Plăcuță cu numele Olguței Vasilescu, amplasată la intrarea în cel mai mare parc din Craiova, deasupra numelui întemeietorului parcului / Primăria, somată să dea plăcuța jos

de Mona Hera     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2020, 12:14 Actualitate | Esenţial


Olguta Vasilescu
Foto: INQUAM Photos / Octav Ganea
Primăria Craiova a fost somată de Direcţia Judeţeană pentru Cultură să dea jos o plăcuţă cu numele edililor PSD care a fost amplasată recent la intrarea secundară a Parcului "Nicolae Romanescu", unde au fost făcute lucrări de reparaţii. Municipalitatea a trecut în prim-plan numele fostului primar Lia Olguţa Vasilescu (2012-2017), deasupra lui Nicolae Romanescu (1899-1899), întemeietorul parcului, şi pe al actualului edil PSD, Mihail Genoiu (2017-...), deasupra lui Ulysse Boldescu (1890-1894).

"În urma deplasării pe teren efectuate la data de 20 iulie de către funcţionari ai Direcţiei Judeţene de Cultură Dolj, s-a constatat faptul că inscripţionarea numelor primarilor Craiovei nu respectă planşa din documentaţia avizată. În consecinţă, vă solicităm ca, în termen de 30 de zile de la data primirii prezentei, să remediaţi neconcordanţele, în sensul modificării listei primarilor Craiovei, astfel încât ordinea şi dispunerea numelor acestora să respecte ordinea avizată", se precizează în adresa Direcţiei de Cultură Dolj, potrivit Agerpres.

Valoarea totală a proiectului "Modernizare acces în Parcul <<Nicolae Romanescu>> şi amplasare statuie" a fost de 1,19 milioane lei, sumă la care s-a ajuns după aprobarea studiului de fezabilitate, unde, potrivit unei hotărâri a Consiliului Local Craiova, au fost prinse cantităţi de lucrări estimative.

După executarea proiectării, conform temei de proiectare, utilizând programul de proiectare, au apărut diferenţe între varianta de sumă dintre studiul de fezabilitate şi cea din proiectul tehnic de P.T., de circa 400.000 lei. Proiectul a constat în modernizarea accesului în parc şi reamplasarea statuii cu cei doi cai, care a fost amplasată pe un alt soclu, cel vechi fiind deteriorat. O altă modificare a fost transformarea zonei de parcare din jurul statuii, în zonă pietonală.

Parcul "Nicolae Romanescu" este una dintre cele mai mari zone verzi urbane din România. Totodată, este al treilea parc natural de pe teritoriul Europei de Est. În România, este al doilea parc ca dimensiune, după Herăstrău din Bucureşti.

Parcul "Romanescu" măsoară aproximativ 100 de hectare şi este construit pe locul unde se afla moşia familiei Bibescu. Din acest motiv, este cunoscut şi sub denumirea de Parcul "Bibescu". În trecut, pe spaţiul unde azi se află parcul se regăsea moşia familiei logofătului Ioan (Iancu) Bibescu. Moşia era amenajată de un grădinar de origine germană şi avea pavilioane, bănci şi sere. În anul 1848, moşia se afla într-o stare de degradare, motiv pentru care a fost cumpărată de magistratul oraşului, cu scopul de a o transforma într-un spaţiu public pentru recreere. Pe plan local au avut loc numeroase evenimente în acea perioadă, printre care şi Unirea Principatelor, astfel că amenajarea grădinii a căzut pe plan secund.

La 50 de ani după ce a fost vândută de logofătul Bibescu, moşia era unul dintre cele mai urâte şi mai insalubre locuri din Craiova. Reşedinţa a devenit între timp azil pentru infirmi. În 1898, a venit la primăria oraşului Nicolae Romanescu şi au apărut planuri noi de dezvoltare şi modernizare a oraşului. Edouard Redont, un arhitect de origine franceză, a fost desemnat să proiecteze parcul. Construcţia parcului a început în 1897 şi s-a încheiat în 1903. La evenimentul în cadrul căruia s-a inaugurat parcul, realizat în stil romantic, a luat parte şi Regele Carol.

În 1930, parcul a primit numele de Parcul "Nicolae Romanescu". Parcului i-au fost conservate, în timp, componentele, conform cu conceptul iniţial al arhitectului peisager Redont. În cadrul ansamblului amenajat, se disting elementele precum: cursurile de apă lungi de peste 1.970 metri, aleile pe aproape 27 kilometri lungime, intrarea monumentală, monumentul Romanescu, Casa Bibescu, Chioşcul de Fier, Castelul medieval, lacul şi debarcaderul, impresionantul Pod Suspendat, cascadele, Marele lac, Grădina zoologică, Hipodromul, Velodromul, teatrul de vară şi numeroase statui şi grupuri statuare, unele aparţinând unor artişti ilustri (Brâncuşi sau Jalea). În 1943, la intrarea principală, a fost ridicat un bust al lui Nicolae Romanescu ca un omagiu adus celui care s-a ocupat îndeaproape de realizarea parcului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24544 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    Iminenta decaderii in rusine (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:16)

    Astazi [utilizator]

    prezumata de facto in scris
  • +27 (29 voturi)    
    Ii e frica ca nu se stie cine a renovat parcul? (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:19)

    Radoh [utilizator]

    nu inteleg de ce in Romania unii simt nevoia sa isi puna numele pe orice

    in Buc peste tot e scris: PRIMARIA BUC, pe pasajul basarab, pe autobuze, pe cosurile de gunoi

    si videanu a cumparat autobuze dar nu si-a scris numele pe ele
    • -11 (21 voturi)    
      De ce nu le-a pus pe borduri? (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:42)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Radoh

      Că le-a dat miticilor la borduri pentru 10 generații!
      • +6 (8 voturi)    
        De ce nu pe (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:56)

        alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        tramvaie?
        • +5 (11 voturi)    
          pt ca tramvaiele sunt tot alea din comunism (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:06)

          Radoh [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

          nici macar Ceausescu nu si-a pus numele peste tot
      • +7 (9 voturi)    
        ti-a ramas si tie (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:21)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        un fix de pe vremea cand administra el orasul.
        Ce nu vrei (ca nu cred ca nu stii) sa spui este ca absolut toti primarii bucuresteni (atat cei de sector cat si cei de la Primaria Generala, au facut contracte cu fabrica lui Videanu de borduri si au schimbat borduri intr-o veselie.
        A, sa nu uit, toti primarii de care-ti ziceam, au fost si sunt pesedisti.
  • +16 (18 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:24)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    cum se cocoatza oameni d-astia pe lucrurile facute de altii ... sa-i stearga de tot, sa ramana doar maretia tupeului nemarginit ... asa primar vreti sa avem iar ...???
  • +11 (19 voturi)    
    Sa va traiasca Primaritza! (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:26)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Craiovenilor, multe felicitari pentru excelenta alegere facuta!
    Sa le traiasca in veci frumoasa, combativa si generoasa Primaritza, si sa ne mia dubleze o data, si in viitorul mandata de Ministreasa sau Premieritza, toate pensiile si salariile!
    • -8 (8 voturi)    
      :) (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:21)

      metri [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      ...invidiosi pe succesurile altora ! succesuri in munca, bineinteles ! :)))
  • +20 (22 voturi)    
    Hă hă hă (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:28)

    reiand [utilizator]

    Numele... olguțelor, pe toate gardurile.
  • +21 (23 voturi)    
    Numele prostilor pe toate gardurile. (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:43)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Daca prostul mai este si oltean, prostia straluceste!
  • -1 (5 voturi)    
    A invatat de la Robu (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:47)

    raz_ [utilizator]

    Nu-s fan PSD, dar si daca veniti in Timisoara o sa vedeti placute cu numele lui Robu
    • +9 (11 voturi)    
      de ce (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:23)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui raz_

      n-a fost ea mai desteapta?
      De facto, ca din gura, nu-i mai tace clanta de cat se lauda.
  • +19 (21 voturi)    
    o cutra (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:51)

    LL [utilizator]

    ...diabolica. Mult rau ne-a facut tarii aceasta femeie ...!
  • +14 (16 voturi)    
    Sa inlocuim placuta (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:00)

    Ephemeris [utilizator]

    cu una suedeza pentru Vulguta
  • +13 (15 voturi)    
    va dati seama ca lingaii care-i elogiau pe (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:14)

    qwerasdf [utilizator]

    ceausesti... traiesc bine merci si acum si ocupa functii publice

    la psd - pcr inca se practica cultul personalitatii
  • +12 (14 voturi)    
    Si craiovenii (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:18)

    murangura [utilizator]

    La fel de prosti ca noi bucurestenii, numai mafioti aleg.
    • 0 (0 voturi)    
      stati putin, ca noi inca n-am reales-o! (Joi, 30 iulie 2020, 9:20)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui murangura

      Sigur, tot pe Gabitza o vom vta, ins deocamdata Olgutza are la activ MAI MULTE mandate decat superba noastra Primaritza, cu sarma in "colon"!
  • +8 (12 voturi)    
    Placutele comemorative (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:32)

    Gogu27 [utilizator]

    sunt postume , de regula. Micuta Olga provoaca soarta (politica).
    • -6 (6 voturi)    
      Postume? (Miercuri, 29 iulie 2020, 14:07)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Gogu27

      Ce e asta? Costume! Sau postumele sunt costumele unui suprefect?
  • +13 (17 voturi)    
    Propun un compromis (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:33)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Redenumirea parcului in “Lia Vulvuta Vasilescu - Romanescu”. Hai ca se poate.
  • +14 (14 voturi)    
    Ca in Bucuresti (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:51)

    Cuca [utilizator]

    piateta Regelui Mihai unde scrie cu litere de o schioapa despre "efortul" si bunavointa lui Oprescu. Numele Oprescu e scris mai mare decat numele "Regele Mihai al Romaniei".
  • +3 (3 voturi)    
    Numele PRO...... (Miercuri, 29 iulie 2020, 19:35)

    sipu [utilizator]

    pe toate gardurile ......
  • 0 (0 voturi)