VIDEO Plajele sălbatice, luate cu asalt de turişti: 8.000 de oameni cu 3.000 de maşini, pe plaja Vadu / Amenzi după ce sute de turişti au călcat cu maşinile şi rulotele vegetaţia şi au campat pe plajă

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 29 iunie 2020, 16:17 Actualitate | Esenţial


plajele salbatice luate cu asalt
Foto: Captura
Plajele sălbatice au fost luate cu asalt de turişti, la finalul săptămânii, când pe plaja Vadu, de exemplu, au fost zilnic 8.000 de persoane cu 3.000 de maşini. Din păcate, sute de turişti nu au respectat regulile într-o rezervaţie naturală, au călcat cu maşinile şi rulotele vegetaţia şi au campat pe plajă, fiind aplicate amenzi, spun reprezentanții Administraţiei Rezervaţia Biosferei Delta Dunării (ARBDD).

Conform sursei citate, în acest weekend plajele sălbatice de la Vadu, Corbu și Capul Midia, din perimetrul Rezervației Biosferei Delta Dunării, au fost luate cu asalt de către turiști. Astfel, pe plaja Vadu au fost estimați în fiecare zi din weekend peste 8.000 de turiști cu 3.000 de mașini, pe plaja Corbu, 1.700 de turiști și 480 mașini, iar pe plaja Midia 320 de turiști și 150 mașini.





"Din păcate, mulți dintre aceștia nu au respectat regulile de acces într-o arie protejată, astfel, sute de turiști au călcat cu mașinile și rulotele vegetația existentă în habitatele de interes comunitar și au campat pe plajă. Pentru aceste fapte, inspectorii ecologi au dat avertismente și au aplicat amenzi", au transmis luni reprezentanții Administraţiei Rezervaţia Biosferei Delta Dunării.

Zonele costiere naturale Vadu și Corbu fac parte din Rezervația Biosferei Delta Dunării și au statut de “Site Natura 2000”, incluzând habitate specifice și specii de interes conservativ deosebit de valoroase la nivel european și mondial. "Pentru protejarea acestor zone pe termen lung vizitatorii trebuie să înțeleagă că este nevoie de un comportament responsabil față de natură, respectând regulile de vizitare", afirmă Administraţia Rezervaţia Biosferei Delta Dunării.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23160 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    sa nu uitam de gunoaie (Luni, 29 iunie 2020, 16:46)

    cristi_an [utilizator]

    poate cineva face niste poze dupa ce meltenii astia pleaca
  • +15 (21 voturi)    
    pai, ce mai asteptati?! (Luni, 29 iunie 2020, 16:49)

    ipsilon [utilizator]

    bagati amenzi babane! da' babane! macar ca cele de la "zadarnicirea combaterii bolii", adica de la 20000 in sus.
  • +16 (20 voturi)    
    Nu numai atat... (Luni, 29 iunie 2020, 17:12)

    sareta [utilizator]

    Unde-si fac nevoile cei 8000 de ”turisti” ,bineinteles in Marea cea neagra (de atata nesimtire),ajungand in 3 ore la Mamaia si vor mai hrani si algele care de la Revolutie invadeaza plajele retardatilor.De asta nu-i nimeni preocupat.
  • +13 (23 voturi)    
    Inspaimantator (Luni, 29 iunie 2020, 17:14)

    Ender _20 [utilizator]

    Inspaimantator cat de ratardata e populatia acesei tari,
    Doar pielea lor (groasa), conteaza,,,foarte trist!
    • 0 (12 voturi)    
      Stai liniștit. (Luni, 29 iunie 2020, 23:28)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Ender _20

      Am văzut imagini asemănătoare din Marea Britanie, State, Italia și Franța. Omu de rând e prost oriunde-ai fi.
      • +4 (4 voturi)    
        Nu cred! (Marţi, 30 iunie 2020, 8:05)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        Nu cred ca in rezervatie naturala (si, mai ales, a Biosferei)!
  • +13 (17 voturi)    
    Titlul corect... (Luni, 29 iunie 2020, 18:02)

    stani [utilizator]

    Plajele salbatice au fost luate cu asalt de salbatici.
  • +11 (13 voturi)    
    Taranul e pe camp (Luni, 29 iunie 2020, 18:13)

    Mariamoto [utilizator]

    Ura draguta mea Taranul e pe camp. El are o nevasta la fel de p.....a.
  • +16 (16 voturi)    
    De ce ai vrea să colcăi acolo? (Luni, 29 iunie 2020, 18:35)

    mr_mojo [utilizator]

    Presupun că rahații plutesc deja în apă și totul miroase a turist civilizat.
    Suntem totuși departe de lumea normală...
  • +12 (16 voturi)    
    Dacă s-ar da legi (Luni, 29 iunie 2020, 18:52)

    rectificare [utilizator]

    să poată fi arestați pe loc și gipanele confiscate, oare ar mai călca pe acolo ?
    • +6 (6 voturi)    
      legile (Marţi, 30 iunie 2020, 6:47)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

      Legile exista ,nu are cine le aplica ,melitienii e ocupati cu ..terasele ,numara clientii ! Trotuarele de prin centrul orasului sunt pline de cozi nesfarsite la usile Institutiilor de stat si nu numai ! Acolo distantare sociala .....
  • +9 (9 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Luni, 29 iunie 2020, 19:04)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    suntem coplesiti de indivizi cu drepturi sociale de nu le mai dai de cap ...
    statul nu prea mai organizeaza indivizii ...
  • +9 (9 voturi)    
    si vor parcari (Luni, 29 iunie 2020, 19:06)

    Vic_Tor [utilizator]

    evident ca toti sunt nemultumiti ca nu le-a facut statul si parcari acolo si drum de acces pe plaja. asa ca au fost nevoiti sa mearga cu masina pana langa apa
  • +6 (6 voturi)    
    Wow (Luni, 29 iunie 2020, 21:37)

    TheFreeOne [utilizator]

    Infestation...
  • +1 (5 voturi)    
    Delta, patrimoniu natural inestimabil! (Luni, 29 iunie 2020, 22:24)

    Namaste! [utilizator]

    De supravegheat cu drone militare, cu NATO, preferabil de bombardat decât de pângărit...:-(:-(:-(
  • +7 (9 voturi)    
    o tara uber NESIMTITA (Marţi, 30 iunie 2020, 5:08)

    unics33 [utilizator]

    din Nordul ei unde au "nivelat" bujorii din Mtii Rodnei cu ATV-urile pina in SUD unde au gunoit plajele Vadu si Corbul.
    DUPA PANDEMIA ASTA, ATATA AM INVATAT. Tara Pixului Cocalar