Parlamentul a aprobat noua Strategie de Apărare a României, document care a stârnit o reacție vehementă a Rusiei

de D.D.     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2020, 18:10 Actualitate | Esenţial


Sedinta Parlament
Foto: AGERPRES
Parlamentul a aprobat marți Strategia Naţională de Apărare a Ţării pentru perioada 2020 - 2024, document transmis de preşedintele Klaus Iohannis și care a stârnit reacția virulentă a Rusiei care este menționată ca amenințare.

S-au înregistrat 311 de voturi „pentru”, 4 „împotrivă” şi 38 de abţineri.


Parlamentarii USR s-au abţinut de la vot, considerând că documentul nu menționează combaterea corupţiei ca prioritate.

În noua Strategie Naţională de Apărare a Ţării pentru 2020-2024 adoptată de CSAT și trimisă de Klaus Iohannis Parlamentului, Rusia este menționată la capitolul amenințări după „tendința adversarilor statali și non-statali de a exploata capacitatea limitată a societăților de a se proteja în fața imixtiunilor străine și criza economică generată de Covid-19".

În document se afirmă că „Acțiunile constante ale Federației Ruse de consolidare a propriilor capabilități militare ofensive în Marea Neagră de creare a unui sistem de interdicție regională, restricționarea accesului care să asigure controlul asupra bazinului pontic, contrabalansarea acțiunilor de dezvoltare a capabilităților militare aliate pe flancul estic al NATO reclamă o postură națională de apărare consolidată și continuarea atitudinii active a României în scopul consolidării posturii aliate de descurajare și apărare în regiune”.

De asemenea, se vorbește despre „comportamentul agresiv al Federației Ruse” dar și de acțiunile de militarizare a regiunii Mării Negre de tip hibrid desfășurate de acest stat, ce au ca scop menținerea unui climat tensionat și de insecuritate în zona apropiată României, care determină țara noastră să „continue cu fermitate procesul amplu de construire de capabilități robuste de descurajare si apărare, început din anul 2015.

Moscova a acuzat politicienii de la București că plagiază și nu sunt capabili să gândească independent. Purtătoarea de cuvânt al diplomației ruse, Maria Zaharova, a declarat, într-o conferință de presă, că noua strategie de apărare a României prezintă Rusia „în secțiunea amenințări” și a reiterat una dintre tezele favorite ale Rusiei, și anume că Occidentalii aruncă vina în mod gratuit asupra Moscovei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5161 vizualizari

  • -8 (18 voturi)    
    УСР - молодцы! (Marţi, 30 iunie 2020, 18:35)

    Nyk1 [utilizator]

    USR este deci singurul partid care NU dorește înrăutățirea gratuită a relațiilor cu Fed.Rusă!
  • +7 (9 voturi)    
    Nu , agentii FSB sunt singurii afectați.... (Marţi, 30 iunie 2020, 18:48)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Adica vor "munci" mai mult.
  • +7 (7 voturi)    
    hehe (Marţi, 30 iunie 2020, 19:09)

    transpenibilus [utilizator]

    Molodetz PSD, molodetz plutonului de mazete! Ati facut treaba buna (apud kuzmin).
  • -2 (10 voturi)    
    celebrul xat cu capabilități (Marţi, 30 iunie 2020, 19:44)

    di livio [utilizator]

    primu lucru în strategia de apărare a țării ar trebui să fie educația, jo napot...fikusze, geaba faci strategii de apărare cu școli închise și consilieri apeviști din anii 50...adversarii statali au capabilități de necrezut să fraierească oamenii needucați...fără educație, ce mai chichirez strategia, jo napot...strategii și studii de fezabilitate, astea se fac în Ro...alio, xatu, găsiți soluții pt școli, vine septembrie...da școli adevărate, nu ce făcurăți voi prin cazărmi...capabilități
  • +7 (7 voturi)    
    Strategia Romaniei (Marţi, 30 iunie 2020, 21:35)

    Theros [utilizator]

    Act constituţional, elaborarea Strategiei Naţionale de Apărare a Ţării (SNAT) reprezintă o obligaţie periodică a Administraţiei Prezidenţiale. Desigur, acest document, ca multe altele emise de cei care ne-au condus în decursul anilor, are o poveste. O poveste tristă. Tristă pentru că, aşa cum spunea unul dintre generalii care au participat cândva la elaborarea acestui act, fiindcă au existat perioade când la întocmirea SNAT participau şi militarii: „Sunt convins că noi, ca ţară, trăim de pe o zi pe alta şi că orice strategie la noi rămâne un document de sertar. Se adoptă şi nu-şi mai aduce nimeni aminte e ea. Dar, în mod sigur, după alţi cinci ani, cineva va întocmi o altă strategie, poate mai stufoasă decât prima.
    In an electoral , nineni nu poate contesta ca acest stufos document , depasit de evenimente chiar si de parlament este o strategie sau platforma politica. Pentru ca se naste o întrebare FIREASCA dacă documentul aprobat de Parlament este cu adevărat o Strategie (în deplinul sens al noţiunii) sau este numai o platformă politică cu o puternică componentă electorală. Ceea ce numim Strategie nu poate fi, ca în cazul de faţă, o colecţie lărgită de definiţii, promisiuni, percepte şi reluări la scară largă a unor principii din Constituţie. Fără a-i nega latura evident politică, niciun document cu adevărat strategic nu poate fi, aşa cum promite acesta „un cumul sintetic al aspiraţiilor, dorinţelor, vizunilor şi ideilor…” Cu atât mai puţin un asemenea act nu ar putea reprezenta, cu adevărat, o Strategie Naţională de Apărare care, conform dorinţei autorilor, este „un document care se adresează şi opiniei publice (…) permiţând acesteia într-o manieră trasparentă, să fie la curent cu modul în care instituţiile publice îşi îndeplinesc misiunile…” Eu personal constat lipsa clara de viziune a clasei ploltice , care sa vina in intampinarea idealurilor si scopurilor promavarii intereselor NATUINII ROMANE IN LUME!!
  • 0 (8 voturi)    
    capabilități și contrabalansări (Marţi, 30 iunie 2020, 23:10)

    di livio [utilizator]

    limbaj de lemn, anii cincizeci, strategie beton, ca un studiu de prefezabilitate...alio, xatu, dășchideți școlili, faceți strategii pt școli, altfel n-or mai fi oameni cu școală în țara asta...peste cîțiva ani o să importați chinezi pt capabilități, nu veți mai găsi români cu școală...veți face contrabalansări cu srilankezi de import...Hotnews, probleme tehnice?...înțeleg, se întîmplă
    • +1 (5 voturi)    
      hihihi (Miercuri, 1 iulie 2020, 1:19)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      ..., ..., ..., ce deranj e la o adresa din kiselef..., ..., ...
      dar de cand rusii si postacii lor sunt adepti practicanti ai amestecului in treburile interne ale altor state??
  • -2 (6 voturi)    
    usr plu plus (Miercuri, 1 iulie 2020, 0:09)

    nash pandelica [utilizator]

    s''au abtinut, in lumina apropiatei vizite al lui macrou la tatucu de la kremlin. probabil sa'l felicite in nume personal, al sau si al lui muti, dar si in numele uniunii, ca de la mare putere, la mare putere, cu ocazia instalarii permanente la kremlin.
  • +2 (2 voturi)    
    Coruptia Ucide ! Ea ramane principala amenintare ! (Miercuri, 1 iulie 2020, 8:27)

    deval [utilizator]

    La 3 ani de la inceputul protestelor ''Coruptia ucide'' cica Romania, cica dnul Ioha zice ca ne-am imunizat, ca coruptia nu mai e element major de instabilitate, ca nu mai e amenintare la statul de drept si securitatea nationala ci Rusia ! Coruptia apare in document marginal, la si altele....Doar a venit pnl la guvernare si gata, a disparut...........
    La 3 ani de cand protesta impotriva coruptiei-la fel de neputincios ca noi- si Domnia Sa in strada , alaturi de noi, in geaca rosie, timp in care s-au anulat sau slabit toate mecanismele -asa cum erau- angrenajului anticoruptie , Presedindele ne spune ca nu e chiar asa de rea Coruptia sau ca ne-am adaptat ........
    Vreun activist pnl-ist sa-mi spuna si mie ce a vrut Ciuma sa faca in perioada 2017-2020 si nu a facut , care din modificarile legislative ciumate au fost inlaturate , anulate, macar dupa 10 octombrie 2019-astfel incat coruptia sa nu mai fie in centrul amenintarilor-pentru Romania ?! Ca Rusia este amentare pentru Romania stim pe ADN si de la bunici si strabunici fie ca scrie in Strategie sau nu !!
  • +1 (1 vot)    
    am o obiectie pe care o aduc Presedentiei (Miercuri, 1 iulie 2020, 11:20)

    ..13 [utilizator]

    Presedintele care stia ca este un document care firesc trece prin Parlament, fiind o persoana de buna credinta, putea invita partidele politice sa isi expuna puncte de vedere referitoare la o viitoare strategie de aparare nationala si ulterior emitea documentul, incluzand sau nu, punctele de vedere exprimate.

    Faptul ca avem fenomenul de coruptie care nu este considerat ca fiind un element important in atingerea unui stat independent si puternic imi lasa un gust amar dar stiu de unde mi se trage.

    Din pacate Presedintele fuge sau se crede peste aceste lucruri marunte, ceea ce este in parte foarte adevarat si ca discutiile sunt uneori consumatoare de timp si nu aduc intotdeauna puncte de vedere fiabile, totusi Presedintele putea sa incerce o astfel de abordare.

    Evident iarasi o sa primesc intrebarea: de ce cred eu si cine sunt eu sa ii dau sfaturi Presedintelui???

    Zic ca este o buna intrebare!

    Cred ca Presedintele trebuie sa ma reprezinte si pe mine nu doar sa ma cheme la vot. Probabil ca nu sint din categoria cea mai reprezentativa ptr domnul Presedinte si este OK - pot sa traiesc cu chestia asta
  • +2 (2 voturi)    
    scurta istorie (Miercuri, 1 iulie 2020, 11:24)

    sile1 [utilizator]

    De la strabunici eu stiu ca rusul Pavel Kiseleff ,avem si o strada in Bucuresti ce-i poarta numele,a contribuit la elaborarea Regulamentelor Organice, puse in practica pe la 1831-1832 in cele doua principate romanesti, care au contribuit la modernizarea societatii romanesti favorizand si Unirea acestora cativa ani mai tarziu,in 1859.

    Mai stiu de asemenea ca independenta Romaniei ,castigata in 1877 s-a realizat si cu ajutorul trupelor rusesti.
    Mai stiu ca in Primul Razboi Mondial,pana la izbucnirea Revolutiei Ruse,trupele rusesti au luptat in Carpati impotriva nemtilor alaturi de trupele noastre

    De la bunici stiu ca rusii au adus comunismul pe tancuri in Romania iar ce a urmat stie mai multa lume

    Cam asta ar fi o scurta istorie a relatiilor noastre cu rusii.
    • -1 (1 vot)    
      esti putin in eroare (Miercuri, 1 iulie 2020, 11:40)

      LL [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Unirea din 1859 a fost dorita si recunoscuta de marile puteri occidentale in calea expansiunii Rusiei (care se vroia mare protector ortodox pt. lumea ortodoxa)!!!
      In 1877 "prietenii" rusi ne-au dat Dobrogea (proaspat luata de la turci, fara sa ne intrebe pe noi) in schimbul unor regiuni de la gurile Dunarii (actualmente in Ucraina). Cam asta e ajutorul Rusiei ...sa nu mai spunem ca in 1812 au luat Basarabia (tot de la turci) ...cica!
      Mare noroc ca suntem in NATO, fratilor!!!!