Scandal într-o comună din Giurgiu. Zeci de oameni protestează în timpul slujbei: "Vrem alt preot!"

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 26 iulie 2020, 10:58 Actualitate | Esenţial


Interior de biserica
Foto: Pixabay
Scandal în localitatea Dărăşti-Vlaşca din judeţul Giurgiu, unde câteva zeci de localnici protestează, în timpul slujbei de duminică, faţă de preotul din localitate, cerând schimbarea acestuia, scrie News.ro.

Aproximativ 20 de locuitori ai satului Dărăşti-Vlaşca din comuna Adunaţii Copăceni, judeţul Giurgiu, s-au adunat duminică dimineaţă în cimitirul din localitate, în faţa bisericii, pentru a cere plecarea preotului pe care îl acuză că le cere bani pentru orice serviciu religios.

Este vorba în mare parte despre vârstnici care cer schimbarea preotului şi aducerea unuia nou în parohia din comună. Oamenii susţin că preotul le cere bani pentru serviciile religioase, iar unii dintre ei povestesc că părintele le solicită să cumpere obiecte de la biserică, în special lumânări, pentru a fi iertaţi de păcate.

În timp ce protestatarii scandează în faţa bisericii amplasate în cimitir „Vrem alt preot!” şi „Afară!”, în incinta lăcaşului de cult preotul oficiază slujba de duminică.

La faţa locului au fost mobilizaţi şi poliţişti. Până la ora transmiterii acestei ştiri, potestul, care este în desfăşurate, s-a desfăşurat fără incidente, au declarat pentru News.ro reprezentaţi ai IPJ Giurgiu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3245 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    Să-l boicoteze pe acel popă. (Duminică, 26 iulie 2020, 11:07)

    Raoke [utilizator]

    Păiii.
    Doar că țăranii nu au habar cât o fi cotizat popicul la prelații superiori ca să ia acea parohie. Și omul trebuie să-și recupereze investiția, să-și ia BMW, să-și facă vilă, piscină.
    • +5 (9 voturi)    
      cam adevarat (Duminică, 26 iulie 2020, 11:27)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      trist, insa 99% adevarat! In plus, preotii primesc cota, tre sa vanda un nr. de lumanari, iar daca nu... dau de la ei. Asa ca, totul pica pe saracii si batranii enoriasi.
  • +3 (9 voturi)    
    Alt preot ? (Duminică, 26 iulie 2020, 11:12)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    De ce nu stau acasa si sa se roage? Dumnezeu e omniprezent, nu? Credinta n use activeaza doar in Biserica si apoi se evapora pe strada. Iar daca vor sa li se citeasca diverse, exista Biblia care poate fi citita de oricine cu 8 clase. Sa o intelegi e altceva, dar nu filosofam aici, ci e vorba de principiu. Alte scrieri sunt disponibile pe multe site-uri religioase daca vor mai mult... deci ?

    Iar daca se duc "sa aprinda o lumanare", poate putem trata si noi rational acest obicei expirat. Stiti voi, obiceiul ala (nu traditia !! ) unde singurele lumanari care "functioneaza" sunt doar cele luate din biserica. Lumea confunda religia cu credinta si apoi se lezeaza cand cineva le atrage atentia.

    Parca in Biblie era "intoarce si celalalt obraz" nu "da din gura si fa-ti muschii ca un borfas de cartier ca cine are gura mai mare castiga". Din experienta mea am observat ca statistic (repet, experienta mea, nu fac statistici mondiale) in jur de 40% din persoanele religioase (nu credincioase !!) au placeri imense la scandaluri, mahalagia, tipatul etc. Atittudini deloc crestine, dar se lauda ca merg la biserica si-si fac crucea pe strada (alta traditie fara sens, altul decat pentru conditionare psihologica).

    In fine... am inteles, alt preot si problema se rezolva... totusi sunt curios, daca dumnezeu nu l-ar vrea in biserica si daca banii sunt ochii diavolului si daca ceea ce face el e un lucru impotriva a tot ce e acolo, de ce nu scapa dumnezeu de el, printr-o pedeapsa, ceva? Inseamna ca e ok acolo, ca e voia sa si oamenii nu au de ce sa protesteze, decat daca nu cumva vor sa mearga impotriva cuvantului lui dumenzeu, corect? E logica pura...

    Hei, nu eu am facut regulile, religiosii imi explica ca tot ceea ce se itnampla e voia sa si nu avem voie sa ne impotrivim pentru ca il tradam etc. el stie mai bine, daca se itnampla ceva rau de fapt ne testeaza credinta si asa mai departe.

    Sorry, you can't have it both ways when it suits you.
    • -1 (9 voturi)    
      Este gresit sa I-l judecam pe Dumnezeu (Duminică, 26 iulie 2020, 14:32)

      Mag@ [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Este gresit sa I-l judecam pe Dumnezeu dupa faptele preotilor
      • +4 (8 voturi)    
        Nu pe el il judecam... (Duminică, 26 iulie 2020, 16:22)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Mag@

        Ci masa de oameni care vor sa schimbe un manipulator care le cere bani cu altul care le va cere mai putin, in loc sa-l caute pe dumnezeu la ei in suflet sau acasa.
        • +1 (5 voturi)    
          Dumnezeu (Duminică, 26 iulie 2020, 20:01)

          Mag@ [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          atata timp cat scrieti Dumnezeu cu "d" sigur I-l gasiti in casa dvs, de suflet nu mai vorbim. Aveti impresia ca Dumnezeu este un batranel cu care ne tragem de sireturi cand vrem noi si cum vrem noi?
          • +1 (3 voturi)    
            Majuscule sau nu (Luni, 27 iulie 2020, 4:20)

            imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Mag@

            In primul rand am scris Dumnezeu cu D in primul paragraf. In al doilea rand credinta si respectul nu este data de majuscule si minuscule. Oamenii pun pret pe cele mai mari nimicuri si nu vad padurea de copaci. Daca singurul lucru cu care ati ramas din textul meu este ca am scris cu "d" si nu cu "D" sau ca judec o zeitate (reala sau imaginara) cand oricine cu minim 12 clase ar pricepe ca ma leg de preoti si superficialitatea turmei de acolo nu mai am ce explica, pentru ca vad ca imi pierd timpul. Iar in al treilea rand sunt agnostic insa incerc sa vorbesc cat mai obiectiv si logic posibil.

            In loc sa contra-argumentati sau sa imi dati dreptate sau sa ignorati textul meu complet ati decis sa criticati "d"-ul. Excelent! Sunt fara cuvinte. Nu pot decat concluziona ca sunteti echivalentul unei pisici: cum apare ceva stralucitor, cum vi se distrage atentia de la esential. Sunt sigur ca in orice dezbatere pertinenta daca cineva arunca o soparla veti alerga dupa ea, fapt bazat pe 2 ocazii in care puteam discuta pe subiect, dar ati decis sa discutam despre cum trebuie scris un nume.

            Pacat. Atat am de zis.
            • +1 (1 vot)    
              Recititi, va rog, postarea dvs (Luni, 27 iulie 2020, 18:53)

              Mag@ [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

              Recititi, va rog, postarea dvs si o sa vedeti ca I-l judecati pe Dumneyeu in 2 aliniate. Asta am scos in evidenta. Daca postarea dvs se termina cu judecarea preotilor, eu va respectam parerea. In alta ordine de idei, mai scoateti in evidenta ceva prin mesajul dvs. O superioritatepe pe care o exprimati vis-a-vis de cei cu 8 si 12 clase. Sa stiti ca superioritatea fata de cineva nu se masoara in facultati si doctorate facute, ci in respectul fata de cel de jos care poate nu a avut posibilitatile dvs, dar si cel de jos munceste direct sau indirect pt prosperitatea dvs: recolteaza si coace painea pe care dvs o mancati, confectioneaza hainele si imbracamintea pe care le purtati, mobila si echipamentele pe care dvs le folositi, strange gunoiul pe care dvs il aruncati, etc. In lipsa celor cu 8 si 12 clase nu cred ca v-ati descurca in viata de zi cu zi. Multumiti-I lui Dumnezeu ca nu v-ati nascut intr-o familie cu 7 frati la Caracal sau la Darabani.
  • +1 (7 voturi)    
    pentru bor (Duminică, 26 iulie 2020, 11:15)

    zicsieu [utilizator]

    asta veti pati daca aduceti banu in casa domnului. le-ati incurcat credinta la oameni si acum numai deosebesc popa de ochiul dracului. v-ati cam calcat pe coada baieti.
  • +6 (12 voturi)    
    Sa vezi (Duminică, 26 iulie 2020, 11:43)

    vladionvladion [utilizator]

    ce case isi fac preotii prin niste comune, si cum cer ei cotizatii "pentru haine preotesti" de la enoriasi.
    Isi cumpara astia haine mai des ca oricine altcineva.
  • +2 (2 voturi)    
    Poza (Duminică, 26 iulie 2020, 20:40)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Poza e din biserica din localitatea Dărăşti-Vlaşca?