SONDAJ IRES. 7 din 10 români nu au încredere în romi și doar unul din zece i-ar accepta în familie

de D.D.     HotNews.ro
Duminică, 5 iulie 2020, 12:21 Actualitate | Esenţial


Încredere in romi
Foto: IRES
Romii și imigranții sunt grupurile în care românii au cea mai mică îndredere, potrivit unui sondaj IRES, realizat la comanda Agenției Împreună. Conform datelor din 2020, 70% dintre români au foarte puțină încredere sau deloc în romi. În 2018, un alt sudiu IRES comandat de CNCD, reliefa faptul că 72% dintre români nu au încredere în romi.

Consultă aici sondajul IRES integral






În ceea ce privește distanța socială, romii sunt agreați pentru a locui în România (35%), ceea ce nu implică neapărat o interacțiune directă cu aceștia. Cu cât nivelul de interacțiune crește, cu atât aceștia devin mai puțin dezirabili. Doar 1 din 10 români și-ar dori ca o persoană de etnie romă să îi fie rudă, iar 2 din 10 români și-ar dori ca un rom să îi fie prieten. Comparând atitudinea față de romi cu atitudinea față de alte minorități, romii se află la un nivel apropiat de acceptare (sau neacceptare) cu imigranții și evreii (ambele categorii într-un număr destul de mic în România).





40% dintre respondenți au o părere, în general, proastă și foarte proastă despre romi. Primele cuvinte care vin în minte atunci când românii se gândesc la romi sunt mai degrabă negative: 12% hoți/ furturi, 7% necinste/neîncredere, 5% înșelătorie/ șmecherie/ minciună/ profitori, 4% răutate, 4% needucați/ inculți, 4% țigani, 3% leneși/ puturoși. 15% dintre români au o percepție neutră asupra romilor considerându-i „oameni ca noi”.

Atributele pozitive sunt extrem de limitate – 5% oameni buni/ cu bun simț, 3% sufletiști/ loiali/ cinstiți.

1 din 10 români consideră că romii sunt principalul grup responsabil pentru răspândirea coronavirus în România. Romii se află pe locul al 3-lea între grupurile considerate responsabile după diaspora (32%) și imigranți (19%). Această percepție este influențată de modul în care mass-media a prezentat știrile care au vizat comunitățile de romi. 5 din 10 români consideră că în perioada pandemiei de coronavirus au fost relatate mai multe știri care au avut despre subiect romii, iar majoritatea acestor știri au fost urmărite la televizor (83%), internetul fiind o sursă secundară de date. Cea mai cunoscută știre despre romi este legată de incidentele de la Țăndărei (16%).

50% dintre români consideră ca modalitatea în care autoritățile au folosit forța în timpul stării de urgență a fost potrivită, în timp ce 25% consideră că aceasta a fost prea slabă. Persoanele care consideră intervenția autorităților slabă sunt și cele care nu au încredere în romi. Cea mai mare parte a românilor (80%) consideră că romii au respectat mai puțin restricțiile impuse în perioada stării de urgență.
Alte concluzii:

  • 5 din 10 români susțin că au o părere bună sau foarte bună despre romi;
  • 7 din 10 români consideră că Guvernul României ar trebui să investească în educație de calitate pentru a sprijini incluziunea romilor;
  • 1 din 10 români susține investiția Guvernului în promovarea culturii rome;
  • 5 din 10 români care au interacționat cu romi au perceput experiența ca fiind una pozitivă;
  • 5 din 10 români declară că preferă utilizarea termenului „rom”, nu pe cel de „țigan”.

Sondajul IRES a fost realizat în perioada 4-9 iunie, telefonic, pe un eșantion de 1.006 persoane și are o marjă de eroare de +/- 2,5%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5812 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    5 din 10 români declară că preferă utilizarea term (Duminică, 5 iulie 2020, 12:28)

    xolv [utilizator]

    enului de "rom". Sigur, ca da, SNSPA!!
  • +2 (12 voturi)    
    7 din 10 ?!! (Duminică, 5 iulie 2020, 12:29)

    Susufler0 [utilizator]

    Atat de multi ?!!!
    • +6 (20 voturi)    
      Oricând as lua un sirian in casă (Duminică, 5 iulie 2020, 13:35)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Pe când cu un tigan nu as avea curaj. Negrii din US sunt oameni muncitori, au ajutat US la ce este azi. Mexicanii, la fel. La noi in schimb țiganii nu fac nimic
    • +6 (6 voturi)    
      Imi fac mea culpa, oameni buni ! (Duminică, 5 iulie 2020, 15:13)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      De fapt voiam sa scriu : "Atat de putini ?"

      PS. Cu ochii pe semafoare am scris insa exact ce ma framanta in secundele acelea : "Dar mult mai tine" ! :)))))))))
      • -1 (3 voturi)    
        Te Am Iertat ! (Duminică, 5 iulie 2020, 17:20)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Stiam ca ai o problema ))))
    • +4 (4 voturi)    
      Pff (Luni, 6 iulie 2020, 1:10)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Mi-a placut articolul: 7 din 10 romani nu au incredere in romi, 5 din 10 au incredere in romi,... am inteles:)
  • +14 (26 voturi)    
    Csaba Astalosz va cere Arestarea celor 7 (Duminică, 5 iulie 2020, 12:30)

    un domn [utilizator]

    Iar protv si kanal d vor promova Rom Lives Matters
    • +9 (15 voturi)    
      Nu e nici pe departe acelasi lucru (Duminică, 5 iulie 2020, 14:23)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Negrii au fost sistematic omorati de politistii americani multi ani, in timp ce la noi politistii sunt mana in mana cu interlopii rromi, a se vedea cazul Caracal si multe altele.
      • +5 (5 voturi)    
        Nicky Scorpionsi Medelinn Voicu (Duminică, 5 iulie 2020, 14:51)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        #altziInterlopi la banul public

        Am uitat )))))

        Vanghelis de Rahova
  • +24 (32 voturi)    
    defapt realitatea e alta... (Duminică, 5 iulie 2020, 12:37)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. 10 din 10 nu au incredere deloc. mai au de muncit milioane de ani sa spele imaginea si sa ne castige increderea.
    • -6 (12 voturi)    
      Toate au o cauza (Duminică, 5 iulie 2020, 14:29)

      rationalism [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Si sa recupereze sutele de ani in care au fost tinuti in sclavie de romani :)
  • +24 (26 voturi)    
    Așa, și? (Duminică, 5 iulie 2020, 12:58)

    omezu [utilizator]

    Încrederea se câștigă! 7 români din 10 au spus că nu au încredere, iar 3 nu au vrut să recunoască că nu au încredere.
    • +9 (9 voturi)    
      Corect (Duminică, 5 iulie 2020, 15:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Precizat
  • +9 (11 voturi)    
    Ipocrizie (Duminică, 5 iulie 2020, 13:01)

    Milka Man [utilizator]

    Politicienii vorbesc despre educatie doar cand e miza electorala. In rest, doar votarea pensiilor speciale si alte bazaconii. Asa ca, atata vreme cat nu le pasa de educatie in general, nu vad cum s-ar putea macar gandi la cresterea nivelului de educatie pentru romi. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca in comunitatea roma, sunt foarte multi care sunt impotriva oricaror schimbari. Cum sa schimbi mentalitati de mii de ani daca nu ai oameni pregatiti si bani pentru asta?
  • +15 (17 voturi)    
    1 din 10 (Duminică, 5 iulie 2020, 13:12)

    calin_ionescu [utilizator]

    Ala unul din zece e rrom insusi.
  • +7 (13 voturi)    
    mult (Duminică, 5 iulie 2020, 13:16)

    martel55 [utilizator]

    1 din 10 pare mult totusi, nu cumca e manipulat sondajul?
  • +7 (11 voturi)    
    de aici (Duminică, 5 iulie 2020, 13:19)

    martel55 [utilizator]

    rezulta ca am avea cam 3% procent de tigani in populatia totala, aia care ii vad c alialai/cisnitit/sufltetisi....
  • +7 (13 voturi)    
    Romii nu au încredere ei între ei. (Duminică, 5 iulie 2020, 13:25)

    asavreau [utilizator]

    De ce ar avea românii încredere în romi?Este o vorbă despre romi-îi dai un deget și el îți ia toată mâna.
    • +8 (8 voturi)    
      Nici romanii nu au incredere intre ei (Duminică, 5 iulie 2020, 14:22)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      si pe buna dreptate, nu stii care e hot, care e in PSD etc.
  • +6 (12 voturi)    
    parerea mea.. (Duminică, 5 iulie 2020, 13:35)

    sareta [utilizator]

    Eu am incredere in tigani ,chestia cu rromii s-o lamureasca Academia pana una alta.Imi place sa ascult
    ”Voievodul tiganilor” si nu cred sa se poata traduce in Voievodul rromilor ....
  • -7 (9 voturi)    
    increderea in unguri a scazut cu 10%! (Duminică, 5 iulie 2020, 14:04)

    eucomentez [utilizator]

    In urma declaratiilor incitatoare la ura impotriva minoritatii maghiare ale lui Iohannis si din cauza campaniei agresive anti-maghiare al PNL din perioada pandemiei increderea romanilor in unguri a scazut cu 10%, de la 42% la 32%.

    Draga Iohannis, iti asteptam demisia! De urgenta.
    • +2 (8 voturi)    
      Decretarea Zilei de 15 Martie - Zi de Doliu (Duminică, 5 iulie 2020, 15:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      National pentru Comemorarea Victimelor Genocidului de la Ip si Treznea
  • -4 (6 voturi)    
    gradul de incredere a minoritatilor in guvern (Duminică, 5 iulie 2020, 14:08)

    eucomentez [utilizator]

    Daca s-ar masura gradul de incredere a minoritatii maghiare in presedintele Iohannis si in guvernul PNL ar reiesi un grad de incredere sub marja de eroare. Practic zero. Avem un presedinte si un guvern rasist, care trebuie sa plece.
  • +1 (3 voturi)    
    Romii vazuti de romani (Duminică, 5 iulie 2020, 14:15)

    Dan Truia [anonim]

    Un sondaj stupid cu comentarii pe masura.
    Ce sa dovedeasca un sondaj desprte romi in Romania ? Ca majoritarii ii respecta si de-abea asteapta sa le fie rude ?
    Daca era un sondaj sociologic profesionist intrebarile ar fi fost despre cauzele situatiei actuale ale romilor (nu numai din Romania) si ce ar trebui sa faca autoritatile pentru a apropia comunitatea romilor de integrare in tipul de civilizatie european.
    Oricum, surprinzatoare (mari) cifrele referitoare la: 1 din 10 români și-ar dori ca o persoană de etnie romă să îi fie rudă, iar 2 din 10 români și-ar dori ca un rom să îi fie prieten; fiind un sondaj telefonic, repondentii nu pun mare baza pe responsabilitatea raspunsului.
    • +5 (5 voturi)    
      Imi pare rau sa te contrazic.... (Duminică, 5 iulie 2020, 18:01)

      gmb72 [utilizator] i-a raspuns lui Dan Truia

      ...dar romii si-au dezvoltat o cultura proprie care-i face neintegrabili (vezi comentariul meu de mai jos). sau mai bine zis, integrarea in cazul lor, inseamna pierderea identitatii culturare si implicit disparitia ca etnie.
      Pentru ca nu au avut de ales, ei nu au un stat care sa le apere drepturile, sau un teritoriu pe care sa si-l revendice pentru a-si face un stat (asa cum au kurzii sau palestinienii), asta a fost solutia aleasa de ei, pentru a se apara de integrare (fortata) si pentru a-si pastra identitatea culturara: autodiscriminearea, sunt ei, si restul lumii.
  • +4 (6 voturi)    
    Principalul grup responsabil de raspandirea covid (Duminică, 5 iulie 2020, 14:20)

    emil bobu [utilizator]

    este PSD/CCR, prin atacarea tuturor masurilor luate de guvern pentru a proteja populatia.

    Aici il mai adaug pe Vela cu "lumina" lui de Pasti si tot BOR-ul.
    • +2 (4 voturi)    
      Corect (Duminică, 5 iulie 2020, 15:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Spus

      Diferenta de Infectati de la Sfintele Pasti pana azi 05 07 2020 este in sarcina Treimii : Vela - P$D - BOR ( a se intelege Shpagoveanu si HolinessDeniel)
  • +3 (3 voturi)    
    n-au intrebat pe cine trebuie (Duminică, 5 iulie 2020, 14:32)

    iodixit [utilizator]

    !!!
  • +9 (13 voturi)    
    Problema rromilor... (Duminică, 5 iulie 2020, 14:51)

    gmb72 [utilizator]

    ...e generata exclusiv de ei ! Si au facut astfel, din motive pur obiective:
    Amintiti-va va rog, cum prin ianuarie 2013 vuiau tabloidele cu cazul nepotului bulibasei din comuna Ciurea jud. Iasi care a furat niste (multi) bani si a fugit cu o romanca. Plangea bulibasa pe la toate televiziunile care stateau sa-l asculte, ca "ne-a facut neamul de rusine, nu e vorba de bani, DAR A FUGIT CU O ROMANCA !!!" de parca alte etnii sunt facute din suboameni ?!?. Am asteptat reactia CNCD, evident, niciuna.
    De ce spun ca aceasta atitudine e obiectiva: Rromii sunt SINGURA MINORITATE de pe glob care nu are un stat in spate care sa le apere drepturile sau un teritoriu pe care sa-si faca un stat ! Drept pentru care si-au dezvoltat o cultura aparte, legi proprii, tribunal propriu - Staborul - care sa le apere aceasta cultura si sa-i fereasca de integrarea fortata. La fel ca orice cod penal, Staborul pedepseste furtul, violul, crima, doar ca exclusiv pecuniar - specific unei populatii nomade-nu pot cara puscarii dupa tine. Dar mai au o particularitate, judeca DOAR ATUNCI CAND FAPTA VIZEAZA ALT RROM ! Pentru ei, celelalte etnii sau legile statului prin care la un moment dat trec, nu conteaza. Iar cea mai grava crima, e amestecul cu alta etnie - pedepsita prin confiscarea averii si excluderea din comunitate !!!!
    Asadar, integrarea romilor e un paradox al drepturilor omului: fie cu forta, fie la alegerea lor, inseamna in timp disparitia etniei, un rrom integrat intr-o societate, nu mai asculta de Stabor, de legile lor, de cultura lor. Dar, pe de alta parte, distrugerea unei etnii, incalca drepturile omului.
    Ei trebuie sa aleaga, ce vor: pastrarea actualului mod de viata, sau integrarea. Din pacate, majoritatea aleg etniacu valorile ei proprii, de aceea multe din eforturile de integrare, sunt sortite apriori esecului....
    Singura solutie e un Stat puternic in care orice infractor (indiferent de etnie !) sa tremure doar visând ca incalca legea ! Exact ce nu (mai) avem in Romania....
  • +3 (7 voturi)    
    Dati-mi voie sa nu cred concluziile ,,studiului” (Duminică, 5 iulie 2020, 15:53)

    filosoful.roman [utilizator]

    La finalul articolului se spune ca 5 din 10 romani ,,susțin că au o părere bună sau foarte bună despre romi, preferă utilizarea termenului „rom”, nu pe cel de „țigan” sau au perceput experienta interactiunii cu romii ca fiind pozitiva.”

    Total irealist, studiul fie a fost facut de asa natura incat sa prezinte un scenariu utopic, fie oamenii nu au raspuns sincer, pt a ,,da bine” sau sa nu fie acuzati de rasism.

    In realitate, orice om cat de cat cu picioarele pe pamant si cu o minima logica se fereste de ei pe cat posibil. Nu e nevoie sa fii mare psiholog sau sociolog pt asta, trebuie doar sa vezi cum se manifesta, cu ce se ocupta, ce atitudine au fata de altii, fata de munca etc.
  • +6 (6 voturi)    
    Pe tigani nu-i vrea nici dracu... (Duminică, 5 iulie 2020, 17:04)

    Sayitright [utilizator]

    Ca e un sondaj in Romania sau in vest concluzia e cam aceeasi: sunt si ei oameni dar sa traiasca cat mai departe de noi...Amin! Foarte adevarat este ca cu cat intri mai mult in contact cu ei cu atat devin mai indezirabili. De altfel se spune ca vorbele din popor nu apar din neant - exista o cauza repetata, dovedita si iar repetata. Astfel au aparut "tiganu-i tigan si-n ziua de Craciun", "Nu fi tigan" si deja clasicul "nu te ineca ca tiganul la mal". Si toate aceste lucruri poate ca nu ar fi chiar atat de grave. Dar totusi cand vezi interlopii tigani sefi de politie locala la sectorul 4, politicieni tigani mana-n mana cu interlopi tigani si judecatori care-i scapa "printre degete" abia atunci realizezi pericolul urias infractional reprezentat de aceasta etnie. Sunt o bomba cu ceas care va distruge orice urma de justitie, bun simt si educatie.
  • +1 (1 vot)    
    sondaj telefonic (Luni, 6 iulie 2020, 8:07)

    was [utilizator]

    Oare cati dintre respondenti sunt tigani?
    Altfel nu inteleg increderea prea mare acordata tiganilor.