Constanţa: Nuntă a familiei Halep, oprită de poliţişti pentru nerespectarea măsurilor împotriva Covid-19

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 26 iulie 2020, 23:28 Actualitate | Esenţial


Politia
Foto: Facebook
O nuntă a unei verişoare a Simonei Halep, desfăşurată pe terasa unui restaurant din municipiul Constanţa cu participarea a circa 200 de persoane, a fost oprită duminică seară de poliţişti şi jandarmi pentru că nu erau respectate măsurile de prevenire a răspândirii Covid-19, relatează Agerpres.

Potrivit Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Constanţa, la faţa locului s-au deplasat 28 de poliţişti de ordine publică, criminalistică şi rutieri pentru efectuarea primelor verificări, în urma primirii unui apel la 112.

„Poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Constanţa s-au autosesizat în urma unui apel la 112, efectuat în jurul orei 20.00, cu privire la un eveniment festiv preconizat a avea loc la un restaurant din municipiul Constanţa. Astfel, la faţa locului s-au deplasat 28 de poliţişti de ordine publică, investigarea criminalităţii economice, criminalistică şi rutiera pentru efectuarea primelor verificări. S-a constatat faptul că operatorul economic nu respectă măsurile de diminuare a impactului riscurilor prevăzute de Legea 55/2020, prin faptul că pe terasa localului respectiv mesele nu erau poziţionate cu respectarea distanţei de 2 metri, iar numărul invitaţilor depăşea 50 de persoane”, a informat IPJ.

Totodată, conform sursei citate, reprezentanţi ai Direcţiei de Sănătate Publică şi inspectori de la Protecţia Consumatorului fac verificări de specialitate în ceea ce priveşte respectarea normelor privind prevenirea răspândirii virusului Covid-19.

La faţa locului sunt şi lucrători ai Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Constanţa, precum şi poliţişti locali.

În cauză, a fost deschis un dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de zădărnicirea combaterii bolilor.

„Nu înţeleg de ce au stricat nunta. Erau 220 de persoane. Eu ştiam că este voie, în aer liber, cu 500 de persoane. Am locuri la terasă pentru 600 de persoane, dar erau numai 220. S-a stricat evenimentul, din păcate. Dacă era o spargere, nu veneau atâţia jandarmi, poliţişti şi de la Poliţia Locală”, a declarat patronul restaurantului pentru publicația locală Focus Press.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7777 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    auto (Duminică, 26 iulie 2020, 23:48)

    sitizan [utilizator]

    "Poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Constanţa s-au autosesizat în urma unui apel la 112,"
    Deci auto..auto..dar sa ne sune intai cineva, da ?
  • -8 (22 voturi)    
    îs nebuni, strică nunți amu (Luni, 27 iulie 2020, 0:18)

    di livio [utilizator]

    la Caracal geaba a sunat Alexandra, n-au venit cașchetarii...amu vin la zădărnicirili, fir-ar a drecu cașchetari...mă apără de covrig...dacă era nuntă lu interlopi nu vedeai picior de cașchetă...numa așa pot să enerveze lumea...exact ca ceașcă
  • +27 (27 voturi)    
    Ce sa zic (Luni, 27 iulie 2020, 0:19)

    Gheorghe Pudila [anonim]

    "Familiei Halep" suna a Simona Halep. Poate "rudelor Simonei Halep" e mai aproape de adevar.
    Dar ce e adevarul sa va strice o stire "buna", nu?
  • -14 (14 voturi)    
    politistii s-au TOTI ca sa manance si ei o sarma (Luni, 27 iulie 2020, 0:28)

    Gryphus [utilizator]

    e foame de bani baieti :D
    • +4 (4 voturi)    
      s-au (Luni, 27 iulie 2020, 7:22)

      daldepsd [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      distantat chiar si literele-n cuvant, nici ele nu se mai suporta, legati-le c-o sarma.
      • +1 (3 voturi)    
        complet era: 'polistitii s-au dus toti' (Luni, 27 iulie 2020, 10:01)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui daldepsd

        era greu sa iti dai seama?
  • -1 (3 voturi)    
    pai (Luni, 27 iulie 2020, 7:18)

    daldepsd [utilizator]

    n-ar fi corect ca in articol sa avem cumva si textul de lege care se refera la exact acest lucru. Poate are dreptate si patronul. Sau nu? Oricum la o nunta nu prea vezi lume distantata, stand doar la mese si trimitandu-si pupici de la distanta. Plus ca astia joaca tata, nu gluma stiu sa petreaca. Darul se numara in cca. cinci, zece zile, atunci sunt si strigaturile.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu chiar! (Luni, 27 iulie 2020, 13:14)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui daldepsd

      Comunicatul este destul de clar, infractiunea exista, 500 persoane sunt acceptate la spectacole, la conferinte si festivitati clasice 50! La evenimente failiale - maxim 20. Comentatorul ar fi trebuit sa ne spuna ceva despre amenzile aplicate nu sa ne relateze vaicarea la organizatorului caruia i s-a imputat clar ca nici cei 2 m intre mese nu respecta.
  • +1 (3 voturi)    
    vai ce dar de nunta frumos le-au facut mirilor (Luni, 27 iulie 2020, 8:37)

    Je__ [utilizator]

    or sa si-l aminteasca toata viata
  • +3 (5 voturi)    
    patron (Luni, 27 iulie 2020, 11:33)

    gpavel [utilizator]

    patron care sa nu cunoasca legislatia legata de covid!,nu respecta nici nr.maxim,nici distantarea,probabil nici celelalte cerinte(masca,desinfectante,...),horeca care l-a reprezentat,ce zice?asa or fi toti?
  • -2 (2 voturi)    
    deci (Luni, 27 iulie 2020, 14:31)

    nash pandelica [utilizator]

    nunta a fost motivul adevarat al retragerii de la parma.
    mi se pare normal.\
    familiile makedonesti sunt f. numeroase si se tin de neam pana la a unspea spitza.
    e o comunitate f. unita, cea makedoneasca.
    in mod sigur, hagi si berbecali fura acolo.
    • +1 (1 vot)    
      Daca... (Luni, 27 iulie 2020, 16:13)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      ...era si Simona Halep pe-acolo, la nunta, ma gandesc ca n-ar fi ratat presa ocazia in ruptul capului.
      Doi, Palermo incepe lunea viitoare, deci la opt zile de la nunta, timp berechet sa se fi dus si colo, si dincolo.
  • 0 (0 voturi)    
    ce problema grava .. (Luni, 27 iulie 2020, 17:24)

    sareta [utilizator]

    De ras daca nu ar fi de plans ! Zilnic sute daca nu mii de pensionari se inghesuie pe o strada pricipala , la usa CAR a pensionarilor Constanta si nu sunt nicidecum ajutati .. Protectia consumatorilor nu-i are in vedere ,doar nu-s "bucatarii" ..De ce pana si copiii isi procura jucarii platind on-line de acasa ? De ce batranii nu-s ajutati sa poata plati la fel ? Au gasit o modalitate de a plati la 2 banci unde ce sa vezi ,alte cozi si niscai comisioane ..Ptr..ei nu mai sunt solutii , oare sa crape ca-s batrani .Ordonanta,Lege, orice( facut intr-o noapte chiar),sa oblige institutiile toate sa faciliteze platile on- line.