Dosarul fostului șef ANAF Sorin Blejnar: Sute de interceptări SRI au fost anulate de către judecător

de C.V.     HotNews.ro
Duminică, 2 august 2020, 19:12 Actualitate | Esenţial


Sorin Blejnar
Foto: captura B1 TV
Sute de interceptări obţinute de SRI în baza unor mandate de supraveghere tehnică, ce au fost folosite de DNA în dosarul fostului şef ANAF Sorin Blejnar au fost anulate de judecătorii de la Curtea de Apel București. Decizia nu este încă definitivă și poate fi atacată.

„Constată neregularitatea actului de sesizare, respectiv a rechizitoriului nr. 20/P/2019 din data de 21.08.2019 al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Direcţia Naţională Anticorupţie, Secţia de combatere a corupţiei în ceea ce priveşte descrierea faptelor reţinute în sarcina inculpaţilor. În baza art. 102 alin.2 şi 3 Cod procedură penală cu referire la art. 6 din Convenţia Europeană a Drepturilor Omului constată nulitatea proceselor verbale de redare a convorbirilor şi comunicărilor telefonice”, se arată în minuta de la Curtea de Apel Bucureşti, informează Mediafax.

Sunt anulate convorbiri şi apeluri telefonice efectuate în urmă cu mai mulţi ani. Protagonişti ai interceptărilor au fost Sorin Blejnar, dar şi Codruţ Marta şi Elan Schwartzenberg.

Procurorul DNA trebuie să remedieze neregulile din dosar şi va informa judecătorul dacă menţine cauza sau îşi ia înapoi rechizitoriul.

Sorin Blejnar a fost trimis în judecată în acest dosar pentru că ar fi primit mită 1.200.000 de euro în perioada mai 2011-aprilie 2012 pentru a se asigura că firma afaceristului Radu Nemeş nu este verificată de Fisc.

În dosar este judecată şi soţia lui Blejnar, Andreea, pentru complicitate la luare de mită.

În prezent, Blejnar execută o pedeapsă de 5 ani de închisoare pentru trafic de influenţă. El este închis la Penitenciarul Rahova, unde se află şi Liviu Dragnea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5887 vizualizari

  • -15 (17 voturi)    
    Fara Dragnea nu se poate (Duminică, 2 august 2020, 19:18)

    zaw [utilizator]

    Si cine se mai afla la Rahova inafara de cei doi?In alta ordine de idei,un procuror nu condamna pe ceea ce stie,ci pe probe reale la ceea ce stie.
    • +12 (14 voturi)    
      Un procuror nu condamna (Duminică, 2 august 2020, 20:26)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui zaw

      Punct.
      In continuarea ordinii de idei, art.6 din CEDO se refera la dreptul la un proces echitabil. Interceptarile pe baza de mandate nu incalca acest drept. Nu vorbim de o persoana fizica, ci despre un demnitar in exercitarea fuctiei de spagar. Doamne fereste sa critic decizia unor judecatori, mai ales cand saracii sunt si asa speriati de amenintarile voalate ale politicienilor cu pierderea pensiilor speciale.
  • +10 (14 voturi)    
    ... (Duminică, 2 august 2020, 19:41)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    De ce nu elimina orice dovada si sa permita condamnarea cuiva doar daca si procurorul si judecatorul au fost prezenti?! Daca nu au fost prezenti amandoi la infractiune, dosar automat respins.

    Pai sa fie treaba treaba.

    Ce paradisuri fiscale, ce tari ce se "spala" cu droguri, ce tari cu proxenetism si trafic de carne vie? Veniti in Romania fratilor unde dovezile se evapora automat.
  • +10 (14 voturi)    
    De ce nu se face dreptate in Romania? (Duminică, 2 august 2020, 19:44)

    emil bobu [utilizator]

    Fiindca romanii nu cer dreptate, ci pensii speciale, joburi la stat, nesimtire etc.
  • +2 (10 voturi)    
    >>>>> (Duminică, 2 august 2020, 20:12)

    GemstonePig [utilizator]

    Hai domle ca n-a dat in cap la nimeni! Si acum ne apucam sa judecam oamenii pentru ceva din....tocmai 2011?!! cine mai tine minte exact de atunci ceva...?
  • +4 (8 voturi)    
    Curtea de Apel incalca spiritul legii (Duminică, 2 august 2020, 20:27)

    Negreanu David [anonim]

    chiar daca asculta de litera ei
  • +1 (13 voturi)    
    Mare scofala (Duminică, 2 august 2020, 20:55)

    Criogenia [utilizator]

    Si la Orban nu s-a procedat identic? Este in libertate si Premier datorita inregistrarilor facute "fara mandat"...

    Cu alte cuvinte in Romania se poate primi 50.000 si un sut in fund spaga daca inregistrarea nu este cu mandat si intinzi mana precum milogul la cine trebuie.

    Parerea mea este ca mandatul a existat insa dupa ce a pupat ghiulul...baietii l-au facut pierdut si in felul asta ne-am trezit cu el premier. Apoi dupa Dancila...nu se mai mira nimeni ca Paharnicul asta a ajuns premier si Kill Bill vice (fereasca Dumnezeu).
  • +9 (11 voturi)    
    tara hotilor... (Duminică, 2 august 2020, 21:02)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    tara hotilor...
  • +11 (15 voturi)    
    Nu e vorba de mandat (Duminică, 2 august 2020, 21:28)

    My50cents [utilizator]

    Pur si simplu CCR a decis ca inregistrarile facute de SRI, bazate pe niste protocoale cu DNA, mu sunt constitutionale, deci nu se pot utiliza in proces. Desigur, asta a ajutat foarte mult, mai ales pesedistilor
    • -8 (10 voturi)    
      Tot la CCR (Duminică, 2 august 2020, 22:20)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui My50cents

      S-a constatat si in cazul Paharnicului Premier ca inregistrarile privitoare la cei 50.000 si celebrul sut in fund au fost facute "ilegal" si ne-am trezit cu el Premier...

      Pe Sica l-au prins cu o gainarie, o milogeala insignifianta si nu merita atata atentie fata de ce au ciordit astia pe timpul lui Rumburak insa datorita prostiei caracteristice a devenit marioneta perfecta buna de executat ordine la orice ora din zi si noapte.

      Cu cat mai multi "Orbani" cu atat mai usor se stapaneste o tara...