Poliția Locală controlează autobuzele STB pentru a vedea dacă sunt purtate măștile în interior: „Are cam 20 de ani. E tolănit pe vreo trei scaune. Are mască, îi atârnă din buzunar”

de C.V.     HotNews.ro
Vineri, 31 iulie 2020, 12:01 Actualitate | Esenţial


Purtarea mastii in autobuzele STB
Foto: Politia Locala Bucuresti
„Are cam 20 de ani. E tolănit pe vreo trei scaune, în spatele autobuzului. Ține picioarele ridicate pe spătarele din față și mestecă plictisit. Își ia prietena de după umeri și râde tare. Câteodată mai scapă cate o înjurătură”, povestește Poliția Locală București după ce a demarat o acțiune de control în mijloacele STB din Capitală pentru a vedea dacă sunt purtate măștile de protecție.

„În fața, la două rânduri, un bătrân își lipește mai bine masca pe figură. Un altul, în picioare, trage de petecul de protecție sub ochelari. Tânărul se șterge din când în când cu mâneca pe sub nas. Are masca, îi atârnă în buzunar”, încheie relatarea Poliția Locală București.

Joi noapte, echipe ale Poliției Locale a Municipiului București au desfasurat, alături de controlorii STB, o noua acțiune de verificare a respectării măsurilor de prevenire a coronavirusului în mijloacele de transport. Călătorii au fost verificați dacă au măști de protecție si daca le poarta corect, transmite PLMB.

Tânărul surprins fara masca în autobuzul STB a fost sancționat de către polițiștii locali. La fel, alte 19 persoane au primit avertismente. Câtorva le-au fost oferite măști. „Ale lor erau prea uzate. Printre ei și un bolnav HIV. Alți doi tineri – care au încercat să scape tragandu-si tricourile peste nas - s-au ales cu avertismente și măști de protecție”, mai transmite PLMB.

Acțiunea de control s-a desfășurat pe mai multe linii de autobuz STB și va continua în acest sfârșit de săptămână. De la declanșarea campaniei – în urma cu sapte zile – si pana astazi, polițiștii din cadrul D.G.P.L.C.M.B. au aplicat 143 de avertismente.












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8072 vizualizari

  • -33 (39 voturi)    
    Daca... (Vineri, 31 iulie 2020, 12:14)

    Qu [utilizator]

    ...v-ar fi spus cineva anul trecut ca anul asta va trebui sa purtati botnite si ca mai luati si amenzi pe tema asta, ce reactie ati fi avut ?
    • +8 (8 voturi)    
      Esti din alta lume! (Vineri, 31 iulie 2020, 13:18)

      harky [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      Ce legatura are cu demersul PLB?!
      • -9 (9 voturi)    
        are .... (Vineri, 31 iulie 2020, 16:25)

        muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui harky

        vor sa faca bani la buget din amenzi , ca apoi sa-i ciordeasca ,sa-si faca case cu grinda de 1000 m.2 ! ce te miri atat , nu te duce mintea ?
        • +1 (1 vot)    
          mamă mamă (Sâmbătă, 1 august 2020, 8:14)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

          Inteligent... ce legătură are cu nepurtarea cronicizată a măștii ??
    • +11 (13 voturi)    
      Corect! (Vineri, 31 iulie 2020, 13:33)

      aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      pesedistii poarta botnita, ceilalti purtam masca
      • -7 (7 voturi)    
        ha, ha ,ha ! (Vineri, 31 iulie 2020, 16:26)

        muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

        e mai usor de dat jos masca si lins popoul , botnita il baga in sperieti si trece pe trotuarul celalalt ! tu ce porti ?
        • +3 (3 voturi)    
          uau (Vineri, 31 iulie 2020, 20:29)

          aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

          Nu vad legatura intre o masca de protectie si lins de popouri. Dar ma gandesc ca in logica alegatorului pesedist exista ceva conexiuni...bil gheitz, gecinci, cipuri, etc.
          Fii sanatos, poarta masca!
    • +8 (10 voturi)    
      Masca de protectie NU este botnita (Vineri, 31 iulie 2020, 14:41)

      andypandy [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      Botnita este un obiect care este utilizat la caini in principal si alte animale care pot musca strict ca protectie anti muscatura. O masca medicala/chirurgicala sau chiar textila, care are scopul de a proteja purtatorul si celelalte pesoane din jur de probleme medicale ... acea masca NU ESTE O BOTNITA. Este un obiect purtat de doctori in mod normal si nu este nimic injositor sau mai stiu eu ce. Terminati cu prostiile.
      • -9 (11 voturi)    
        Sa iti pun (Vineri, 31 iulie 2020, 14:59)

        Ozmo [utilizator] i-a raspuns lui andypandy

        pe fatza ca masca cu..r-ul meu
        • +5 (5 voturi)    
          alt (Vineri, 31 iulie 2020, 17:59)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

          nesimțit.
          Nici nu credeam ca psd să aibă altfel de admiratori.
          • +4 (4 voturi)    
            Eu sunt convins ca numai din astia are! (Vineri, 31 iulie 2020, 20:27)

            UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            QED
  • +18 (22 voturi)    
    Foarte frumos - asta trebuie facut (Vineri, 31 iulie 2020, 12:25)

    marc.andre [utilizator]

    Avertismente si masti de protectie oferite gratuit. Dupa doua avertismente, amenda maxima.
    • +14 (14 voturi)    
      da (Vineri, 31 iulie 2020, 12:52)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      baza de date la indemana politistilor/jandarmilor care sa poate controla rapid daca este recidivista persoana care incalca prevederea.

      Asa dispare placerea astora de a ne rade in fata celor care traspira abundent sub masca.

      Cu masca SUS pe nas+gura.
    • +11 (11 voturi)    
      neee (Vineri, 31 iulie 2020, 13:16)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      aluia ii mai trebuiau si doua picioare-n cur, echipate regulamentar cu bocanci.
    • -9 (13 voturi)    
      Nu pot da amenzi (Vineri, 31 iulie 2020, 13:34)

      marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      Chill, nu pot da amenzi. Deloc.

      Articolul 66 (ăla cu sancțiuni) din legea 55/2020 (legea stării de alertă) a fost declarat neconstituțional încă din 25 iunie.

      TOATE amenzile pe măști sunt neconstituționale.

      De asemenea, în baza ”hotărârilor CJSU (sau cum s-o fi chemând pe București)” nu ai voie să dai amenzi - din fix același motiv - niciun drept fundamental nu se poate îngrădi prin act inferior legii organice.
      • +6 (6 voturi)    
        ii (Vineri, 31 iulie 2020, 18:00)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

        dă amendă pt. zădărnicirtea combaterii bolii, nu pt. nepurtarea măștii de protecție. Aia e constituțională.
      • 0 (0 voturi)    
        mamă ce deștept ești (Sâmbătă, 1 august 2020, 8:16)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

        și corect informat
  • +5 (7 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 31 iulie 2020, 12:52)

    ..13 [utilizator]

    Si mai departe.
  • -11 (11 voturi)    
    Haios (Vineri, 31 iulie 2020, 14:30)

    Mazeta [utilizator]

    Câinele de pază al democrației s-a transformat în câinele de companie al controlorilor RATB.
  • -7 (7 voturi)    
    i-a zis-o kelemen... (Vineri, 31 iulie 2020, 16:32)

    muscha mbanana [utilizator]

    hunor l-a facut praf si m...uci pe iohanis , l-a lasat fara drept de replica si el stie ca a ratat totul , dar continua ca un robotel ,pana se termina bateriile ! nu asa procedeaza un presedinte (nu seful statului ) echidistant ! unde- distantarea sociala , cand el sta bot in c..ur cu pnl-istii ?unde ati auzit de "sef al statului " ?doar in dictaturi ! la noi ce este ?
    • +1 (1 vot)    
      ce vrei să comunici, totuși... (Sâmbătă, 1 august 2020, 8:18)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

      nici tu nu știi