Radu Budeanu, patronul Cancan și Gândul, acord de recunoaștere a vinovăției în dosarul Hidrolectrica

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 27 iulie 2020, 12:27 Actualitate | Esenţial


Sediul DNA
Foto: Hotnews
Omul de afaceri Radu Budeanu, patron al publicațiilor Cancan și Gândul, a încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției cu procurorii DNA, în dosarul Hidrolectrica. În acest dosar, el este urmărit penal din 2015, fiind acuzat că a intermediat o mită de 5 milioane dolari primită de fostul ministru al Dezvoltării Regionale şi Turismului Elena Udrea.

Anunțul a fost făcut luni de DNA, printr-un comunicat de presă în care sunt menționate însă doar inițialele.

În acordul de recunoaștere a vinovăției, procurorii notează:
  • În vara - toamna anului 2011, inculpatul i-ar fi transmis ministrului Dezvoltării Regionale și Turismului de la acea dată promisiunea unui om de afaceri de a-i oferi suma de 5.000.000 de dolari pentru ca demnitarul să-și exercite influența în vederea menținerii, în parametrii deja negociați (preț și cantitate de energie furnizată), a contractelor încheiate de firmele omului de afaceri cu SC Hidroelectrica SA.
  • În același context, în perioada noiembrie 2011- februarie 2012, inculpatul B.R.I., printr-un intermediar, ar fi predat fostului ministru suma de 3.800.000 dolari, pusă la dispoziție de omul de afaceri.
În prezența avocatului, inculpatul a declarat expres că recunoaște comiterea faptei, acceptă încadrarea juridică pentru care a fost pusă în mișcare acțiunea penală și este de acord cu felul și cuantumul pedepsei aplicate, precum și cu forma de executare a acesteia, respectiv: 2 ani închisoare, cu suspendarea condiționată a executării pedepsei sub supraveghere, pe durata unui termen de încercare de 4 ani, precizează DNA.

Dosarul de urmărire penală, împreună cu acordul de recunoaștere a vinovăției, au fost trimise la Tribunalul București.

În noiembrie 2015, Radu Budeanu a fost ridicat și audiat de procurorii DNA, fiind plasat apoi sub control judiciar pe cauțiune (2.000.000 lei), pentru trafic de influență, în formă continuată și spălare de bani.

Acuzațiile DNA:
  • În vara anului 2010, inculpata Udrea Elena Gabriela în calitate de ministru al Dezvoltării Regionale și Turismului și membru la Guvernului și de persoană cu funcție de conducere în cadrul unui partid politic, având influență asupra factorilor de decizie din cadrul Ministerului Economiei și ai SC Hidroelectrica SA, a pretins de la un om de afaceri, prin intermediul inculpatului Budeanu Radu Ioan, suma de 5 milioane USD, pentru a asigura firmei controlate de omul de afaceri derularea, în continuare, a contractului bilateral de vânzare – cumpărare de energie electrică cu SC Hidroelectrica SA.
  • În același context, la sfârșitul anului 2011, inculpatul Budeanu Radu Ioan a primit de la același om de afaceri o parte din suma de bani pretinsă de inculpată.
  • La începutul anului 2012, în scopul menționat mai sus, inculpatul Budeanu Radu Ioan i-a remis inculpatei Udrea Elena Gabriela suma de 3.800.000 USD primită de la omul de afaceri și i-a înlesnit preluarea unei creanțe de 900.000 de euro pe care una din firmele controlate de omul de afaceri o deținea ca urmare a unui împrumut garantat cu pachetul de 90% din acțiunile la o societate comercială cu activitate în mass media.
  • Pentru a ascunde adevăratul beneficiar al creanței de 900.000 de euro, și implicit adevăratul proprietar al firmei respective cu activitate în mass media, inculpatul Budeanu Radu Ioan a facilitat inculpatei Udrea Elena Gabriela încheierea unui contract de novație cu schimbare de creditor, între firma omului de afaceri și o altă societate recomandată de inculpata Udrea Elena Gabriela. ( Comunicat transmis de DNA în 19 noiembrie 2015)







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9146 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    >>>> (Luni, 27 iulie 2020, 12:47)

    GemstonePig [utilizator]

    da dar pentru numita E.G.U. fosta ministru al turismului faptele s-au prescris. Dar e bine ca prindem pestisori care vorbesc
  • +19 (25 voturi)    
    Acest individ (Luni, 27 iulie 2020, 13:04)

    vioridix [utilizator]

    Acest individ este sotul Danei Budeanu, marea creatoare pesedista de moda si cea care-si posteaza zilnic pe blog cugetarile despre fatalaii sia alte tampenii.
    • -6 (8 voturi)    
      wow (Luni, 27 iulie 2020, 13:51)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui vioridix

      S-au recasatorit sau cam asta e nivelul tau de informare si debitare, cancan style?
      • +7 (9 voturi)    
        Nu inteleg (Luni, 27 iulie 2020, 14:49)

        vioridix [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Nu inteleg ce vrei sa sugerezi.Esti cumva fan al creatoarei fatalailor si te simti jignit?Nu stiu daca au divortat ori s-au recasatorit si nici nu mai intereseza.
        Inteleg acum de unde vin postarile ei pesediste si pro Firea ,cea cu sarma in partea dorsala.
        • -2 (4 voturi)    
          simplu (Luni, 27 iulie 2020, 17:19)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui vioridix

          Stiam ca au divortat din vremea pedelista, sau imediat dupa, si chiar am suspectat ca e o cale, clasica dealtfel, de a pune baiatu' niste bani deoparte si departe de dna.

          Cum mama dracului ESTE sotul aleia dupa N ani? Ca tu asta afirmi, ca ESTE. Desteapto.
      • +6 (8 voturi)    
        Nu e vorba despre asta (Luni, 27 iulie 2020, 14:54)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Dar e o vorba veche: "spune cu cine umbli ca sa-ti spun cine esti". Mai este una: "cine s-aseamana s-aduna".

        Acestea doua erau explicatii la marea ta enigma fata de textul lui vio. Pentru tine am alta vorba mare: "daca taceai filosof ramaneai".
  • +4 (6 voturi)    
    Am zero asteptari la puscarie (Luni, 27 iulie 2020, 13:12)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Nu am dubii ca se va gasi o chichita si va scapa. Asta daca nu se aplica tergiversarea pana la prescriere.
    • +3 (3 voturi)    
      Dacă citeați și articolul (Luni, 27 iulie 2020, 15:02)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      vedeați pentru ce fel de pedeapsă a dat-o în gât pe Udrea acest domn... „Prieteniile” de genul ăsta nu țin veșnic... Eu mă bucur când ticăloșii se toarnă unii pe alții... Poate că mai dau și niște bani înapoi, banii pe care i-au furat de la români... Cred că m-am dumirit de la începutul anilor nouăzeci că România este condusă de securiștii care au pus mâna pe sectorul energetic al țării...
    • +1 (1 vot)    
      Dacă citeați și articolul (Luni, 27 iulie 2020, 15:02)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      vedeați pentru ce fel de pedeapsă a dat-o în gât pe Udrea acest domn... „Prieteniile” de genul ăsta nu țin veșnic... Eu mă bucur când ticăloșii se toarnă unii pe alții... Poate că mai dau și niște bani înapoi, banii pe care i-au furat de la români... Cred că m-am dumirit de la începutul anilor nouăzeci că România este condusă de securiștii care au pus mâna pe sectorul energetic al țării...
  • 0 (2 voturi)    
    sa vedem reactia (Luni, 27 iulie 2020, 13:21)

    ..13 [utilizator]

    Marinarului...

    cred ca o sa fie o adevarata furtuna pe mare pentru recuperarea prejudiciului cred...
  • +5 (5 voturi)    
    in final, toata lumea multumita (Luni, 27 iulie 2020, 14:21)

    revo [utilizator]

    ce multumita, e fericita pur si simplu! Raiul s-a pogorat pe acest pamant binecuvantat pentru ei: jefuiesc intr-o veselie si nimeni nu pateste nimic!
    Banii s-au dat, s-au luat si s-au cheltuit cu mare bucurie si implinire materiala si sufleteasca, Domnul fie laudat in vecii vecilor!
    Asa-zisii inculpati, toate persoane cu obrazul subtire si cheltuieli pe masura, sunt bine merci, fericiti in sanul famigliilor lor, nu se confisca nimic, nimeni nu este condamnat - condamnarea cu suspendare fiind o flegma la adresa acestei institutii, numite Justitie (ha!), in fapt o curva futata pe toate gaurile si din toate pozitiile. Asijderea acestui blestemat de popor roman, a carui menire pe pamant este sa fie stors si futat continuu.