA: Trump blochează fondurile poștei pentru a stopa votul prin corespondență

de DG     HotNews.ro
Vineri, 14 august 2020, 7:57 Actualitate | Esenţial


Donald Trump
Foto: JOHN ANGELILLO / UPI / Profimedia
Președintele american Donald Trump spune că se opune suplimentării fondurilor destinate poștei naționale pentru a preveni astfel extinderea votului prin corespondență care ar favoriza democrații la alegerile prezidențiale din noiembrie, relatează BBC News.

Trump a susținut în repetate rânduri că votul prin corespondență ar afecta campania sa în favoarea democraților, în condițiile în care sondajele arată o luptă foarte strânsă între el și democratul Joe Biden.

Democrații au denunțat poziția sa, afirmând că aceasta este o încercare de a bloca votul americanilor împotriva sa. În contextul pandemiei de coronavirus, este de așteptat ca numărul alegătorilor care vor opta pentru votul prin corespondență să atingă un nivel record la scrutinul prezidențial din noiembrie.

Miercuri, Trump le-a spus reporterilor că refuză să acorde 25 de miliarde de dolari drept fonduri de urgență pentru Serviciul Poștal al SUA sau 3,5 miliarde pentru asigurarea securității la alegeri.

Joi el a recunoscut că motivul refuzului său este legat de opoziția față de votul prin corespondență.

"Vor 3,5 miliarde pentru ceva ce se va dovedi a fi fraudulos. Practic, aceștia sunt bani pentru alegeri”, a comentat el într-un interviu telefonic pentru Fox Business Network. "Acum au nevoie de acești bani pentru a face poșta să funcționeze, pentru a prelua milioane și milioane de voturi. (..) Dacă nu batem palma, asta înseamnă că nu vor avea bani, adică înseamnă că nu vor putea avea vot prin corespondență, pur și simplu nu vor putea”.

În pofida supozițiilor lui Trump, nu există prea multe dovezi care să ateste riscul unei fraude electorale sau favorizarea unui partid, acest tip de votare fiind utilizat de către armata americană, notează BBC News.

Un purtător de cuvânt al echipei lui Biden a precizat că președintele SUA sabotează un serviciu fundamental pe care se bazează sute de milioane de cetățeni, care își primesc economiile sau medicamentele prin intermediul poștei, și asta pentru că ”vrea să-i deposedeze pe americani de unul dintre drepturile fundamentale, acela de a vota în siguranță în timpul celei mai catastrofale crize de sănătate publică din ultimii 100 de ani”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3210 vizualizari

  • -20 (26 voturi)    
    Este firesc așa. (Vineri, 14 august 2020, 8:17)

    prec [utilizator]

    „sute de milioane de cetățeni, care își primesc economiile sau medicamentele prin intermediul poștei,”. Adică cei care depind de pomeni, asistații, populația de culoare, ce-i legați de mila statului la ei.
    • +16 (22 voturi)    
      wtf? (Vineri, 14 august 2020, 9:19)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui prec

      pensiile la ei sunt private. economiile populatiei nu inseamna ajutor de la stat, ci proprietate privata...
      • -11 (15 voturi)    
        Dar nu au carduri? Nu au conturi? (Vineri, 14 august 2020, 12:56)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        Nu se leagă... Pensia privata nu are posibilitatea de alimentare a conturilor???? Folosește posta de stat?
        Prin posta de stat trimite statul ajutoare. La populația de culoare chiar trimite multe: ajutoare, bonuri, tichete....
        • +10 (12 voturi)    
          ... (Vineri, 14 august 2020, 14:01)

          g01an [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

          nu inteleg ce te freaca pe tine grija daca cineva vrea sa primeasca o parte din bani cash sau orice alta nota de informare in format fizic ca sa stie ce se intampla cu banii lor. si da, o sa foloseasca serviciul federal de posta, pentru ca platesc din taxele lor ca sa faca fix asta, chestiuni care nu se intampla de ieri de astazi. din nou, nu este treaba ta ce servicii alege fiecare sa foloseasca.
    • +12 (18 voturi)    
      Credeam ca numai lui Lukasenko ii e frica de votul (Vineri, 14 august 2020, 12:01)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui prec

      cetatenilor tarii lui...
    • +8 (16 voturi)    
      "Amice, (Vineri, 14 august 2020, 12:22)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui prec

      esti idiot..." (Caragiale)
  • +11 (29 voturi)    
    Halal (Vineri, 14 august 2020, 8:54)

    dandantheman [utilizator]

    Halal democratie!
    • -11 (21 voturi)    
      De ce-i "Halal"??? (Vineri, 14 august 2020, 9:14)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui dandantheman

      Vrei sa votezi, mergi la vot.
      • +10 (20 voturi)    
        Si daca vor sa voteze prin corespondenta? (Vineri, 14 august 2020, 10:41)

        lavru [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        O metode legala de altfel. De ce Trump incalca aceasta libertate a americanilor?
        • +4 (8 voturi)    
          Cand infurii bizonul (Vineri, 14 august 2020, 17:37)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui lavru

          Imi amintesc ce-a patit un candidat roman la presedintie cand a limitat votul in strainatate la turul intai. S-a trezit cu votul in national cu peste vreo doua milioane fata de socoteli in turul doi.
          Credeti ca bufalo-ul american e mai calm in asemenea situatii? Eu cred ca nu! Cred ca democratii zic in soapta: enerveaza-i Dony, enerveaza-i!
    • -8 (16 voturi)    
      O stire pe jumatate (jumatatea nasoala desigur) (Vineri, 14 august 2020, 12:13)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui dandantheman

      Democratii au vrut sa conditioneze un pachet de ajutor pentru someri de finantarea suplimentara a postei, ca sa poata impinge agenda lor cu votul prin corespondenta.

      Trump a fortat pachetul de ajutor printr-un ordin executiv. Acum democratii miauna ca totusi vor banii suplimentari pentru posta.

      Dreptul la vot exista, nu il incalca nimeni. Problema la americani este lipsa unor carti de alegator, deci votul prin posta chiar este problematic, pentru ca nu se poate sti cine voteaza de fapt.

      Afirmatia ca armata americana foloseste sistemul n-are nicio legatura cu realitatea civila. In armata se stie exact cine e fiecare persoana.

      Cazurile de frauda electorala dovedite au fost intr-adevar putine, dar oamenii mergeau la vot si erau cel putin inregistrati de camerele din sectiile de vot.

      Daca nu exista o verificare a identitatii alegatorilor si nici imagini cu persoanele care au mers la vot, cum putem sti ca voturile sunt legitime?

      Si in America exista probleme cu listele electorale: prima problema este faptul ca oricine se poate inscrie, fara a face dovada cetateniei, iar a doua problema este prezenta persoanelor decedate pe liste.

      Daca toti oamenii de pe lista ar primi prin posta formulare de vot prin corespondenta, ce se va intampla cu buletinele trimise decedatilor? Pot fi completate si trimise de altcineva. Unii alegatori si-au schimbat adresele, deci buletinele de vot ajung la alte persoane. Sunt foarte multe probleme.

      Mai intai americanii trebuie sa inventarieze si sa securizeze identitatea alegatorilor legitimi si doar apoi se poate organiza un vot general prin corespondenta. Putin probabil sa se produca o astfel de identificare a alegatorilor, pentru ca se opun destul de multi politicieni din ambele tabere.

      Oricum nu mai este timp pentru asemenea manevre pana la alegerile din noiembrie.

      Sper ca am reusit sa ofer context, desi am constatat ca de multe se doreste doar rahat, fara context.
      • -5 (9 voturi)    
        + (Vineri, 14 august 2020, 14:38)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

        Info bun
      • +6 (14 voturi)    
        Who Can Vote? (Vineri, 14 august 2020, 15:36)

        honk [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

        You can vote in U.S. elections if you:
        -Are a U.S. citizen

        Who CAN’T Vote?
        -Non-citizens, including permanent legal residents
        https://www.usa.gov/who-can-vote

        Frauda votului prin corespondenta este extrem de rara
        https://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-53353404
  • +11 (25 voturi)    
    Trump sanctioneaza Posta americana (Vineri, 14 august 2020, 9:17)

    truiad [utilizator]

    Mizerii anti-democratice, tipic trumpiste, in tara care isi permite sa dea lectii de democratie.
  • +13 (23 voturi)    
    A sabota dreptul la vot e incalcarea democratiei (Vineri, 14 august 2020, 10:18)

    cabora [utilizator]

    Intr-o tara ravasita de epidemie, condusa de un incompetent ca Trump, cetatenii fioresc doresc sa voteze intr-un mod sigur care sa nu le puna sanatatea in pericol.

    Ghinion, au la conducre un analfabet functional cu instincte autoritare care face totul sa ramana la putere. Marele "patriot" se teme de votul concetatenilor sai.
  • +13 (23 voturi)    
    E disperat (Vineri, 14 august 2020, 10:44)

    lavru [utilizator]

    Biden e sus in sondaje, lumea il blameaza pentru numarul imens de morti Covid, puscaria se apropie cu pasi repezi de el, singura scapare e imunitatea functiei. Se tine cu dintii de scaun, inclusiv prin metode ilegale, ca sa nu ajunga la puscarie de fapt.
  • -11 (17 voturi)    
    cum (Vineri, 14 august 2020, 11:52)

    martel55 [utilizator]

    e lupta strsnsa?pai saptamana trecuta parca avea 15 procente avans senilul ala
  • +11 (19 voturi)    
    Cred ca la ora asta expertii (Vineri, 14 august 2020, 12:27)

    John M. [utilizator]

    in Constitutie analizeaza ce sa faca in caz ca bizonul nu vrea sa paraseasca postul dupa ce va fi invins in alegeri. Asta e situatia pentru care art.2 din Constitutie a fost conceput: forta armelor pentru a salva democratia!
    • +4 (10 voturi)    
      N-au ce analiza (Vineri, 14 august 2020, 14:43)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      "The 20th Amendment to the Constitution, adopted in 1933, shortened the transition period by moving the beginning and ending of the terms of the president and vice president from March 4 to January 20."
  • +11 (17 voturi)    
    i dare you (Vineri, 14 august 2020, 14:19)

    albik [utilizator]

    dupa ce pierzi alegerile Trumpache te provoc sa nu parasesti functia. Ne vom distra cand FBI te va scoate in catuse din Casa Alba.