VIDEO Mii de oameni la slujba și pelerinajul de Sf. Ioan cel Nou, la Suceava / Avertismentul unui medic infecționist

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 24 iunie 2020, 16:19 Actualitate | Esenţial


pelerinaj Suceava
Foto: Captura
Mii de oameni au ieșit pe străzile din Suceava pentru a participa la pelerinajul cu moaștele Sfântului Ioan cel Nou. Moaștele au fost scoase mai întâi în curtea Mânăstirii Sfântul Ioan din Suceava, unde oamenii au participat la slujbă în număr foarte mare, apoi au fost purtate cu o mașină prin oraș, unul din punctele de oprire fiind Spitalul Județean. Suceava rămâne cel mai mare focar de coronavirus al României, cu 3.967 de cazuri de coronavirus raportate de la debutul pandemiei.

În imaginile publicate de Monitorul de Suceava se poate vedea că oamenii nu au respectat distanța, iar unii dintre ei nu aveau mască.



Moaștele Sfântului Ioan cel Nou au fost scoase în curtea Mânăstirii Sfântul Ioan din Suceava, iar pelerinii au participat la slujbă, după care au fost plimbate cu o mașină pe străzile orașului, circuitul fiind organizat împreună cu Poliția Locală și cu Jandarmeria, pentru ca românii să respecte măsurile impuse în starea de alertă, scrie presa locală.

Unul dintre punctele de oprire a fost Spitalul Județean Suceava.


Medic: Ceea ce văd nu ține seama de nicio restricție

"Ceea ce văd nu ține seama de nicuna dintre restricțiile de care vorbesc autoritățile și însăși biserica. Dacă nu vom ține seama de aceste restricții - purtarea măștii și respectarea distanței -, atunci nu putem să ne așteptăm ca numărul de cazuri să scadă și ca ridicarea altor restricții să vină atât de rapid, a afirmat la Digi 24 managerul Spitalului de Boli Infecțioase din Suceava", Carmen Dorobăț, comentând imaginile de la Suceava.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3759 vizualizari

  • +12 (22 voturi)    
    lol (Miercuri, 24 iunie 2020, 17:04)

    AnderT [utilizator]

    admir abnegatia bipezilor de a idolatriza reziduri lumesti, propun arderea tarii din temelii lasand natura sa-si mai incerce soarta odata, sunt sigur ca si Divinitatea este deacord cu acest compromis!!!

    p.s. prin aceste metafore nu am vrut decat sa-mi exprim respectul si iubirea fata de natura !!!
  • -6 (20 voturi)    
    Foarte interesant! (Miercuri, 24 iunie 2020, 17:16)

    exis [utilizator]

    Cum de reusiti sa remarcati aglomeratia, doar daca se petrece la biserica? In orice alt context, nu reprezinta nici o problema. La marsurile BLM, alea care sunt in perfecta concordanta cu agenda voastra, virusul nu circula? De fapt, s-ar putea sa aveti dreptate! Are si virusul demnitatea lui!
  • +11 (21 voturi)    
    ii mai cheama pimen la el (Miercuri, 24 iunie 2020, 17:23)

    Captain Obvious [utilizator]

    cred ca ar trebui inchis judetul preventiv
  • +10 (20 voturi)    
    Mitropolia Moldovei vinovată. (Miercuri, 24 iunie 2020, 17:33)

    asavreau [utilizator]

    Cei de la Mitropolia Moldovei nu au respectat niciodată regulile privind pandemia de COVID și de aceia în zonă au fost și sunt cele mai multe cazuri de infectări și de decese.Și moldovenii proști,ar putea să boicoteze asemenea acțiuni.
  • +9 (19 voturi)    
    Inchis judetul (Miercuri, 24 iunie 2020, 18:22)

    Kornell [utilizator]

    fara armata la spitalul judetean, dat derogare la popi sa se plimbe si dupa 2 luni intrat sa vedem cine mai traieste.
  • -4 (14 voturi)    
    Redactia: (Miercuri, 24 iunie 2020, 19:06)

    Altiro [utilizator]

    "Aproape 13% din cazurile de COVID-19 din România, confirmate în rândul cadrelor medicale și personalului auxiliar din spitale ". Deci spitalele sunt focare de infectie a populatiei. Unde o fi apocalipsa clamata acum 4 luni la Cluj Napoca(pt lingurita de impartasanie) sau acum o luna la Constanta (reluarea slujbei de Pasti)?
    • +5 (11 voturi)    
      nu-s de la redactie (Miercuri, 24 iunie 2020, 21:28)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      dar urmareste urmatoarele aspecte:

      1. La Cluj erau distantati si este adevarat ca toti lingeau din aceeasi linguritza, dar nu au fost ff multi - nu se stie.

      2. La Constanta raspandirea virusului a luat-o din loc - merci ca mi-ai adus aminte - era linistita curba si cand colo dintr-o data, chiar cu media pe 7 zile, hopa in sus. Pot sa fie si alte fenomene - nu am siguranta cert este ca raspandirea a crescut

      3. Suceava sse potolise - mai ales dupa ce a fost ridicat si dus la Bucuresti regulile au fost respectate si poate si mai riguros cerute - cert este ca situatia aproape revenise in control, dar acum iarasi este pe sus poate ca inmortamantarea si-a facut efectul dar acum este prea de tot.

      Nu am reusit sa urmaresc imaginile - mi s-a facut brusc greata sa vad multimea cu risc maxim ingramadita acolo - daca le cerea cineva sa se adune asa nu o faceau dar altfel...

      Lipsa de creier si de minima responsabilitate pe plan local.

      Pacat - iarasi se mai scurg niste vieti omenesti si niste banutzi - se putea si fara chestia asta!
      • +1 (3 voturi)    
        Eu chiar ma bucur ca fac asta! (Joi, 25 iunie 2020, 11:38)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        In viitor o sa fie mai putini pupatori de cadavre! Nu merge cu argumente logice cu astia, are COVID-ul grija!
  • -5 (11 voturi)    
    daca (Miercuri, 24 iunie 2020, 22:29)

    martel55 [utilizator]

    era o parada gay va mai indignati asa? sunt sigur ca nu
    • +1 (5 voturi)    
      Bine (Miercuri, 24 iunie 2020, 23:25)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      zis...
    • +1 (3 voturi)    
      Nu, si nu ma indignez nici la asta (Joi, 25 iunie 2020, 11:35)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Asa cum homosexualii au dreptul sa se adune, asa au si ortodocsii, asa au si prostii!
      Crezi ca ma afecteaza cu ceva daca cativa dintre participanti fac COVID si mor? Stai linistit! Nu sunt atat de sensibil!
  • +4 (6 voturi)    
    Coruptia spagilor (Miercuri, 24 iunie 2020, 23:30)

    Namaste [utilizator]

    din sistemul medical e criminala.
  • +2 (4 voturi)    
    Felicitari Caracal! (Joi, 25 iunie 2020, 11:29)

    Alui [utilizator]

    Ati scapat de eticheta cu prostii!