Noi sărbători în calendarul bisericesc, de anul viitor

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 21 iulie 2020, 23:07 Actualitate | Esenţial


Calendar ortodox
Sinodul Bisericii Ortodoxe Române (BOR) a aprobat, în ședința de lucru de marți, înscrierea în calendarul bisericesc pentru 2021 a unor noi „date importante”, precum Duminica Familiei Creștine sau Ziua comemorării martirilor Brâncoveni.

Coform unui comunicat emis marți la finalul ședinței Sfântului Sinod, „a fost aprobată înscrierea în Calendarul bisericesc pentru anul 2021, în secțiunea „Zile și date importante”, a Duminicii Mironosițelor (a treia duminică după Paști) ca Duminica Femeilor Creștine”, precum și „Duminica Familiei Creștine în apropierea zilei de 15 mai”.

De asemenea, se arată în comunicatul citat de agenția Basilica.ro, „a fost apreciată declararea de către Parlamentul României a zilei de 16 august ca Ziua Națională pentru comemorarea martirilor Brâncoveni și de conștientizare a violențelor împotriva creștinilor”.

Conform sursei citate, a fost aprobată totodată înscrierea în calendarul Bisericii Ortodoxe Române a Sfintei Xenia din Petersburg (24 ianuarie).








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8990 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    exact de Sfanta Xenia din Petersburg avea nevoie (Marţi, 21 iulie 2020, 23:28)

    UnOarecare [utilizator]

    Romania
    • 0 (4 voturi)    
      este cumva Xenia Sobchak? (Marţi, 21 iulie 2020, 23:59)

      dessik [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      contracandidata lui Putin la prezidentiale?
  • +5 (11 voturi)    
    Crestinii si munca (Marţi, 21 iulie 2020, 23:45)

    buncrestin [utilizator]

    Un bun crestin se face placut lui Dumnezeu atanci cand munceste, nu cand trandaveste. Numarul mare de sarbatori indeamna la nemunca, la starea de saracie si trandaveala. O veche problema a Bisericii Ortodoxe care avea, mai demult, aproape o treime din zilele anului ocupate cu sarbatorile...
    • +3 (7 voturi)    
      e f.bine!!! (Miercuri, 22 iulie 2020, 0:29)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      hotii si escrocii ( majoritari pe acolo ) au nevoie sa se odihneasca pt ca nu e usor sa furi si sa inseli...e o "munca" ...stresanta....
    • -3 (9 voturi)    
      Arata-le tu ce pofta de munca ai (Miercuri, 22 iulie 2020, 0:45)

      Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Si du-te la munca de Craciun si de Pasti.
      • +3 (5 voturi)    
        De ce nu? (Miercuri, 22 iulie 2020, 7:45)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

        Dacă se plătește și am concediu în alte zile, atunci chiar nu am nici o problemă să mă duc la muncă de Crăciun sau de Paști. Nici nu am vreun fel de sabat. Oricum, în Noul Testament nu se insistă pe nici un fel de sărbători. Amintiți-vă că, pe atunci, creștinii erau în majoritate oameni săraci și sclavi. Și, mai ales, nu se putea ca un sclav să aibă o sărbătoare când voia el. Deci nu le cereau apostolii și scriitorii Noului Testament ceva care nu se putea deloc. De aceea nu aveau nici sabat, nici vreo altă sărbătoare prescrisă. Citiți Faptele apostolilor 15 și epistola către galateni ca să vedeți ce spun apostolii, mai ales Pavel (cel care era odată cel mai religios iudeu dintre cei deveniți creștini) cu privire la sărbători și diferite ritualuri religioase.
        Deci, în Scriptură nu existp nici un temei ca un creștin să aibă vreun fel de sărbători de genul celor pe care le aveau evreii potrivit indicațiilor din Vechiul Testament, sărbători care aveau semnificații simbolice. Pentru creștin există ca sărbătoare doar duminica, ziua învierii Domnului și ziua când a coborât Duhul Sfânt pentru a locui în credincioși. Atât. Dar nici duminica nu este rânduită să fie musai ca sabatul în Vechiul Testament.
    • +2 (6 voturi)    
      nu intereseaza pe nimeni, doar pe incuiati (Miercuri, 22 iulie 2020, 8:41)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      sarbatorile dedicate conspirationistilor si urmasilor acestora care in trecut au pus umarul la manipularea maselor pe baza a ceea ce azi numim fake news, respectiv cultul un om decedat care a inviat dupa 3 zile in care i s-au degradat tesuturile la caldurile Orientului Mijlociu. Poate doar clonat. In rest, multa energie si bani cheltuiti pe salarii de la buget pentru 15 mii sarlatani (in Romania), pe constructia de temple. S-au pierdut miliarde in 30 de ani de obscurantism religios la presiunea si santajul sarlatanilor barbosi, bani ce mergeau mai bine spre constructia de institute de cercetari, autostrazi, spitale, scoli sau aseminte sociale.
    • +2 (6 voturi)    
      bunul crestin trebuie sa munceasca (Miercuri, 22 iulie 2020, 8:49)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      sa ii plateasca pe sarlatanii cu barbi manipulatori care imprastie fake news privind invierea omului decedat dupa 3 zile de stat in caldurile Orientului mijlociu.
  • +3 (7 voturi)    
    dA (Miercuri, 22 iulie 2020, 1:19)

    Babilou [utilizator]

    Cine e aceasta "sfanta"? E patroana St Petersburg...deci nimic legat de Ro... Dupa moartea sotului a picat in misticism, unii zic ca a inebunit, si 45 de ani a batut strazile din St Petersburg in ultima uniforma a sotului decedat.... Suficent pt biserica rusa ca sa o declare sfanta. Interesant ca sarbatoarea se va suprapune pe 24 ian., cand avem o sarabatoare laica. Asadar va fi pomenita o rusoaica, nu cei care au infaptuit Unirea Mica. Frumos.... Ce o fi in spatele acestei sarbatori luata de la rusi? In schimb nu a fost canonizat de BOR nici un preot omorat in inchisorile comuniste.
    • +3 (7 voturi)    
      o dezaxata (Miercuri, 22 iulie 2020, 8:46)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

      ca si ceilalti conspirationisti, asa zisi evanghelisti care au imprastiat fake news pentru a manipula masele. multa energie si bani utilizati neproductiv in scopul obscurantismului in loc sa fie canalizati spre cercetare, educatie, infrastructura.... asta e religia, a aparut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul naiv, fraier, prost , parca asa zicea marele iluminist Voltaire la iesirea din evul mediu intunecat...