Premieră istorică: SUA ar putea avea 51 de state

de DP     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 iunie 2020, 8:48 Actualitate | Esenţial


Curtea Suprema de Justitie a SUA
Foto: Wikimedia
SUA ar putea avea al 51-lea stat. Camera Reprezentanţilor a aprobat, vineri, un proiect de lege prin care Washington DC ar urma să se transforme într-un stat, scrie USA Today, citat de Mediafax.

SUA ar putea avea al 51-lea stat. Camera Reprezentanţilor a aprobat vineri un proiect de lege prin care Washington DC ar urma să se transforme într-un stat. Potrivit USA Today, proiectul de lege denumit ”H.R. 51” a trecut cu un vot de 232 la 180. Un singur reprezentant al democraţilor, Collin Peterson, a votat împotriva proiectului.

Conform proiectului de lege, Washington D.C (Washington District of Columbia) ar urma să reprezinte al 51-lea stat al SUA şi să poarte denumirea Washington D.C (Washington, Douglass Commonwealth). Dacă acest lucru se va întâmpla va fi o premieră istorică pentru Statele Unite ale Americii.

În plus, este pentru prima dată din 1993 când s-a organizat un vot care să aibă drept subiect principal Washingtonul. Potrivit presei americane, acest proiect va fi foarte probabil respins de Senat pentru că acolo republicanii deţin majoritatea şi sunt împotriva ideii transformării capitalei într-un stat.

”Timp de mai bine de două secole, oamenii din Washington au fost lipsiţi de drepturile lor depline de a participa la democraţia noastră. Să ne arătăm respectul pentru democraţie”, a fost declaraţia lui Nancy Pelosi, preşedinta Camerei Reprezentanţilor.

Preşedintele american Donald Trump a declarat răspicat că se va opune cu siguranţă proiectului.

Washington D.C. are un statut special în cadrul Statelor Unite oferit chiar de ”părinţii fondatori”. Aceştia au dorit ca sediul guvernamental al noului stat format să se afle în afara statelor care alcătuiesc Statele Unite pentru a se evita orice formă de conflict. Astfel, potrivit Constituţiei americane, încă din 1790 era prevăzut un ”district special” oferit direct puterii centrale. Acesta este şi motivul pentru care locuitorii din Washington D.C (Washington District of Columbia) nu au reprezentanţi aleşi care să voteze în Congres.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6339 vizualizari

  • -5 (17 voturi)    
    Al 51-lea stat (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 9:03)

    Azra [utilizator]

    Are you sure it's not about Zone No. 51?
  • -4 (38 voturi)    
    stupizenia stupizeniilor (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 9:52)

    Crup [utilizator]

    Democratii astia (ma refer la cei din Partidul Democrat) chiar au innebunit cu totul!
    Wasghington DC a fost desemnat acum multa vreme (peste doua secole) sa fie capitala federala. A exista o lupta intre New York si Boston care sa fie capitala noului stat si ca sa se incheie balciul, americanii au hotarat sa construiasca de la zero o capitala federala.
    Au facut un concurs de proiecte ca sa faca de la zero o capitala federala. Si asa a aparut capitala federala!
    Si intrucat teritoriul pe care era amplasata capitala trebuia sa poarte un nume, i s-a spus District of Columbia, de aici vine si D.C. care se pune dupa Washington ca sa fie clar ca nu este vorba despre statul Washington din nord-vestul SUA.
    SUA, dpdv teritorial au o alcatuire foarte clara: 50 de state si District of Columbia, care nu apartine niciunui stat, este teritoriul federal tocmai fiindca acolo e capitala!
    Si e atata de logic! Texax e Texas, New York e New York, California e California, dar capitala federala, adica capitala tuturor statelor americana nu poate sa fie intr-unul dintre state! Tocmai de asta exista District of Columbia, teritoriul federal care apartine tuturor, nu doar unui stat anume.
    Democratii astia devin tot mai cretini!
    • +9 (29 voturi)    
      Cetateni de mana a doua (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 10:30)

      indaco [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Ei sunt mai prosti sau ce ? Au si ei drept de vot la fel ca ceilalti americani. E atat de stupid ce sustii, cum adica nu apartin nici unui stat, dar ce sunt apatrizi ? Bine ca o rezolva pe asta, urmatoarea problema va fi eliminarea colegiului electoral, o insitutie profund nedemocratica care nu tine cont de vointa alegatorilor. Niste neica nimeni decid pentru milioane de oameni.
      • -5 (25 voturi)    
        au drept de vot (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 11:19)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui indaco

        au deputati alesi pe principiul proportationalitatii, in camera reprezentantilor.
      • -2 (12 voturi)    
        lol (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 19:03)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui indaco

        deci o organizare care a dus la cel mai avansat stat este gresita ca stim noi,
        Probabil ca te simti mai destept decat jefrson, Hamilton, washinton, Franklin si toti amaratii astia de 2 lei nu ?
        • 0 (4 voturi)    
          de ce e america great? (Duminică, 28 iunie 2020, 9:35)

          albik [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

          ”Timp de mai bine de două secole, oamenii din Washington au fost lipsiţi de drepturile lor depline de a participa la democraţia noastră."

          Din cauza asta? Pai atunci sa faca la fel cu toate statele....
    • -2 (18 voturi)    
      si philadelphia (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 11:17)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      a fost luata in consideratie, deja a fost capitala inainte de wash.
      washington a fost construit de la firul ierbii, nu exista un oras acolo, iar locul a fost ales taman pt. ca era in centrul tzari pt. a satisface si statele din sud.
      in centru, da, pt. ca erau numai 13 state, intre atlantic si mississippi.
      fiind teritoriu federal, ar trebui organizat referendum in toata tzara.
      si pt. ca e capitala unei uniuni, ar trebui sa fie echidistant, sa nu fie organizat politic.
      oricum, nu cred ca ar trebui transata in congres.
      • -5 (17 voturi)    
        cand au facut d.c. (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 15:37)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        in afara de wash, mai erau doua asezari, georgetown si alexandria, inghitite de wash intre timp. in georgetown este celebra universitate pe un' a trecut si billy liar blythe III, aka clinton.

        acum este un singur primar. de obicei, de culoare mai inchisa.f
  • +2 (28 voturi)    
    Poate al 52-lea (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 10:00)

    ipolitic [utilizator]

    In SUA exista deja al 51-lea stat. Statul la coada.
    • +5 (11 voturi)    
      si Romania la fel, (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 10:37)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      este o federatie formata din mai multe state, unul este Statul degeaba !
    • -3 (19 voturi)    
      statul la coada (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 11:06)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      in sua, numai can' se dau cecurile de wellfare.
      • +5 (11 voturi)    
        Ce chestie (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 13:40)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Am crezut ca stau dupa toilet paper. Da' nu cred ca am gresit prea mult.
        • -2 (10 voturi)    
          te inteleg (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 22:37)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          e rusinos sa stai la coada aia. e ca la supa populara...
  • +5 (25 voturi)    
    Corect (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 10:16)

    troncota [utilizator]

    "locuitorii din Washington D.C (Washington District of Columbia) nu au reprezentanţi aleşi care să voteze în Congres"

    Noroc ca democratii repara nedreptatea. Trump se opune pentru ca ii e frica de votul americanilor. Dar de ce ii e frica nu scapa, in noiembrie ii vor arata usa.
    • +3 (9 voturi)    
      Votul nu ucide. (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 11:59)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui troncota

      Deci,de ce să-ți fie frică de vot.Democrația,adică votul permite fiecăruia să-ți arate opțiunile.
  • +6 (10 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 10:27)

    Trabucodonosor [utilizator]

    Credeam că Groenlanda
  • -6 (20 voturi)    
    pai mai exista un stat (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 11:04)

    nash pandelica [utilizator]

    washington, la pacific.
    n'ar fi mai bine sa'i zica, in trend, obama blm ?!
    washington era sclavagist, nu. au intrebat miscarea ?!
    ma rog, ambele miscari prietene...

    urmatorul sper sa fie groenlanda, sub numele de trump state :-))
  • -4 (18 voturi)    
    Mi-au ruinat orice speranta! (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 11:08)

    Sparafucile [utilizator]

    Fiindca in sinea mea, cind am citit titlul am nutrit speranta secreta ca Romania va fi acel stat. Ce dezamagire crunta am incasat! Deci si mai departe tot aici, cot la cot cu neispravitii din UE...
  • -4 (22 voturi)    
    O prostie sa devina stat !! (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 11:56)

    Rahan5 [utilizator]

    E prea mic, chiar daca are 700.000 de locuitori. Nu are nici un viitor potential de crestere a populatiei, fata de alte state, pentru ca
    Washington D.C. este deja cu toata suprafata un oras.
    In caz extrem se poate accepta alipirea inapoi la statul Maryland, de unde de altfel s-a si desprins pe la 1800 cand s-a facut capitala Washington.
    Dar nu va accepta Maryland-ul !
    Care stat sa accepte sa anexeze o suprafata de oras plina cu slugi si servitori degenerati care deservesc birocratia de la Washington D.C. ?.
    Mai sunt teritori ale SUA (in Pacific , Puerto Rico), cu populatii chiar mai mari de 700.000 de locuitori si care nu sunt state.
    • +4 (12 voturi)    
      Nu e prea mic (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 16:20)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Vermont, Wyoming și North Dakota au populație mai mică decît Washington DC. Alaska, South Dakota, Delaware și Montana au toate populație sub un milion.

      Cît despre degenerații slugarnici din DC, aici aveți dreptate, dar dacă mai așteptăm vreo patru luni scăpăm de ei ;)
  • -1 (11 voturi)    
    Absolut 100% (Sâmbătă, 27 iunie 2020, 22:15)

    Observatory [utilizator]

    Washington DC nu v-a fi desemnat stat !
    Democrații dețin avantajul in Congress și Republicanii in senat. Fără aprobarea senatului “smekeria” nu trece.
    Pentru ce ce nu cunosc : populația Washingtonului DC este formată cam 80% din angajații guvernamentali ( nu am zis nimic de culoare )
    Sunt cuminte și politicul correct : nu-mi Dărâmați statuia !
    De 3 ani Congresul se ocupa in precădere numai de probleme politice, sa pună piedici guvernului actual.
    Prostovanii de republicani se preocupa dec economie, nu de vrăjeala politica.
    Puterea se obtine prin vot electoral !
    • +1 (5 voturi)    
      trece in ianuarie (Duminică, 28 iunie 2020, 9:33)

      albik [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      atunci Donald va fi in catuse