Prima reacție a lui Orban după decizia CCR privind dublarea alocațiilor pentru copii: Nu există resursele financiare, dar vom căuta o soluție

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 16 iulie 2020, 14:13 Actualitate | Esenţial


Bani
Foto: Stirile ProTV
Premierul Ludovic Orban spune că nu există resursele financiare pentru dublarea alocaţiilor copiilor, dar va fi căutată o soluţie pentru ca alocaţiile să crească în acest an. Este prima reacție a lui Orban după ce Curtea Constituțională a respins miercuri contestația Guvernului și a dat undă verde dublării alocațiilor pentru copii, așa cum prevede legea votată de PSD.

"Vom găsi o soluţie împeună cu Ministerul Muncii, cu Ministerul Finanţelor. Analizăm variantele pe care le avem la dispoziţie şi vom adopta o variantă care să ducă la creşterea alocaţiilor, dar, sigur, nu la dublarea imediată, pentru că nu există resursele financiare necesare pentru a dubla acum alocaţiile", a declarat Ludovic Orban, joi, răspunzând unei întrebări a unei jurnalist.

Sesizarea Guvernului Orban privind dublarea alocațiilor pentru copii a fost respinsă miercuri de Curtea Constituțională. Astfel, CCR a decis că este constituțională legea prin care era respinsă Ordonanța Guvernului prin care dublarea alocațiilor era amânată până la 1 august. Premierul Ludovic Orban a susținut în mai multe rânduri că nu este posibilă dublarea alocațiilor, efortul financiar fiind de 7 miliarde de lei.

În decembrie 2018, Camera Deputaților a adoptat propunerea legislativă a PSD de dublare a alocațiilor pentru copii de la 150 la 300 de lei pe lună.

În 14 ianuarie, președintele Klaus Iohannis a promulgat această lege, carae urma astfel să intre în vigoare. Guvernul Orban însă a emis o Ordonanță de Urgență pentru amânarea termenului de majorare a alocațiilor până la 1 august.

În 3 iunie, Camera Deputaților a respins Ordonanţa Guvernului Orban care amâna aplicarea dublării alocaţiilor copiilor până la 1 august. Ulterior, Guvernul a atacat la CCR această lege de respingere a amânării măsurii de dublare a alocațiilor.

“Decizia pe care am luat-o este să atacăm la Curtea Constituţională, pentru că este un proiect în care nu sunt prevăzute sursele de finanţare, cum sunt multe alte proiecte care au fost adoptate de Parlament fără punctul de vedere al Guvernului şi fără o încercare de colaborare şi deja am câştigat la Curtea Constituţională câteva sesizări împotriva unor proiecte de lege adoptate la Parlament pentru că ele nu au prevăzut sursa de finanţare şi nu au practic posibilitatea efectivă de punere în practică”, argumenta Ludovic Orban decizia de a ataca legea la CCR.

Orban susținea, în 22 iunie, că Guvernul dorește să crească alocațiile, dar că acest lucru va fi posibil doar progresiv. "În baza raportului semestrial privind starea economiei, vom stabili cu cât vom putea crește alocațiile. Ne dorim creșterea. Vom stabili un grafic de creștere progresivă, astfel încât, să reușim creșterea cum a fost votată în Parlament, dar nu din primul moment”, a mai spus Orban. El afirma că dublarea alocațiilor implică un efort financiar de 7 miliarde de lei.

Legea adoptată de Parlament stabilește majorarea alocațiilor pentru copii astfel:
  • 300 lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 2 ani şi 18 ani
  • 600 lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 3 ani şi 18 ani, în cazul copilului cu handicap
  • 600 lei pentru copiii cu vârsta de până la 2 ani sau de până la 3 ani, în cazul copilului cu handicap.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3035 vizualizari

  • -4 (12 voturi)    
    O variantă ar fi (Joi, 16 iulie 2020, 14:21)

    BEDE [utilizator]

    Dacă guvernul și-ar da demisia? Atunci ia să treacă P$D să rezolve ceea ce a promis și cere insistent.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e rea ideea (Joi, 16 iulie 2020, 16:18)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Dar e clar ca PSD va zice "cand am picat la motiune erau bani, acum nu mai sunt, deci PNL e de vina".

      Stai linistit, PSD are experienta in d-astea. Nu joaca doar la imagine ca PNL.
      • +1 (1 vot)    
        PSD își bate joc de copii. (Vineri, 17 iulie 2020, 8:21)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Cu ajutorul CCR Legea dublării alocațiilor va trebui aplicată.Cum?Împrumuturi,care vor fi plătite de copii care acum primesc alocația mărită.Cu dobândă.Ce a dat PSD copiilor?Niște datorii pentru care vor munci din greu să le plătească spre huzurul baronilor PSD.Spun baronii,pentru-că restul,populimea(pulimea cum le spune A.Năstase),nu obțin decât un mic,o bere și durere de cap(de la stat în soare gură cască).
  • +7 (17 voturi)    
    pensii speciale (Joi, 16 iulie 2020, 14:22)

    drago [utilizator]

    Nu exista nici-un argument pertinent de nu a creste alocatiile atita timp cit guvernul nu este capabil sa rezolve problema pensiilor speciale!
  • +11 (19 voturi)    
    Ba există. (Joi, 16 iulie 2020, 14:26)

    Tayen [utilizator]

    Iei de la pensionarii speciali, de la voucherele de vacanță, faci reduceri de 50% cu salariile bugetarilor, interzici pensionarea la 40-45 de ani și.... UITE BANII!
    • -4 (8 voturi)    
      Cum iei? (Joi, 16 iulie 2020, 15:54)

      AndyXXX [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Ca aia nu sunt prosti ca sa te lase pe tine sa iei din pensia lor.
      • 0 (0 voturi)    
        De când trebuie să te lase? (Vineri, 17 iulie 2020, 10:58)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

        Este ca și cum ai întreba un hoț dacă vrea să returneze ce-a furat!
        Că asta este pensia specială: UN FURT!!!
  • +10 (18 voturi)    
    sunt bani! numai sa se vrea! (Joi, 16 iulie 2020, 14:27)

    wweesstt [utilizator]

    daca nu sunt bani?! Foarte simplu! Sa se ia de la pensiile speciale, dar toate, absolut toate pensiile speciale si se dau banii la alocatii si mai si raman bani! pensiile speciale sunt peste 10 miliarde si alocatiile sunt pana in 7 miliarde, diferenta de 3 o dam la infrastructura! Foarte simplu, normal si moral! Asa ar trebui facut demult! asa trebuie sa faca un guvern responsabil! daca nu vor sa taie TOATE pensiile speciale(conform proiectului depus de pnl impreuna cu psd si amanat de ccr, NU VOR sa se atinga de toate!) sau poate nu stiu sau poate nu pot atunci trebuie sa plece! Faptul ca psd(partidul care a facut cel mai mult rau romaniei) nu a vrut sa taie pensiile speciale si le marit, nu inseamna ca pnl trebuie sa faca la fel ca fratii lor USListi! pnl, sunteti altefel sau "aceeasi mizerie"?
    • -2 (6 voturi)    
      Cum sa se ia? (Joi, 16 iulie 2020, 15:54)

      AndyXXX [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      Tu crezi ca aia sunt prosti ca sa te lase pe tine sa iei din pensiile lor?
  • +7 (15 voturi)    
    raresbogdan: "in30 de zile taiemTOATEspecialele" (Joi, 16 iulie 2020, 14:31)

    wweesstt [utilizator]

    sunt bani destui in tara si pentru marirea pensiilor mici si pt infrastura! nu trebuie sa ne indatoram si copii si nepotii! conform datelor oficiale Romania este tara care cheltuie cel mai mult cu salariile bugetarilor in europa raportat la veniturile ei, iata deci de unde se mai pot obtine niste miliarde! avem foarte multe comune si judete cu foatre multi bugetari/functionari pusi politic care incep programul la ora 10 si la ora 14:30 nu mai gasesti pe nimeni in primariile de la sate! dimeniunile comunelor si judetelor nu mai pot ramane aceleasi ca pe vremea lui Cuza Voda sau Franz josep, cand omul se deplasa cu caruta la primarie sau la judet! iata deci alte miliarde care se pot obtine! Simplu numai SA VREA politicienii! daca NU VOR, atunci TREBUIE SA-I OBLIGAM IN STRADA LA PROTEST! cum au anulat ordonanta 13(ca i-am obligat in strada) sa vor anula si pensiile speciale si vor realiza si reformele necesare! daca trebuie, le punem si genunchiul pe gat! asta daca nu suntem un popor de mamaligari!
    • +2 (4 voturi)    
      TOT CE PROPUNETI NU POATE FI REALZAT (Joi, 16 iulie 2020, 20:27)

      Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      cu actualul Parlament ,cu actuala CCRsi cu actuala Constitutie.Solutia : prezenta masiva la vot si alegerea unui Parlament care sa dispuna de o majoritate ce-iva permte sa modifice Constitutia si schimbe din temelii structura statului care a fost croita stramb de oamenii lui Iliesu.
  • +5 (9 voturi)    
    fara dublare imediata? cum? :) (Joi, 16 iulie 2020, 14:36)

    Anonym [utilizator]

    :...sigur, nu la dublarea imediată, pentru că nu există resursele financiare necesare pentru a dubla acum alocaţiile"

    hai sa vad cum faceti si pe asta, in baza carui suport legal.

    Dar pana la urma, in tara asta de rahat, da-le dracu de legi, faci ce vrei, maresti cand vrei, cat vrei, dai ce procente vrei (ca cretinii de la PSD) ...

    papura country
  • +8 (12 voturi)    
    În 14 ianuarie, președintele Klaus Iohannis a ... (Joi, 16 iulie 2020, 14:45)

    Nevermind [utilizator]

    Deci duomnu pres a promulgat legea fara sa o intoarca sau s-o atace. OK, psd a mai dat o pomana electorala, dar sunt curios unde incadram (in)actiunea lui klaus. Probabil pentru ca era in perioada in care covidu era doar in china (sic) si el se juca de-a anticipatele deci, identic cu psd, dam pomeni?
  • +1 (13 voturi)    
    Ce clovn acest Orban, cand PNL strecura (Joi, 16 iulie 2020, 15:20)

    xrogo [utilizator]

    dublarea alocatiilor printr-un amendament,laudandu-se apoi un an intreg, PSD a protestat si totusi a dublat alocatiile, acum ciuma galbena nu se descurca, sa-si ia catrafusele si sa se duca naibii!
  • +1 (11 voturi)    
    Lecitina, nu fumuri (Joi, 16 iulie 2020, 15:40)

    Fides [utilizator]

    Orban e tot mai interesant. E pro crestere, contra dublare - insa opinia dansului nu poate excede litera legii, legea pt. cresterea alocatiilor este constitutionala, fapt reiterat si de decizia CCR. Stau si ma intreb cum naiba PNL si-a ales astfel incompetenti la conducere, gen Orban, Citu samd, care nu reusesc sa inteleaga ca vremea opiniilor a trecut, acum exista o lege, iar legea se aplica in cuprinsul ei, nu dupa cum bate vantul.
    Klaus trebuie sa-l sune pe Orban si sa-l decipeze, ca premierul nu e in stare sa inteleaga ce inseamna legea.
  • +4 (10 voturi)    
    Nu recomanzi guvernului să ignore CCR? (Joi, 16 iulie 2020, 15:54)

    hic sunt leones [utilizator]

    Parcă așa făceai tu, băi democratu lu pește...!