PressOne: ​Teza de doctorat a decanului de la Facultatea de Jandarmi este plagiată

de DP     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2020, 6:07 Actualitate | Esenţial


​Cel puțin patru din cei șase decani de la Academia de Poliție au tezele de doctorat cu probleme. Despre lucrările științifice a doi dintre ei am scris deja în două episoade anterioare ale seriei Urgia la Academia de Poliție, scrie Emilia Șercan în poblicație PressOne.ro.

Este vorba despre Ionuț Andrei Barbu, fost decan al Facultății de Științe Juridice și Administrative pentru zece luni (între iulie 2019 și mai 2020), și Cristian Eduard Ștefan, decan al Facultății de Poliție. Marin Porojanu, decanul Facultății de Jandarmi, este cel de-al treilea șef al unei facultăți din cadrul Academiei de Poliție a cărui teză nu trece testul de integritate. Cel puțin 194 de pagini din teza lui Porojanu sunt plagiate din surse publicate anterior pe care le-am identificat la o simplă căutare online, mai precizează Emilia Șercan.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2617 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    scoala ajutatoare de jandarmi, care facultate?! (Joi, 9 iulie 2020, 7:11)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +6 (8 voturi)    
    titlul stiintific de jandarm (Joi, 9 iulie 2020, 7:14)

    cristianfagadar [utilizator]

    nu stiam ca exista facultate de jandarmi.ce titlu stiintific poarta absolventul unei astfel de facultati?
    • +1 (1 vot)    
      Titlu ?? (Joi, 9 iulie 2020, 18:04)

      danmarian [utilizator] i-a raspuns lui cristianfagadar

      Jandarm analfabet functional cu .... Patalama !
  • +7 (7 voturi)    
    Mda (Joi, 9 iulie 2020, 7:20)

    TheFaime [utilizator]

    Important ca stie sa manuiasca spray-ul laxrimogen... 10 August !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Decanul facultatii de jandarmi (Joi, 9 iulie 2020, 10:04)

    fat.cat [utilizator]

    Alta lumina a stiintei si educatiei. Rigoare, cinste si onoare. Munca grea. Ridicare prin merite personale. As expected. Ma miram sa fie orice altceva decat decan.
  • +2 (2 voturi)    
    10 august (Joi, 9 iulie 2020, 10:19)

    Ilenuca1 [utilizator]

    An de an, infruntand o concurenta imensa, sute de tineri bacalaureati de exceptie incearca la "Academie". Ore particulare, eşecuri, stat pe tuşă cel putin un an. Ca să ai ocazia să te formeze nişte plagiatori...
  • -2 (2 voturi)    
    Da, dar.... (Joi, 9 iulie 2020, 10:25)

    consumator2 [utilizator]

    Nu e corect sa injuri o institutie din cauza unor angajati prosti
    • 0 (0 voturi)    
      ei si tu acuma, (Vineri, 10 iulie 2020, 0:59)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui consumator2

      nu te mai consuma atita, ca lumea se refera la facultatea de jandarmi, nu la altceva!
  • +1 (1 vot)    
    teza ? (Joi, 9 iulie 2020, 11:31)

    biniamin [utilizator]

    din ultimi 30 de ani ,sigur toate tezele sint mai mult sau mai putin plagiate !
    • +1 (1 vot)    
      Afirmatia e adevarata.. (Joi, 9 iulie 2020, 14:27)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui biniamin

      pentru stiintele sociale si umaniste, plus economia (care nici nu prea e o stiinta!).
      In inginerie e mai greu de plagiat (nu c-ar fi imposibil), si "contributiile" sunt cat de cat masurabile si usor de evidentiat.
  • +1 (1 vot)    
    Facultate de ..... jandarmi ??? (Joi, 9 iulie 2020, 18:03)

    danmarian [utilizator]

    Sa facem si una Facultate de COCALARI !! Absolventii sa fie promovati DIRECT la Shparlament !
  • 0 (0 voturi)    
    facultatea de jandarmi? (Vineri, 10 iulie 2020, 0:57)

    iodixit [utilizator]

    cita scoala iti trebuie, ca sa dai la timpla cu pulanu?