VIDEO Hoții au spart zeci de birouri din sediul Parlamentului European de la Bruxelles / Eurodeputat: Este un imens scandal şi nu ştiu de ce toată lumea tace

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 2 iulie 2020, 15:19 Actualitate | Esenţial


Parlamentul European
Foto: PE
Profitând de măsurile de izolare impuse din cauza pandemiei de COVID-19, hoții au spart zeci de birouri din sediul de la Bruxelles al Parlamentului European, scrie Politico. Astfel, cel puțin 50 de eurodeputaţi au rămas fără laptopuri, tablete sau alte bunuri de valoare pe care le aveau în birouri.

Furturile par să fie avut loc în principal în timp ce sediul din Bruxelles al legislativului european era practic gol, autorii furturilor răscolind prin hârtii şi spărgând dulapuri din birourile eurodeputaţilor pentru a lua bunuri de valoare.

Europarlamentarul german Nico Semsrott, căruia i-au fost furate două laptopuri, s-a declarat dezamăgit de lipsa de reacţie din partea Directoratului general pentru securitate al Parlamentului European (DG SAFE).

"Este un imens scandal şi nu ştiu de ce toată lumea tace'', a declarat el.

''Suntem aproape siguri că hoţii au căutat prin toate lucrurile noastre, pentru că totul pare răscolit'', a spus Semsrott, adăugând că, din ce a aflat, au fost sparte birourile unui număr "între 40 şi 100 de eurodeputaţi''.

El şi-a avertizat colegii într-un e-mail trimis luni şi a postat un video pe YouTube în care arată cum hoţii i-au forţat un sertar de la birou, de unde au luat o cheie pentru a putea deschide un dulap în care se aflau computere. Eurodeputatul a susținut că DG SAFE nu îi avertizase pe eurodeputaţi despre furturi.


Eurodeputata cehă Dita Cháranzova, vicepreşedintă a Parlamentului European pentru securitate, a spus că a cerut DG SAFE un raport privind spargerile şi a anunţat că va ridica această chestiune la viitoare reuniune a Biroului Parlamentului European, care se ocupă de problemele administrative.

În luna martie, preşedintele Parlamentului European, David Sassoli, a introdus măsuri stricte pentru a interzice accesul vizitatorilor în clădirile PE şi a încurajat eurodeputaţii să lucreze din ţările lor, ca măsură de precauţie împotriva răspândirii noului coronavirus.

Astfel, sediul din Bruxelles al PE a rămas gol în cea mai mare parte a lunii mai.

O purtătoare de cuvânt a instituţiei a precizat că în aprilie PE a fost informat despre spargeri şi a ''sporit numărul agenţilor de securitate care patrulează'' în zona birourilor, în timp ce ''alţi agenţi au controlat accesul în clădire''. Ea a adăugat că DG SAFE anchetează furturile şi se află în contact cu autorităţile belgiene. (Sursa: AGERPRES)








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9971 vizualizari

  • +16 (28 voturi)    
    //// (Joi, 2 iulie 2020, 15:36)

    GemstonePig [utilizator]

    De fapt au cautat informatii pretioase si pentru paravan au ciordit si niste laptopuri . Ca sa intri acolo trebuie sa ai informatii bune si daca ai informatii stii ca laptopurile sunt criptate/urmarite etc.
    • +13 (17 voturi)    
      Nu stiu cum e acum (Joi, 2 iulie 2020, 16:56)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Insa acum 10 ani la intrarea in cladirea Parlamentului European de la Bruxelles (parca Berliament se numeste cladirea) se facea un control strict la bagaje (ca la aeroport), ti se dadea ecuson si puteai intra ca vizitator doar insotit de cineva de acolo. Ei bine insa, toate acestea le-am aflat la iesire.

      La intrare pentru ca ma grabeam si cineva mi-a dat intalnire la receptie, am gasit eu insumi o intrare deschisa si mi-am zis ca scurtez drumul pana la receptie prin interior. M-am intalnit cu cine trebuia, am vizitat-o pe baronesa Emma Nicholson (la acea vreme responsabila pentru Romania) si la iesire, codus fiind de amicul meu, surpriza. Unde va e ecusonul. Nu am. Dar cum ati intart? A reiesit ca am facut o uriasa gafa intrand pe o iesire. Dar nu era nimeni, nu era nici un acces interzis iar cei de la camere probabil dormeau. Eu eram ca un fluturas, cu bagaj mare, cu cutit la mine (am intotdeauna un briceag elvetian). Cine stie, poate nici acum nu pazesc decat intrarile, nu si iesirile...
  • +1 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 iulie 2020, 15:38)

    [anonim]

  • +1 (21 voturi)    
    Neamtul asta e de pe alta planeta? (Joi, 2 iulie 2020, 15:38)

    doz2018 [utilizator]

    Si ce daca v-a furat? Facem un caz din asta?
    Erau niste persoane care s-au ratacit si le-a mai trebuit cate ceva de pe-acolo.
    Mai bine desfiintati si voi politia precum colegii de peste ocean.Asa e normal.
  • +7 (23 voturi)    
    Astia nu sunt in stare sa se protejeze pe ei ... (Joi, 2 iulie 2020, 15:39)

    newlook [utilizator]

    Astia nu sunt in stare sa se protejeze pe ei insisi...dar vor sa fie respectati la scara planetara... hahahaha.
  • +14 (18 voturi)    
    Ce cautau laptopurile la birou? (Joi, 2 iulie 2020, 16:19)

    DanielMarinache [anonim]

    "În luna martie, preşedintele Parlamentului European, David Sassoli, a introdus măsuri stricte pentru a interzice accesul vizitatorilor în clădirile PE şi a încurajat eurodeputaţii să lucreze din ţările lor..."
    Si atunci de ce erau laptopurile la Bruxelles? Poate ca un parlamentar national sau chiar un europarlamentar nu foloseste laptop-ul, cine stie? Dar atunci de ce aveau laptop-uri daca nu le trebuie? Cred ca asta e raspunsul la intrebarea eurodeputatului din titlu: "Este un imens scandal şi nu ştiu de ce toată lumea tace"...
    • -1 (11 voturi)    
      Pentru că locul laptopurilor este la birou. (Joi, 2 iulie 2020, 19:12)

      rectificare [utilizator] i-a raspuns lui DanielMarinache

      În mod normal, de acasă de la tine ar trebui să fie mult mai usor de furat decqt din incinta institutiei.
      • +5 (9 voturi)    
        Daca locul laptopurilor e la birou (Joi, 2 iulie 2020, 22:24)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

        Atunci de ce nu se iau desktopuri la un cost 50% mai mic. In plus, daca le schimbi la 3 ani, nu trebuie sa iei si monitoare noi. Laptopurile in institutii au doar doua scopuri: portabilitate si eficienta a consumului de electricitate. Scopul 3 nu exista. Din contra, stau prost la:

        - uzura inutila a bateriilor (daca stau tot timpul in priza, oricum)
        - deficiente de disipare termica (comparativ cu un desktop la aceleasi performante)
        - imposibilitatea inlocuirii usoare a componentelor
        - imposibilitatea upgrade-ului la componente
        - service dificil si costisitor
        continuam?
        • +2 (6 voturi)    
          laptopul e mai bun (Vineri, 3 iulie 2020, 1:17)

          Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

          si nu inseamna ca nu au si desktopuri.
          Daca lucrezi acolo, mergi la sedinte, apoi in birou, apoi la un coleg, apoi in plen, nu iei desktopul cu tine.
          • +1 (3 voturi)    
            Pffff (Vineri, 3 iulie 2020, 11:00)

            Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Fileu_de_Poveste

            La voi in firma nu aveti Active Directory sau un serviciu echivalent? Eu acasa am mai multe calculatoare, la birou am calculator si in podul casei un Windows Server 2019. Ei bine, hai sa iti spun ceva magic: nu conteaza unde ma loghez, de la ce computer, TOATE fisierele mele sunt accesibile, toate setarile, si, ca bonus mi se activeaza automat si redirectionarea apelurilor catre telefonul care sta pe birou. Se numeste single number reachability. Iar cand ma deloghez de pe toate, apelurile vin pe mobil. In plus comunicatia e criptata (Windows Server e Certification Authority). De ce toate astea? Simplu: pentru ca nu intotdeauna vreau sa ma car cu un laptop dupa mine. Un iPad Mini e suficient. Si, culmea, am VoIP chiar si pe el in reteaua telefonica si acces la fisiere, chiar si pe serverul inamicului Windows. Iar daca am aceste servicii la mine acasa, cu un buget limitat, iti dai seama ce se poate face cu bugetul PE si cu o echipa intreaga de ingineri (nu de unul singur).

            In plus, doar parlamentarii care merg in plen au nevoie (poate) sa care un laptop dupa ei. Anagajatii de la birou pot folosi un desktop. Iar daca au atata si atata nevoie sa fie conectati tot timpul la fluxul de date de la birou, nu pot sa imi dau seama ce faceau laptopurile singure singurele in birouri iar parlamentarii acasa fara scule...

            Asadar continuu sa imi sustin ideea: incompetenta sau complicitate. Alegerea e oricum a lor.
            • +2 (2 voturi)    
              cu cat mai multe gadgeturi (Vineri, 3 iulie 2020, 15:21)

              Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

              cu atat mai mare posibilitatea de a confuza politicianul, si de a crea portite hackerilor
              • 0 (0 voturi)    
                Calm, calm (Vineri, 3 iulie 2020, 22:12)

                Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Fileu_de_Poveste

                Acum sunt doar cu laptopuri si tot asta a iesit...
          • +1 (3 voturi)    
            Nu va mai certati! (Vineri, 3 iulie 2020, 12:19)

            Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Fileu_de_Poveste

            De pe 17 martie. de cand am intrat in izolare, am luat laptopul acasa, doua luni jumat am lucrat de acasa.
            Doar putin proiectanti mai au desktopuri, dar cel mai bine ar fi cu NUC-uri!!!
            Am vazut saptaman trecuta, insa pretul mi se pare prohibitiv.Pentru mine 4.000 lei este mult, dar pentu Parlamentul UE, nu cred ca ar fi!
            Este o cutiuta minuscula, mult mia usor de carat decat laptopul. Si este fanless, nu face zgomot, nu ai prbleme cu racirea. O prinzi cu VESA pe spatele montorului!
            Da, rareori folosesc laptopul cu tastatura si ecranul propriu, in mod normal il conectectez la monitorul de 24" si folosesc o tastatura cu 104 taste.
            Cutiuta NUC-uli este mult mai usor de carat decat laptopul, in vreme ce monitorul, tastatura, mouse-ul, hub-ul USB etc sunt prezente si acasa, si la servici!
            De ce nu ar fi o solutie buna???
            • +1 (3 voturi)    
              Un compromis foarte bun (Vineri, 3 iulie 2020, 13:48)

              Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

              Insa "tehnic" este un desktop. La fel ca un Mac Mini (ceea ce folosesc si eu) sau un HP 260. Nu ai nevoie de baterie, este foarte usor de transportat, upgrade-ul la RAM si HDD este trivial (in cele mai multe cazuri), etc.
  • +5 (13 voturi)    
    tacere (Joi, 2 iulie 2020, 16:22)

    nimrod [utilizator]

    Si astia raspund de apararea Europei...
  • +4 (16 voturi)    
    sa inteleg (Joi, 2 iulie 2020, 16:39)

    liviu_ [utilizator]

    ca nu s-au intord toti "meseriasii" in romanica ... sau au plecat repede-repede la mai bine :P

    acum rog infractorii sa lase si ei acolo 100 de euro in parlamentul european ca sa poata sa vina votantii psd: "a furat, dar a si dat"
  • -3 (11 voturi)    
    Probabil rusii au comis furtul, (Joi, 2 iulie 2020, 16:58)

    emil bobu [utilizator]

    iar astia sunt complici.
  • +9 (15 voturi)    
    Raspunsuri si Recomandari (Joi, 2 iulie 2020, 17:41)

    mircea112 [utilizator]

    1) De ce erau laptopurile la birouri?
    Europarlamentarii sunt in marea lor majoritate analfabeti, vezi Claudiu Manda, Viorica Dancila, Elena Basescu, laptopurile sunt in loc de evantai, iar in tara au AC-uri la vilane si mertzane.
    2)Recomandare, PE ar putea fi mutat in Bucuresti, ca hotii nu opereaza acasa! Tzandarei cred ca e cel mai sigur loc de pe pamant!
  • +8 (12 voturi)    
    O mica chestiune, dar s-ar putea sa fiu rau (Joi, 2 iulie 2020, 18:21)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Modus operandi arata faptul ca pentru respectivele furturi a fost necesar timp si munca sistematica: controlat in toate dulapurile, etc. Din ceea ce spune angajatul nu e singurul birou ci sunt mai multe birouri afectate. Asta inseamna si mai mult timp. In tot acest timp nu a fost activata nici o alarma ceea ce inseamna ori ca hotii cunosteau foarte bine sistemele de alarma si le-au evitat (Iar daca ei le cunosc, nu pot sa nu ma intreb cine altcineva le cunoaste.) ori sistemele nu exista (Si nu pot sa nu ma intreb de ce.) ori au avut sprijin din interior (Si cred eu ca aici e cheia problemei.)

    Oricum insa, un astfel de furt inseamna ca departamentul de securitate al PE este fie incompetent fie complice. Alta cale nu e.
    • +3 (9 voturi)    
      Pentru cine încă nu a înțeles, (Joi, 2 iulie 2020, 19:17)

      rectificare [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      Parlamentul UE este o adunătură de neica-nimeni.
      • +2 (6 voturi)    
        Ti se pare (Joi, 2 iulie 2020, 22:21)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

        Ca parlamentele tarilor sunt cumva altceva? Ia enumera-mi numele a 10 parlamentari romani. Sau englezi. Sau francezi. Dar vreau si eu niste nume cu rezonanta...
        • +1 (3 voturi)    
          Adaugare (Vineri, 3 iulie 2020, 11:02)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

          Nu uita de expresia romaneasca plina de duh "a freca parlamenta".
  • -3 (7 voturi)    
    Cel mai probabil (Joi, 2 iulie 2020, 18:23)

    comentacu [utilizator]

    Eu as incepe cu pesedistii. Probabil vreunul dintre ei a intrat in sevraj pt ca nu a mai furat de multa vreme si a dat cu jula pe acolo, atat cat sa nu ajunga la spital in stare grava...

    In alta ordine de idei, este fix rezultatul angajarilor pe pile si relatii, care se practica si acolo ca si la noi.
  • +5 (7 voturi)    
    cand toata lumea tace (Joi, 2 iulie 2020, 18:31)

    gigiduru_ [utilizator]

    cine face scandalul?
  • +4 (8 voturi)    
    ufff (Joi, 2 iulie 2020, 19:00)

    nash pandelica [utilizator]

    pai daca ii fura ca cum closca de pe oua, ce sa mai speri ca pot infrunta dusmanii de la hotare...hotii or fi fost gradatii de la fsb , kgb, gru...
    musai cu sprijin din interior.
    stima noastra si mandria !
  • -1 (3 voturi)    
    Tipic inside job! (Vineri, 3 iulie 2020, 8:23)

    mike123 [utilizator]

    Operatie clasica UK & SUA!
    • 0 (2 voturi)    
      Fii linistit (Vineri, 3 iulie 2020, 12:23)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Nu cred ca niste agentii ca MI5 sau CIA nu pot afla si altfel ce e pe acele laptopuri si sunt nevoite sa le fure fizic...