35.000 de kilograme de azotat de amoniu, depozitate în condiții improprii la Galați

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 10 august 2020, 12:54 Actualitate | Esenţial


Masina de politie
Foto: Digi24.ro
Polițiștii au găsit 35.000 de kliograme de azotat de amoniu, depozitat în condiții improprii, în sediul unei firme din județul Galați, transmite, luni, Poliția Română. Administratorul societății este cercetat pentru trafic de produse și substanțe toxice. Amintim că explozia care a zguduit Beirutul săptămâna trecută ar fi fost declanșată de depozitarea improprie a unei cantități mari peste 2.700 de tone de azotat de amoniu.

Pe 7 august, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din Galați au efectuat un control la punctul de lucru, din localitatea Vlădești, al unei societăți comerciale, relatează Mediafax.

„Aici, într-o magazie, au fost descoperite 2 kilograme de insecticid, produs clasificat foarte toxic, deținută ilegal și 73 litri de produse de protecția plantelor, expirate, față de care administratorul societății nu luase măsura neutralizării printr-o firmă autorizată”, conform polițiștilor.

La același control, au găsit 35.000 de kilograme de azotat de amoniu, depozitat în condiții improprii.

„Acum, administratorul societății este cercetat pentru comiterea infracțiunilor de trafic de produse și substanțe toxice, neluarea măsurilor de eliminare totală a substanțelor și preparatelor periculoase devenite deșeuri și nerespectarea obligației de depozitare a îngrășămintelor chimice și a produselor de protecția plantelor numai ambalate și în locuri protejate”, arată sursa citată.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7903 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    35.000 kg = 35 tone :) (Luni, 10 august 2020, 13:02)

    fdaniel [utilizator]

    Sună raportările "oamenilor legii" altfel cănd zic "treijcinci dă MII dă kile" decât treizeci și cinci de tone... PLUS, să nu uităm, DOUĂ KILE de insecticid care punea în grav pericol partea de est a dragei noastre patrii....

    Ca de obicei, la situații reale, statul RRomânesc răspunde cum știe el mai bine: face controale (la niște fraieri, majoritar privați) și dă comunicate festiviste.
    • +16 (16 voturi)    
      Am mai scris... (Luni, 10 august 2020, 13:17)

      DrPepper [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      la tg Mures sunt 12000 tone... deci...:)
    • +11 (11 voturi)    
      ce escroc! (Luni, 10 august 2020, 13:23)

      stefanarsene [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      i au gasit unui amarat marfa de 10.000 euro in depozit si i-au facut dosar penal :))))
      si 2 kg de insecticid!!!!! Conditii improprii ca nu avea autorizatie de depozit pesticide
  • +3 (3 voturi)    
    niciun ,,deci", indolentii asteapta sa faca bum! (Luni, 10 august 2020, 13:39)

    Stropuleanu [utilizator]

    ))))
  • +1 (3 voturi)    
    se gaseste si pe OLX! (Luni, 10 august 2020, 14:08)

    Alex_100 [utilizator]

    Nu stiu ce sa zic... in Romania gasesti azotat de amoniu pe OLX, cred ca statul roman ar trebui sa verifice mult mai bine piata asta si clar OLX nu ar trebui sa lase sa se vanda asa ceva.

    La oferta ... 600kg

    https://www.olx.ro/oferta/azotat-de-amoniu-IDdWu9h.html#52e79585a7
    • +2 (4 voturi)    
      Dacă ai lucra în agricultură, (Luni, 10 august 2020, 15:33)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Alex_100

      Nu ai vorbi așa.
  • +4 (4 voturi)    
    A mai fost o situație la Galați, în anii 1970 (Luni, 10 august 2020, 18:29)

    Qxx [utilizator]

    O situație reală, a fost tratată cu profesionalism pe vremea acea și incendiul a fost stins înainte să explodeze azotatul!

    A și fost făcut un film, numit „Explozia”, cu Toma Caragiu, Dinică, Dem Rădulescu, Ion Besoiu ca să enumăr câțiva dintre marii actori care au jucat în acest film.
    În film o navă explodează până la urmă dar na, e un film, totuși.

    În orice caz, vi-l recomand cu căldură deși are un aer cam comunist :)
    • 0 (0 voturi)    
      Azotatu de amoniu nu explodează din senin. (Marţi, 11 august 2020, 8:56)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Qxx

      Azotatul de amoniu este periculos dacă ești prost,ori rău intenționat.În este este folosit în agricultură cu succes și nu sau auzit cazuri de explozii.
  • +5 (5 voturi)    
    Autorul a ratat articolul (Luni, 10 august 2020, 20:41)

    Altiro [utilizator]

    Senzationalul atingea apogeul daca era folosit gramul in loc de kg: 35.000.000 de grame de azotat de amoniu fata de (doar) 2700 tone la Beitut!..
  • 0 (0 voturi)    
    Cineva din industrie a sugerat (Marţi, 11 august 2020, 7:27)

    John M. [utilizator]

    ca aceasta substanta sa fie colectata din toata tara si depozitata intr-un loc sigur, unde numai oameni competenti s-o manuiasca si administreze iar acel loc este subsolul parlamentului, iar competenta sa revina parlamentarilor.