Orban, despre mitingul anunţat în Piaţa Victoriei: Îi îndemn pe oameni să nu iasă la astfel de mitinguri, se pun în pericol

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 iulie 2020, 14:47 Actualitate | Esenţial


Ludovic Orban
Foto: Ford
Premierul Ludovic Orban i-a îndemnat pe români să nu participe la mitingul anunţat pe reţelele de socializare pentru acest weekend în Piaţa Victoriei din Bucureşti, subliniind că aceştia "se pun pe sine în pericol" şi "se situează făţiş împotriva unor reglementări legale".

"Sunt convins că Ministerul de Interne este gata să ia toate măsurile. Eu îi îndemn pe oameni să nu iasă la astfel de mitinguri, care, sincer, nu transmit nimic, se pun pe sine în pericol şi se situează făţiş împotriva unor reglementări legale. Portul măştii este stabilit prin lege ca fiind obligatoriu în spaţii închise. Sigur că, dacă ies afară, nu poţi să-i obligi să poarte masca. E o adevărată campanie, care este derulată din foarte multe surse, o campanie care se vede că este organizată, finanţată şi este o campanie care este împotriva intereselor fundamentale ale cetăţenilor români. Sănătatea este bunul cel mai de preţ al omului. Îi rog pe români să-şi apere sănătatea, atât sănătatea lor, cât şi sănătatea semenilor lor, în primul rând al celor pe care-i iubesc", a declarat Ludovic Orban, sâmbătă, la plecarea de la sediul MAI.

El a răspuns astfel întrebat dacă autorităţile îi vor amenda pe "cei care ne îndeamnă să nu purtăm măşti" şi au anunţat, pe reţelele de socializare, participarea la un miting, duminică seara, în Piaţa Victoriei, potrivit Agerpres.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9301 vizualizari

  • +22 (44 voturi)    
    Iar miting organizat de PSD (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 14:59)

    Ephemeris [utilizator]

    under cover, impreuna cu ONG-urile conspirationiste cu care se consulta de zor
    • +16 (26 voturi)    
      ... si fundatia (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 15:59)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      Van Doiculescu.
      • +15 (21 voturi)    
        Plus URSS (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 16:13)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        Iosefina Pascal este produs Latrina Trei sub Inaltul Patronaj Al Kiseleff 6
        • -5 (7 voturi)    
          urss... (Duminică, 12 iulie 2020, 11:26)

          muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          urss seamana cu usr sau invers , tot una ! ei organizeaza mitingul ,orban o sa sara in sus declamand ca cine nu sare , nu vrea schimbare !
    • +13 (19 voturi)    
      Trei slugi pesediste (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 16:45)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      si cu nebunii lui Catarama.
    • -8 (20 voturi)    
      dar atunci... (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 19:20)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      cand sarea orban in sus si tipa cu mucii la nas ca cine nu sare nu vrea schimbare ,era pus de dragnea sa iasa in piata ! cum e viata asta si cum se schimba roata , ca si politicienii !luni vine iar psd-ul la putere si da 40% marire de pensii .
      • +8 (14 voturi)    
        Gresesti (Duminică, 12 iulie 2020, 8:11)

        democtrates [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        Atunci era vorba de schimbarea unui regim ticalos, PSD(pe care il aperi). Se vede cat de mult le pasa de oameni, in loc sa aprobe legea de carantinare/izolare ei fac mitinguri. Este o crima impotriva propiului popor.
        • 0 (6 voturi)    
          care lege ? (Duminică, 12 iulie 2020, 11:31)

          muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

          asta e o lege sovietica , nu mai merge , suntem in U.E.! nici o tara nu aresteaza oameni , spunand ca sunt "suspecti" !pai ce , au savarsit vreo infractiune , cand ei habar nu au ca sunt infectati ! vezi cum gandesti , ca intrun regim totalitar !
  • -15 (35 voturi)    
    Carmen Dan cu geaca... (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 15:10)

    justin puscasu [utilizator]

    va lua masuri pentru aniversarea de pe 10 August.
    • +10 (16 voturi)    
      "aniversarea de pe 10 August" (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 15:41)

      Grasul [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      Cine isi inchipuie ca pana pe 10 August pandemia provocata de Covid-19 se va sfarsi isi face iluzii iar o manifestatie de mare amploare creste fantastic de mult riscurile de infectare! Probabil numai iresponsabilii ar putea raspunde la astfel de chemari la miting!
      • +13 (15 voturi)    
        Acuma o deplasare la Kiseleff 10 (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 17:16)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Grasul

        Care se va concretiza prin demolarea stabilimentului de acolo n ar fi tocmai ceva rău
  • +15 (23 voturi)    
    Ca se pun ei in pericol (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 16:29)

    dealucaragiale [utilizator]

    E fix treaba lor. Dar dupa aia umbla liberi prin oras si ii imbolnavesc si pe altii.
  • 0 (20 voturi)    
    Da (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 18:02)

    Mascalzone [utilizator]

    Nenea Orban calcă deseori în străchini, dar acum are dreptate. Nu e vreme de mitinguri.
  • -5 (15 voturi)    
    In vino veritas (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 18:25)

    Mascalzone [utilizator]

    Mai trase Ludovic o dușcă și mai spuse un adevăr. :)
    • -3 (21 voturi)    
      pai ...da ! (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 19:28)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Mascalzone

      a vorbit prin aburii alcoolului ! picior peste picior , ca un "capitalist " dar n-a muncit o zii la privat , ia banii de la buget , adica de la noi toti !
      • +5 (13 voturi)    
        Sigur tu ești capitalist ? (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 23:24)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        Nu ca locuiești la capitala )))
  • -3 (17 voturi)    
    Party cu 300 de oameni e voie? (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 23:14)

    marie-cu-palarie [utilizator]

    Auziți dar un party la interior cu 300 de oameni precum PNL-istul Rareș Bogdan sau PNL-istul Florin Salam avem voie?

    Că văd că protestele cu 300 de oameni în aer liber din mașină vă sperie rău...