Verificări ale Poliției după ce Raed Arafat a fost amenințat cu moartea, pe Facebook, iar postarea a fost distribuită de peste 1.500 de ori

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 14 iulie 2020, 12:25 Actualitate | Esenţial


Raed Arafat
Foto: AGERPRES
Poliția Română face verificări după ce Raed Arafat a fost amenințat cu moartea printr-un mesaj postat de Facebook de către un adept al teoriei conspirației care susține că noul coronavirus nu există. Mesajul bărbatului a fost distribuit de peste 1.500 de ori.

Mesajul a fost publicat pe Facebook luni seară și a fost distribuit de peste 1.500 de ori. Între timp, mesajul a fost șters. "Postarea mi-a fost stearsa! Am aflat si eu la stirile <adevarate> , a scris chiar autorul, Raul Coltor.

Reprezentanți ai Poliției Române au declarat, marți, pentru HotNews.ro, că polițiștii fac verificări în acest caz.

În mesajul de luni seară, Coltor susținea că secretarul de stat Raed Arafat ar fi "condamnat la moarte în Palestina” și că ar fi comis "crime împotriva cetățenilor români”. Bărbatul mai susținea că, prin depunerea jurământului militar, a primit "dreptul de a ucide în numele țării și poporului român”.

”Având în vedere că Raed Arafat este condamnat la moarte în Palestina, este terorist, si datorită crimelor pe care le-a comis împotriva cetățenilor români, eu, Coltor Raul Nicolae, prin depunerea jurământului militar la data de 1 decembrie 2005 am primit dreptul de a ucide în numele Țării și al Poporului român! Domnule Raed Arafat, eu o să fiu acela care o să vă îngroape alături de un porc într-un mormânt de Piatră! Te somez să părăsești acest teritoriu înainte de întâlnirea noastră!”, este mesajul postat de Coltor pe Facebook.

Pe pagina sa de Facebook, Coltor are mesaje despre conspirații, despre dacii liberi sau despre înființarea unei armate a poporului român.

"În numele Neamului Romanesc si a stramosilor nostrii Dacii, propun: In baza articolului 55 din Constitutia Romaniei! Infintarea Armatei Poporului Roman in regim Voluntar! Datorita faptului ca Armata Romana reprezinta alte interese a altor state, sun adunarea generala in Unitate! Orice om care dovedeste ca este propriul lui judecator este primit cu bratele deschise! Sa ne aparam copiii! Statul ii vrea morti sau sclavi!", este unul dintre mesajele postate de el chiar marți.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7511 vizualizari

  • -25 (45 voturi)    
    problema e arafat, nu coronavirusul (Marţi, 14 iulie 2020, 12:32)

    mmmircea [utilizator]

    individul a inteles ca trebuie sa plece, dar pentru ca are sistemul in spatele lui a ales sa ingroase soricul si sa ne scuipe in fata. Nu surprinde pe nimeni ca s-a gasit un dement sa-l agreseze virtual, dar in scurt timp il vor agresa si oamenii de buna credinta. Va garantez ca nu se lasa dus, raied pleaca doar cu catuse din guvern, atlfel nu-l urneste nimeni si nimic.
    • +9 (15 voturi)    
      hehe (Marţi, 14 iulie 2020, 13:16)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Problema e psd, nu coronavirusul sau arafat sau altceva. Va destructuram pe voi si spoi putem construi o tara normala.
      PSD E PROBLEMA.
      • -7 (13 voturi)    
        cand presedintele ne ameninta (Marţi, 14 iulie 2020, 17:06)

        Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        cu inmormantari dupa sarbatori, cand medicii covid ne ameninta ca ne asteapta cu lumanari la spital, astea nu sunt amenintari cu moartea?
        • +5 (7 voturi)    
          nu te ameninta (Marţi, 14 iulie 2020, 18:37)

          karryne [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

          te informeaza.
          Pentru ca nu el te omoara. Si nicu medicii te omoara.
          Iarta-ma, dar esti prea prost/proasta.
          • +5 (5 voturi)    
            are (Marţi, 14 iulie 2020, 18:52)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui karryne

            80 ani, după cum reiese din user name. La ce să te aștepți de la această venerabilă vârstă? Trebuie să fim îngăduitori cu pretinii neamțuliui Alzheimer.
    • -5 (15 voturi)    
      arafat este un las (Marţi, 14 iulie 2020, 13:23)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      1 - cel care l-a amenintat e fie un psihopat fie un las care crede ca se poate ascunde in spatele unui cont de fb
      2 - Daca arafat nu ar fi fost las si-ar fi asumat o conducere politica a ministerului sanatatii in aceasta perioada insa el vrea doar sa conduca "tehnic" desi nu este nici epidemiolog nici virusolog, el vrea doar sa dea recomandari nu sa impuna masuri, el vrea ca altii sa isi asume raspunderea pentru recomandarile pe care el le da cel mai probabil pentru ca ii place functia de conducere si nu vrea sa se dezlipeasca de ea.
      Daca si-ar fi asumat conducerea politica nu l-ar fi amenintat nimeni cu moastea ci in cel mai rau caz i-ar fi cerut demisia.
    • +6 (12 voturi)    
      problema sunt cei ca tine (Marţi, 14 iulie 2020, 15:02)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Care din diverse motive joaca cartea "Covid nu e real"

      Oricat de rau suna, societatea a devenit prea libertina. Toti cred ca au drepturi, nimeni obligatii.
      Vrei sa ai dreptul sa te imbolnavesti, fara a avea obligatia de a asigura sanatatea celui de langa tine. Daca ai trai in padure sigur, n-ar fi nicio problema. Cat timp traiesti in comunitate, intr-o democratie reala, trebuie sa respecti si obligatiile tale si drepturile celorlalti.

      Bun, am inteles, e prea mult pentru tine. Tu nu stii nici ce faci maine dimineata.
  • +5 (25 voturi)    
    putem semnala la FB profilele celor 1500 (Marţi, 14 iulie 2020, 12:34)

    cristi_an [utilizator]

    aici nici nu se pune problema "free speech" .
    • -3 (15 voturi)    
      Omule o sa dai de gol 1500 de SRI-sti (Marţi, 14 iulie 2020, 12:53)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Chiar vrei sa faci asta :))))))
      P.S.: Pentru politia Romana ocupata grav cu amenintarile electronice, e o gluma.
      • +2 (2 voturi)    
        Bagă O placa cu Statuu Paralel (Miercuri, 15 iulie 2020, 10:15)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        N am auzit o de trei ani )))
        • 0 (0 voturi)    
          Statu ii paralel. (Miercuri, 15 iulie 2020, 13:33)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Baga si tu ceva in cont. :P
  • +16 (30 voturi)    
    ... (Marţi, 14 iulie 2020, 12:34)

    Andrei_Buc [utilizator]

    alt dacopat care sufera de exceptionalitatea niamului
  • +17 (25 voturi)    
    ... (Marţi, 14 iulie 2020, 12:41)

    tirolez [utilizator]

    Dar exista macar persoana? Sau e vreunul din sutele de conturi folosite pentru intoxicari?
    Altfel FB e foarte atent cu "civilii", numai cu trollimea e cat se poate de permisiv.
    • +6 (6 voturi)    
      mda... (Marţi, 14 iulie 2020, 14:06)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      FB e o platforma facuta la misto si in care se poate abuza fara nici o problema

      pe FB ai mai multe sanse sa primesti ban daca nu faci tampenii, decat daca faci...
  • +6 (16 voturi)    
    Coltor (Marţi, 14 iulie 2020, 12:45)

    hamurabi [utilizator]

    Mare e gradina lui dumnezeu !
  • +8 (8 voturi)    
    Mansarda (Marţi, 14 iulie 2020, 12:46)

    AdrianBorza [utilizator]

    Autorul pare ca are ceva probleme la mansarda si are nevoie de ajutor medical.
  • -18 (38 voturi)    
    Hmmm. Unde e amenintarea cu moartea? (Marţi, 14 iulie 2020, 12:48)

    Lok [utilizator]

    Omul spune ca va participa la inmormantarea lui Arafat (sfarsitul inevitabil al omului) si va depune ofranda. Serios? Asta e amenintare cu moartea in 2020?
    • +2 (12 voturi)    
      ti-am dat plus din greseala (Marţi, 14 iulie 2020, 13:13)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      nu voiam sa iti faci iluzii
      • +3 (9 voturi)    
        La toti ni se intampla. (Marţi, 14 iulie 2020, 13:42)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

        Imi pare rau sa aud ca ai regrete pentru nimic.
        • 0 (0 voturi)    
          :))) (Miercuri, 15 iulie 2020, 9:42)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Tare asta
    • +3 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 14 iulie 2020, 13:31)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Te prefaci sau chiar esti?
      • -3 (15 voturi)    
        Am auzit amenintari mai grave la copii de scoala. (Marţi, 14 iulie 2020, 13:38)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

        Sa vezi tu acolo cu "te prind dupa ore" si inevitabilul "iti rup gatu" cu "iti sparg fata" si 'o chem pe mama".
        • +4 (8 voturi)    
          eu zic ca tu esti psihopatul ala (Marţi, 14 iulie 2020, 14:58)

          justin [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Altfel nu vad care ar fi motivele sustinerii unei astfel de imbecilitati.

          Ar mai fi si optiunea ca esti unul din cei cu 10 clase facute pe sarite. Ar explica destul de bine analfabetismul functional necesar neintelegerii paragrafului.

          Din pacate vad ca nu esti singurul. Baietii astia "anti" ar sustine si pe Zamolxes daca ii ajuta in "batalia" lor.
          • -2 (10 voturi)    
            Sincer, "o sa va ingrop" (Marţi, 14 iulie 2020, 15:22)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui justin

            cu porcul de rigoare este o insulta, nu o amenintare cu moartea. Legea necesita o amenintare clara cu moartea, ceea ce a facut ala e mult sub asta si necesita multa interpretare. Deci e un fas si lumea pune botul. Am vazut amenintari reale pe contu lu Arafat, de ce abea acuma?
  • -6 (12 voturi)    
    arafat trebuie sa intelega ca ar fi extraordinar (Marţi, 14 iulie 2020, 13:04)

    alfa1 [utilizator]

    pentru Romania ca sa isi dea demisia . Ce a fost la Colectiv e suficient...
  • +1 (3 voturi)    
    scenariu SF Black Mirror (Marţi, 14 iulie 2020, 13:18)

    Westbam [utilizator]

    Intamplarea imi aminteste de un episod al filmului Black Mirror. Sper, bineinteles, ca se va gasi si pedepsi faptasul:
    https://www.imdb.com/title/tt5709236/?ref_=ttep_ep6
  • +4 (10 voturi)    
    mai trebuie si arestati (Marţi, 14 iulie 2020, 13:25)

    levierul [utilizator]

    asta nu tine de covid sau de alte "conspiratii". Amenintarea cu moartea, chiar si voalata, ar trebui sa te duca in fata procurorilor si apoi a instantei.
    O societate sanatoasa trebiuie sa aiba grija de astfel de manifestari si de indivizi, pentru ca daca astfel de comportamente sunt tolerate acum, maine vom ajunge sa ne uitam suprinsi la atenate si mass-killing.
    • +1 (13 voturi)    
      O sa va ingroape = bun crestin (Marţi, 14 iulie 2020, 13:44)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      O sa va omor = amenintare.
      E un caz pierdut, bun doar de scandal in mass-media, unde gruparea mica si guraliva de pe net fi instant activata.
  • -3 (3 voturi)    
    Ziceau unii că, după ce-l dă afară, (Marţi, 14 iulie 2020, 13:31)

    Un cititor [utilizator]

    îl pune la Ligă, la cooperativă.
  • -2 (6 voturi)    
    ce e palestina? (Marţi, 14 iulie 2020, 13:37)

    doz2018 [utilizator]

    ca n-am auzit de ea (sau el)
  • +4 (6 voturi)    
    Alte teorii (Marţi, 14 iulie 2020, 13:39)

    Victtor [utilizator]

    Individul are mare tupeu, isi permite sa vina cu alte teorii.
  • 0 (8 voturi)    
    nu l-am iubit pe arafat. (Marţi, 14 iulie 2020, 14:05)

    liviu_ [utilizator]

    nici acum nu consider ca e cel mai potrivit (dar nici nu cred ca a facut greseli majori), DAR
    daca chiar a fost amenintat cu moarte (si aici e un faca) este josnic pentru cei ce au facut-oi!