VIDEO Ștefan Mandachi a produs un film documentar despre lipsa autostrăzilor în România ce va fi difuzat în cinematografe / Printre intervievați: Năstase, Ponta, Arafat, Orban, Barna, Petre Roman sau Tudorel Toader

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 15 iulie 2020, 15:46 Actualitate | Esenţial


30 de ani si 15 minute - film documentar produs de Stefan Mandachi
Foto: Facebook
„30 de ani și 15 minute” se intitulează filmul documentar de lungmetraj realizat de antreprenorul sucevean Ștefan Mandachi și care tratează problema lipsei autostrăzilor în România. „Am creionat imaginea unei țări aflate pe ultimul loc în Europa în ceea ce privește kilometrii de autostradă, dar pe primul loc la numărul de morți în accidente rutiere”, spune Mandachi care, în cadrul filmului, apare că intervievează mai mulți politicieni și figuri publice.



„5 luni de muncă enormă și neîntreruptă, cu multe sacrificii! (Unii sperau că am uitat de autostrăzi...). Am pus cap la cap frânturi de realități. Am adus date concrete, am înregistrat voci puternice care zugrăvesc masacrul ce se petreze zilnic pe șoselele României”, spune Mandachi care a publicat trailerul filmului pe 15 iulie la 15:15.

„Am expus povestea familiilor a căror unică alinare este să-și plângă morții prin cimitire. (Și în România se moare mult prea mult pe străzi). Am creionat imaginea unei țări aflate pe ultimul loc în Europa în ceea ce privește kilometrii de autostradă, dar pe primul loc la numărul de morți în accidente rutiere. Le-am adunat pe toate într-un film documentar de lungmetraj ”30 de ani si 15 minute”, realizat din fonduri proprii, fără nicio finanțare din exterior!”, spune Mandachi.

„Suntem mândri de munca noastră și recunoscători tuturor celor care au ales să ne fie alături și să contribuie la radiografierea unei situații care nu mai poate continua! (Da, inclusiv politicienilor care mi-au acordat interviu! Nu toți au avut acest curaj și mulți s-au fofilat)”, spune omul de afaceri sucevean care în trailer apare că-i intervievează pe Raed Arafat, Adrian Năstase, Petre Roman, Victor Ponta, Dan Barna, Ludovic Orban, Theodor Stolojan sau Tudorel Toader.

„În curând ne vedem în cinematografe. Până atunci, vă prezint teaser-ul documentarului. Moment de reflecție si de luat atitudine. Nu întâmplător am ales ziua simbol de 15, ora 15:15, pentru a împărtăși cu voi bucuria finalizării acestui proiect de suflet la care lucrez pătimaș”, spune Mandachi care indică și pagina lansată pe facebook pentru film.

Ștefan Mandachi a fost, în martie 2019, inițiatorul unui protest inedit declanșat din cauza lipsei autostrăzilor din Moldova. Omul de afaceri a construit o autostradă de un metru, primul din Moldova, pentru care a plătit 4.400 de euro, ca să semnaleze lipsa autostrăzilor din Moldova.

Campania, desfășurată sub sloganul „șîeu” a durat două săptămâni și i s-au alăturat români din țară și din străinătate, edili și din alte zone ale țării decât Moldova, artiști și oameni de afaceri. Pe 15 martie 2019, timp de 15 minute, mai multe companii și-au oprit activitatea în semn de protest.

Omul de afaceri, deținătorul unui lanț de restaurante fast-food, a mai tipărit pe șervețele și alte materiale promoționale mesajul „România vrea autostrăzi”. Sloganul s-a răspândit rapid în rândul șoferilor din țară, iar pe multe autoturisme se regăsește și azi lipit pe lunetă.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10238 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Spoiler alert (Miercuri, 15 iulie 2020, 16:16)

    BartSimpson [utilizator]

    Singurul vinovat este POPORUL ROMAN !!! Fiecare popor are conducatorii pe care ii merita. Unde erau romanii cand s-a iesit in strada la proteste ? Mai mult de 200k nu au iesit .. radeau din case, de la terase si baruri.
  • +6 (8 voturi)    
    cum dracu (Miercuri, 15 iulie 2020, 16:38)

    eGerula [utilizator]

    noi am votam numai hoti in acesti 30 de ani?! De fiecare data am crezut ca schimbarea va fi in mai bine dar n-a fost aproape nici o schimbare.
  • +3 (9 voturi)    
    Da, ati votat numai hoti (Miercuri, 15 iulie 2020, 17:05)

    emil bobu [utilizator]

    dar exista USR/PLUS, mai e si PMP pe acolo desi e un pic mai dubios.

    Oricum, nu mai puteti spune ca n-aveti cu cine vota, doar sa nu cautati perfectiunea.
    • +1 (5 voturi)    
      Cine ma, pemepeu' !? (Miercuri, 15 iulie 2020, 19:46)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Partidul infiintat de ala care a introdus rovigneta dar autostrazi tot nu se construiesc ? Unde sunt acei bani, unde ? Da' marile firme de transport, de ce tac, ca sunt tot ale politicienilor ? Pai intr-o tara normala pt. ca platesc si nu beneficiaza de ceea ce platesc, transportatorii ar fi blocatr tara, la noi coruptie cat cuprinde.
      Si vezi ca pemepul asta, prin unele orase, ca si la Bucuresti, face jocurile pezde.
      Bravo Stefan Mandachi.
      Pacat ca sunt putini oameni de afaceri care sa rezoneze cu tine.
  • -2 (8 voturi)    
    selly reloaded (Miercuri, 15 iulie 2020, 19:31)

    Je__ [utilizator]

    asta e noua metoda de facut bani de pe urma fraierilor?


    auzi, sa-l vizionam la cinema cu popcorn si COVID!
  • 0 (2 voturi)    
    Sa-l puna pe yt (Joi, 16 iulie 2020, 0:53)

    Gica Georgescu [anonim]

    Cinematograful nu este foarte atragator pe timp de pandemie.
    Foarte probabil Mandachi ar fi folosit veniturile obtinute din film pentru a finanta urmatoarea faza a campaniei pentru construit autostrazi. Ideea este destul de buna dar nu e cel mai favorabil moment, din cauza CoViD.
  • 0 (0 voturi)    
    Opinie nepopulara (Joi, 16 iulie 2020, 11:37)

    tudor74 [utilizator]

    "Multe accidente pot fi evitate daca ai autostrazi" .... hai sa spunem lucrurilor pe nume si sa stabilim ca 99% din accidente se produc din cauza soferilor nu a drumului!

    Accidentele (usoare sau mortale) se produc din doua cauze:
    - soferii care conduc ca bezmeticii ignorand toate regulile de circulatie
    - Politia romana care doarme in papuci in loc sa amendeze si sa ridice permisele bezmeticilor care ignora regulile de circulatie

    Da, poti sa spui cu certitudine ca faci 9 ore de la Bucuresti la Iasi pt ca nu ai autostrazi, dar nu pt ca ai facut accident. In conditiile in care conduci cu 130 km/h pe un drum national sau chiar in localitate, nu poti sa zici ca e vina drumului! Daca mergi cu viteza legala si atent la drum sansele sa faci un accident SCAD simtitor!
    Da, o sa dureze mai mult calatoria, o sa rada de tine smecherii cu BMW si Audi (second hand ofc), dar ajungi cu masina intreaga la destinatie!
    • 0 (0 voturi)    
      @Tudor (Duminică, 19 iulie 2020, 0:52)

      Gica Georgescu [anonim] i-a raspuns lui tudor74

      Atunci cand faci un drum mai lung de 200Km si se face coada de camioane in urma ta pe DN-ul cu o banda pe sens, e posibil sa ratezi curba nr. N intrand cu 70Km/h in loc de 50, maxim 60 si sa musti din contrasens atragand consecinte dramatice.
      Compara drumurile din Ro cu cele din Bulgaria unde majoritatea curbelor sunt largi, usor de abordat si mult mai putine ca numar la unitatea de lungime decat in Ro.
      Este o necesitate ca principalele artere de circulatie sa aiba 2 benzi de mers pe sens si sensurile separate cel putin prin balize de betion si paravane anti-orbire.
      Autostrada, fata de drumul expres, are avantajul ca este prevazuta cu banda de urgenta, permite limite de viteza mai mari imbunatatind timpii de deplasare pentru camioane si daca este construita corect, este mai durabila decat drumul expres deoarece presupune 2 platforme de drum cu un drenaj mai bun al apelor pluviale.