Curtea Constituțională amână până în 30 septembrie o decizie privind impozitarea suplimentară a pensiilor speciale

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 14 iulie 2020, 14:25 Actualitate | Esenţial


Valer Dorneanu
Foto: Inquam Photos / Octav Ganea / Digi24
Curtea Constituțională ​a amânat pentru 30 septembrie o decizie privind Legea noului sistem de impozitare suplimentară a pensiilor de serviciu. CCR a avut astăzi pe masă sesizările Avocatului Poporului și Înaltei Curți de Casație și Justiție privind acest act normativ.

Președintele CCR, Valer Dorneanu, a declarat pentru HotNews.ro că plenul Curții a dispus ca o soluție să fie amânată pentru 30 septembrie.

În 17 iunie, Camera Deputaţilor a votat modificarea şi completarea Legii 227/2015 privind Codul fiscal, care are ca obiect de reglementare instituirea unei taxe pe veniturile şi indemnizaţiile pentru limită de vârstă.

Conform unui amendament, pensiile cu valoare de până la 2.000 de lei inclusiv nu se impozitează, cele cuprinse între 2.000 şi 7.000 se impozitează cu 10%, iar pensiile cu o valoare de peste 7.001 lei se impozitează cu 85% pentru ceea ce depăşeşte această sumă, prevede actul normativ.

Legea a fost atacată la CCR de Avocatul Poporului și de Înalta Curte de Casație și Justiție.

"Legea instituie o taxă pe venitul din pensiile reglementate de legile speciale care este diferită de impozitul pe venit şi se cumulează cu acesta din urmă, ceea ce înseamnă că acestei categorii de venituri, care fac obiectul taxării conform legii criticate, li se aplică atât impozitul pe veniturile din pensii, cât şi taxa nou instituită. Rezultă, astfel, că pensiile vizate de lege sunt supuse unei duble impuneri, contrar principiului nediscriminării şi principiului aşezării juste şi echitabile a sarcinii fiscale", a susținut ICCJ în sesizare.

Potrivit Instanţei supreme, noua "taxă" nu doar că este discriminatorie şi reprezintă un impozit pe venit "deghizat", dar se calculează practic asupra venitului net din pensii, după deducerea din pensia brută a impozitului pe venit, ceea ce ar duce, de la un anumit nivel, la un procentaj de fiscalizare calculat la pensia brută de 95%.

"În aceste condiţii, prin cuantumul ridicat, măsura instituirii taxei reprezintă o adevărată confiscare şi este de natură a afecta însăşi substanţa dreptului. Opţiunea promovată prin legea în discuţie reprezintă un subterfugiu prin care se aduce atingere chiar substanţei dreptului la pensie", se mai arăta în sesizare.

Instanţa supremă mai acuză încălcarea principiului clarităţii, previzibilităţii şi predictibilităţii legii, a principiului independenţei judecătorilor, precum şi încălcarea principiilor art. 1 din Protocolul nr. 1 la CEDO. În privinţa motivelor de neconstituţionalitate extrinsecă, ICCJ apreciază că prin legea dedusă controlului de constituţionalitate se încalcă principiul constituţional al organizării ierarhice a normelor juridice, având în vedere că, în pofida caracterului său ordinar, actul normativ modifică, implicit, dispoziţii legale cuprinse în acte normative cu forţă juridică superioară, respectiv dispoziţiile Legii nr. 303/2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor.

Un alt argument este acela că legea sesizată a fost supusă întâi dezbaterii şi adoptării Senatului, Camera Deputaţilor fiind for decizional, ceea ce contravine normelor constituţionale care stabilesc o altă procedură în privinţa reglementărilor referitoare la statutul judecătorilor şi al procurorilor.

Câți beneficiari de pensii speciale sunt în România

La sfârșitul lunii mai, în România beneficiau de pensii de serviciu 9.528 de persoane, în creştere cu 225 faţă de perioada similară a anului trecut, conform datelor centralizate de Casa Naţională de Pensii Publice (CNPP). Deputații au adoptat miercuri, impozitarea pensiilor speciale.

Cei mai mulţi dintre cei care primesc pensii de serviciu - 4.088 - sunt beneficiari ai Legii 303/2004 privind statutul procurorilor şi judecătorilor, în cazul acestora înregistrându-se şi cea mai mare pensie medie. Aceasta este de 19.039 de lei, din care 17.790 lei cota suportată din bugetul de stat, iar diferenţa din bugetul asigurărilor sociale de stat.

De Legea nr. 216/2015 privind acordarea pensiei de serviciu membrilor Corpului diplomatic şi consular al României beneficiau 830 de persoane. Pensia medie era de 5.765 lei, din care 3.307 lei suportaţi de la bugetul de stat.

În ceea ce priveşte beneficiarii Legii 215/2015 pentru modificarea şi completarea Legii 7/2006 privind statutul funcţionarului public parlamentar, numărul acestora era de 791 de persoane, pensia medie ridicându-se la 4.768 de lei (2.760 lei de la bugetul de stat).

Potrivit datelor centralizate de Casa Naţională de Pensii, citate de Agerpres, de Legea 83/2015 pentru completarea Legii 223/2007 privind statutul personalului aeronautic civil navigant profesionist din aviaţia civilă din România beneficiau 1.426 de pensionari, iar pensia medie se ridica la 11.345 lei, din care 7.759 lei suportaţi din bugetul de stat.

Pensii de serviciu pentru beneficiari de la Curtea de Conturi s-au acordat unui număr de 605 persoane, media fiind de 8.147 lei, din care 4.183 de lei cota suportată din bugetul de stat.

De asemenea, de Legea 130/2015 pentru completarea Legii 567/2004 privind statutul personalului auxiliar de specialitate al instanţelor judecătoreşti şi al Parchetelor beneficiau 1.788 pensionari, pensia medie fiind de 4.679 lei, din care 2.757 lei suportaţi din bugetul de stat.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3959 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    Plenul curtii.... (Marţi, 14 iulie 2020, 14:28)

    Cataleya [utilizator]

    Precis a fost iar 5-4 pt sleahta lui Dorneanu.
    • +16 (18 voturi)    
      Ei as , raportul e 9-0 (Marţi, 14 iulie 2020, 15:01)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      pentru ca vreo 8 au pensii speciale. Singurul motiv pentru care au amanat decizia sunt alegerile din 27 septembrie si astfel niciun partid nu poate sa spuna nimic ca nu are ce. Bag mana in foc ca pe 30 septembrie iese cu 9-0 ca nu e constitutionala. Cealalta varianta e sa o amane dupa alegerile parlamentare ca sa fie treaba treaba. Dar in niciun caz nu o vor declara constitutionala indiferent de moment.
      • +1 (5 voturi)    
        sa vedem cine inghite (Marţi, 14 iulie 2020, 16:28)

        wweesstt [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        de asta spun ca nu trebuie lasati pana la alegeri trebuie iesit in strada si obligati sa le taie acum! daca nu Revolutie! si alta constitutie! aplicat si punctul 8 de la Timisoara! doar un popor de mamaligari care aproape toata existenta lui a acceptat fanarioti poate accepta cea mai mare nedreptate si discriminare: pensiile speciale! si inca de pe la vre-o 45 de ani! o rusine de popor!
        • 0 (0 voturi)    
          E o miza prea mica (Miercuri, 15 iulie 2020, 7:36)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

          pentru a iesi lumea in strada. Si in plus, niciun politician nu are de gand sa se puna rau cu CCR , orice ar fi au nevoie de ei sa aprobe alte lucruri.
  • +9 (11 voturi)    
    Dupa alegeri... (Marţi, 14 iulie 2020, 14:29)

    ciubex [utilizator]

    Se vor pronunta dupa alegeri, sa vada cine iesa la locale si ce-or mai fi.
  • +10 (12 voturi)    
    oricum o vor respinge (Marţi, 14 iulie 2020, 14:30)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    dar daca mai pot lalai cateva luni pana la o decizie, de ce nu? ca uite asa, trece si 2020 si ei tot cu pensiile neatinse raman (ba chiar marite, indexate,,,).
  • +9 (11 voturi)    
    Au specificat (Marţi, 14 iulie 2020, 14:33)

    nghe [utilizator]

    anul?
  • +8 (10 voturi)    
    Amanareee (Marţi, 14 iulie 2020, 14:37)

    PentruRomania [utilizator]

    amână până în 30 septembrie 2049
  • +13 (15 voturi)    
    Adică după alegeri... (Marţi, 14 iulie 2020, 14:39)

    Observator roman [utilizator]

    Șobolanii se orientează.
  • +11 (13 voturi)    
    Adica... (Marţi, 14 iulie 2020, 14:39)

    gugurila [utilizator]

    ... asteapta rezultatele de la locale si decid pentru cine a castigat.
  • +5 (11 voturi)    
    Adica (Marţi, 14 iulie 2020, 14:43)

    Antiparaziti [utilizator]

    dupa alegerile locale ... Ca sa vada cum bate vantul ...
    Paraziti !
  • +10 (12 voturi)    
    dar de ce atata graba?! (Marţi, 14 iulie 2020, 14:44)

    Remarque [utilizator]

    Pentru amenzile din perioada starii de urgenta si pentru legislatia privind starea de alerta v-ati mobilizat imediat, acolo nu puteati amana, ca doar era in an electoral si psd nu sta asa bine in sondaje.

    Dar pensiile speciale...sunt atat de speciale incat incap vreo doi-trei ani de amanari, asa-i?

    Prevad ca data viitoare cand se va iesi in strada va fi contra ccr.
    • +5 (5 voturi)    
      Acolo au interes. (Marţi, 14 iulie 2020, 17:09)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      COVID îi afectează cel mai mult pe cei peste 65 ani,adică pe pensionari.Ce a făcut CCR cu amenzile și carantinarea au dat frâu liber la infectarea cu COVID și moarte a pensionarilor.Pensionari mulți morți,nu mai este presiune pentru bani la creșterea pensiilor și CCR rămân liniștiți cu specialele .Dacă există o conspirație a COVID,Aceasta este făcută de CCR,PSD,ALDE Pro România.Fac acțiuni să se infecteze și moară cât mai mulți,în timp ei stau bine pitiți și protejați.Bănuiesc că atunci când ies la plimbare ,iese întâi un antemergător cu dezinfectant și pe urmă ei.
  • +12 (12 voturi)    
    ce atita graba?! (Marţi, 14 iulie 2020, 14:48)

    Filbert [utilizator]

    30 Septembrie 2999, fireste. Cit timp banu' intra linistit in conturi, unde e urgenta?
  • +14 (14 voturi)    
    Amanarea platii salariilor membrilor CCR (Marţi, 14 iulie 2020, 15:01)

    Cozmin30 [utilizator]

    Guvernul trebuie sa amane prin Ordonanta de Urgenta plata salariilor membrilor CCR si a pensiilor speciale, pana la 30 septembrie.
    Trebuie sa se termine odata cu aceasta bataie de joc.
    Niste impostori si niste likele primesc salarii si pensii nesimtite si nemeritate, in schimb, pentru pensionari nu sunt bani pentru majorarea pensiilor.
  • +11 (11 voturi)    
    Si-au facut o vara linistita ! (Marţi, 14 iulie 2020, 15:01)

    Susufler0 [utilizator]

    Acum doar Covidul ii mai poate deranja pana pe 30 septembrie !
  • +8 (8 voturi)    
    lol (Marţi, 14 iulie 2020, 15:06)

    sorvas [utilizator]

    oare o fi mutare politica? faptul ca au amandat decizia pana dupa alegerile parlamentare? eu unul nu prea cred in coincidente
  • +12 (12 voturi)    
    ÎMPĂRAȚI și proletari (Marţi, 14 iulie 2020, 15:08)

    MG [utilizator]

    nici măcar împărații nu-și permiteau să părăsească țara pentru DOUĂ LUNI DE ZILE.
    Dar ai noștri sunt SPECIALI...
  • +3 (3 voturi)    
    Frica mare (Marţi, 14 iulie 2020, 15:25)

    toor [utilizator]

    Precis vor amana pana dupa parlamentare.Daca o declara acum neconstitutionala,e ca si cum ar rasuci cutitul in rana.Si daca la parlamentare iese "cine nu trebuie" sa zis si cu pensiile lor si cu privilegiile.Asa merg pe burta pana dupa.Dar daca vom vota pentru schimbarea clasei politice si la locale dar mai ales la parlamentare,nu cred ca va mai conta parerea lor despre lege.Poate doar sa gaseasca niste argumente cu adevarat credibile.
  • +5 (5 voturi)    
    De ce amana?! (Marţi, 14 iulie 2020, 16:14)

    John M. [utilizator]

    Si pana atunci ce fac: se uita la fotbal?! Alta gasca de paraziti pe biata Romanie!