​VIDEO

UPDATE Liviu Dragnea, adus de la Rahova la DNA pentru a fi anunțat că este inculpat în dosarul Tel Drum, la doi ani și jumătate de la începerea urmăririi penale

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 26 iunie 2020, 9:47 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea (foto arhiva)
Foto: Facebook
Fostul lider al PSD Liviu Dragnea - condamnat la 3 ani și 6 luni de închisoare în dosarul angajărilor fictive - a fost adus vineri dimineață de la Penitenciarul Rahova la DNA, unde a fost anunțat despre schimbarea calității de suspect în cea de inculpat în cazul Tel Drum. În acest dosar, procurorii au anunțat începerea urmăririi penale împotriva lui Dragnea încă din noiembrie 2017.



Dragnea a fost citat la DNA pentru ora 10.00, însă a ajuns cu aproximativ o jumătate de oră mai devreme, fiind adus cu o dubă de la Penitenciarul Rahova, unde este încarcerat.

Dragnea a stat la DNA mai mult de o oră. Întrebată de ce au durat atât de mult audierile, Flavia Teodosiu, avocata liderului PSD, a spus că au fost "foarte multe hârtii de citit”.

Întrebată dacă Liviu Dragnea este împăcat cu gândul, ea a răspuns că "în niciun caz”. De asemenea, întrebată cum a reacționat fostul lider PSD, avocata a răspuns: "Cum credeţi că a reacţionat? Ca un om care primeşte o hârtie pe care trebuie să o citească!”.


”Mâine (vineri - n.r.) sunt citat la DNA în dosarul cu Tel Drum care brusc, după 3 ani de zile, este pus din nou pe tapet, ce să vezi, cu puţin timp înainte de campania electorală. (...) Să se discute iar despre acest dosar în care, şi dacă mă întrebi de ce sunt acuzat, sincer nu ştiu. Era vorba despre două drumuri făcute cu bani europeni. Am înțeles că ar fi rămas în dosar doar un singur drum, dar nu știu, probabil o să văd mâine. Drumurile există. Practic, eu sunt acuzat că în timpul mandatului meu s-au făcut două drumuri importante pentru judeţul ăla (...) Când am venit președinte de consiliu județean, acolo nu era niciun drum în firea lui (...) Deci mâine o să fiu la DNA”, a spus Liviu Dragnea, susținând din nou că este nevinovat.

Liviu Dragnea, care avea calitatea de suspect în acest dosar, a spus că a fost chemat vineri la DNA pentru a i se aduce la cunoștință calitatea de inculpat. "Pe citaţie scrie că mă cheamă să-mi aducă la cunoştinţă calitatea de inculpat. Între timp, stând aici, probabil că am făcut ceva pe la garaj și trebuie să fiu inculpat", a comentat ironic Liviu Dragnea, referindu-se la faptul că lucrează la garajul penitenciarului.

"Sigur că o să fiu folosit, e străvezie strategia, e limpede. Nu s-a mai operat demult în dosarul ăsta. Chiar i-am spus Irinei (Irina Tănase - n.r.) că undeva în vară vor iesi pe piață cu ceva, evenutaul dosarul ăsta, pentru ca nu au ce să spună”, a mai susținut fostul lider al PSD.

Sâmbătă, 27 iunie, se împlinește un an și două luni de la încarcerarea lui Liviu Dragnea, după ce a fost condamnat definitiv de Înalta Curte de Casație și Justiție la trei ani și jumătate de închisoare pentru instigare la abuz în serviciu în dosarul angajărilor fictive de la Direcția de Asistență Socială Teleorman. În tot acest timp, fostul lider al PSD a avut mai multe încercări eșuate de a ieși de la Rahova, introducând în instanță căi extraordinare de atac. A fost adus de mai multe ori în fața magistraților, unde a susținut că stă nevinovat în închisoare.

Urmărirea penală în dosarul Tel Drum, în care Liviu Dragnea este urmărit penal de DNA din noiembrie 2017, a fost suspendată în perioada stării de urgență, declara în 21 mai șeful DNA, Crin Bologa. El a spus că nu va mai avansa un termen pentru finalizarea cazului și că la DNA sunt "cu sutele" dosare mai vechi de 5 ani.

”La dosarul Tel Drum nu s-a putut lucra în această perioadă, întrucât urmărirea penală a fost suspendată pe durata stării de urgenţă (...) Am stat de vorbă cu doamna procuror, lucrează în cauză, nu mai dăm un termen limită", afirma șeful DNA.

El a mai spus că procurorii s-au gândit "la toate posibilităţile" pentru a urgenta acest caz și că la DNA sunt "cu sutele" dosare mai vechi de 5 ani.

Întrebat dacă nu mai poate aloca un procuror pentru dosarul Tel Drum, procurorul șef al DNA a spus: ”Procurorul de caz, în momentul în care va avea nevoie de forţe suplimentare, vom asigura tot sprijinul. Deocamdată nu a solicitat ajutor”.

Procurorul de caz în dosarul Tel Drum este Alexandra Lăncrănjan.

Fostul șef interimar al DNA Călin Nistor a susținut în mai multe rânduri, ultima dată în luna ianuarie, că nu va mai dura mult și va fi dată o soluție în dosarul Tel Drum, în care fostul lider PSD Liviu Dragnea este cercetat din 2017 pentru constituirea unui grup infracţional, abuz în serviciu şi deturnarea de fonduri europene.

În dosarul Tel Drum, procurorii DNA au anunţat, oficial, pe 13 noiembrie 2017 că Liviu Dragnea este urmărit penal pentru constituirea unui grup infracţional, abuz în serviciu şi infracţiuni privind deturnarea de fonduri europene, în legătură cu favorizarea companiei în privinţa acordării de contracte. Faptele ar fi fost comise în perioada în care era preşedinte al Consiliului Judeţean Teleorman.

Procurorii au pus sechestru de peste 127 milioane lei (peste 27 de milioane euro) asupra bunurilor lui Liviu Dragnea. Printre acestea se numără un teren de aproape 3.000 de metri, un apartament de 80 de metri pătraţi, două maşini şi mai multe sume de bani aflate în conturile lui Liviu Dragnea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5738 vizualizari

  • -44 (48 voturi)    
    urmataoarele alegeri (Vineri, 26 iunie 2020, 9:52)

    cucuveauamov [utilizator]

    vor merge dupa acelasi principiu: Dragnea la puscarie! pentru #rezisti e reteta perfecta, n-ar putea intelege mai mult. Sefii se bucura, nu mai muncesc in plus, scot dosarele deja facute
    • +22 (22 voturi)    
      Asa si? (Vineri, 26 iunie 2020, 9:59)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Si ce e rau in asta?
      • -14 (16 voturi)    
        Nu e rau (Vineri, 26 iunie 2020, 11:13)

        Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Landser

        E chiar bine sa avem cat mai multe dosare penale, pentru ca inseamna ca se fura mult si bine.

        In al doilea rand sa incercam sa crestem tara si prin altceva in afara de aceste dosare, pentru ca imaginea pozitiva nu se face prin dosare penale, ci asa castiga politic doar unii, iar tara pierde la imagine si apoi si economic.

        Acum intelegi de ce rezistii fac rau tarii si ei urmareasc doar exploatarea politica a mortilor si ranitilor, iar in aceasta actiune de anvergura a fost antrenata toata societatea de dreapta, indobitocita fiind pana la paroxism.
        • +9 (9 voturi)    
          . (Vineri, 26 iunie 2020, 12:19)

          vidra [utilizator] i-a raspuns lui Unforgiven

          Si ce ar trebui sa facem dupa parerea ta? Sa il lasam pe asta in libertate cu tot cu averea lui de 26 milioane de euro (minim) facuta din salariul de bugetar?
          Dosarele penale nu sunt pt imagine, exista o chestie numita justitie care exista in orice societate moderna.
          • -4 (4 voturi)    
            Nu ai inteles nimic (Vineri, 26 iunie 2020, 14:28)

            Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui vidra

            Raspunsul era legat de politica de partid a rezistilor si intregii drepte: propaganda pentru dosarele penale ale oponentilor, ca sa castige la imagine ceilalti, asta in detrimentul imaginii de tara si in detrimentul economiei nationale si a societatii.

            Deci faceti fratilor campanie electorala pe dosare penale, ca asa va luati voturile in politica, dar tara nu are nimic de castigat de pe urma acestor impostori care ingenuncheaza tara si o arunca in fundul Europei.

            Nu trebuie lasat in pace niciun corupt, dar in niciun caz asta nu este un subiect normal de campanie electorala pentru nimeni.
            O spuneti ca si cum voi ii faceti dosarul penal lui Dragnea, nu justitia. Si deocamdata inca nu s-a dat verdictul final in privinta dosarului, deci mai avem de asteptat pana la puscarie sau ce o mai fi, apoi puteti sa dati petrecere.

            Legat de averea lui Dragnea, conform cu declaratia lui nu stiu de unde reies cele 26 milioane de euro, cand are mult mai putin, iar prejudiciul conform procurorilor romani este de vreo 33 milioane lei, iar conform OLAF 28 milioane euro, deci nu prea se compara cele 2 sume.
            De fapt cele 28 de milioane de euro invocate de OLAF reprezinta valoarea tuturor contractelor atribuite de CJ Teleorman catre Teldrum, fara licitatie publica, de unde rezulta ca ei au considerat ca tot ceea ce a incasat Teldrum a fost furt din banii publici, iar valoarea prestarii lucrarilor ar fi zero, chiar daca drumurile s-au facut si exista.

            Exista si dosare penale facute strict pentru imagine, atat a procurorilor, cat si a politicienilor.
    • +29 (29 voturi)    
      Hmm (Vineri, 26 iunie 2020, 10:03)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Tu esti bolnav mai omule :). Ps: dragnea nu ar trebui sa iasa de la parnaie cel putin 10 ani la cate a facut. Confiscata toata averea care nu se poate proba, absolut tot. Asta pe un ton serios.
      • +6 (6 voturi)    
        nu este bolnav, ci troll! (Vineri, 26 iunie 2020, 12:06)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

        Nu-i bolnav, ci isi face doar meseria, pentru care este platit: trolleaza pentru pedesere!
    • +17 (21 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 26 iunie 2020, 10:36)

      [anonim] i-a raspuns lui cucuveauamov

    • +20 (20 voturi)    
      victima e Romania (Vineri, 26 iunie 2020, 10:47)

      sprite [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      agresorul e Dragnea.
    • +14 (14 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 26 iunie 2020, 11:05)

      [anonim] i-a raspuns lui cucuveauamov

  • +24 (24 voturi)    
    La brutarie (Vineri, 26 iunie 2020, 9:57)

    enache22 [utilizator]

    Daca isi permite pustoaica de 20 de ani sigur il tine spinarea si pentru 20 de ani de puscarie. Sa fie primit.
  • +29 (29 voturi)    
    total de acord (Vineri, 26 iunie 2020, 10:07)

    Pink Z [anonim]

    Livache e o victima. Total de acord. Si sechestrul ala de 26 de milioane de euro e un abuz oribil.. wait, what ???

    De unde avea asta 26 de milioane de euro ?
    • +4 (4 voturi)    
      Din pacate (Vineri, 26 iunie 2020, 12:08)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

      "De unde avea asta 26 de milioane de euro ? "

      Nu doar 26, pot sa fie si o suta, sau chiar mai mult - votantii pedesere nu isi pun niciodata intrebari.
      In particular, pentru dumnealor nu exista dilema "dar de unde banii?"
  • +27 (27 voturi)    
    ...sistemul penitenciar din România...o lume...?! (Vineri, 26 iunie 2020, 10:15)

    baligosul [utilizator]

    Daddy Dragnea este convocat la DNA, el se miră, acordă video-interviuri profitînd de naivitatea administrației penitenciarelor, el daddy are în pușcărie un statut de VVV Verry Important Prizonier, are un statut gen mafiot de origine italiană în pușcărie din New York...Oare actuala concubină Irina are dreptul să vină și să facă ,,menajul" prin camera rezervată lui daddy ?
    Sigur statul paralel trebuie să facă tot pentru confortul mafiotului cel mare.
    România țara tuturor posibilităților...Ce viață pentru daddy, pe vremuri, pentru Bombonel, în pușcării...
    Că, nu mai există plutoane de execuție, pentru cei ce asasinează această țară...
  • +19 (19 voturi)    
    ii urez la multi ani pentru teldrum! (Vineri, 26 iunie 2020, 10:31)

    Antenistontel [utilizator]

    cu o zi inainte de liberare!
  • +15 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 26 iunie 2020, 10:40)

    [anonim]

  • -6 (12 voturi)    
    fara numar, fara numar (Vineri, 26 iunie 2020, 10:44)

    Ademordna [utilizator]

    Hai cu dosarul ca altfel iese Dragnea rapid din puscarie si face vraiste actuala conducere USL.
  • +6 (6 voturi)    
    teldrum (Vineri, 26 iunie 2020, 12:13)

    tatoi531360956407942 [utilizator]

    Cum , ati indraznit sa deranjati noua vedeta media? Ii urez multe, multe interviuri de la bulau, golanului.
  • +1 (1 vot)    
    recidivistul (Vineri, 26 iunie 2020, 15:01)

    mistydo [utilizator]

    Nimeni nu se sesizeaza ca acest individ incalca fara scrupule orice regula, orice lege?
    Deja colegii de partid ii duc dorul...
    Pentru psd-isti nu exista lege sa-i opreasca din actiuni mafiote.
    Cine pune piciorul in prag?