Alocațiile vor crește în etape. Ce spune premierul despre majorarea pensiilor

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 27 iulie 2020, 13:51 Actualitate | Esenţial


Bani
Foto: Digi24
​Premierul Ludovic Orban a declarat, luni, că Guvernul va majora alocaţiile copiilor în mai multe etape, arătând că procentul şi ritmul de creştere în cazul acestora depind de prognoze.

"La ora actuală suntem în evaluarea posibilităţilor efective de a susţine o creştere a alocaţiilor. Ce pot să vă spun sigur este că vom creşte alocaţiile. Chiar ne-am gândit la un mecanism de creştere a alocaţiilor care să permită o creştere în mai multe etape, dar procentul efectiv de creştere a alocaţiilor şi ritmul de creştere a alocaţiilor depind de prognozele pe care le vom face", a spus Orban, citat de Agerpres.

În ceea ce priveşte majorarea pensiilor, el a arătat că se continuă analizele. "Trebuie să se finalizeze raportul pe primul semestru privind starea economiei şi starea bugetului. De asemenea, să finalizăm prognozele referitoare la evoluţia economiei româneşti în următorii ani pentru că în funcţie de asta vom lua decizia şi aici pot să vă spun sigur că vom creşte pensiile, dar vom creşte pensiile astfel încât să avem garanţia că economia va putea suporta această creştere a pensiilor", a afirmat Orban.

Premierul a arătat că Guvernul analizează coordonat creşterea pensiilor şi a alocaţiilor. "Ambele măsuri generează cheltuieli suplimentare. Analizăm măsurile coordonat pentru că ele generează cheltuieli şi trebuie să ţinem cont atunci când luăm o măsură şi de cealaltă măsură", a mai spus Orban.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21717 vizualizari

  • +31 (37 voturi)    
    Pensiile „speciale”!? (Luni, 27 iulie 2020, 13:56)

    Tayen [utilizator]

    Când le desființați? Când interziceți pensionarea liftelor la 40-45 de ani?
    Când reduceți uriașa armată de bugetari la număr sustenabil??? Când desființați uriașele și nesimțitele privilegii de care se bucură bugetărimea?
    • +13 (15 voturi)    
      Sa gaseasca mai repede solutii (Luni, 27 iulie 2020, 17:24)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      De noua luni tot analizeaza, dar nu fac absolut nimic, pentru a gasi bani pentru majorarea pensiilor.
      Cand au pus mana pe guvernare au spus ca vor majora pensiile cu 40%.
      Catu a spus ca au prevazut banii in buget pentru aceasta majorare.
      Unde sunt banii ?
      I-au deturnat ?
      I-au furat ?
      I-au dat pe contracte fara licitatie, pentru masti neconforme, aparatura defecta sau inutila, la preturi astronomicre ?
      Daca nu faci absolut nimic, evident ca nu vei gasi bani pentru majorarea pensiilor.
      Anul trecut au promis ca, atunci cand vor ajunge la guvernare, vor desfiinta Sectia Speciala si vor taia pensiile speciale, nesimtite si nemeritate.
      Nu au facut nimic din ce au promis.
      Vrem sa vedem ca :
      - au gasit solutii pentru majorarea pensiilor cu 40% acum, nu peste zece ani
      - au reusit sa desfiinteze Sectia Speciala
      – au desfiintat sau au impozitat pensiile speciale, nesimtite si nemeritate
      - au redus numarul si veniturile bugetarilor taietori de frunze la caini
      – au redus salariile nesimtite si nemeritate ale parlamentarilor, primarilor, consilierilor, ale celor de la ASF, ANRE, ANCOM etc
      – au desfiintat indemnizatiile falsilor revolutionari
      – au desfiintat indemnizatiile falsilor academicieni, de la falsele academii (de fapt, niste obscure ONG-uri sau SRL-uri)
      – au desfiintat subventinarea de la buget a partidelor (care inseamna milioane de euro pe luna)
      – au desfiintat finantarea asa-zisei case regale
      – au desfiintat Institutul Tapului Levantin
      – au redus masiv sumele din PNDL, din care primarii risipesc banii pe lucruri inutile, din care iau comisioane si indestuleaza clientela politica
      – au confiscat averile marilor corupti si marilor infractori, care au devalizat tara (conform legii confiscarii extinse).
      Sa nu mai spuna ca nu au majorotate in parlament, pentru a rezova problemele enuntate.
      Daca nu le vor rezolva pana la alegeri, nu vor avea in viitorul parlament, nici macar numarul actual de parlamentari.
      • -3 (13 voturi)    
        Un COVID mic? Armament? Deficit record? (Luni, 27 iulie 2020, 19:52)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        Poate s-a mai intamplat cate ceva = un COVID mic, o criza economica mondiala ... deficit record peste dezastrul lasat de PSD si achizitiile de armament ale lui Iohannis
        Problema e ca nu trebuie sa fie bani doar pentru anul in curs, ci dupa cum s-a observat pensiile sunt greu de micsorat.
        Marirea cu 40% din septembrie ar necesita doar 1/3 din impactul pe anul viitor - 10 miliarde de lei vs 30-40 la anul.
        • +8 (12 voturi)    
          Masurile propuse se vor aplica si in viitor (Luni, 27 iulie 2020, 21:51)

          Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

          Toate masurile sugerate trebuie aplicate si in anii urmatori.
          Au fost sugerate cateva masuri, prin care foarte multi bani, care se arunca acum pentru niste impostori, sa fie redirectionati pentru majorarea pensiilor.
          Pentru ce, de exemplu, judecatorii corupti de la CCR, parlamentarii, primarii, consilierii, care oricum au salarii foarte mari si, in consecinta, vor avea si pensii foarte mari, sa primeasca si pensii speciale ?
          De ce sa se cumuleze mai multe salarii si mai multe pensii speciale, dar sa nu se majoreze pensiile oamenilor cinstiti, care au muncit ?
          Pedepsele infractorilor, in loc sa se cumuleze, la noi se comaseaza, dar salariile si pensiile nesimtite se cumuleaza.
          De ce sa mai fie platite indemnizatii pentru falsii revolutionari, la 30 de ani de la revolutie, cand s-a dovedit ca securitatea nu a tras, ci, stiind ce se va intampla, avea armele incuiate in rastel, armata a fost cu poporul, nu au existat teroristi ?
          De ce sa fie platite milioane de euro lunar pentru finantarea partidelor, dar sa nu se majoreze pensiile ?
          Acelasi lucru cu falsii academicieni, acelasi lucru cu Institutul Tapului Levantin etc.
          • -1 (3 voturi)    
            ai aceeasi poezie (Marţi, 28 iulie 2020, 17:50)

            jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

            Finantarea partidelor e pentru a putea aparea si partide noi, dar si pentru a nu subjuga partide sau politicieni la anumite grupuri de interese economice care apoi sa fie abonate la contracte cu statul pe unde au ajuns politrucii in schimbul "donatiilor" din campanie.
            La fel cum e si cu sinecurile primite si apoi dau tainul la partid. Trebuie eliminate functiile inutile si angajarile politice in functii - adica avem un hot pe Badalau la Curtea de Conturi, si-a votat omul lege ca sa fie primit cu studiile lui.
            Perfect de acord cu disparitia pensiilor speciale, mai ales in contextul iesirii la pensie la varste fragede
            • 0 (0 voturi)    
              Partidele (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:53)

              Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

              se bazeaza foarte mult pe "sponsori" si e extrem de simplu de facut asta din moment ce legislatia in domeniu e o gluma in toata UE. Locurile de parlamentari se pot cumpara destul de ieftin...Important e ca parlamentarul sa voteze cum i se spune.
  • -6 (28 voturi)    
    Lucovid, (Luni, 27 iulie 2020, 14:00)

    Ozmo [utilizator]

    CCR te-a obligat la ceva ce scrie in Legea bugetului de stat si asigurari sociale! Asa ca , MARS IN IZDA MATII SI MARESTE ALOCATIILE COPIILOR !!! Sau nu mai ai bani apoi sa fure PeNALii ??? JEGOS IMPUTIT
    • +4 (18 voturi)    
      Ce mi-ar place OZMO (Luni, 27 iulie 2020, 16:33)

      Criscat [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

      ...sa vad un videoclip cu tine in care noaptea iti intra talharii in casa, si iti pun cutitul la gat sa la dai 10.000 lei, dar tu nu ai sub saltea decat 1000...ei nu te cred, si iti taie jugulara...ti-ar place asta pesedist imputit si jegos?(asa cum ai scris si tu mai sus)...nu voi gunoaiele ciumei rosii ati furat toata tara, si ati facut si mai multe imprumuturi si ne-ati lasat cu gauri si obligatii?....vezi , paduche sa nu te inneci in propria ura si otrava...oricum mai e putin pana la alegeri si o sa va duceti dracu'...
    • +11 (15 voturi)    
      PSD+CCR=PCR (Luni, 27 iulie 2020, 16:37)

      Gheorghe Pudila [anonim] i-a raspuns lui Ozmo

      Destructurati #ciumarosie !
      • -1 (3 voturi)    
        Destructurati #ciumarosie (Marţi, 28 iulie 2020, 11:10)

        salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Pudila

        ... si inscaunati ciuma galbena securista.
  • +19 (23 voturi)    
    Legile in Romania se aplica in etape (Luni, 27 iulie 2020, 14:01)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Pensiile cresc in etape, alocatiile in etape si chiar si parlementul cu 300 e tot in etape. Primele 15 etape au insa un coeficient 0.
    • +13 (15 voturi)    
      Salariile si pensiile nesimtite cresc imediat (Luni, 27 iulie 2020, 17:30)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      Salariile nesimtite si nemeritate ale parlamentarilor, primarilor, consilierilor, ale celor de la ASF, ANRE, ANCOM etc si pensiile nesimtite si nemeritate ale CCR, ale parlamentarilor etc cresc imediat.
      Pentru aceste categorii nu se fac analize, nu intereseaza daca economia le permite, doar pentru pensionarii care au muncit cinstit o viata, nu sunt bani.
  • +13 (23 voturi)    
    scuzati, d-nu Orban, dar sunteti fraier (Luni, 27 iulie 2020, 14:08)

    revo [utilizator]

    La 1 septembrie, mariti pensiile cu 40%, pe toate, apoi retrageti-va si lasati PSD sa guverneze urmatoarele 2 legislaturi. La sfarsit, vedem cati dintre PSD-isti-aldisti si udmristi au mai ramas in viata si cati au ajuns sub brazda, ca tot le place lor sa rastoarne brazde.
  • +3 (27 voturi)    
    Legea trebuie aplicata (Luni, 27 iulie 2020, 14:15)

    Fides [utilizator]

    Orban iar vorbeste in dodii - legea de dublare a alocatiilor a fost promulgata de presedinte, CCR a spus ca e e constitutionala - singurul care mai bate campii e premierul. Sa-i ia cineva temperatura.
    PS. Din cauza lor fi blocate instantele de judecata.
    • +8 (18 voturi)    
      CCR nu este STATUL? (Luni, 27 iulie 2020, 15:56)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      CCR a aprobat o ilegalitate. O ilegalitate ca și pensiile speciale!
      • +9 (11 voturi)    
        Ilegalitate clar, sa-i aresteze DNA-ul (Luni, 27 iulie 2020, 18:34)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Scrii tu plangerea? A fost unanimitate la CCR pe marginea alocatiilor. Ilegali ca astia mai rar: PNL se abtine la vot in Parlament, presedintele o promulga, iar CCR i-i da unda verde... sa-i bage cineva in duba!
        PS. Legea e lege. Orban va comite o ilegalitate daca le mareste doar cu 10-20%. In secunda doi va fi dat in judecata. Si va fi doar inceputul.
    • +2 (18 voturi)    
      Din ce bani cretinache? (Luni, 27 iulie 2020, 16:39)

      Criscat [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Tu de ce nu-ti iei o resedinta la Monte Carlo si o masina Benteley de 600.000 euro, si continui sa stai in vagauna aia de rahat si faci dus din an in paste, ca nu ai suficienta sa-ti platesti factura la apa?....din gura toti aveti pretentii la altii, dar nu sunteti in stare de nimic...decat pareri pe net! Asta e noua specie de "labagii anonimi care fac sex pe tastatura"...mi-e sila!
      • +13 (13 voturi)    
        din ce bani (Luni, 27 iulie 2020, 16:53)

        sareta [utilizator] i-a raspuns lui Criscat

        Sa-ti aduc aminte ce a decis CCR :dificultatile bugetului de stat nu pot fi opuse DREPTULUI LA PENSII......dreptul costitutional la pensii neputand fi afectat de proasta gestionare a bugetului de catre guvern ! Scurt .Tu matale sti foarte bine unde se duc banii (sute de mii bugetari taietori de frunze,zeci de mii pensii speciale si multe altele).Cine te plateste ?
      • +10 (10 voturi)    
        Din banii celor de la Monaco (Luni, 27 iulie 2020, 17:56)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui Criscat

        Ma bucur ca va este sila- insa legea aceasta a fost promulgata de presedinte, Klaus pe numele lui. Sia fost votata de Parlament, cu majoritate, iar PNL nici macar nu a votata contra.
        • +1 (9 voturi)    
          Promulgarea lui Peste (Luni, 27 iulie 2020, 20:00)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          Asa cum e statul parlamentar la noi - presedintele e obligat sa promulge o lege, mai ales daca are un parlament ostil care ii poate retrimite legea nemodificata si trebuie sa o semneze a doua oara.
          CCR nu verifica daca exista sursa de fiunantare nici daca e intrebat... Oricum nu are competenta - sa nu uitam acolo sunt cei mai servili slujbasi ai politrucilor romani : Dorneanu, Pivniceru, Ceausescu, Stanciu, si altii care nu au vazut o carte juridica de zeci de ani ...
          • +6 (10 voturi)    
            Pestele de la cap se impute (Luni, 27 iulie 2020, 21:52)

            Fides [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

            Iar legea e lege. Restul e istorie. La fel va fi si Orban daca nu aplica legea.
            • +2 (10 voturi)    
              asta a fost jocul PSD (Luni, 27 iulie 2020, 22:37)

              jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Fides

              Sa puna in cap orice incercare de plasare a Romaniei pe un fagas normal - doar pe pomeni, pe ajutoare sociale, pe pensii .
              Daca ieseau din nou la guvernare dadeau vina pe multinationale, pe omerta, pe globalizare.
              Daca nu, obliga orice partid sa joace in zona aia populista unde oricum nu pot sa castige fata de niste lingai ca PSD.
              La alegeri trebuie macar scosi din majoritate, altfel suntem pa. Comunistul Brucan a fost optimist ...
      • +1 (1 vot)    
        din ce bani? citeste (Marţi, 28 iulie 2020, 11:31)

        Wn [utilizator] i-a raspuns lui Criscat

        Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        De noua luni tot analizeaza, dar nu fac absolut nimic, pentru a gasi bani pentru majorarea pensiilor.
        Cand au pus mana pe guvernare au spus ca vor majora pensiile cu 40%.
        Catu a spus ca au prevazut banii in buget pentru aceasta majorare.
        Unde sunt banii ?
        I-au deturnat ?
        I-au furat ?
        I-au dat pe contracte fara licitatie, pentru masti neconforme, aparatura defecta sau inutila, la preturi astronomicre ?
        Daca nu faci absolut nimic, evident ca nu vei gasi bani pentru majorarea pensiilor.
        Anul trecut au promis ca, atunci cand vor ajunge la guvernare, vor desfiinta Sectia Speciala si vor taia pensiile speciale, nesimtite si nemeritate.
        Nu au facut nimic din ce au promis.
        Vrem sa vedem ca :
        - au gasit solutii pentru majorarea pensiilor cu 40% acum, nu peste zece ani
        - au reusit sa desfiinteze Sectia Speciala
        – au desfiintat sau au impozitat pensiile speciale, nesimtite si nemeritate
        - au redus numarul si veniturile bugetarilor taietori de frunze la caini
        – au redus salariile nesimtite si nemeritate ale parlamentarilor, primarilor, consilierilor, ale celor de la ASF, ANRE, ANCOM etc
        – au desfiintat indemnizatiile falsilor revolutionari
        – au desfiintat indemnizatiile falsilor academicieni, de la falsele academii (de fapt, niste obscure ONG-uri sau SRL-uri)
        – au desfiintat subventinarea de la buget a partidelor (care inseamna milioane de euro pe luna)
        – au desfiintat finantarea asa-zisei case regale
        – au desfiintat Institutul Tapului Levantin
        – au redus masiv sumele din PNDL, din care primarii risipesc banii pe lucruri inutile, din care iau comisioane si indestuleaza clientela politica
        – au confiscat averile marilor corupti si marilor infractori, care au devalizat tara (conform legii confiscarii extinse).
        Sa nu mai spuna ca nu au majorotate in parlament, pentru a rezova problemele enuntate.
        Daca nu le vor rezolva pana la alegeri, nu vor avea in viitorul parlament, nici macar numarul actual de parlamentari.
    • -1 (9 voturi)    
      Rastalmacesti lucrurile ca orice pesedac (Luni, 27 iulie 2020, 17:00)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      PNL a facut o ordonanta de prorogare pana in august, iar cand a ajuns in parlament majortatea rosie si populista a respins-o. Doar apoi a depus PNL la CCR, care s-au uitat doar pe proceduri - Parlamentul are dreptul sa faca legil, nu si pe fond - nu exista o sursa de finantare.
      Daca PSD era asa darnic nu facea anul trecut atata scandal, cand a fost votata ca amendament la buget - alocatiile erau cu adevarat mici si nemodificate de 4 ani. Plus ca anul trecut "dublarea" era mai mica pe bugetul in curs.
      • +8 (8 voturi)    
        Presedintele a promulgat o ilegalitate? (Luni, 27 iulie 2020, 18:29)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Inseamna ca trebuie depusa o plangere penala pe numele lui Klaus Interesant ca legea asta a trecut prin Parlament, fiind votata cu majoritate, iar cei de la PNL nici macar nu au votat contra, ci s-au abtinut. Presedintele a promulgat-o in secunda doi, adica in termen legal, nu am vazut pe nimeni sa atace fondul atunci cand se putea - prin urmare punctul dvs. de vedere este nul.
        PS.
        Ma amuza faptul - si o scriu o singura data pt. toti trolii de mai sus - ca in mare sunteti de acord ca alocatiile sa fie marite cu 10% ori 20% - un lucru ilegal, deoarece legea spune altceva. Prin urmare sunteti dispusi sa treceti cu vederea o ilegalitate, dar Doamne fereste sa punem in aplicare legea in corpore.
        • 0 (8 voturi)    
          legea lui peste (Luni, 27 iulie 2020, 20:06)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          Daca se dau bani pentru diverse categorii sociale din contre politice nu ajuta la redresarea Romaniei ca stat - ci ca asistati social si ca emigranti catre alte state.
          Bani luati pe credit pentru a creste venituri inseamna saracirea celorlalte categorii sociale - alea productive.
          Ne vom umple de milogi si de copii ai unor familii cu nivel scazut intelectual. Pe langa faptul ca vor trebui macar de fatada facute scoli pentru puradei, deci bani suplimentari, dar nivelul educatiei se va prabusi. Inteligenta e mai mult nativa, iar daca e si directionata de parinti cu ceva dorinta de integrare e important. Poti sa ii explici ce vrei asistatului, ca tot pe Putin il voteaza
          • +5 (7 voturi)    
            Aveti o logica de fier (Luni, 27 iulie 2020, 21:47)

            Fides [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

            Deci legea nu trebuie aplicata deoarece, citez din dvs. “ne vom umple de milogi si de copii ai unor familii cu nivel scazut intelectual”. Fascinant. Foarte aproape de eugenism as zice. Tot inainte, ca viitorul e luminos.
            PS. Credeti ca nemtii dau alocatie pt. copiii deoarece Putin le spune sa faca asta?
            • -3 (7 voturi)    
              Hai las-o (Luni, 27 iulie 2020, 22:53)

              jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Fides

              Dau alocatii pentru ca au nevoie de populatie tanara care sa plateasca taxe ca sa nu importe sirieni si turci cum au mai facut-o in anii '70.
              Plus ca Germania isi permite.
              La 600 lei pe luna, adica 125 euro e mai convenabil sa mai torni un plod la fiecare doi ani decat sa muncesti ceva.
              Nemtii dau vreo 250, dar sunt cea mai mare economie din Europa - top 4 mondial. Salariile sunt si ele mult mai mari si implicit si impozitele incasate de stat.
              Un pic de istorie, PSD a stat 2 ani jumate la putere din pana a fost obligat sa creasca alocatiile in 2019 si atunci cu scandal, amanat cateva luni, etc.
              Un pas mai in spate, in 2015, PSD la putere de 3 ani cu majoritate covarsitoare si doar dupa ce s-au certat PNL-istii l-au obligat pe Ponta sa dubleze alocatiile (erau 42 lei din 2008-9).
              • +1 (3 voturi)    
                Opozitia a marit alocatia - since forever (Luni, 27 iulie 2020, 23:32)

                Fides [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

                Scorul e si mai clar - conduce PNL, 2-1, in fata PSD, vizavi de marirea alocatiilor. Bravo!
                • -1 (3 voturi)    
                  Prosteala pe fata pentru tampiti (Marţi, 28 iulie 2020, 1:46)

                  jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Fides

                  Din 2008 pana in 2015 in au fost 7 ani fara marire, din 2012 nivelul de trai incepuse deja sa creasca.
                  La fel, in 2019 deja exista si crestere a salariilor, dar si inflatie de circa 5% pe an. Deci un motiv clar de actualizare a alocatiilor.
                  Acum ce s-a intamplat, in afara de un acces de populism?
                  • +1 (3 voturi)    
                    Da vina pe Covid (Marţi, 28 iulie 2020, 22:05)

                    Fides [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

                    Poate e o simpla raceala.
  • -6 (24 voturi)    
    Marea hoție continua (Luni, 27 iulie 2020, 14:16)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mafia galben-portocalie nu se lasa. La ce etape sper LuCovid Organ de vreme ce in curând vin alegerile? PNL va deveni istorie
    • +4 (8 voturi)    
      #ciumarosie (Luni, 27 iulie 2020, 16:38)

      Gheorghe Pudila [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Crede ca scaoa daca scuipa si zbiara. Not this time...
  • +17 (19 voturi)    
    mda (Luni, 27 iulie 2020, 14:49)

    SoulSearcher [utilizator]

    interesant este ca pensiile speciale cand au fost votate, nu s-au gasit probleme in implementarea lor

    adica sa o faca pe etape, sa se faca in functie de situatia economica.. etc

    un amarat de copil ia 150 lei alocatie, iar un amarat de pensionar special ia 15.000 lei pensie...

    te-doare-mintea.com
    • -3 (13 voturi)    
      Ar fi cateva diferente (Luni, 27 iulie 2020, 16:45)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Desi de un tupeu jegos, pensionarii speciali au facut ceva ca sa primeasca pensia aia: 15-20 ani intr-un job caldut. Copilul doar toaca bani pana la 18-25 ani, iar apoi cei merituoasi merg sa lucreze in afara, iar pututrosii raman aici pe ajutoare.
      Si mai e o discutie de numar: sunt 5 mii, hai 10 mii de pensionari speciali cu pensii de 15000 (1-2 mld) - dar sunt 4 milioane de copii care primesc alocatii (14-15 mld /an).

      De asta trebuie sa avem legi echilibrate si care sa creasca gradual veniturile tuturor, nu care sa dea anumitor categorii sociale pe baza unor ratiuni politicianiste: daca la inceput pensiile speciale nu erau asa nesimtite, fiind ancorate in niste formule de calcul ale caror conditii s-au schimbat au devenit aberante.
  • +4 (14 voturi)    
    Marirea pensiilor si alocatiilor (Luni, 27 iulie 2020, 14:59)

    adrian_83 [utilizator]

    Daca Legea nu se modifica atunci toti pensionarii si parintii vor da in judecata statul si cel mai probabil vor castiga.

    In concluzie pe langa faptul ca va trebui sa plateasca alocatiile si pensiile marite se vor plati si cheltuieli de judecata si judecatorii in loc sa judece cazuri mai importante vor trebui sa isi piarda timpul cu astfel de lucruri.

    Poate ca Orban are dreptate si bugetul nu permite aceste mariri insa nu poti incalca legea cu astfel de argumente.

    Asta este consecinta faptului de a avea un Guvern care nu este sustinut de Parlament. Daca PSD era acum la putere probabil ca nu mareau nici ei insa ei ar fi modificat legea prin Parlament. Orban nu prea mai are mijloace legele la dispozitie.

    Pentru a evita astfel de probleme ar fi bine ca la urmatoarea revizuire a Constitutiei sa se faca o modificare prin care Parlamentul sa il aleaga pe primul ministru din randul candidatilor propusi de partide. In felul asta sa nu mai avem guverne nesustinute de Parlament.
    • +10 (12 voturi)    
      Sau mărește pensiile și „pică”. (Luni, 27 iulie 2020, 15:58)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

      Pe modelul pizidist.
      Și să-i vedem cum se va descurca pizideaua!
      • 0 (0 voturi)    
        Foarte simplu (Miercuri, 29 iulie 2020, 18:59)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        se va imprumuta. Iar pe urma, vor spune la Antene ca pretul painii a crescut din cauza secetei sau a lui Bill Gates sau a lui Soros, numai din cauza inflatiei nu....Cine plateste creditele astea? Pe pensionari si pe parlamentari nu ii intereseaza pentru ca ei doar primesc, nu si produc...
    • +5 (7 voturi)    
      PSD in loc de dublare trebuia sa scrie 10 x (Luni, 27 iulie 2020, 17:03)

      Criscat [utilizator] i-a raspuns lui adrian_83

      ...sau ca sa fie si mai clar marire de 100 ori...ca din pix este usor, nu? Sa vedem ce or sa mai urle pesedeii, peste o luna, cand va fi coada la ATI la spitale si se va astepta pe holuri si in corturi sa mai moara unul sa-i ia locul...ca acele gunoaie din Parlament si CCR nu au facut decat sa puna bete-n roate masurilor de combatere a pandemiei.
  • +8 (18 voturi)    
    despre alocatii in Europa (Luni, 27 iulie 2020, 15:20)

    Alynna [utilizator]

    daca aveti curiozitatea sa faceti un mic calcul, veti vedea ca, raportat la salariul mediu net, Ro sta foarte bine la alocatii> luam salariul din cateva tari si vom vedea urmatoarele: in Germania; salariul mediu net este de 2456 euro, alocatia este de 194 euro
    in Olanda, salariul mediu net este 2152 euro, alocatia este 82 euro
    in Finlanda salariul mediu net este 2509, iar alocatia 100 de euro.

    deci trebuie sa vedem, de fapt, cat la suta din salariu reprezinta alocatia. in Ro, salariul mediu net este 3182, iar alocatia este 150!

    https://en.wikipedia.org/wiki/Child_benefit#Family_tax_benefit

    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_European_countries_by_average_wage


    si mai puteti observa ceva, in multe tari este in functie de venitul parintilor, sau pur si simplu se fac deduceri importante din venitul parintilor care muncesc! la noi nu se poate, cica nu e constitutional sa dai diferentiat!
    e doar un alt mijloc de mita electorala, din pacate!
    unde scrie ca statul trebuie sa-mi acopere mie, parinte, jumatate din cheltuielile pe care le am cu un copil? e responsabilitatea mea, nu a statului sa-l cresc!
    • +3 (11 voturi)    
      In RO (Luni, 27 iulie 2020, 16:48)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Alynna

      sistemul fiscal nu permite deduceri, deci nu avem ce discuta pe tema asta.

      In RO, alocatia este 150, dar de lei, nu euro, adica putin peste 30 de euro....

      Alocatia copiilor este un stimulent pentru copii, si ei saracii nu prea mananca dupa %. Ca daca facem paritatea, laptele costa cam la fel si in RO si in DE....

      Nu mai vorbim de activitati scolare sau extrascolare de care ar putea beneficia mai multi daca parintii ar avea cu ce sa le plateasca...
      • 0 (0 voturi)    
        Si multi parinti (Miercuri, 29 iulie 2020, 19:01)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        ar trebui sa mearga la munca inainte de a face copii cu nemiluita.
  • +9 (15 voturi)    
    Cateva comentarii (Luni, 27 iulie 2020, 16:35)

    Putinel [utilizator]

    1. Dle Orban sunt de dreapta dar din pacate, claritatea exprimarii dvs lasa de dorit si permite opozitiei multe speculatii, ceea ce este in detrimentul acestei tari.
    2. Mi se pare o lipsa de curaj din partea PNL in asumarea unor decizii (luati exemplu de la Basescu, care a trecut printr-o situatie mult mai grea si totusi a avut curajul asumarii TAIERII salariilor bugetare si pensiilor, altfel eram mai grav ca Grecia).
    3. Spune-ti clar daca si cu cat cresteti pensiile si alocatiile, altfel nu faceti decat sa le dati apa la moara lui Ciolacu, Ponta, Tariceanu si celorlalti varani ai politicii romanesti.
    • +4 (6 voturi)    
      discutii (Luni, 27 iulie 2020, 16:54)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Putinel

      La fel, in guvernarea Boc s-au tocat zeci de miliarde pe prostii - iar ei au bagat parandarat la partid si mai ales in buzunar.
      La fel cum multi si-au obtinut in judecata retroactiv banii taiati.
      Totusi sunt de acord cu taxarea pensiilor reusita de PDL - daca mananci pensie 30 ani sa platesti macar asigurarile de sanatate.
    • +4 (8 voturi)    
      Punctul 3 (Luni, 27 iulie 2020, 17:03)

      adrian_83 [utilizator] i-a raspuns lui Putinel

      Cum sa spuna saraciul DACA si CU CAT creste pensiile si alocatiile avand in vedere ca nu este in puterea Guvernului sa ia astfel de decizii. Parlamentul ia aceste decizii si le-a luat deja.

      Daca legea ramane nemodificata si nu se fac cresterile atunci Guvernul va fi dat in judecata de parinti si pensionari si foarte probabil va pierde.

      Daca nu fac cresterile atunci el, ministrul muncii sau functionarasii care fac platile risca sa fie acuzati de abuz in serviciu.

      Probabil ca Guvernul si PNL sunt in fierbere acum cautand variante legale ca sa nu creasca insa nu cred ca exista asa ceva. Cred ca trebuie modificata legea pentru a nu creste si slabe sanse ca Parlamentul sa faca asa ceva.
    • -1 (7 voturi)    
      Comentariu f.f. bun! (Luni, 27 iulie 2020, 17:11)

      Criscat [utilizator] i-a raspuns lui Putinel

      ...mai e si pulimea(cum spunea dr.Sorin Oprescu, fost primar corupt al Capitalei, dovedit de instanta), care va zice la PSD a dat si PNL le-a luat....la astia ar trebui sa mareasca (pensiile pana in 600 lei cu 40% si restul pana in 800 cu 30%, cele pana in 1000 cu 20% si restul peste 1000 cu cate 1% la fiecare 100 lei...)
      • +1 (3 voturi)    
        Asa o fi in comunism (Marţi, 28 iulie 2020, 1:56)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Criscat

        "munca dupa puteri, venituri dupa nevoi".
        Daca ai venituri mari, impozitezi progresiv. Dar nu, la noi se impoziteaza salariile - PFA, patroni, speculatori pe bursa, drepturi de autor dau 3 techini.
        Nu exista pensii la termen de 600 lei, primesti 704 daca ai macar 15 ani vechime (a fost si doar 10). Inclusiv cei de la CAP (stii sunt desfiintate de 30 ani). Aia fara vechime fie au plecat in strainatate la munca, fie au cultivat pentru subzistenta sau productie pe terenul restituit, fie au tras statul (pe noi ceilalti) in piept declarand venituri si norme mai mici si muncind la gri sau chiar la negru.
        Oricum, puturosii aia nu au CONTRIBUIT.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu are nici o logica ce ai scris (Miercuri, 29 iulie 2020, 19:04)

        Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Criscat

        Pensiile nu pot fi legale pentru ca se bazeaza pe principiul contributivitatii. Nu e de loc corect ca toata lumea sa primeasca pensie la fel. Cel care a muncit mai mult si pe salarii mai mari, are dreptul la pensie mai mare.
    • +2 (2 voturi)    
      Putinel - la minte (Marţi, 28 iulie 2020, 11:22)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Putinel

      Tu nu esti de dreapta mai tovarase, esti doar in simplu basist, ceea ce e cu totul altceva, faci confuzii grave tovarase petrovist.
  • +6 (6 voturi)    
    Pensiile ar trebui recalculate conform legii noi (Luni, 27 iulie 2020, 17:34)

    nick24 [utilizator]

    pt că numai așa se elimina inechitățile între bărbați și femei și din cei pe aceleași posturi, dar ieșiți în ani diferiți cu coeficienți de corecție diferiți.
    Deci trebuie desființați coeficienții prin recalculare!
    Prin recalculare se vor mări toate pensiile, chiar cu 40% sau mai mult.
    SOFTUL lipsă e de 2 lei:
    in formula de calcul se înlocuiește punctajul de pensie, cu punctajul total pe toți anii , care existâ în decizia de pensionare, deci NU mai trebuie calculat, si se împarte în loc de 35 , la 25, apoi se înmulțește cu 75 sau cât vor ei pt pensia finală.
    • +3 (9 voturi)    
      doar nu o durea pe Olguta gura (Luni, 27 iulie 2020, 20:09)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      si de ce sa fie inechitatea rezolvata prima si nu promisiunile electorale ... Oricum ar fi 40% in plus e aberant. Duce la saracirea tuturor romanilor prin inflatie, noi datorii - si la adancirea faliilor intre batrani si cei tineri, productivi
  • 0 (2 voturi)    
    Mai bine dublati intr-o singura etapa (Marţi, 28 iulie 2020, 11:28)

    salvatore [utilizator]

    Si in felul asta veti respecta si aplica si voi corect o lege.