VIDEO Hoții au spart zeci de birouri din sediul Parlamentului European de la Bruxelles / Eurodeputat: Este un imens scandal şi nu ştiu de ce toată lumea tace

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 2 iulie 2020, 15:19 Actualitate | Esenţial


Parlamentul European
Foto: PE
Profitând de măsurile de izolare impuse din cauza pandemiei de COVID-19, hoții au spart zeci de birouri din sediul de la Bruxelles al Parlamentului European, scrie Politico. Astfel, cel puțin 50 de eurodeputaţi au rămas fără laptopuri, tablete sau alte bunuri de valoare pe care le aveau în birouri.

Furturile par să fie avut loc în principal în timp ce sediul din Bruxelles al legislativului european era practic gol, autorii furturilor răscolind prin hârtii şi spărgând dulapuri din birourile eurodeputaţilor pentru a lua bunuri de valoare.

Europarlamentarul german Nico Semsrott, căruia i-au fost furate două laptopuri, s-a declarat dezamăgit de lipsa de reacţie din partea Directoratului general pentru securitate al Parlamentului European (DG SAFE).

"Este un imens scandal şi nu ştiu de ce toată lumea tace'', a declarat el.

''Suntem aproape siguri că hoţii au căutat prin toate lucrurile noastre, pentru că totul pare răscolit'', a spus Semsrott, adăugând că, din ce a aflat, au fost sparte birourile unui număr "între 40 şi 100 de eurodeputaţi''.

El şi-a avertizat colegii într-un e-mail trimis luni şi a postat un video pe YouTube în care arată cum hoţii i-au forţat un sertar de la birou, de unde au luat o cheie pentru a putea deschide un dulap în care se aflau computere. Eurodeputatul a susținut că DG SAFE nu îi avertizase pe eurodeputaţi despre furturi.


Eurodeputata cehă Dita Cháranzova, vicepreşedintă a Parlamentului European pentru securitate, a spus că a cerut DG SAFE un raport privind spargerile şi a anunţat că va ridica această chestiune la viitoare reuniune a Biroului Parlamentului European, care se ocupă de problemele administrative.

În luna martie, preşedintele Parlamentului European, David Sassoli, a introdus măsuri stricte pentru a interzice accesul vizitatorilor în clădirile PE şi a încurajat eurodeputaţii să lucreze din ţările lor, ca măsură de precauţie împotriva răspândirii noului coronavirus.

Astfel, sediul din Bruxelles al PE a rămas gol în cea mai mare parte a lunii mai.

O purtătoare de cuvânt a instituţiei a precizat că în aprilie PE a fost informat despre spargeri şi a ''sporit numărul agenţilor de securitate care patrulează'' în zona birourilor, în timp ce ''alţi agenţi au controlat accesul în clădire''. Ea a adăugat că DG SAFE anchetează furturile şi se află în contact cu autorităţile belgiene. (Sursa: AGERPRES)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10006 vizualizari

  • +16 (28 voturi)    
    //// (Joi, 2 iulie 2020, 15:36)

    GemstonePig [utilizator]

    De fapt au cautat informatii pretioase si pentru paravan au ciordit si niste laptopuri . Ca sa intri acolo trebuie sa ai informatii bune si daca ai informatii stii ca laptopurile sunt criptate/urmarite etc.
  • +1 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 iulie 2020, 15:38)

    [anonim]

  • +1 (21 voturi)    
    Neamtul asta e de pe alta planeta? (Joi, 2 iulie 2020, 15:38)

    doz2018 [utilizator]

    Si ce daca v-a furat? Facem un caz din asta?
    Erau niste persoane care s-au ratacit si le-a mai trebuit cate ceva de pe-acolo.
    Mai bine desfiintati si voi politia precum colegii de peste ocean.Asa e normal.
  • +7 (23 voturi)    
    Astia nu sunt in stare sa se protejeze pe ei ... (Joi, 2 iulie 2020, 15:39)

    newlook [utilizator]

    Astia nu sunt in stare sa se protejeze pe ei insisi...dar vor sa fie respectati la scara planetara... hahahaha.
  • +14 (18 voturi)    
    Ce cautau laptopurile la birou? (Joi, 2 iulie 2020, 16:19)

    DanielMarinache [anonim]

    "În luna martie, preşedintele Parlamentului European, David Sassoli, a introdus măsuri stricte pentru a interzice accesul vizitatorilor în clădirile PE şi a încurajat eurodeputaţii să lucreze din ţările lor..."
    Si atunci de ce erau laptopurile la Bruxelles? Poate ca un parlamentar national sau chiar un europarlamentar nu foloseste laptop-ul, cine stie? Dar atunci de ce aveau laptop-uri daca nu le trebuie? Cred ca asta e raspunsul la intrebarea eurodeputatului din titlu: "Este un imens scandal şi nu ştiu de ce toată lumea tace"...
    • -1 (11 voturi)    
      Pentru că locul laptopurilor este la birou. (Joi, 2 iulie 2020, 19:12)

      backtothedarkages [utilizator] i-a raspuns lui DanielMarinache

      În mod normal, de acasă de la tine ar trebui să fie mult mai usor de furat decqt din incinta institutiei.
      • +5 (9 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 iulie 2020, 22:24)

        [anonim] i-a raspuns lui backtothedarkages

        • +2 (6 voturi)    
          laptopul e mai bun (Vineri, 3 iulie 2020, 1:17)

          Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui

          si nu inseamna ca nu au si desktopuri.
          Daca lucrezi acolo, mergi la sedinte, apoi in birou, apoi la un coleg, apoi in plen, nu iei desktopul cu tine.
            #showComment() #showComment()
  • +5 (13 voturi)    
    tacere (Joi, 2 iulie 2020, 16:22)

    nimrod [utilizator]

    Si astia raspund de apararea Europei...
  • +4 (16 voturi)    
    sa inteleg (Joi, 2 iulie 2020, 16:39)

    liviu_ [utilizator]

    ca nu s-au intord toti "meseriasii" in romanica ... sau au plecat repede-repede la mai bine :P

    acum rog infractorii sa lase si ei acolo 100 de euro in parlamentul european ca sa poata sa vina votantii psd: "a furat, dar a si dat"
  • -3 (11 voturi)    
    Probabil rusii au comis furtul, (Joi, 2 iulie 2020, 16:58)

    emil bobu [utilizator]

    iar astia sunt complici.
  • +9 (15 voturi)    
    Raspunsuri si Recomandari (Joi, 2 iulie 2020, 17:41)

    mircea112 [utilizator]

    1) De ce erau laptopurile la birouri?
    Europarlamentarii sunt in marea lor majoritate analfabeti, vezi Claudiu Manda, Viorica Dancila, Elena Basescu, laptopurile sunt in loc de evantai, iar in tara au AC-uri la vilane si mertzane.
    2)Recomandare, PE ar putea fi mutat in Bucuresti, ca hotii nu opereaza acasa! Tzandarei cred ca e cel mai sigur loc de pe pamant!
  • +8 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 iulie 2020, 18:21)

    [anonim]

    • +3 (9 voturi)    
      Pentru cine încă nu a înțeles, (Joi, 2 iulie 2020, 19:17)

      backtothedarkages [utilizator] i-a raspuns lui

      Parlamentul UE este o adunătură de neica-nimeni.
  • -3 (7 voturi)    
    Cel mai probabil (Joi, 2 iulie 2020, 18:23)

    comentacu [utilizator]

    Eu as incepe cu pesedistii. Probabil vreunul dintre ei a intrat in sevraj pt ca nu a mai furat de multa vreme si a dat cu jula pe acolo, atat cat sa nu ajunga la spital in stare grava...

    In alta ordine de idei, este fix rezultatul angajarilor pe pile si relatii, care se practica si acolo ca si la noi.
  • +5 (7 voturi)    
    cand toata lumea tace (Joi, 2 iulie 2020, 18:31)

    gigiduru_ [utilizator]

    cine face scandalul?
  • +4 (8 voturi)    
    ufff (Joi, 2 iulie 2020, 19:00)

    nash pandelica [utilizator]

    pai daca ii fura ca cum closca de pe oua, ce sa mai speri ca pot infrunta dusmanii de la hotare...hotii or fi fost gradatii de la fsb , kgb, gru...
    musai cu sprijin din interior.
    stima noastra si mandria !
  • -1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 iulie 2020, 8:23)

    [anonim]

    • 0 (2 voturi)