Bărbatul care a incendiat o fată de 17 ani din Mehedinţi a murit în spital, unde fusese adus după ce a încercat să se spânzure în arest

de DP     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2020, 8:39 Actualitate | Esenţial


Ion Turnagiu
Foto: Facebook
Bărbatul care a incendiat o fată de 17 ani din Mehedinţi a murit luni seară în Spitalul din Drobeta Turnu Severin, unde fusese adus joi, după ce a încercat să se spânzure în arestul IPJ Mehedinţi, folosind lenjeria intimă şi tricoul, scrie news.ro. ”El a venit de la început foarte grav, a făcut acolo stop cardio-respirator, în penitenciar, în momentul tentativei de sinucidere, a fost resuscitat de colegii de la Ambulanţă şi adus în stare gravă, în comă de gradul 4 la noi, fără şanse practice de a supravieţui. Starea s-a agravat permanent, a apărut febra mare de tip central care nu mai scădea cu nimic, iar ieri era foarte grav, nici nu ne-am aşteptat să prindă dimineaţa. A decedat aseară, pe la 11.30”, a declarat la Antena 3 Radu Iman, managerul Spitalului Judeţean Mehedinţi.

Joi, IPJ Mehedinşţi a anunţat că Ion Turnagiu, reţinut pentru 30 de zile după ce a incendiat o fată de 17 ani, a încercat să se sinucidă, folosindu-se de obiectele vestimentare”.

Bărbatul a folosit lenjeria intimă şi tricoul pentru a încerca să se spânzure. El a fost transportat la Spitalul din Drobeta Turnu Severin.

Ion Turnagiu a ucis cinci persoane şi a fost condamnat la închisoare pe viaţă, fiind eliberat după 25 de ani.

După ce a incendiat adolescenta, Ion Turnagiu a fost arestat pentru 30 de zile.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13089 vizualizari

  • +39 (39 voturi)    
    Ok, dar cei ce l-au eliberat???? (Marţi, 30 iunie 2020, 8:51)

    Marionette [utilizator]

    MAGISTRATII care au eliberat un ucigas carea a recidivat in infractiunea de a ucide oameni?
    • +22 (24 voturi)    
      Sa justifice (Marţi, 30 iunie 2020, 9:35)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Pensiile speciale trebuiau justificate prin norma de eliberări conform legilor date de rectorul UAIC Tudorel Toader,
      • 0 (14 voturi)    
        iti raspunzi singur la intrebare (Marţi, 30 iunie 2020, 10:24)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

        legea e proasta, nu-s judecatorii de vina... ma rog nu stiu cat de multa libertate de decizie au la o asemenea decizie, dar legea e proasta!

        in romania eliberarea conditionala e un drept care de aplica in 99% din cazuri! nu e vorba de "daca", ci de "cand"!

        legea trebuei schimbata!
        • +1 (1 vot)    
          nu numai legea este de vina (Miercuri, 1 iulie 2020, 6:31)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Puterea de a cantari faptele este cel mai important atribut al judecatorului care printre altele ar trebui sa fie si un fin psiholog - sa citeasca acolo unde hartiile sunt atat de bine aranjate dar nu pot ascunde adevarata situatie...

          Legile sunt mereu perfectibile dar caracterul omului nu prea.

          Si cel mai bun exemplu este cazul acestui ucigas.Personal cred ca oricine se poate schimba dar ca este nevoie de un mare efort personal dar si un sprijin de specialitatea acordat constant.Timpul nu are rabdare,,,

          Este un caz extrem de complex si ar merita sa fie mai atent analizat

          Nu se poate spune din cauza asta si punct - cred ca sunt cauze multiple care au contribuit la acest dezastru
    • -1 (15 voturi)    
      pentru numele lui dzeu (Marţi, 30 iunie 2020, 10:22)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      ASA E LEGEA !!!
      nu e vina lor ca legea e de kkt

      pentur a mia oara... noi injuram magistratii (care au problemele lor, dar nu in acest caz) dar ignoram problema de baza: LEGEA ESTE PROASTA !!!
      • +5 (11 voturi)    
        Pai de ce mai e magistratul ala acolo. (Marţi, 30 iunie 2020, 13:14)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Se spune ca magistratul tocmai asta face nu interpreteaza mecanic legea si de-aia ar trebui sa fie un om si nu un computer.
        Magistratul ala care a eliberat un ucigas recidivist pentru a amai ucide a 5-a oara intreb: cand va plati?
        Magistratul trebuia sa traga de lege si s-o invarta incat un criminal recidivist sa nu mai iasa NICIODATA din inchisoare!
        Iar cel care nu a facut asa este vinovat de moartea fetei! Si trebuie sa plateasca. Un curier daca sparge un televizor plateste, un medic daca omoara pe cineva plateste si este ostracizat, si un magistrat trebuie sa-si plateasca tampeniile!
        • -2 (2 voturi)    
          Si tu? (Marţi, 30 iunie 2020, 20:00)

          Capbreaz [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

          Noroc ca nu esti magistrat, doctor sau curier, tu nu tre sa platesti nimic
    • -3 (7 voturi)    
      o sa fie de rau ... (Marţi, 30 iunie 2020, 16:18)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      cu guvernul asta , direct in prapastie ! de la 1 iulie adio economie !
  • +12 (26 voturi)    
    Un caine turbat (Marţi, 30 iunie 2020, 9:18)

    luptator_din_munti [utilizator]

    care a murit asa cum a trait, intr-o tara cu o justitie care nu functioneaza decat la modul acesta primitiv, de evul mediu timpuriu. Desi pare ca s-a facut dreptate, de fapt e exact pe dos, toti cainii turbati care exista in societate vad si ei ce se intampla si ce-o sa faca? O sa omoare ca disperatii ca sa nu fie cumva prinsi, in cazul in care au calcat deja pe bec, stiind ca daca sunt prinsi vor face febra incompatibila cu viata de la incercarea de a se spanzura cu tricoul. O tara in care judecatorii elibereaza criminali pe strazi si militienii ii "sinucid" asistat. Auzi la ei a facut febra de la incercarea de a se spanzura cu tricoul. Si aia care omoara criminali fara judecata sunt tot criminali. Si aia care ii elibereaza aiurea tot criminali sunt. In tara asta e estul salbatic, fiecare pentru el.
    • -2 (8 voturi)    
      ma doare gura... (Marţi, 30 iunie 2020, 10:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui luptator_din_munti

      ma rog degetele...
      nu judecatorii sunt de vina, LEGEA E PROASTA !!!

      efectiv noi nu vedem padurea de copaci.
      tratam efectul, NU cauza !!!

      legea trebuie schimbata! daca noi injuram judecatorii psd castiga. au dat modificarea legii care e neconsitutionala (din pacate), si apoi o sa o lase moarta si nimic nu o sa se schimbe.
      eventual o sa=i cerceteze pe aia disciplinar si osa iasa ca nu au gresit cu nimic, pentru ca.... di nou... LEGEA E PROASTA!!!
      • +3 (3 voturi)    
        Bine (Miercuri, 1 iulie 2020, 6:36)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Dar sa mori ca ai febra dupa ce te-ai spanzurat cu tricoul este normal???

        Auzi l-au adus in coma si a inceput sa faca febra???

        Bai pe cine minciunesc ei aici???
        Padurea este exrtem de deasa si are magistrati si doctori si legi si o populatie bolnava si proasta!
  • +11 (17 voturi)    
    să-l fi chemat de urgenţă satana ? (Marţi, 30 iunie 2020, 9:24)

    Alex2009 [utilizator]

    "Mă, ăsta daca mai are multe remuşcări, poate se spovedeşte iar eu am muncit degeaba !"
    • 0 (0 voturi)    
      Nu doar de remuscari s-a spinzurat, ci si de frica (Miercuri, 1 iulie 2020, 11:47)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Alex2009

      Din cauza lui se restrictioneaza eliberarile conditionate.

      Oare cum ar fi fost primit de ceilalti condamnati? Dar de personalul sanctionat?
  • -3 (15 voturi)    
    Ingenios! (Marţi, 30 iunie 2020, 9:41)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    La fel au procedat Dinu Patriciu, baiatul lui Rosca Stanescu si respectiv patronul Hexipharma: s-au declarat morti, si au scapat de urmarirea penala.
  • -13 (19 voturi)    
    Oameni sărmani (Marţi, 30 iunie 2020, 9:42)

    D_Poroineanu [utilizator]

    La noi oamenii bolnavi psihici sunt ignorați, trimiși pe străzi. Când ucid sunt aruncați în pușcării pe viață.
    Creștinism hai?
    • +4 (4 voturi)    
      Deficit juridic medicolegal, criminalistic, (Marţi, 30 iunie 2020, 17:32)

      Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      decat unul de natura crestina...
  • +16 (20 voturi)    
    reformarea din temelii a justitiei (Marţi, 30 iunie 2020, 10:01)

    Zentrix [utilizator]

    Justitia trebuie reformata din temelii. Tara asta nu ajungea in halul asta daca exista o justitie dreapta si impartiala.
    Magistratii viseaza numai pensii speciale si avatantaje uluitoare dar sunt categoria care aduce cele mai mari deservicii societatii - protejand coruptia, hotii, criminalii. Despre aceasta plaga spune tot simplul fapt ca in cea mai saraca tara din UE exista magistrati cu pensii de 15.000 euro lunar si CSM, CCR si alti din gasca lor considera asta un "drept constitutional".

    Also, daca oriunde in lumea asta greselile se platesc, in Romania de ce daca un judecator greseste nu pateste nimic? De ce nu exista aceasta raspundere?
    Sau a gresi si a nu pati nimic o fi si asta un drept consitutional?

    Nimic, dar absolut nimic nu poate sa contrazica vointa poporului, exprimata prin referendum.
    Din pacate CONSTITUȚIA ROMANIEI este interpretabila deoarece organismul desemnat pentru buna gestionare a acesteia este desemnat politic!
    Inclusiv cu ingerinte in penal!!!
    • 0 (12 voturi)    
      deci (Marţi, 30 iunie 2020, 10:36)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Zentrix

      1 - problema nu sunt pensiile speciale. da stiu... pensii speciale rele , dar astea nu-s problema! in teorie pensiile si salariile imense ar trebui sa-i faca sa-si faca treaba ... DAR
      2 - nu exista repercursiuni pentru greseli (nu ma refer aici la chestii interpretabile, ma refer la greseli)! Ex" CCR a incalcat constitutia de nenumarate ori (inclusiv CEDO a descoperit asta) , sunt judecatori care ignora probe fara nici un motiv etc... si nu mateste nimeni nimic! taierea pensiei speciale (de tot) pentru grave abateri ar fi un inceput!
      3 - cu riscul de a ma repeta , judecatorul nu a gresit aici! cautam vinovati in locurile gresite. Poate moral putea sa nu-l elibereze si avea aceasta posibilitate, DAR a primit calificative excelente de la penitenciar! Problema e ca legea e gandita prost si eliberarea conditionala se aplica la , practic, toti puscariasii, in loc sa fie o exceptie pentru aia care chiar au DOVEDIT ca regreta!
      4 - legea trebuie schimbata si cum se calculeaza "algoritmul" care determina daca unu merita (sau nu) sa fie eliberat conditionat! in momentul de fata este foarte usor sa pacalesti acest sistem si aceste "ievaluari"! te duci la biserica, gata castigi punctep t buna pustare! ar trebui , mai ales la eliberarea conditionala a celor violenti , o evaluare psihologica/psihiatrica sa se vada daca omu ala se poate reintegra, s-a schimbat, regreta etc!
      5 - trebuie sa intelegem ca nici un sistem e perfect, si atata timp cat o sa existe eliberare conditionata o sa existe si astfel de intamplari tragice!

      stiu ca este o opinie nepopulara si o sa fiu injurat, dar ma repet, judecatorul nu a gresit!
      si faptul ca noi vedem doar vina judecatorului si NU problemele legislative o sa ne impiedice sa cerem ceea ce este corect: schimbarea legii!
      este si responasbilitatea magistratilor un punct important, dar acolo se poate interveni doar daca a incalcat legea. o eliberare conditionata nu poate incalca legea decat daca ignora dovezi si legi(ma indoiesc ca asa a fost
  • +6 (8 voturi)    
    hmmm (Marţi, 30 iunie 2020, 10:19)

    ..13 [utilizator]

    Ucigasul moare in spital de la o tentativa de auto-strangulare si victima sa, cu multiple rani, poate va scapa...

    Unde suntem???
    Cum dreac de a murit acela asa de convenabil?

    Oare se va merge mai departe, pe firul apei - cine l-a eliberat, cum l-a eliberat, de ce a reusit sa se auto-straguleze cand era clar ca trebuia sa fie sub urmarirea unui psiholog - sigur ca se poate analiza cazul si acum si trage concluzii utile sistemului dar oare se va face???

    Poate va ramane doar o drama ingropata sub pres.
    Drama la care ma refer este cuplul fata - ucigas.

    Hai sanatate si spor!
    MJ, MS, MAI astept clarificari pe caz. Merci!
  • +2 (10 voturi)    
    good (Marţi, 30 iunie 2020, 10:21)

    liviu_ [utilizator]

    sper ca a suferit!
    • +4 (8 voturi)    
      A suferit pe naiba (Marţi, 30 iunie 2020, 14:34)

      BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      A murit si gata, a scapat, nu merita asa usor. De suferit sufera fata aia incendiata, daca scapa .. si familiile victimelor lui.
  • 0 (10 voturi)    
    psd va multumeste (Marţi, 30 iunie 2020, 10:39)

    liviu_ [utilizator]

    ... serios... faceti perfect jocurile psd:
    "judecatorii sunt de vina"

    FALS , daca ala nu a incalcat legea (si ma indoiesc ca a facut-o), de vina sunt legile (date de parlamentari), NU judecatorii! judecatorii sunt de vina doar daca incalca legea!

    si da, pensiile speciale sunt prea mari,au mai multa putere si forta decat at trebuie, nu raspund pentru greseli (lucru care trebuie schimbat, dar NU printr-o organizatie politizata pana-n gat ca SS, ci in primult rand prin legi), dar nu astea sunt problemele aici!

    injuram judecatorii, scade increderea in justitie, dar daca nu cerem schimbarea legilor, acestea vor ramane in continuare la fel si aceste cazuri tragice se vor mai repeta! trebuie sa cerem DE URGENTA reformarea justitiei, de data asta facuta in interesul cetateanului si al corectitudinii actului juridic, NU in interesul infractorului (cum a facut psd)!
    • -1 (1 vot)    
      uite care este treaba (Miercuri, 1 iulie 2020, 6:49)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nici o lege nu este perfecta.

      Magistratii sunt chemati sa inteleaga daca legea se aplica si mai ales cum se aplica pe fiecare caz concret.

      Legea spune ca instanta decide - corect sau NU?

      Daca DA, si este corect atunci raspunderea deciziei apartine MAGISTRATULUI.

      Sigur este INCORECT sa eliberezi UCIGASI dar exceptii pot sa fie facute - exceptii si nu reguli. AICI LEGEA A GRESIT.

      Cum am mai spus este o cauza complexa merita sa fie mai atent analizata inclusiv in ceea ce priveste responsabilitatea IJP, si inclusiv cea medicilor...

      Sunt cazuri extrem de interesante
      CARACAL+ acest CRIMINAL

      Acolo unde sunt banii multi tot acolo sunt greselile mari in sistem si sa le enumar pe rand

      JUSTITIE + ADMINISTRATIA INTERNA + MEDICI

      Ba dar nimeni nu poate sa inteleaga ce este o eroare grava in sistem si nu una punctuala???
  • +7 (9 voturi)    
    CORUPTIE (Marţi, 30 iunie 2020, 10:41)

    HOPA [utilizator]

    DA!! intradevar justitia este corupta din madulare nu se poate atinge nimeni de ei au pensi f mari salari pe masura si mai iau si spaga , nu am cum sa fi optimist
    in acesta tara in care coruptia este idemica si clanurile fac legea si criminali sunt solbozi traficati de carne vie sunt eliberati ce mai este de spus dragilor !!!!!!!?
    P.S vom ajunge sa ne inchidem in case din cauza agresiuni societati in care justitia o sa ii lase liberi agresori ca asa cosiderea ia !
    • +3 (3 voturi)    
      corect (Marţi, 30 iunie 2020, 20:06)

      Capbreaz [utilizator] i-a raspuns lui HOPA

      este: intr-adevar, fiu, endemica, slobozi, traficanti, agresiunii, societatii, considera, ea: In plus, semnele de punctuatie care lipsesc de la locurile lor: , , ,