Florin Cîțu anunță calendarul de majorare a alocațiilor: Vom încerca să le dublăm într-un timp foarte scurt

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 28 iulie 2020, 22:42 Actualitate | Esenţial


Florin Citu
Foto: Hotnews
Guvernul va încerca să dubleze alocaţiile pentru copii "într-un timp foarte scurt", de declarat marți seară ministrul Finanațelor, Florin Cîțu. El a anunțat și un calendar: o majorare între 15% şi 20% de la 1 august, urmată de o alta, "mai substanţială", de la 1 ianuarie 2021 şi încă una anul viitor.

"Suntem într-un context dificil, într-un context global economic îngrozitor. (...) Eu nu cred că mai găsiţi o ţară în lume care să facă ce facem noi astăzi, să venim şi să spunem că vom creşte alocaţiile. Dar, în acelaşi timp, facem acest lucru, creştem alocaţiile şi dorim să le dublăm. Dar vom avea o creştere acum, la 1 august, vom avea una substanţială la 1 ianuarie şi încă una anul viitor. Vom încerca să le dublăm într-un timp foarte scurt. Ştiu că premierul a spus până în 20%, cred că în jurul acestei cifre ne vom stabili, acum cu 1 august, cred că între 15% şi 20%, acolo suntem", a spus Cîţu, la B1TV, potrivit Agerpres.

Ministrul Finanţelor a subliniat că este un efort enorm pentru buget, deoarece banii puteau merge către investiţii, care să creeze valoare adăugată şi să garanteze creşteri şi plata alocaţiilor în viitor.

"Oamenii trebuie să ştie că în acest proiect de lege vine şi creşterea din ianuarie şi anul viitor. Dar trebuie să înţeleagă că este un efort enorm pentru buget, pentru că aceştia sunt bani care ar fi putut să meargă la investiţii, investiţii care ar fi creat valoare adăugată şi ar fi putut garanta creşteri şi plata de alocaţii în viitor. Avem nevoie de creştere economică ca să putem să plătim în viitor alte alocaţii mai mari, pentru că, altfel, dacă stăm doar pe deficite, pe împrumuturi, nu vom ajunge nicăieri", a precizat Florin Cîţu.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2620 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Daca va mai fi PNL la guvernare ...hahaha (Marţi, 28 iulie 2020, 23:22)

    Radoh [utilizator]

    urmeaza majorari ...dar dupa alegeri
  • +3 (7 voturi)    
    Suntem primii in lume la ilegalitati! (Miercuri, 29 iulie 2020, 5:26)

    Fides [utilizator]

    Citu, aka Guvernul Orban comite o ilegalitate - legea alocatiilor prevede dublarea acestora, nu o majorare in etape, decisa din pix - acest fapt va face ca oamenii sa-si caute dreptatea in justitie. Guvernul PNL ne-a adus intr-o ipostaza unica in UE, sa nu aplicam o lege in corpore, constitutional promulgata de presedinte. Devenim unici si printre tari precum Coreea de Nord si Rusia - statul de drept si legea devin insignifiante. Multumim Citu, Orban et. Co. Bravo PNL!
    PS. Sper ca intelegeti ca nu doar PNL deconteaza politic aceasta ilegalitate, sunt afectate toate partidele de dreapta aliate, inclusiv USR. Daca data alegerilor ramane 27 septembrie - zi de zi, vor fi tocati pe aceasta tema, inclusiv presedintele care a promulgat legea. Sa vedem daca se autosesizeaza si Parchetele.
    • -2 (2 voturi)    
      Nu cumva si legea data de PSD e necostitutionala? (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:21)

      Tore [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Neconstitutionala, deci tot ilegala, pentru ca nu include sursa de finantare.
      Si aia e data "tot din pix", ca doar nu au stat ei sa analizeze impact, chestii d-astea. Nu conteaza decat ca da bine la oameni.
      Si eu am copii, si cred ca toata lumea isi doreste sa creasca salarii, pensii, alocatii. Dar daca sacrificam viitorul tarii si ramanem intr-o eterna mocirla, cu ce ne ajuta aceste cresteri?
      • +1 (1 vot)    
        Lege neconstitutionala (Miercuri, 29 iulie 2020, 14:40)

        adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui Tore

        Atata timp cat CCR nu a declarat o lege ca fiind neconstitutionala ea este im mod implicit constitutionala .

        Marirea alocatiilor si pensiilor este o decizie politica care intr-adevar poate avea un impact negativ pentru unii insa poate avea si un effect pozitiv pentru altii.

        Deci sunt plusuri si minusuri cu aceste masuri. Nu sta insa in puterea Guvernului sa ia astfel de decizii politice. Guvernul trebuie doar sa execute si pentru asta trebuie sa ia bani din alta parte (de exemplu poate retrage finantarea pentru unele proiecte) sau se poate imprumuta.

        Problema principala insa e faptul ca a fost numit un Guvern fara sustinere parlamentara reala. Asta e de fapt motivul pentru care avem aceste probleme. Presedintele nu ar trebui sa desemneze nicioda un premier care nu poate guverna din lipsa sustinerii parlamentare. Nici Parlamentul nu ar trebui sa voteze o astfel de monstrozitate. Iohannis insa a vrut cu orice pret Guvernul lui iar PSD-ului ii convine sa stea un pic in opozitie pana trece criza.
      • +1 (1 vot)    
        bravo ioane (Miercuri, 29 iulie 2020, 14:55)

        Jupanu1970 [utilizator] i-a raspuns lui Tore

        ...cum sa fie neconstitutionala o lege aprobata si promulgata ilie ? DPDV juridic, ce face guvernul este ilegal ...adica nu aplica legea. ...da nu ma mai mira nimic in tara aia :))
  • +2 (4 voturi)    
    Tupeul e incredibil (Miercuri, 29 iulie 2020, 11:09)

    adrian_83 [utilizator]

    Inteleg ca poate legea nu e buna si nu este momentul potrivit pentru dublarea alocatiilor, insa atata timp cat legea e in vigoare ca Guvern nu ai ce face. Te imprumuti, tai bani din alta parte dar aplici legea.

    E incredibil cat tupeu au liberalii cand spun ca vor incerca sa dubleze cand de fapt sunt obligati de lege sa faca acest lucru.

    Nu sta in puterea Guvernului sa corecteze greselile Parlamentului. Exista un mecanism de control prin care CCR poate sa declare legea neconstitutionala si presedintele o poate retrimite o singura data pentru reexaminare. Deocamdata acest mecanism spun ca legea e constitutionala si promulgata deci executivul nu are ce sa mai faca decat sa execute.

    Nu mai e vorba ca aveam o lege proasta care poate avea efecte negative, avem o lege care trebuie aplicata. Asa cere statul de drept.
  • +1 (1 vot)    
    Proiect de lege? (Miercuri, 29 iulie 2020, 21:26)

    Tyrion.lann [utilizator]

    Ce proiect de lege? Cum ar putea sa fie un proiect de lege transmis in parlament, votat de 2 camere, proulgat pana in 1 august, cand zice Catu ca se face prima majorare? Doar toate legile, cu exceptia celor penale, nu pot avea efecte retroactive, deci daca ar fi promulgata dupa 1 august, nu ar putea efect din 1 august.
    Daca vorbeste de un OUG si nu e in stare sa se exprime corect, atunci banuiesc ca e posibil, desi acesta ar putea fi atacat de Avocatul Poporului si declarat neconstitutional.
    De fapt, asta ar putea fi si tactica lor, sa traga de timp pana dupa alegeri cu emiterea de OUG-uri potential neconstitutionale dar care va dura sa le judece CCR.

    Pana una alta, mi-e teama ca atat Catu cat si Orban se fac pasibili de abuz in serviciu cata vreme nu aplica o lege care este in vigoare. Pentru abuz in serviciu trebuie sa existe o incalcare a legii -nu s-au marit alocatiile, deci exista - si un prejudiciu cauzat - copii nu au primit banii cuveniti, deci exista.