Raluca Turcan: Am doi verișori care au murit de COVID-19. Erau tineri

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 10 iulie 2020, 12:45 Actualitate | Esenţial


Raluca Turcan
Foto: Guvernul Romaniei
​​Vicepremierul Raluca Turcan a dezvăluit că doi verișori de-ai săi au murit din cauza COVID-19. Ea a adăugat că rudele sale nu ar fi decedat dacă nu ar fi fost infectate cu noul coronavirus.

Întrebată în emisiunea „În fața ta” de la Digi 24 dacă cunoaște pe cineva care are coronavirus, Turcan a răspuns: „Am doi verișori care au murit din această cauză”. Ea a adăugat că erau tineri și dacă nu contractau coronavirusul nu ar fi murit.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















28338 vizualizari

  • -51 (83 voturi)    
    ? (Vineri, 10 iulie 2020, 12:51)

    karula [utilizator]

    Femeie, ori ai, ori erau.
    • +19 (35 voturi)    
      Tu cum spui? (Vineri, 10 iulie 2020, 13:17)

      minrest [utilizator] i-a raspuns lui karula

      ''Bunica mea'' sau ''fosta mea bunica''? Asa se vorbeste despre morti; raman rudele noastre, chiar daca au murit. Mai bine ti-ar fi jena. O sa isi ia mult hate, si o sa prezinte exact situatia verilor ei. Dar nu o sa dea nici o hiena inapoi, sunt convins.
    • +25 (39 voturi)    
      Esti un idiot (Vineri, 10 iulie 2020, 13:49)

      Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui karula

      Are foi verisori. Erau vii dar acum sunt morti. Din cauza Covid-ului. Ii are in continuare foar ca dunt morti. E simplu. Raportarea la morti se poate face si la timpul prezent: “sotul meu e mort”. Mai ales cand momentul mortii este apropiat sau foarte apropiat in trecut, poti sa vorbesti despre ei la timpul prezent.
    • -19 (55 voturi)    
      erau tineri...si ce BOLI CRONICE AVEAU??? (Vineri, 10 iulie 2020, 13:50)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui karula

      tinerii NU mor de covid !

      doar daca au alte BOLI, CRONICE grave atunci mor...de covid


      propaganda asta penibila cun tinerii care sunt bolnavi de covid, facuta intentionat pt a speria copii, trebuie sa inceteze
      • 0 (14 voturi)    
        nu poți fi atât de dobitoc (Vineri, 10 iulie 2020, 16:42)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Există o limită !!
      • +4 (18 voturi)    
        Unde ati studiat medicina? (Vineri, 10 iulie 2020, 17:28)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        ne spuneti si noua de unde va informati?

        Lucrez pentru o firma care monitorizeaza pacienti trimisi acasa de la spital (nu in Romania) si lucram cu multi pacienti de Covid 2 dar nu numai.

        Am vazut destul in jurul varstei de 40 de ani, e drept ca nu sunt nici tineri dar nu aveau nici alte boli cunoscute, insa au suferit cumplit.

        Multi par sa fie experti in Covid, ma abitir decat in fotbal sau politica.
        Va rugam, putin bun simt!
        • +5 (7 voturi)    
          Is foarte putini, rari chiar (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 0:24)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

          Cei care is tineri si au probleme serioase. La mine fu o simpla raceala, cateva zile, nush daca am fost norocos, life style sau pur si simplu l-am papat eu pe govid, in loc sa ma pape el!!!
          • 0 (4 voturi)    
            . (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 10:34)

            minrest [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

            Multa sanatate, o radiografie pulmonara ati facut?
    • +6 (8 voturi)    
      vai vai vai (Vineri, 10 iulie 2020, 15:42)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui karula

      cum ai inghitit sobolanul, my friend. De la primul comentariu
      Macar daca faceai acordul verbal mai spalai un pic rusinea. Adica "ori ai" "ori AVEAI"
  • -52 (108 voturi)    
    Am aflat și numele celor doi verișori: (Vineri, 10 iulie 2020, 12:51)

    Mazeta [utilizator]

    Adevărul și Bunul Simț.
    • -6 (46 voturi)    
      Covidu' asta (Vineri, 10 iulie 2020, 13:08)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Afecteaza simtul mirosului, gustul si - mai nou - simtul umorului.
      Pana si in Epoca de Aur apareau constant o gramada de bancuri bune. Acum vad ca umorul e taxat imediat cu minusuri. Cred ca e semn rau.
      • -15 (29 voturi)    
        Corect. (Vineri, 10 iulie 2020, 14:18)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

        Dar ce să știe funcționalii!?
      • -5 (31 voturi)    
        inainte nu existau sensibilii de internet.. (Vineri, 10 iulie 2020, 14:25)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

        .... stiau oamenii ce e aia satira. acum zici ca-i lovesti cu satâru.
        • +1 (23 voturi)    
          :)) (Vineri, 10 iulie 2020, 14:49)

          gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          astia de pe hn stiu una si buna.. daca nu gandesti ca ei, esti pesedist.
    • +10 (32 voturi)    
      Esti sigur? (Vineri, 10 iulie 2020, 13:12)

      minrest [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Chiar asta vrei, sa iti bati joc de niste oameni morti?
      • +2 (18 voturi)    
        vezi femeia de la Craiova (Vineri, 10 iulie 2020, 14:51)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui minrest

        decedată de cancer la colon, băgată în sac de covid, fără nici un test...bătaie de joc față de femeia aia și rudele ei...da asta nu se pune și nu se spune...să fie decedați covid, cît mai mulți...n-ai cui să te plîngi, decidenții îs secreți
        • -3 (9 voturi)    
          irelevant (Vineri, 10 iulie 2020, 16:44)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui di livio

          Irelevant cazul de la Craiova pentru românii care au de luat decizii zi de zi legate de boala asta
          • +1 (7 voturi)    
            neah, te alinți (Vineri, 10 iulie 2020, 19:37)

            di livio [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

            nea cașchetă, io știu de mult că astfel de cazuri îs irelevante pt politruci, psdpnlpdlaldepmpetc...România reală îi irelevantă pt ei, dreptate ai...pt ei relevante îs afacerili, gen Hexi, amu miliardele de măști...îi irelevant dacă-s conforme au ba, tră să se vîndă
    • +4 (32 voturi)    
      Nu esti cel mai in masura (Vineri, 10 iulie 2020, 13:43)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sa evaluezi nici adevarul nici bunul simt.
      • -13 (27 voturi)    
        Dar tu ești? (Vineri, 10 iulie 2020, 14:16)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

        Pe ce baze?
        • +4 (18 voturi)    
          Eu nu am evaluat nimic (Vineri, 10 iulie 2020, 14:41)

          Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

          ...
          • +5 (11 voturi)    
            Tocmai asta ai facut... (Vineri, 10 iulie 2020, 17:00)

            Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

            Ai evaluat capacitatea omului de "evaluare...."

            Nici nu trec 2 rinduri scrise si scapi una gogonata...
            • 0 (2 voturi)    
              Si tu evaluezi evaluarea evaluarii? (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 12:37)

              Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Criogenia

              ...
  • +33 (65 voturi)    
    Condoleanțe. E momentul... (Vineri, 10 iulie 2020, 13:01)

    of of [utilizator]

    ... ca PNL trebuie să se gândească serios să angajeze o firmă de comunicare foarte, foarte bună, pentru o strategie de comunicare în online și în presă, despre coronavirus și efectele sale. Deja românii nu mai cred nimic din ce spun guvernul și GCS, iar efectele sunt grave (și nu doar în perspectiva celor două ture de alegeri).
    • +5 (25 voturi)    
      ... (Vineri, 10 iulie 2020, 13:58)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui of of

      sau pur si simplu sa invete sa comunice transparent si coerent. Adica unde le stau vorbele sa le stea si faptele.
      • +4 (14 voturi)    
        corect (Vineri, 10 iulie 2020, 14:50)

        gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        Dar nu sunt capabili de asta. Ei sunt acolo pe capatuiala
    • -3 (9 voturi)    
      eu cred foarte bine (Vineri, 10 iulie 2020, 16:49)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui of of

      ce spune Guvernul și GCS în privința gravității cazurilor de Covid19, câtă vreme 1. cifrele respective sunt credibile și 2. gravitatea bolii pe bază de profil de decedat (adică nu contează vârsta, comorbiditățile) este confirmată la nivel internațional.

      Cine se alintă invocând nuș ce lipsă de credibilitate, neclaritate instrucțiuni oficiale, invocarea crupției pe achiziții Covid etc etc etc fie îi place să se audă gândind prost, fie n-are chef să-și pună masca și să mențină cei 2 m. Și, după ce văd prin magazine, sunt mulți dobitoci din ăștia. Limpede ?
  • -5 (35 voturi)    
    Poza de la "tratatia" lui Orban (Vineri, 10 iulie 2020, 13:09)

    adi_69 [utilizator]

    de ziua lui, de la govern, bate si mama firmei de cominicare. La fel si masca vanduta de farmacia sotiei lui Tataru, cu 15 lei fara bon fiscal.
  • 0 (36 voturi)    
    Bullshit (Vineri, 10 iulie 2020, 13:11)

    Luk [utilizator]

    Probabil peste 50 de ani si cu cu cel putin afectiune care-i incadra intr-o grupa de risc.
    Ma indoiesc ca doamna nu-si aduce aminte ce varste aveau sau nu stie de ce afectiuni sufereau.
    In schimbe stie ca erau doi, erau "tineri" si "ar mai fi trait daca nu era covid19".
    • -3 (9 voturi)    
      ești nebun (Vineri, 10 iulie 2020, 16:50)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Tu știi mai bine decât Turcan ce rude are ea ?! Nu ți-e rușine mă ?
  • -4 (30 voturi)    
    intrebare (Vineri, 10 iulie 2020, 13:17)

    costelo999 [utilizator]

    daca este asa, ce ai cautat in birou la sica, unde se bea si fuma pe rupte, si ai mincat o prajiturica de culoare galbena ?
    • -3 (7 voturi)    
      tu din ce cauză (Vineri, 10 iulie 2020, 16:52)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      nu respecți regulile ?
      • +1 (7 voturi)    
        n-are legatura (Vineri, 10 iulie 2020, 19:39)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        cu subiectul
  • -6 (24 voturi)    
    si din cauza cui (Vineri, 10 iulie 2020, 13:18)

    EuInsumi [utilizator]

    Nu mai cred romanii nimic? nu tot din cauza lor? Cand trebuiau sa fie icoane ei organizau paranghelii la Cluj. Apar poze cu ei fara masti la paranghelii in interiorul guvernului samd..
    • -1 (13 voturi)    
      nuuuuu (Vineri, 10 iulie 2020, 14:52)

      gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

      din cauza psd.. asa zic astia pe aici, iar daca nu esti de acord cu ei, esti pesedist!
    • -2 (8 voturi)    
      neah, te alinți (Vineri, 10 iulie 2020, 16:51)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

      Pur și simplu n-ai chef să respecții regulile. Pentru cei ca tine va reveni starea de urgență... dar până atunci pregătește-te să plătești noile amenzi care se pregătesc în Parlament.
  • -5 (25 voturi)    
    si se mira (Vineri, 10 iulie 2020, 13:23)

    noi2013 [utilizator]

    de ce nu mai crede nimeni nimic cand vii cu astfel de declaratii.....
  • -4 (26 voturi)    
    Si vrei sa te credem (Vineri, 10 iulie 2020, 13:39)

    PetricaGhezea [utilizator]

    Sigur ca da :)))
  • -2 (26 voturi)    
    Ia-te de mână cu Veorica (Vineri, 10 iulie 2020, 13:40)

    rectificare [utilizator]

    și duceți-vă unde a dus mutu iapa
  • -6 (32 voturi)    
    Ce veri ? (Vineri, 10 iulie 2020, 13:44)

    Rahan5 [utilizator]

    Gradul 1 sau gradul 2.?
    Ca veri de gradul 7, decedati de COVID toata lumea are !.
    Deci, Raluca Turcan la rangul ei de Vice-Prim-ministru zice niste informatii prostesti !.
    De altfel seamana cu Basescu, amandoi tatari si la amandorura nu le pasa de o comunicare rezonabila a informatilor catre public !.
    Doar dorinta de spectacol / compatimirea celorlalti / circ politic.
    • -1 (11 voturi)    
      De unde stii tu ca informatiile sunt prostesti? (Vineri, 10 iulie 2020, 14:46)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Mai curand comentariul tau e prostesc, nu se bazeaza pe nimic
    • 0 (10 voturi)    
      grad 1=parintii, grad 2=fratii, min(verisori)=4 (Vineri, 10 iulie 2020, 14:47)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      se aduna ambele distante pana la genitorul comun.
      Ex. Frati:
      TU - distanta 1 pana la TATA(genitorul comun)
      FRATE - distanta 1 pana la TATA

      TOTAL: 1 + 1 = 2, deci cu fratele tau esti ruda de gradul 2

      VERISORI(tu si copiii fratelui tatalui tau):
      VERISOR: 1(pana la tatal sau)+1(bunicul sau)=2
      TU: 1(tatal tau)+1(pana la bunicul tau)=1

      TOTAL verisori=2+2=4, deci cu verisorul tau esti ruda de grad 4

      Exercitiu: ce grad de rudenie ai cu sora mamei tale?
    • +1 (5 voturi)    
      ești (Vineri, 10 iulie 2020, 17:31)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      complet varză.
      Limba română - pauză, idei - pauză. Și mai ai și pretenții în privința comunicării. cati abramburescu e mândră de tine, împreună cu tot staful de conducere la pesedacilor.
  • -6 (32 voturi)    
    Ralucuta e superfrumix! (Vineri, 10 iulie 2020, 13:55)

    asistat [utilizator]

    Si mincinoasa! Ok!
    • -5 (17 voturi)    
      da, dar.. (Vineri, 10 iulie 2020, 14:26)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      ... are glezne secsi.
    • +2 (4 voturi)    
      Da asa este (Vineri, 10 iulie 2020, 17:11)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Intarca sugarii inatantaneu cand o vad chiar si in poze...
  • +6 (14 voturi)    
    ca si om vindecat de covid (Vineri, 10 iulie 2020, 14:51)

    inmono [utilizator]

    va urez la toti prostii care comentati pe aici....

    eu am avut, sotia nu. nu am nici eu, nici sotia, imunitate dupa 21 de zile. am stat 3 saptamani in spital, sotia testata negativa 14 zile acasa.

    sa fiti toti atata de sanatosi incat sa comentati pe hotnews.ro
    • -3 (17 voturi)    
      Da (Vineri, 10 iulie 2020, 15:19)

      PetricaGhezea [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      Ce sa iti fac frate daca n-ai purtat masca si nu te-ai spalat pe maini.

      De la aia ne-au zis domnii de la putere ca se face covidu
    • +3 (7 voturi)    
      Pai atunci (Vineri, 10 iulie 2020, 17:14)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      transmite-le si medicilor care prezinta apocalipsa pe pamant de dimineata pana seara ca te-ai imunizat dupa 21 de zile....vezi ce zic...
      • +1 (1 vot)    
        atentia (Duminică, 12 iulie 2020, 12:22)

        minrest [utilizator] i-a raspuns lui Criogenia

        Citeste mai atent, spune ca nu are imunitate.
  • +1 (11 voturi)    
    s-a umplut de PSD pe net (Vineri, 10 iulie 2020, 15:18)

    levierul [utilizator]

    baga bani prostii aia din PSD in toti semidoctii si analfabetii. Treaba e ca doar cu bani, noi, restul, ne prindem ce faceti voi aici. Nu poti invata gramatica limbii romane din banii dati de PSD.
    • -4 (8 voturi)    
      gu pah ja zadni lw-gdd fu dlrupds (Vineri, 10 iulie 2020, 16:04)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      am scris ceva, schimbând literele, pentru că cei care cred că „romane” este același cuvânt cu „române” înțeleg aceste fraze.
  • -2 (20 voturi)    
    Mai crede cineva in COVID ? (Vineri, 10 iulie 2020, 15:36)

    Frankie [utilizator]

    Gata! A fost nebunie la inceput vreo luna de zile.... pe urma lumea s-a trezit si a aflat ca nu este decat o vrajeala indusa pentru urmarirea unor interese.
    • 0 (12 voturi)    
      neah, nici tu nu crezi (Vineri, 10 iulie 2020, 16:55)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      probabil n-ai ocupație
    • +4 (14 voturi)    
      E nevoie de voluntari in spitale (Vineri, 10 iulie 2020, 17:33)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      Cei care nu credeti ca exista virusul, va rog sa dati o mana de ajutor - ce aveti de pierdut?
    • +5 (15 voturi)    
      . (Vineri, 10 iulie 2020, 17:59)

      minrest [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      Spui ca SUA, UE, Rusia, China, Iran, si toate celelate tari s-au inteles intre ele sa mimeze o pandemie? Esti sigur? Daca ar fi cum spui tu, ar insemna ca exista o dictatura care controleaza intreaga lume, si care nu ar avea nevoie de o pandemie ca sa faca orice doreste.
  • +1 (3 voturi)    
    Putem vedea arborele genealogic? (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 17:17)

    Ulad [utilizator]

    Nu de alta, dar in PDL se zicea ca o minciune repetata de suficient demulte ori are valoare de adevar.