Când vor fi gata, de fapt, autostrăzile Comarnic-Brașov și Sibiu-Pitești? Ludovic Orban spunea în ianuarie că în 5 ani, dar planul s-a schimbat acum / Autostrada Unirii nu apare în planul marilor investiții de finanțat de anul viitor

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 august 2020, 7:52 Actualitate | Esenţial


Orban, pe santierul autostrazii
Foto: Facebook
Comarnic-Brașov și Sibiu-Pitești sunt scrise în lista de priorități a Guvernului Orban, însă acest lucru nu înseamnă că vom merge prea curând pe aceste autostrăzi. În ianuarie, Ludovic Orban spunea într-un interviu pentru HotNews că în cinci ani acestea sunt gata, dacă PNL rămâne la guvernare. Acum potrivit planului de priorități discutat de executiv termenele fie sunt amânate, fie nu există deloc puse pe hârtie.

Astfel, pentru Sibiu-Pitești termenul este 2027, în timp ce pentru tronsonul Comarnic-Brașov nu este prevăzută nicio dată de finalizare.

Guvernul a aprobat în ședința de vineri seară memorandumul privind planul marilor investiții prioritare a căror finanțare va începe de anul viitor.

Pe 16 ianuarie, într-un interviu pentru HotNews.ro, întrebat dacă autostrada Comarnic-Brașov va fi realizată în cinci ani, Ludovic Orban a răspuns „Da, dacă rămânem noi la guvernare. E valabil și pentru Sibiu-Pitești".



Din planul proiectelor de investiţii publice prioritare a căror finanțare ar urma să înceapă anul viitor a dispărut și Autostrada Unirii - A8 Tg. Mureș - Tg. Neamț - Iași - Ungheni.

Despre aceasta, Ludovic Orban spunea în ianuarie în același interviu că el a fost primul care a vorbit despre ea.

„Primul ministru al Transporturilor care a vorbit de autostrada Târgu Mureș- Iași- Ungheni am fost eu, în 2007. Eu sunt cel care am vorbit despre acest proiect și care am demarat procedura de licitație pentru realizarea studiului de prefezabilitate. Este prevăzut să se realizeze prin PPP, ceea ce e o glumă”, spunea el la vremea respectivă.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21821 vizualizari

  • +15 (29 voturi)    
    5 ani?!)))) (Sâmbătă, 8 august 2020, 8:06)

    Stropuleanu [utilizator]

    caldura mare mon cher!
    insa, din ce an ( e.n.) incepem sa-i inumaram pe cei 5 ani?

    hai bre, nu poti sa fii serios si matale 5 minute...
  • +14 (24 voturi)    
    Pana la autostrada.. vedeti ca v-a expirat TLS-ul (Sâmbătă, 8 august 2020, 8:10)

    Alex735 [utilizator]

    Nu sunteti de incredere (trusted).
    Mintiti senini pe banii statului..
  • +8 (24 voturi)    
    E doar una din tradarile PNL (Sâmbătă, 8 august 2020, 8:59)

    emil bobu [utilizator]

    Mai e si nedesfiintarea SIIJ, clasarea dosarului 10 august etc., PNL minte cum respira.
  • +5 (7 voturi)    
    Autostrada Unirii (Sâmbătă, 8 august 2020, 10:37)

    Steriade [utilizator]

    "În ceea ce privește Autostrada ”Unirii”, pentru care există lege în vigoare, reprezintă o prioritate absolută. La ora actuală, studiul de fezabilitate pe tronsonul Târgu Mureș-Târgu-Neamț este în curs de realizare și până în ianuarie trebuie finalizat. De asemenea, sunt în proceduri de licitație celelalte două tronsoane, pentru care urmează să semnăm contractele pentru realizarea studiului de fezabilitate și a proiectului tehnic” (Ludovic Orban)


    https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/orban-a-autostrazile-a7-si-a8-sunt-prioritati-pentru-noi-si-le-finantama-memorandumul-guvernamental-a-inclus-autostrazile-a7-si-a8-prioritatile-de-investitii-ale-bugetului-2021-p--260661.html
  • +2 (6 voturi)    
    Autostrada Unirii (Sâmbătă, 8 august 2020, 11:04)

    Textero [utilizator]

    Costel ALEXE, membru al Guvernului:

    „Vreau să mulțumesc public mass-media din Iași, societății civilie și tuturor celor implicați care au semnalat ieri faptul că acest document de lucru, memorandum redactat de Ministerul Finanțelor Publice, care nu fusese încă dezbătut și aprobat în ședința de Guvern (ci era în stadiu de proiect), omisese, dintr-o regretabilă eroare, autostrăzile care vor conecta Iașul și Moldova."

    Ludovic Orban: „Autostrăzile A7 și A8 sunt priorități pentru noi și le finanțăm”.

    Memorandumul guvernamental a inclus autostrăzile A7 și A8 prioritățile de investiții ale bugetului 2021
  • +5 (9 voturi)    
    Moldova este mintita si de PNL nu doar de PSD (Sâmbătă, 8 august 2020, 11:57)

    robyzs [utilizator]

    Moldova este mintita si de PNL nu doar de PSD, Ludovic Orban a mai fost in Iasi impreuna cu Presedintele Klaus Iohannis, au promis urgentarea lucrarilor la Autostrada Iasi - Tg. Mures dar dupa 8 luni de guvernare PNL aflam ca Autostrada Moldovei nu este o prioritate pentru PNL desi este an electoral.

    Vor mai vota moldovenii partidul galben?
    • +1 (7 voturi)    
      pnl e de (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:38)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      aproape 1 an la guvernare, in 3 septembrie face 10 luni de guvernare.
    • 0 (4 voturi)    
      Vor vota partidul roșu? (Duminică, 9 august 2020, 9:34)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Cu PSD sunt siguri că nu fac nimic.PNL a promis și a început să facă ceva.Normal ca PSD să-i încurce,să bage bețe în roate,să facă campanie media de denigrare.
      • 0 (0 voturi)    
        Pot vota un partid albastru sau verde (Duminică, 9 august 2020, 16:14)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        (aș fi zis roșu - care este culoarea Moldovei - însă se confundă cu culoarea psd).
        De ce presupuneți că alegătorii ar avea doar două opțiuni?
  • +3 (9 voturi)    
    Practic, Bucurestiul va fi izolat de civilizatie.. (Sâmbătă, 8 august 2020, 12:02)

    farty [utilizator]

    ... fix asta se si vrea, nu?
  • +5 (11 voturi)    
    Pitești - Sibiu (Sâmbătă, 8 august 2020, 12:08)

    nick24 [utilizator]

    Poate în 5 ani vor fi gata loturile de capete, mai ușoare, dar cele grele de munte cu tunele și viaducte, se vor face mult mai greu.

    De aceea trebuie URGENT lărgit și asfaltat, drumul național DN7D, care va fi mulți ani folosit ca legătură între tronsoanele de capete, care altfel VOR FI MUZEU!

    Cât despre Ditrău-Tg Neamț, partea de munte, cea mai grea, dar și cel mai folositor tronson, nici nu se poate da un termen serios, că de 15 ani se vorbește de traversarea munților și nici măcar studii de fezabilitate nu avem.
    • -2 (8 voturi)    
      Esti foarte optimist (Sâmbătă, 8 august 2020, 14:41)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      5 ani nu-s suficienti ca sa fie gata studiile de fezabilitate, cele mai bune metode de luat spaga, la cat de hamesiti sunt penelistii dupa 4-5 ani de opozitie.
  • +1 (3 voturi)    
    autostrazi (Sâmbătă, 8 august 2020, 15:06)

    atc [utilizator]

    totusi, cand ne MINTE dl. P.M. al Romaniei?
    -"Planul de relansare economica: Investitii/Rutier:
    - Finalizarea lucrărilor de infrastructură aflate în implementare - 407,3 Km de autostrăzi și drumuri expres. Cost estimat: 4,3 miliarde euro.
    Sibiu – Pitești (Loturi 1, 4, 5), Craiova – Pitești, Autostrada Transilvania (Suplacu de Barcău – Borș), Sebeș - Turda, AO:Inelul de Sud București, Varianta de ocolire Bacău, Podul peste Dunăre de la Brăila.

    - Conectarea cu autostrăzi a provinciilor istorice ale României și cu rețelele de transport pan-europene, prin demararea lucrărilor la aproximativ 3.000 de km de autostrăzi și drumuri expres. Perioada: 2020 – 2030. Cost estimat: 31 miliarde euro.
    Sibiu – Pitești (Loturi 2, 3), Autostrada Transilvania: Nădășelu – Suplacu de Barcău, Autostrada Unirii: Tg. Mureș - Iași – Ungheni, A3: Ploiești – Comarnic – Brașov, A7: Ploiești– Suceava – Siret, AO: Inelul de Nord București; București – Alexandria – Craiova - Lugoj, Buzău/Focșani - Brăila – Galați, Măcin – Tulcea – Constanța; Transregio Gilău – Cluj N. – Apahida

    Ieri:" Astfel, pentru Sibiu-Pitești termenul este 2027, în timp ce pentru tronsonul Comarnic-Brașov nu este prevăzută nicio dată de finalizare."

    Raspunsul corect: de ambele dati.
  • -2 (10 voturi)    
    Aveți un “fix” ! (Sâmbătă, 8 august 2020, 15:11)

    Observatory [utilizator]

    Autostrăzile ? Se moare cu miile și voi tot nu puteți dormi noaptea de autostrăzi .
    Și mort, dar sa te ducă pe ultimul drum pe o autostrada .
    • -2 (2 voturi)    
      autostrazi (Sâmbătă, 8 august 2020, 21:32)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Totusi, una e sa mori de covid 19 si alta pe autostrada, la 280 km/h. Pentru asta iti cam trebuie competente si C.P.
    • +6 (6 voturi)    
      cei care vrei sa-ti salveze viata (Sâmbătă, 8 august 2020, 21:48)

      gurka [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      adica ambulantele,smurd-ul,pompierii pe unde sa mearga?si aia de la iml si pompele funebre?apropos,la iesire din sinaia este un cimitir,daca prinzi coloana in spatele mortului,stai 3h si dupa sunt baietii care ridica gunoiul...
  • +3 (7 voturi)    
    cu dricu (Sâmbătă, 8 august 2020, 21:35)

    gurka [utilizator]

    pe autostrada ploiesti- brasov,asa o sa las prin testament,sa ma duca, cand oi muri.daca nu,stra-stra-stra....nepotii mei sa-mi scoata oasele/moastele si sa faca pelerinaj pe toate autostrazile din romania peste cateva veacuri,milenii,ere geologice si ce-o mai fi!
    bai tata cat de...unii merita sa fie jigniti,cu vocabular de periferie,sa nu-ntelegi ca infrastuctura rutiera si feroviara,inseamna arterele si venele unui organism,fara astea sangele nu poate circula si mori,decedezi,dai ortu popii,economic vorbind...
    fara drumuri,fara comert,fara negustori,lumea era inca in epoca de piatra...n-ai ce sa ceri unor inapoiati.
    ps.curierul care-ti aduce izmenele cumparate online,pe unde le-aduce?
  • -2 (6 voturi)    
    doar (Sâmbătă, 8 august 2020, 22:45)

    martel55 [utilizator]

    inca o minicuna de la PNL, doar nu credea cineva ca astia chiar vor sa faca investitii
  • +2 (4 voturi)    
    Deci autostrăzile pentru vacanțele bucureștenilor (Duminică, 9 august 2020, 16:16)

    hic sunt leones [utilizator]

    sunt în plan, însă o autostradă care să aducă prosperitate economică și investiții în Moldova nu.
    Și pnl are pretenția să credem că e partid liberal...
  • -1 (5 voturi)    
    Si eu (Duminică, 9 august 2020, 17:44)

    Criogenia [utilizator]

    Daca nu-i iese macar de o tuica, Sica nu se da jos din pat...ce sa mai vorbim de autostrazi pe fonduri europene?

    Sau merge pe ideea ca Moldova =Putin si nu vrea sa strice ardilenii lui? Dupa ultima sticla de Beluga crede ca l-au vizitat martienii.