O femeie din Alba a primit timp de 16 ani o pensie mai mică, din cauza unei greșeli de calcul / Violeta Alexandru își cere scuze

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 2 iulie 2020, 16:46 Actualitate | Esenţial


Bani
Foto: Stirile ProTV
O femeie a primit o pensie mai mică, timp de 16 ani, din cauza unei erori de calcul a funcţionarilor care lucrează la Casa de Pensii Alba. Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, spune că i-a cerut demisia șeful de serviciu vinovat, care avea o mustrare scrisă pentru o altă eroare din urmă cu două luni și îi cere scuze femeii.

Pensionată în anul 2002 cu penalitate pentru ieșirea anticipată la pensie, conform legii, femeia din Alba avea dreptul la o pensie întreagă, nepenalizată, prin trecerea la pensia de limita de vârstă, încă din luna iulie a anului 2004, afirmă Violeta Alexandru.

"Nu pot decât sa mă întreb dacă acei oameni, funcționari publici din cadrul Casei de Pensii Alba care au greșit în anul 2004, când, odată cu trecerea doamnei la pensie de limita de vârstă, aveau obligația legală de a ridica penalizarea pensiei și de a plăti integral drepturile, au astăzi cea mai mică remușcare pentru cei 16 ani în care greșeala lor a îngreunat și mai mult traiul acestei doamne. Neplata tuturor drepturilor cuvenite retroactiv pentru cei 16 ani de către Casa de pensii Alba la momentul descoperirii erorii reprezintă o a doua gravă problemă. Să fii conștient că i-ai luat unui om un drept și să nu-i restitui integral suma, pentru toți acești 16 ani reprezintă o lipsă de respect față de oamenii care au muncit și contribuit în țara aceasta", a scris pe Facebook Violeta Alexandru.

Ea spune că a sesizat Casa Națională de Pensii Publice pentru ca femeii să i se acorde toți banii datorați începând din 2004 și că a cerut demisia șefului de serviciu vinovat, care avea o mustrare scrisă pentru o altă eroare din urmă cu două luni.

În mesajul său, Violeta Alexandru îi cere scuze femeii pentru greșeală: "Vă rog doamnă, deși e târziu să repar ceva ce v-a fost luat dintr-o greșeală gravă, să acceptați scuzele mele și promisiunea că voi face tot ce îmi stă în putință să nu mai existe astfel de cazuri în România modernă!"









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6610 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    ha ha , (Joi, 2 iulie 2020, 17:29)

    dacianus [utilizator]

    si cati or mai fi ca doamna..
  • +10 (10 voturi)    
    Frumos gestul ministrului (Joi, 2 iulie 2020, 17:34)

    LiviuX [utilizator]

    Mai ales ca greseala nu s-a facut pe timpul mandatului ei.
    As avea insa o intrebare: oare cati mai sunt in situatii asemanatoare? Cum isi poate calcula/verifica cineva pensia, sa vada daca ce primeste e corect sau nu?
    • +2 (4 voturi)    
      pai iti zic eu.. (Joi, 2 iulie 2020, 18:05)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      .. majoritatea au dosarele de pensionare masluite, nu se duc sa faca taraboi ca e pensia mica. merg pe coate... cat ia, aia e.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu inteleg ce vrei sa spui! (Joi, 2 iulie 2020, 21:09)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Stii sa citesti? Ce am intrebat eu si ce raspunzi tu! Mai ales afirmatia ca "MAJORITATEA" au dosarele masluite o poti dovedi? Sau vorbesti aiurea ca sa te afli in treaba doar, ca si cu acest asa-zis raspuns la intrebarea mea?
  • +5 (5 voturi)    
    Pensiile se recalculează ... (Joi, 2 iulie 2020, 18:03)

    Greu_de_Cap [utilizator]

    ... începând cu data când pensionarul face o cerere corespunzătoare. Din păcate așa sună legea. Și mai rău de atâta, pensionarilor care muncesc după limita vârstă de pensionare nu li se recalculează pensia odată cu anii suplimentari de cotizare, deși Casa de pensii primește extrase electronice de contributivitate, ci pensionarul trebuie să depună anual cereri de recalculare, iar la cereri trebuie, culmea, să atașeze ultimul talon pe care l-a trimis Casa și copie după Carte de identitate, pe care o mai au de n-șpe ori, căci la vârsta de pensionare actul respectiv este veșnic.
  • +6 (6 voturi)    
    bani dati inapoi cu dobanda... (Joi, 2 iulie 2020, 18:04)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. din salariul bugetarilor care au stat si s-au jucat solitaire in loc sa calculeze corect.
  • +5 (5 voturi)    
    Intr-o tara normala, ca afara (Joi, 2 iulie 2020, 19:52)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Functionarul ar plati instantaneu.
    • +1 (1 vot)    
      sa fim sinceri (Vineri, 3 iulie 2020, 10:48)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Credeti ca nu exista procedura pentru a se verifica calculele si ca etse aceea persoana dingurul/singura vinovat???

      Este un sistem bulit pentru ca asa de repede se modifica ca nici soarele nu mai stie daca rasare dupa Casa de pensii...

      Urasc populismele astea - uite vinovatul hai sa ii taiam nasul, Acum mai recent se adauga ca vine doamna Sufletel si spune ne pare rau, plnagem pe umarul Dvs..

      Actions???
      • +1 (1 vot)    
        Exact! (Vineri, 3 iulie 2020, 17:10)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Scuzele nu tin loc de bani.Aceasta institutie a ramas in secolul XIX!Toata lumea trebuie sa stie ca singura solutie este sa telefoneze lunar,sa merga in audienta peste ei.Nu trebuie taiat nasul,trebuie dat afara directorul si functionarul care a gresit.Nesimtirea angajatilor este maxima pentru ca se gandesc ca un pensionar are boli care nu-i permit sa faca la nesfarsit drumuri plus ca o pensie mica egal omul nu are cunstinte juridice,pile si chef de scandal.Doamna ministru face joc de glezne:sa ne spuna pe cati functionari a penalizat in problema actelor pierdute.Observ ca doamna se plange in rand cu cei pagubiti dar nu ia masuri concrete.PENIBIL!