​VIDEO Incidente la masivele proteste de la Berlin față de restricțiile impuse pentru combaterea pandemiei

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 2 august 2020, 8:07 Actualitate | Esenţial


Protest la Berlin (sursa foto-twitter)
Foto: Hotnews
18 ofiţeri de poliţie au fost răniţi în acţiunea de dispersare a mitingului de protest organizat sâmbătă la Berlin împotriva măsurilor impuse de autorităţi pentru a opri răspândirea noului coronavirus, conform anunţului făcut pe Twitter duminică dimineaţa de poliţia din Berlin, informează Agerpres.

Trei poliţişti au fost internaţi. Poliţia berlineză i-a obligat să coboare de pe scenă pe organizatorii evenimentului la care au participat aproximativ 20.000 de persoane pe motiv că nu au reuşit să asigure respectarea măsurilor de siguranţă.

Câteva mii de manifestanţi s-au adunat sâmbătă la Berlin să protesteze faţă de restricţiile impuse pentru a combate pandemia de COVID-19, spunând că restricțiile impuse de autorități încalcă drepturile și libertățile oamenilor.



Potrivit autorităților, între cei circa 20.000 de manifestanți adunați s-au regăsit libertarieni, loialiști constituționali și activiști anti-vaccinare, relatează Reuters.

A existat, de asemenea, o mică prezență de extremă dreaptă, cu unii manifestanți care purtau drapelul imperial al Germaniei cu alb, negru și roșu. Protestatarii au dansat și au cântat „Suntem oameni liberi!” adaptat la melodia trupei de rock Queen „We’W Rock You”. Alții au mărșăluit cu pancarte spunând: „Facem zgomot pentru că ne furați libertatea!” și „Gândiți! Nu purtați o mască!”.

Majoritatea participanţilor nu purtau măşti de protecţie şi nu respectau distanţarea socială. Poliţia berlineză a mai informat că a desfăşurat sâmbătă 1.100 de ofiţeri pentru a monitoriza evenimentul şi a dispersa mulţimea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12056 vizualizari

  • +4 (24 voturi)    
    Timisoara renunta la restrictii (Duminică, 2 august 2020, 9:30)

    Boham [utilizator]

    Primar: „Eu n-am văzut nicio logică în a închide terasele mai devreme...nu văd de ce ar fi mai periculoși virușii, de ce ar fi mai mare pericolul de infectare după ora 23:00'
    • 0 (10 voturi)    
      Nu primarii iau aceste decizii in Romania (Duminică, 2 august 2020, 15:28)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Ci prefectii, ce sunt subordonati direct guvernului.
      E doar o manevra a guvernului de a-i pacali pe cetateni ca aceste masuri impopulare sunt luate de primarii.
  • +6 (18 voturi)    
    amatori... (Duminică, 2 august 2020, 9:34)

    doejohn [utilizator]

    Niste amatori. Trebuiau sa apeleze la jandarmeria romana.
  • -5 (23 voturi)    
    Se trezesc dupa 75 de ani ? (Duminică, 2 august 2020, 9:51)

    Victtor [utilizator]

    Nu le-a ajung infrangerea suferita, vor sa fie din nou pusi la colt ?
    Sa-si tina gura inchisa si sa respecte masurile.
  • -2 (30 voturi)    
    FRIȚI (Duminică, 2 august 2020, 9:58)

    BehehePapu [anonim]

    Au și nemții proștii lor.
    • -5 (31 voturi)    
      da, aia care poarta masca (Duminică, 2 august 2020, 10:06)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui BehehePapu

      lansezi un virus si dupa aia vezi daca oamenii pot fi controlati, profit
      • +8 (20 voturi)    
        Unde e profitul? (Duminică, 2 august 2020, 11:23)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        cand economia scade cu zeci de procente, cu somaj si companii mari falimentare cu turism mort, cu industria auto pe butuci unde e profitul? Din masti si dezinfectatnti? Aveti macar un crampei de neuron care sa mai gandeasca/????
        • 0 (10 voturi)    
          Ceva mărunțiș de început (Duminică, 2 august 2020, 22:03)

          Flav_ [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

          Doar "un meleard" pentru cai verzi pe pereți. Și ăștia sunt aia care trag sforile pe la OMS sa întrețină panica.

          https://www.smartradio.ro/vaccin-anti-covid-sefii-laboratorelor-au-castigat-deja-1-miliard-de-dolari-fara-sa-ofere-vreo-garantie/
        • -3 (11 voturi)    
          Martinezule (Duminică, 2 august 2020, 22:18)

          salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

          ... toate tarile au cheltuit pana acum peste 1500 miliarde de dolari ca sa combata efectele pandemiei. Nu stiu cine a castigat, dar cineva a incasat banii astia platiti de guverne. Intelegi?
      • +1 (17 voturi)    
        Ce profit visezi? (Duminică, 2 august 2020, 11:33)

        Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Profit in sens economic? Nici vorba, ba dimpotriva: https://www.zeit.de/wirtschaft/2020-08/corona-krise-marcel-fratzscher-zweite-welle-wirtschaftsfolgen

        Profit politic? Nici atat: partidele germane (cu exceptia celor extremist-populist-anarhiste gen AfD si NPD) isi fac campanie, de obicei, pe cresterea economiei si reducerea somajului la cote record. Pandemia a facut ca indicatorii economici sa scada mai mult chiar si decat in criza din 2008.

        Control? Nici atat. Covidiot sau nu, ai dreptul sa protestezi, inclusiv pe strazile Berlinului, din cate se poate vedea.
  • -5 (31 voturi)    
    Presa germană relatează că au fost peste (Duminică, 2 august 2020, 10:31)

    Lovercraft [utilizator]

    1 milion de oameni, de unde ați scos voi 20.000 habar nu am
    • -9 (21 voturi)    
      Numaratoare hotznews (Duminică, 2 august 2020, 11:13)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      la berlin au fost 20 de mii asa cum au fost 300 de mii de rezistaci in piata victoriei unde chiar daca s-ar fi scos toti stalpii,gardurile si semnele de ciculatiei si stateau toti inghesuiti umar la umar nu incapeau mai mult de 100 de mii.
    • +10 (28 voturi)    
      Presa germana: maximum 20.000 de participanti (Duminică, 2 august 2020, 11:14)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Indiferent unde cauti: Frankfurter Allgemeine, RND, NDR, Tagesschau, toate dau sub 20.000 de participanti, toate vorbesc despre manifestanti adusi cu autocarele din toata Germania, toate vorbesc despre manifestanti ca membri ai Pegida, AfD si NPD. FAZ, de exemplu, da drept cifra 17.000: https://www.faz.net/aktuell/gesellschaft/gesundheit/coronavirus/etwa-17-000-menschen-demonstrieren-in-berlin-gegen-corona-auflagen-16885866.html

      Blogurile si Facebook nu sunt presa, in caz ca n-ai aflat.
      • -4 (10 voturi)    
        Care presa? (Duminică, 2 august 2020, 22:09)

        Flav_ [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

        Presa aia care stătea cu mana întinsă sa încaseze pentru propaganda guvernamentala. Pe aia să-i crezi care depind de încasările de la guvern?
        • +3 (3 voturi)    
          Vorbesti prostii (Luni, 3 august 2020, 10:48)

          Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Flav_

          Zi-mi si mie cati bani de la stat, "pentru propaganda guvernamentala", au primit FAZ, Süddeutsche Zeitung, Die Zeit si altele care indica "initial 17.000, ulterior 20.000 de participanti" la evenimentele din Berlin.

          Crezi ca aici e ca la voi in Romania, cu ziare de prestigiu care sa-si terfeleasca imaginea scriind la comanda?

          Si daca ziarele enumerate mai sus nu sunt presa, atunci care?