Mediastandard.ro: Există o teorie a conspirației privind motivul pentru care România nu este în spațiul Schengen

de     Mediastandard.ro
Miercuri, 24 iunie 2020, 9:52 Actualitate | Esenţial


Spatiul Schengen
Foto: Wikimedia Commons
​Pe măsură ce continentul european începe să revină la un ritm apropiat de normalitate, Parlamentul European atrage atenția că este necesară o schimbare în Schengen, pentru protejarea principiilor europene, printre care se numără și integrarea României în spațiul fără margini al UE. Eurodeputații au aprobat încă din 2011 să adere la spațiul Schengen, însă fără rezultate concrete. Cu toate că țara noastră a trecut de toate etapele tehnice, pentru finalizarea procesului de integrare este necesar votul unanim al Comisiei Europene.

Citeste mai mult pe ​Mediastandard.ro






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22122 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    Ehm (Miercuri, 24 iunie 2020, 10:06)

    sentenced [utilizator]

    Ce explicatii puerile a dat autorul textului.

    Nu este nevoie ca portul Constanta sa "ia fata" portului Rotterdam. Este suficient doar sa ii ia o parte substantiala din market share ca sa-i supere pe olandezi.

    Un alt argument pueril este legat de capacitatea de procesare a marfurilor in cele doua porturi. Da, portul Constanta are o capacitate mai mica, ceea ce nu inseamna ca aceasta capacitate nu poate creste odata cu aderarea la Schengen si cresterea interesului fata de acest port.

    Sa fim seriosi, spatiul Schengen are deja in componenta tari la fel de corupte ca Romania (Ungaria, Grecia, Italia).
    • 0 (0 voturi)    
      Nu mai e de actualitate rivalitatea (Miercuri, 24 iunie 2020, 22:51)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Constanta -Roterdam. Suntem in 2020.
  • +1 (15 voturi)    
    Aceasta teorie-naratiune (Miercuri, 24 iunie 2020, 10:47)

    UpNext [utilizator]

    de data recenta, lansata prin anii 2010, este specifica mentalitatii locale/ complexului balcanic, ca substitut fabulatoriu la neacceptarea de catre romani, autoritati si public, a faptului ca sunt amabil, dar constant, respinsi si marginalizati (de vestul UE) din cauza proastei reputatii pe care ei insisi si-au construit-o de secole.

    Sa fim sinceri: Romania, ca si Bulgaria, au fost acceptate in UE cu falcile inclestate, in principal pentru a evita includerea acestora in sfera de influenta rusa si, partial, turca, si numai intr-o mica masura datorita propriilor performante. Suntem aceiasi codasi si oi negre dintotdeauna, cu toate ca UE ne-a oferit fonduri post-aderare nerambursabile de 35 miliarde Euro, din care nu am cheltuit niciun sfert.

    Raman, cu mahnire, la ideea ca Romania poate intra in Schengen doar dupa ce confirma ca a facut pasi sustenabili in civilizare, degitanizare, controlul coruptiei etc.
    • -3 (9 voturi)    
      nici chiar iohanis ? (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:22)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      n-o sa ramana nimic dupa iohanis , nici intrarea in Schengen , isi v-a baga unghia-n gat , ca pitigoiu 'si noi la fel , am pierdut 10 ani din viata , ne-am certat cu toti vecinii si am ramas ultimi din evropa ! dar , poate are o scapare cu fata curata ,pana i se termina mandatul , se termina si cu U.E si atunci o sa zica ca d'aia nu a luptat pentru ca stia treaba asta cu desfintarea uniunii statelor europene ! (USE) .
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 iunie 2020, 1:21)

      [anonim] i-a raspuns lui UpNext

  • +1 (7 voturi)    
    UE nu isi respecta propriile criterii (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:54)

    alexman1 [utilizator]

    Daca UE nu isi respecta propriile criterii, ce mai este de adaugat? In SUA calatorim inca cu vize, in UE stam la coada la granita. Ar trebui sa deschidem si noi procedura de infringement catre ei si sa ii tazam pentru ca nu isi respecta aceste obligatii.
    • 0 (2 voturi)    
      U E UE nu isi respecta... (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:34)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui alexman1

      Dar cine sa faca asta, ghiocelu'??? Mai bine face pe el si ... pe noi decat...
  • 0 (0 voturi)    
    spatiul Schengen (Miercuri, 24 iunie 2020, 23:23)

    Claudiu. [utilizator]

    Nici nu mai conteaza de ce nu am intrat.A trecut atata timp de la ratarea intrarii Romaniei in spatiul Schengen,ca nu mai are rost sa ne dam cu parerea...Olanda nu ne-a vrut si basta.Conteaza altceva.De ce vom intra in curand.Nu pentru ca UE ar face un gest reparator.Romania va intra in spatiul Schengen pentru ca trebuie sa intre Croatia,tara aflata in gratiile Germaniei.Si atunci diplomatia europeana (volens nolens) cere ca sa intre Croatia,la pachet cu Bulgaria si Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 25 iunie 2020, 1:25)

    [anonim]