UPDATE Curtea de Apel trimite dosarul 10 august la Tribunalul București

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 10 august 2020, 14:05 Actualitate | Esenţial


Palatul de Justiție - Curtea de Apel București
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
UPDATE Curtea de Apel București și-a declinat competența către Tribunalul București pentru soluționarea cererii DIICOT de redeschidere a anchetei împotriva șefilor Jandarmeriei în dosarul „10 august”.

Decizia Curții de Apel:

  • Admite excepţia necompetenţei materiale a Curţii de Apel Bucureşti – Secţia I Penală - judecător de cameră preliminară. Declină competenţa de soluţionare a cererii de confirmare a redeschiderii urmăririi penale, dispuse prin ordonanţa nr.111/II-2/2020 din 04.08.2020 a procurorul şef al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism, în favoarea Tribunalului Bucureşti – judecător de cameră preliminară. În baza art.29 alin.5 din Legea nr.47/1992 respinge ca inadmisibilă cererea de sesizare a Curţii Constituţionale cu excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art.90 din Legea nr.135/2010 (Codul de procedură penală), formulată de intimatul Cucoş Gheorghe Sebastian, prin apărător. Cu recurs în termen de 48 de ore de la pronunţare în privinţa dispoziţiei de respingere a cererii de sesizare a Curţii Constituţionale. Definitivă în privinţa restului dispoziţiilor.

​Curtea de Apel București amânase, luni, o decizie în cazul cererii DIICOT de redeschidere a anchetei împotriva șefilor Jandarmeriei în dosarul „10 august”. De asemenea, a fost respinsă cererea de recuzare a judecătorului Ruxandra Grecu de a participa în cauză.

Săptămâna trecută, CAB a amânat pentru luni discutarea acestei cereri. Conform deciziei instanţei, şefii Jandarmeriei implicaţi în acest caz vor fi citaţi să se prezinte luni la proces. Marţea trecută, procurorul şef al DIICOT, Giorgiana Hosu, a infirmat parţial soluţia de clasare a dosarului ''10 august'' şi a dispus redeschiderea urmăririi penale în cazul foştilor şefi din Jandarmerie. Soluţia de redeschidere a anchetei trebuie aprobată de un judecător, după care dosarul va fi preluat de Parchetul Militar.

Dacă magistratul de la Curtea de Apel Bucureşti va aproba ordonanţa DIICOT, se va redeschide urmărirea penală faţă de colonelul Gheorghe Sebastian Cucoş, fost prim adjunct al Jandarmeriei Române; maiorul Laurenţiu Cazan, fost director general al Direcţiei Generale de Jandarmi a Municipiului Bucureşti; colonelul Cătălin Sindile, fost şef al Jandarmeriei Române; comisarul şef de poliţie Mihai Dan Chirică, fost secretar de stat pentru relaţia cu prefecţii din MAI.

Aceştia vor fi cercetaţi pentru săvârşirea infracţiunilor de abuz în serviciu, participaţie improprie la purtare abuzivă, participaţie improprie la fals intelectual, participaţie improprie la uz de fals, complicitate la abuz în serviciu şi complicitate la participaţie improprie la purtare abuzivă.

De asemenea, dosarul se va redeschide sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de favorizarea făptuitorului, fals intelectual şi uz de fals.

În ordonanţa de redeschidere a anchetei, Giorgiana Hosu explică faptul că procurorul Doru Stoica, cel care a clasat acuzaţiile la adresa şefilor Jandarmeriei, nu a readministrat probele strânse de Parchetul Militar în dosarul ''10 august'' şi nici nu a reaudiat suspecţii, victimele şi martorii.

Giorgiana Hosu arată că şefii Jandarmeriei nu au vrut să dea declaraţii atunci când au fost chemaţi la Parchetul Militar, însă ei trebuiau citaţi la DIICOT, după preluarea dosarului de la procurorii militari.

De asemenea, nicio persoană vătămată şi niciun martor nu au fost citaţi la DIICOT, cu excepţia unor oficiali - şi anume Carmen Dan, Speranţa Cliseru, Aurelian Bădulescu şi Alin Ionel Mastan.

În plus, spune Giorgiana Hosu, nu au fost readministrate probele strânse de Parchetul Militar.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4205 vizualizari

  • +8 (20 voturi)    
    Hossu Pentru Noi este : (Luni, 10 august 2020, 14:08)

    un domn [utilizator]

    DUamna Bica Doi !
    • +6 (10 voturi)    
      trimiterea dosarului (Luni, 10 august 2020, 16:16)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      la Tribunalul Bucuresti este clar inca o tergiversare ! Din moment ce sefii jandarmeriei, se cunoaste, ca nu pot fi judecati decat de o instanta militara ! Iarasi ne iau de prosti ! Pana cand ?
  • +15 (23 voturi)    
    Mecanismele mafiei tiganesti (Luni, 10 august 2020, 14:11)

    moima [utilizator]

    de evitare a pedepselor sunt folosite acum si de slugile lor din aparatul de justitie.

    Slugile isi forteaza stapanii din PSD si PNL sa-i scoata basma curata altfel "se sparg".

    De ce clanurile interlope care au trimis provocatorii nu sunt langa interlopii jandarmi ?

    De ce toata lumea tace?
    • +1 (5 voturi)    
      Va interveni avocatul poporului negresit. (Luni, 10 august 2020, 17:07)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui moima

      Este o grava incalcare a democratiei originale romanesti.



      Va ataca si carantina la domiciliu!..
  • +12 (22 voturi)    
    Nu e nicio graba (Luni, 10 august 2020, 14:30)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Daca se poate, chiar insist cu amanarea vreo 40-50 de ani, nu doar pana se prescriu, ci pana chiar se sterge fapta din istorie.

    Oare in cate manuale de istorie explica in detaliu crimele impotriva umanitatii de la Mineriade? Si asta va ajunge doar o fabula, o poveste SF, un mit nu despre niste fapte cu intentii bune sau nobile ale unor cetateni devotati, cat o pierdere de timp a unor cetateni naivi care au primit ce au meritat pentru ca inca mai credeau in justitie adevarata.

    Absolut tot circul politic de la protest pana acum a dovedit ca nu mai exista justitie si am iesit ca prostii pentru ceva in care nici procurorii sau judecatorii nu mai cred.

    Aceleasi povesti ca pe vremea cizmarului erau debitate si de Dracnev si PCR2 despre huliganii si teroristii #rezist, exact cum vorbea si Ceausescu despre oricine iesea impotriva lui.

    Pot zice o chestie: i-a iesit lui Dragnea. De iesit la proteste pentru justitie nu mai ies. Cat despre restul protestatarilor, daca veneati la vot in 2016 in loc s-o ardeti prin vacante si gratare poate nu se ajungea aici :(
  • +7 (19 voturi)    
    Hai ca trec alegerile (Luni, 10 august 2020, 14:31)

    robyzs [utilizator]

    Hai ca trec alegerile si Cătălin Marian Predoiu, Ludovic Orban si Klaus Iohannis vor ingropa acesta subiect, ca restul dosarelor care au deranjat: HexiPharma, Mineriade, Revolutie, Sebastian Ghita, Udrea, Voiculescu etc
  • +5 (13 voturi)    
    HN unii dintre cititorii vostri vor sa afle (Luni, 10 august 2020, 14:34)

    Susufler0 [utilizator]

    daca judecatorii au admis sau nu cererea de redeschidere a cercetarilor, fara alte amanunte, motiv pt care citesc doar titlul rezumativ al articolului si afla ca - citez - "Curtea de Apel a amanat cererea de redeschidere a dosarului "10 August"..." Deci stirea citita din titlu este ca Instanta de judecata a amanat reluarea cercetarilor si nicidecum ca a amanat SA SE PRONUNTE asupra cererii de redeschidere, AMANAND DIN NOU PRONUNTAREA pe acest aspect.

    PS. Ori dati un titlu simplu stirii ori dati-l corect ! Fara suparare !
    • -1 (9 voturi)    
      Amanarea tot amanare este ! (Luni, 10 august 2020, 14:47)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Deci nu se poate relua investigatia.
      • 0 (2 voturi)    
        Da si...Nu ! Amanarea pronuntarii inseamna (Luni, 10 august 2020, 19:48)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        ca judecatorul dupa ce a declarat inchise dezbaterile si a retinut cauza spre judecare nu pronunta hotararea in aceiasi zi ci la o alta data, fie pt ca isi ia un ragaz sa revada probele si sa primeasca eventual din partea avocatilor concluzii scrise cu privire la sustinerile lor, mai inainte de a se pronunta, fie din cauza altor motive obiective care il impiedica sa pronunte hotararea in aceiasi zi in care cauza s-a judecat ("a iesit pe fond" cum se mai spune) iar amanarea judecarii cauzei presupune ca dosarul este inca pe rol si pot interveni lucruri semnificative care sa ii schimbe soarta, sa il duca pe un drum bun de exemplu.
        Daca astazi ar fi fost amanarea pronuntarii, judecatorul putea da o hotarare gresita cu consecinta lungirii peste poate a dosarului. Respectiv hotararea ar fi fost data de o instanta necompetenta dpdv material (Curtea de Apel). Intrucat a fost o simpla amanare avocatii au putut sa explice judecatorului ca instanta care poate da legal hotararea privind continuarea cercetarilor de catre DIICOT, nu este CAB ci Tribunalul Bucuresti (TMB)

        PS. Aceasta-i diferenta dintre cele doua "amanari" : de pronuntare sau de judecata ! Si se traduce paradoxal) in castigarea de timp pt faptul ca dosarul ajunge la instanta legal competenta.
  • +6 (12 voturi)    
    Ne miram? (Luni, 10 august 2020, 14:46)

    fat.cat [utilizator]

    Dupa cum spuneam dimineata: asta e justitia pentru care am iesit pe strazi. Ca prostii, din pacate, asta era completarea, care se confirma acum.
    • -1 (1 vot)    
      Nu ne miram (Luni, 10 august 2020, 16:59)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      Dar eu cel putin insist.

      deci sa se judece.
      Prostie sau neprostie - sa vedem ce zice justitia.
      Deocamdata a mai intins pelteaua si a trimis in alta parte...
  • +3 (11 voturi)    
    acuma inteleg (Luni, 10 august 2020, 15:29)

    mos ion roata [utilizator]

    de ce exista salarii si pensii nesimtite . Cu un calcul simplu daca ne raportam la pensia si salariul mediu din Romania in comparatie cu cele din alte tari vom constata ca magistratii,politistii,jandarmii...etc au salarii si pensii de 3 pana la 5 ori mai mari decat in tari ca Luxemburg,Suedia,Anglia.
  • 0 (6 voturi)    
    de la Ana la Caiafa (Luni, 10 august 2020, 16:19)

    revo [utilizator]

    Scopul scuza mijloacele - orice ajuta cauza, adica ingroparea dosarului, e bun.
    Acum avem declinarea competentei si mutarea Dosarului la TB.
  • +2 (4 voturi)    
    interesant ce va face (Luni, 10 august 2020, 16:57)

    ..13 [utilizator]

    Cucos... - recurs sa fie sau fara recurs???

    caci incurcate sunt caile justttiei -

    are cineva o lamurire legata de faptul ca CAB si-a declinat competenta in favoarea Tribunalului Bucuresti???
    • +1 (1 vot)    
      Exista o competenta dupa "calitatea persoanei" (Luni, 10 august 2020, 19:54)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Ori in acest caz ea era incalcata . Dosarul acesta in recurs nu se poate judeca decat la CAB ori dupa cum plecase, instanta de recurs devenea ICCJ.
  • -1 (3 voturi)    
    dupa capul meu (Luni, 10 august 2020, 17:07)

    ..13 [utilizator]

    si bazandu-ma pe ceea ce am citit ref competente de judecata CAB trebuia sa judece - dar poate nu inteleg io prea bine legislatia pentru ca nu sunt jurist.

    Cred ca dosarul se va reintoarce din nou la CAB dupa ce Tribunalul Bucuresti va analiza cererile din dosar - dar uite asa mai trece un pic timpul ca sa nu fie redeschis dosarul...

    NU SCAPA nici FIREA, nici CARMEN DAN, nici sefii de la JANDARMERIE
    • 0 (2 voturi)    
      Se poate ajunge la un conflict negativ (Luni, 10 august 2020, 19:57)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      de competenta, respectiv, TMB sa-si decline la randul lui competenta de solutionare a cauzei in favoarea CAB. In aceasta situatie ICCJ este cea care va solutiona conflictul si va stabili care este instanta competenta sa judece cererea de redeschidere a cercetarilor.
  • +1 (3 voturi)    
    Inca o proba de incompetenta crasa !! Despre (Luni, 10 august 2020, 19:27)

    deval [utilizator]

    ''independenta''pentru care ii SPAGUIM, nu mai vorbesc !! Ordinarilor ! S-a impamantenit ideea ca am stat in strada , ca am luat bataie si gaze si umilinta in 10 August in apararea justitiei !!
    Am fost in strada in fiecare clipa impotriva CORUPTIEI care a alungat romanii din tara mai ceva decat razboiul din Siria pe sirieni ! Impotriva atacului dat din 2017 de infractorii din parlament direct si prin intermediari urmelor de anticoruptie care existau atunci si din care nu a mai ramas nimic !!
    In iulie 2020 cetateanul -si cel care a participat direct si cei care au rezonat cu ei- a fost din nou agresat de Statul roman prin o caricatura de procuror si sefa lui (care s-a facut si ea ca lucreaza alaturi de Dorel) !! La fel de dureroasa ca in 2018 aceasta batjocura , inclusiv, redeschiderea ratata si orice fac repetentii penibili in functii de conducere !! CSM, Avocatul poporului , ministrul justitiei - alti ratati , mafioti sau instrumentele ale mafiei !! Sa ne fi ''trezit''prea tarziu............
  • 0 (2 voturi)    
    HN, la 14:05 cand dvs titrati ca dosarul 10 August (Luni, 10 august 2020, 21:01)

    Susufler0 [utilizator]

    va fi trimis de catre Curtea de Apel Bucuresti (CAB) la Tribunalul Municipiului Bucuresti (TMB) lucrul acesta era imposibil pt ca hotararea inca nu fusese luata. De fapt dvs aveati la acea data un alt titlu gresit (am explicat mai sus de ce, nu mai reiau) dar oricum
    Update-ul a avut loc abia in jurul orei 16: !
    Nu mi-o luati in nume de rau, nu sunt carcotas ci pur si simplu incerc sa va explic ca , fara sa vreti, induceti lumea in eroare. Un cititor, luandu-se dupa ambele stiri ale dvs, cea de la 14:05 si cea update la ora 16:00 aproximativ, poate fi indus in eroare si poate comenta doua situatii neconforme cu realitatea despre acelasi eveniment in desfasurare.

    PS. Imi permit sa va sugerez ca atunci cand updatati sa indicati ora reala a update-ului !

    PPS. Multumesc. O seara buna !
  • +1 (3 voturi)    
    JUSTITIE ZERO (Marţi, 11 august 2020, 5:08)

    Zbor [utilizator]

    Au rezolvat-o magistratii din sleahat psd-ista,ca li-i frica de moarte de procurorii militari,care au inceput actiunea din oficiu cu probe clare si pt.simplu cetatean,darmite daca recunosc criminalii de jandarmi din conducere ca ordinul a venit direct de la Odihnitul de la Rahova si Carmen Dan,asa cum rezulta din discutiile telefonice dintre NIMICUL de Teleorman si secretara de scoala CARMENITA .