Reacție virulentă a BOR după ce Coaliția pentru Familie a reclamat o campanie pro-LGBTI în București: Ofensiva obscenității publice cocoțată sfidător pe panouri stradale, personaje grotești care își afirmă țanțoș bi-orientarea sexuală

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 23 iunie 2020, 18:40 Actualitate | Esenţial


Panou 4Older LGBTI
Foto: Facebook
Patriarhia Română a reacționat după ce Coaliția pentru Familie a semnalat apariția unor panouri stradale în București care înfățișează bătrâni bisexuali, afirmând despre campanie că nu este tocmai firească într-o societate deschisă.

„Ofensiva obscenității publice cocoțată sfidător pe panouri stradale îi dezvăluie pe ideologii pansexualismului galopant în toată nuditatea lor ideatică. A promova public, adică inclusiv în văzul copiilor cu bunici decenți de mână, personaje grotești care își afirmă țanțoș bi-orientarea sexuală, ca și cum ne-ar comunica ceva esențial pentru binele nostru comun, indică în primul rând nivelul înalt de trivialitate al concepției ideologice ce animă asemenea acțiuni (progresismul neo-marxist en vogue). A face din sexualitate, temă a intimității prin excelență, un subiect de publicitate stradală, spune foarte multe despre direcția în care suntem invitați de ideologii zilei să privim și să ne urnim”, arată Patriarhia Română.

Potrivit site-ului Best4OlderLGBTI, campania este derulată în parteneriat cu programul Drepturi, Egalitate și Cetățenie al Uniunii Europene.



Conform BOR, în criză majoră de subiecte ceva mai importante pentru societatea din epoca „post-adevăr”, mărturisirea stridentă a orientării non-heterosexuale în public devine treptat o „datorie”, marginalul devine centru al atenției publice, necesara intimitate devine exhibare, claritatea morală devine obligatorie cecitate.

„Nu în ultimul rând, ar trebui observat contextul conturat recent și în spațiul românesc inundat perfid de teme suspect de stringente precum de la vârste cât mai fragede, sau misterioase teme care privesc frontal copiii, tinerii și părinții acestei țări, dar care sunt subtilizate abil dezbaterii publice. A ridica semne de întrebare în legătură cu toate aceste lucruri, a cere o justificare rațională a lor dincolo de sofismele în care sunt împachetate, te transformă desigur în , sau . Ceea ce nu este tocmai firesc în „societatea deschisă” a clamatei transparențe totale”, transmite sursa citată.

Reacția Patriarhiei a venit după ce prezența panourilor a fost semnalată pe pagina de Facebook a Coaliției pentru Familie.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20915 vizualizari

  • +1 (77 voturi)    
    . (Marţi, 23 iunie 2020, 18:44)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Eu am triorientare!
    • -4 (60 voturi)    
      si EU... (Marţi, 23 iunie 2020, 19:39)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      Practic pe axe. Ox, Oy si Oz. Lucrez tridimensional ...
      • +6 (18 voturi)    
        . (Marţi, 23 iunie 2020, 22:49)

        BogdanNicolaescu [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

        orienteaza-ti-o spre interior
        • 0 (12 voturi)    
          E facuta anume sa incite (Miercuri, 24 iunie 2020, 18:08)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui BogdanNicolaescu

          Sa denatureze discutia de la subiectele importante, sa creeze sila fata de persoanele respective, sa dea apa la moara la hotii de popi, prosti comunisti si rusofoni.
          E impotriva UE...pe banii ei.
          Felicitari ''entitatii'' pentru ingeniozitate, dar sper sa plateasca intr-o zi mizeria asta
      • -10 (56 voturi)    
        poza batranei e cumparata de pe shutterstock (Marţi, 23 iunie 2020, 22:59)

        Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        deci nici macar nu sunt in stare sa arate cine sunt cu adevarat - cumpara poze si adauga lozincile lor mincinoase, cum ca rusoiaca batrana din poza ar fi bisexuala.
        Gasiti aici mai multe poze cu baba
        https://www.shutterstock.com/g/olena+yakobchuk?searchterm=old+woman+glasses&sort=popular
      • -8 (72 voturi)    
        tin minte un reportaj mai demult la TV (Marţi, 23 iunie 2020, 23:03)

        Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        zicea: "1 din 10 barbati au probleme psihice"
        si in imagini il filmau pe vecinul de la 3 mergand pe stadă.
        Asa e si cu baba din imagine. Ea e rusoaica cocheta care nu se declara bisexuala in poze. Ea a pozat model pt baze de date de imagini.
        Aici linkul:
        https://www.shutterstock.com/g/olena+yakobchuk?searchterm=old+woman+glasses&sort=popular
        • -8 (50 voturi)    
          Asta se numeste ticalosenie. (Miercuri, 24 iunie 2020, 5:42)

          palilula [utilizator] i-a raspuns lui Fileu_de_Poveste

          Sa folosesti o poza intr-un context total diferit fata de orientarile tale de orice fel, inseamna furt.
  • -8 (204 voturi)    
    Total de acord cu afirmațiile Patriarhiei (Marţi, 23 iunie 2020, 18:47)

    CezarN [utilizator]

    De ce trebuie sa punem orientarea sexuala în centrul atenției societății ?
    De ce nu și orientarea culturala sau cea ideologica sau alte orientări care definesc, fiecare parțial, personalitatea unui om?
    De ce sexul și orientarea sexuala sunt strigate în gura mare doar pentru ca cineva finanțează acest lucru?
    • +12 (152 voturi)    
      finanteaza si tu si (Marţi, 23 iunie 2020, 18:54)

      Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      fa reclama la alte orientari. nimeni nu-ti interzice
      • -9 (89 voturi)    
        UE nu finanțează "reclame", UE finanțează informar (Marţi, 23 iunie 2020, 19:49)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

        UE nu finanțează "reclame", UE finanțează informarea publicului. Ori aici avem DEZINFORMARE; doamna nu este nici româncă și nici Maria și pun pariu că nici bisexuală.
        • -9 (45 voturi)    
          UE finanteaza agende (Marţi, 23 iunie 2020, 22:33)

          Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui MG

          in loc sa fie preocupata de altceva
        • +11 (35 voturi)    
          nu e dezinformare (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:59)

          dasim [utilizator] i-a raspuns lui MG

          e vorba de existenta fenomenului in sine, nu de anumite cazuri particulare.
      • -9 (83 voturi)    
        Ce crezi (Marţi, 23 iunie 2020, 21:15)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

        de o reclama de genul: "Sunt normal: heterosexual!" sau "Nu mi-e rusine ca sunt heterosexual!" ? Ce zici?
        • -9 (57 voturi)    
          Cum adică?! (Marţi, 23 iunie 2020, 22:48)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui unins

          Aia e rasistă, homofobă și agresiv antiincluziune. :)
          • +9 (43 voturi)    
            e doar stupida (Miercuri, 24 iunie 2020, 10:03)

            dasim [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            efectul unei frici si nesigurante. daca gay-ii si lesbienele isi afirma identitatea sexiala asta ii face pe cei mai nesiguri pe ei sa se simta amenintati.
        • +10 (50 voturi)    
          nicio problema (Marţi, 23 iunie 2020, 22:50)

          Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui unins

          pune reclama. nu intelg de ce te deranjeaza reclama altuia.
          • -9 (45 voturi)    
            Astea nu-s reclame comerciale (Miercuri, 24 iunie 2020, 7:52)

            Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

            ele fac referire directa la actul sexual in sine si sunt afisate in public. Scarbos.
            De ce trebuie sa afiseze in public fiecare cum si-o trage fie el hetero sau homo? Ma refer numai la alea 2 pt ca bisexual inseamna deja mai multi parteneri sexuali deci promiscuitate, ceea ce inseamna ca promovam si promiscuitatea si raspandirea bolilor venerice avand m multi parteneri deodata.
          • -8 (44 voturi)    
            induce (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:02)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

            ideea de normalitate pentru o ultraminoritate anormala.
            • +9 (39 voturi)    
              si cum ai decis tu ca e anormala (Miercuri, 24 iunie 2020, 10:48)

              baraka [utilizator] i-a raspuns lui nahir

              asa ti-a zis tie popa?

              While some people believe that homosexual activity is unnatural,[11] scientific research shows that homosexuality is a normal and natural variation in human sexuality and is not in and of itself a source of negative psychological effects.[1][12] There is insufficient evidence to support the use of psychological interventions to change sexual orientation.[13][14]
              https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality
              • -8 (36 voturi)    
                Pai aici este cuiul lu'Pepelea (Miercuri, 24 iunie 2020, 11:31)

                Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui baraka

                "There is insufficient evidence to support the use of psychological interventions to change sexual orientation."
                Pai voi tot vorbiti de "orientare sexuala", pai v-ati cam dat de gol, nu este numai o chestie hormonala, genetica ci exista si posibilitatea ca prin propaganda (cum pare sa fie cazul de fata) sa "orientezi" anumite persoane vulnerabile (oameni dezamagiti in dragoste, copii teribilisti dornici de senzatii noi...) in directia asta.
                Vorbesc acum in calitate de parinte: m-am straduit sa il feresc cat de mult am putut pe fiul de astfel de influiente pt ca aveam deja o cunostinta care (se confesa sotia lui) in copilarie fusese corupt in sensul asta.
                Atentie parinti! mai ales acum ca au aparut si afisele astea care arata cat de cool este sa faci astfel de lucruri.
                • +12 (30 voturi)    
                  citesti una si intelegi alta (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:09)

                  baraka [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

                  scrie clar ca orientarea nu se poate schimba prin terapie psihologica, cum poate fi atunci influentata de "propaganda". Care de fapt nici nu exista, demersul de afirmare a acestei comunitati nu este propaganda, asa cum nici miscarea pentru dreptul de vot al femeilor, miscarea pentru drepturile civile si abolirea sclaviei nu au fost "propaganda".

                  There is considerably more evidence supporting nonsocial, biological causes of sexual orientation than social ones, especially for males.[7][8][9] There is no substantive evidence which suggests parenting or early childhood experiences play a role with regard to sexual orientation

                  Nimic de teribilism, dezamagiti in dragoste...iti dai cu parerea despre lucruri care te depasesc si nici nu accepti concluziile unora care sunt experti. Saracul copil va creste cu teama ca acesti oameni sunt ciudatenii, anormali si va ajunge sa-i urasca si sa teama de ei. Indoctrinarea incepe in familie.
                  • 0 (6 voturi)    
                    Cea ce intelegi tu e diferit (Joi, 25 iunie 2020, 7:40)

                    Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui baraka

                    de ceea ce scrie acolo. Daca o faci cu intentie sau din ignoranta nu stiu. Traducerea spune:
                    "nu exista suficiente dovezi care sa sustina ca prin terapie psihologica se poate schimba orientarea sexuala", iar tu intelegi "scrie clar ca orientarea nu se poate schimba prin terapie psihologica".
                    A nu exista suficiente dovezi care sa afirme ca se poate, nu inseamna ca nu se poate, ci doar ca nu sunt suficiente dovezi (inca). Eu am auzit ca in trecut ca s-ar fi tratat cu succes unele cazuri, dar acum cred ca treaba asta e interzisa.
                    A educa un copil sa se fereasca de avansurile sexuale ale altora ar trebui sa faca parte si din educatia baietilor, nu numai din a fetelor. Din pacate multi considera ca la baieti nu e niciun pericol!
                    • +2 (8 voturi)    
                      informeaza-te, nu citi doar titlurile (Joi, 25 iunie 2020, 9:36)

                      baraka [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

                      toate terapiile au esuat, orientarea sexuala nu se poate schimba. A educa copii pentru a refuza avansurile sexuale nu inseamna a indoctrina copii impotriva LGBT.

                      In the wake of recent popular entertainment portrayals of conversion therapy, the American Psychiatric Association (APA) today reiterates its long-standing opposition to the practice. APA made clear with its 1998 position statement that “APA opposes any psychiatric treatment, such as “reparative” or “conversion” therapy, that is based on the assumption that homosexuality per se is a mental disorder or is based on the a priori assumption that the patient should change his or her homosexual orientation.”

                      APA expanded on that position with a statement in 2013: “The American Psychiatric Association does not believe that same-sex orientation should or needs to be changed, and efforts to do so represent a significant risk of harm by subjecting individuals to forms of treatment which have not been scientifically validated and by undermining self-esteem when sexual orientation fails to change. No credible evidence exists that any mental health intervention can reliably and safely change sexual orientation; nor, from a mental health perspective does sexual orientation need to be changed.”

                      Conversion therapy is banned in 14 states as well as the District of Columbia. The APA calls upon other lawmakers to ban the harmful and discriminatory practice.
                      https://www.psychiatry.org/newsroom/news-releases/apa-reiterates-strong-opposition-to-conversion-therapy
              • -10 (28 voturi)    
                dar (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:08)

                baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui baraka

                tie cine ti-a zis ca e normala, psihiatrul inainte sa-ti dea litiu ca sa stai linistit sa nu strici inventarul spitalului?
        • +8 (30 voturi)    
          mie mi s-ar parea caraghioasa (Miercuri, 24 iunie 2020, 10:01)

          dasim [utilizator] i-a raspuns lui unins

          cine zice ca e rusine sa fii heterosexual ? In schimb multa lume considera ca e rusine/anormal/pacat sa fii gay sau lesbiana.
      • -6 (54 voturi)    
        serios? (Marţi, 23 iunie 2020, 23:03)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

        Ia vezi caz banner white lives matter din uk.
    • +12 (110 voturi)    
      "Centrul atenției"? (Marţi, 23 iunie 2020, 18:56)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Care "centru"? Dacă vezi un panou cu Coca Cola te întrebi de ce punem Coca Cola în centrul atenției? Te-ai întreba asta dacă ai avea o problemă personală cu Coca Cola, bineînțeles.
      • -10 (110 voturi)    
        nu, te intrebi daca sa bei o Coca Cola (Marţi, 23 iunie 2020, 19:15)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        sau o bere.
        Cand vezi un panou cu niste homosexuali de varsta a 3-a ce te intrebi?
        Daca nu esti gay sau gerontofil?
        • +10 (98 voturi)    
          Mă întreb de fapt... (Marţi, 23 iunie 2020, 19:24)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          ...câți idioți o să facă spume la gură când văd o tanti spunând că-i plac femeile.
          • -8 (70 voturi)    
            spumele se fac in alta parte (Marţi, 23 iunie 2020, 20:35)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

            Dar in nici un caz cand vezi o mamaie!

            Ce ar fi ca maine sa fac un panou cu textul urmator:

            Numele meu este Ali si imi plac persoanele de sex feminin intre 18 si 19 ani? daca se poate crestine si blonde! Multumesc!

            E perfect legal, nu?
            • +8 (64 voturi)    
              Da. (Marţi, 23 iunie 2020, 21:45)

              anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              Dacă te cheamă Ali și îți plac blondele creștine, nu te oprește nimeni să pui asta pe un panou publicitar. Nu știu cât de mult te va ajuta asta, dar dă-i înainte.
              • -7 (37 voturi)    
                si pe (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:05)

                nahir [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

                tine la ce te ajuta sa-ti promovezi homosexualitatea?
              • -4 (12 voturi)    
                asta presupunand ca va fi aprobat (Miercuri, 24 iunie 2020, 18:36)

                AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

                Un astfel de panou!
            • +8 (28 voturi)    
              Du-te! (Marţi, 23 iunie 2020, 22:47)

              Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              Du-te, ba! Ca blondele intre 18 si 19 ne plac la toti.

              Zi si tu ceva sa fie mai de nisa asa, nu mainstream ...
              • -2 (10 voturi)    
                nţţ... (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:36)

                let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

                mie îmi plac brunetele şi roşcatele...
                blondele doar dacă sunt naturale, altfel nu se potriveşte cu culoarea tenului...
            • -4 (26 voturi)    
              poti sa cobori varsta... (Miercuri, 24 iunie 2020, 0:33)

              Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              ... 16-17 e ok.. si legal.
          • -7 (33 voturi)    
            Bisexual nu inseamna numai ca ii plac (Miercuri, 24 iunie 2020, 7:58)

            Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

            femeile, ci ca ii place sa aiba mai multi parteneri sexuali femei si barbati deopotriva, dar daca esti mai in tema explica mai bine tu ca noi astia normalii (anormali pt tine) "facem spume la gura si suntem idioti".
            • +10 (30 voturi)    
              inventezi definitii (Miercuri, 24 iunie 2020, 10:51)

              baraka [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

              bisexual inseamna atractia fata de ambele sexe, nu presupune mai multi parteneri. Si persoanele hetero pot avea mai multi parteneri, dat nu tine de orientarea lor.
              • -11 (19 voturi)    
                M-ai bagat in ceata! (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:16)

                Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui baraka

                Adica persoana respectiva bisexuala cu cine face cuplu? sa zicem ca e barbat si se "casatoreste" cu alt barbat si ramane cu el toata viata (cum e normalul la specia umana, te-ai casatorit si aste, divortul fiind exceptia) inseamna ca nu-l mai intereseaza sentimental si sexual alta persoana! Deci intreb, in cazul asta din bisexual a devenit homo?
                • +7 (19 voturi)    
                  Uau. (Miercuri, 24 iunie 2020, 15:33)

                  anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

                  Nu cred că există un argument mai bun pentru educația sexuală decât ceața asta în care vă aflați.
                • +5 (13 voturi)    
                  "normal" (Miercuri, 24 iunie 2020, 17:42)

                  baraka [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

                  tu definesti normalul conform prejudecatilor tale. La specia umana monogamia e sociala, nu biologica. De fapt pe parcursul vietii orice membru al speciei umane are mai multi parteneri sexuali, unii chiar in timpul casatoriei. Cauza numarul unu de divort este infidelitatea.
                  • 0 (4 voturi)    
                    Se pare ca nu are rost (Joi, 25 iunie 2020, 10:53)

                    Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui baraka

                    sa-ti pomenesc despre educatia, morala, civilizatia in general a omului actual.
                    Tu duci discutia la nivelul omului primitiv, care inca (constat) ca mai exista. Biologic vorbind, in fiecare din exista un violator, un pradator si un assasin, vezi o femeie extrem de atragatoare si instinctul primitiv iti spune sa o abordezi (nu e cazul tau cred) sa o pui jos si sa o posezi pe loc acolo, dar educatia, morala rezultatul a sute de ani de civilizatie te opresc sa comiti un asemenea act abject.
                    La fel, daca esti infometat instinctul primitiv (biologic omul este un pradator) te impinge sa furi sau sa talharesti pt ati satisface nevoia, dar civilizatia adunata in tine te opreste sa o faci chiar daca ai muri de foame.
                    Nu sunt homofob sau rasist sau anticevreitu, dar sunt impotriva campaniilor de racolare (fie ele si incipiente) de noi adepti.
                    Modestia sta bine oricui dar afisarea asta ostentativa poate avea efecte contrare celor urmarite de voi.
          • -5 (33 voturi)    
            deci, (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:04)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

            dupa mintea si orientarea ta sexuala, 99,9999995 sunt idioti. Brava tie intelighentule.
            • +9 (21 voturi)    
              Mă îndoiesc că majoritatea face spume la gură. (Miercuri, 24 iunie 2020, 15:35)

              anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui nahir

              E mai degrabă ceva ce ține de o minoritate homofobă foarte vocală.
        • +7 (31 voturi)    
          previzibil!! (Marţi, 23 iunie 2020, 22:14)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Te poti intreba si poti sa-ti raspunzi orice. Câtă vreme o faci în sinea ta...
    • -7 (77 voturi)    
      BOR (Marţi, 23 iunie 2020, 21:33)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Sunt de acord.

      Orientarea sexuala e o chestie privata, si atat timp cat nu sunt discriminat pt ceea ce-mi place sa fac in dormitor, nu vad pt ce ar trebui sa-mi pun ecuson cu straight, gay, bi sau mai stiu eu ce...

      Ce nu inteleg totusi e ce treaba are orientarea sexuala cu ideologii politice si pe ce baza se pronunta BOR-ul in legatura cu astfel de subiecte cand menirea lor e slavirea domnului si calauzirea spirituala a credinciosilor?

      Daca aveau ei formula feicirii absolute, nu am fi fost toti la biserica in fiecare duminica?

      De ce unora le este atat de greu sa-si vada de treaba lor si de dormitorul lor (indiferent de orientare) ?
      • -9 (39 voturi)    
        Exact asta e treaba ei (Marţi, 23 iunie 2020, 22:54)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Homosexualitatea e un păcat capital pentru noi creștinii. Sigur că e treaba BOR să se pronunțe atunci când păcate capitale sunt prezentate în spațiul public ca virtuți. E exact așa cum BOR ar trebui să se opună unor panouri publicitare ce îndeamnă la uciderea șchipilor, sau la avort (infanticid). Nu ți se pare normal? E parte a vocației civice a bisericii.
        • +9 (31 voturi)    
          hahaha (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:20)

          fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Si cum de acest pacat capital e practicat cu atata pasiune tocmai de membrii BOR?
      • -8 (38 voturi)    
        BOR, (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:10)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        chiar daca are la baza protestului sau Sfanta Scriptura, a procedat corect, pt. ca, dupa cum chiar tu spui, orientarea sexuala este o treaba personala si nu intereseaza pe nimeni ce faci in dormitor.
        Gasesti normal ca o ultraminoritate anormal biologica sa fie promovata ca optiune sexuala majoritatii normale biologic?
      • +9 (35 voturi)    
        Simplu (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:43)

        niponica [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Pentru ca nu e vorba de a face sex in public. E vorba de a fi tratati ca membri egal ai societatii, cu drepturi si obligatii la fel ca ceilalti. Dar inca li se refuza dreptul la casatorie, adoptie.
      • +7 (17 voturi)    
        Aoleo? (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:24)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Si orientarea religioasa nu e tot o chestie privata? Sau trebuie sa ti-o afirmi prin defilari publice in costume aurite?
    • -9 (35 voturi)    
      S-a ajuns aici (Marţi, 23 iunie 2020, 22:41)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Pentru ca comunitatea gay a avut girul total al populatiei la incercarea de redefinire a familiei, care a fost politizata de catre dreapta corupta.

      Acum ramanem in brate cu comunitatea gay si cei care n-au fost la vot sa indure consecintele!

      Si ramanem in brate si cu dreapta corupta, la nesfarsit...
    • +8 (62 voturi)    
      asa e la razboi (Marţi, 23 iunie 2020, 23:17)

      Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Pentru ca BOR-ul se incapataneaza sa nu lase niste oameni in pace. Sunt nevoiti sa-si afime natura umana si drepturile elementare pentru a nu fi persecutati si linsati ca in Rusia.
      Pentru a educa norodul indobidocit de excrocii in sutane.
      Daca BORul ar abandona cruciada asta a intolerantei, n-ar mai fi nevoie sa se lupte si si-ar vedea de necazurile lor.
      • -9 (17 voturi)    
        păi să şti că vor fi literalmente linşaţi (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:49)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

        dacă li se va permite vreodată adopţia.
        • +5 (13 voturi)    
          nu va fi nimeni linsat (Miercuri, 24 iunie 2020, 17:43)

          baraka [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          cine va incerca va ajunge la puscarie, alaturi de cei care instiga la asemenea crime.
    • +9 (53 voturi)    
      o fi sutana (Miercuri, 24 iunie 2020, 2:40)

      AnderT [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      cu mici exceptii, exemplu de moralitate, sinceritate si iubire... mai da-va-n neantul uitarii bai ortodoxi crestini patrioti super declarati. Ati deschis ochii intr-o plina viitura sociala unde cliseele traditionale sunt maturate de evolutia fireasca (autodistructiva) a societatii prezente. BOR nu are decat interese strict personale profund demonstrate de nea Dani si cardul lui de smenosi sutanisti (cu mici exceptii) biserica eventual intr-un moment de luciditate ar trebui sa-si intesifice prezenta in afara zidurilor ei si sa-si indrepte atentia spre cele nelumesti. Raspunsul categoric total contrar la care nu stiu ce panou este egal cu fix 0 sau mai rau, mare mi-e teama ca o sa va treziti morti dupa acesta viitura, morti din interesul altora si total in defavoarea vostra. Pana atunci puneti mana si cititi popor sarac cu mintea si cu duhul poate poate unul la un milion...
    • +10 (40 voturi)    
      chiar cu toate? (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:30)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Fac abstractie de subiectul in sine, pentru ca nu ma intereseaza, din punctul meu de vedere se poate afisa orice oriunde atata timp cat nu se incalca vreo lege in vigoare. Dar mi-a sarit in ochi cuvantul "grotesc" folosit de BOR. Atat de rupti de realitate sunt, chiar nu-s in stare sa perceapa ridicolul din propria ograda? Nu exista nimic mai grotesc pe lume decat un popa barbos, cu tot felul de talangi la gat si cu o oala de noapte aurita in cap. E definitia grotescului.
    • +8 (38 voturi)    
      De ce trebuie sa punem religia in centrul atentiei (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:41)

      niponica [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      De ce trebuie sa o bagam in scoli, de ce trebuie sa asistam public la "sfintiri", pupat de morti, tarat in genunchi si denuntari odioase la adresa altor membri ai societatii?

      Sexualitatea e parte importanta a personalitatii si a identitatii. De ce unora le este interzis dreptul la afirmare, la casatorie, la adoptie? De ce sunt judecati dupa criterii anacronice enuntate de primitivi acum mii de ani si nu dupa criterii stabilite de stiinta?

      De ce orientarea majoritatii e pe toate gardurile, reclamele, filmele si revistele dar a unei minotitatii ofenseaza atat de tare?

      Am ajuns sa decidem destinul unor oameni pe baza sentimentelor ranite ale unor intoleranti? Ai nevoie de un safe space?
    • +8 (26 voturi)    
      Panoul nu e problematic. (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:44)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      E de aceeasi tema cu campania Pretuieste viata. E libera exprimare si nu vreau sa fie ingradita.
    • +1 (11 voturi)    
      esti cu capul (Miercuri, 24 iunie 2020, 17:28)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      pai panourile cu citeste biblia, ca vine isus
  • +13 (113 voturi)    
    BOR, protectoarea intimității. (Marţi, 23 iunie 2020, 18:58)

    anton_carpati [utilizator]

    Chilotul ce acoperă organul colectiv al românilor.
    • -8 (68 voturi)    
      uite asa! (Marţi, 23 iunie 2020, 20:44)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

      BOR e mai intreaga la minte ca voi!
      • +12 (60 voturi)    
        Nu știu ce să zic. (Marţi, 23 iunie 2020, 22:12)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui ber

        De când sunt eu pe Pământ n-am deținut sclavi, n-am susținut mișcarea legionară, n-am turnat la securitate și n-am protejat colegi care molestează copii. La capitolul integritate, cred că am mai puțin pe conștiință decât BOR.
        • -6 (34 voturi)    
          Tu esti Anton? Acel Anton? (Miercuri, 24 iunie 2020, 1:10)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

          Tu esti Anton? Acel Anton?
          • -5 (17 voturi)    
            da, ăla cu betonul... (Miercuri, 24 iunie 2020, 13:17)

            let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            .
            • +6 (14 voturi)    
              Ce frumos. (Miercuri, 24 iunie 2020, 16:19)

              anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

              Nu credeam că mai există fani ai comediei interbelice. Ați dovedit lumii că asemenea schimburi de replici nu există doar pe discuri de ceară.
        • -4 (14 voturi)    
          şi cine te-a îndoctrinat negativ despre (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:52)

          let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

          legionari? iliescu?
  • +67 (75 voturi)    
    Mda (Marţi, 23 iunie 2020, 19:00)

    nlln [utilizator]

    Panouri cu tabla inmultirii sunt foarte necesare analizand rezultatele obtinute la evaluare.
    • +10 (92 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 23 iunie 2020, 19:24)

      [anonim] i-a raspuns lui nlln

      • -7 (63 voturi)    
        ?!?! (Marţi, 23 iunie 2020, 19:42)

        Anges [utilizator] i-a raspuns lui

        Ce oameni de stiinta si cultura a torturat si ucis ortodoxismul romanesc!?
        • +8 (48 voturi)    
          Nicolae Iorga (Marţi, 23 iunie 2020, 19:50)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Anges

          Executat de băieții lui Codreanu.
          • -6 (34 voturi)    
            Și ce treabă aveau ăia cu BOR?! (Marţi, 23 iunie 2020, 22:57)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

            Uciderea e un păcat capital și n-a fost niciodată lăudată de biserică. BOR a condamnat mișcarea legionară ca oragnizație anticreștină și balsfemiatoare cu ani buni înainte de asasinarea lui Iorga.
            • +9 (19 voturi)    
              Serios? (Miercuri, 24 iunie 2020, 15:15)

              anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

              Vă rog oferiți un link către documentul istoric prin care BOR a condamnat mișcarea legionară înainte de asasinarea lui Iorga. Am dat un search cu termenii folosiți de dumneavoastră și nu am găsit nimic în afară de o știre din 2014, când BOR s-a delimitat de acțiunile unui popă pro-legionar. Bineînțeles, într-un comunicat în care evită să menționeze în mod expres legiunea, ci doar făcând referințe soft la "ideologii cu politici antisemite și xenofobe". Fiindcă nu-s proști - legiunea este încă îndrăgită de o mare parte din enoriași și n-ar vrea să-i înstrăineze.
              • -3 (11 voturi)    
                banuiesc ca stirile din 1935-1941 lipsesc (Miercuri, 24 iunie 2020, 18:56)

                AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

                de pe internet.
                A fost o cadere masiva de curent care a oprit Google sa mai indexeze in perioada aia.
                • +5 (5 voturi)    
                  Îmi cer scuze. (Miercuri, 24 iunie 2020, 20:04)

                  anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

                  Nu mi-am dat seama de situația dumneavoastră. Vorbiți cu nepoțeii să vă învețe cum să folosiți internetul.
          • -8 (20 voturi)    
            asta este varianta istoriografilor comunişti (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:55)

            let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

            există şi alte variante...
        • +7 (39 voturi)    
          Multa UE religiei organizate in orice forma (Miercuri, 24 iunie 2020, 5:44)

          Pseudonim2 [utilizator] i-a raspuns lui Anges

          Se numeste BOR pentru ca asta iti induce prietene ... religia este singura responsabila pentru 99% din conflictele lumii de la inceputul istoriei pana acum. Sigiur erau niste oameni in caverne acum 10.000 de ani care isi dadeau unu la altul in cap pentru ca unii divinizau caprioarele si altii iepurasii. Trebuie sa o tratam ca pe o boala mentala incurabila, daca pana la varsta de 5 ani nu ti-ai dat seama ca tu singur esti responsabil pentru consecintele actiunilor tale inseamna ca ai o problema ca adult.
        • 0 (22 voturi)    
          n-a prea avut de unde (Miercuri, 24 iunie 2020, 7:07)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Anges

          :P
      • -7 (23 voturi)    
        aberezi (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:54)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui

        religia în sine (mai puţin inchiziţia) a propovăduit idei pozitiv-generoase.
        ce au făcut laicii în numele ei este altă poveste...
        • +6 (20 voturi)    
          Aha, nu zau? (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:33)

          JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          Precum, crede si nu cerceta?
          Precum ideea ca te vindeci daca pupi cadavre?
  • -5 (89 voturi)    
    Cool (Marţi, 23 iunie 2020, 19:24)

    SuntDeciExist [utilizator]

    Asteptam panouri cu sugari bisexuali.
    • +4 (20 voturi)    
      Sau (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:34)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui SuntDeciExist

      Sau cu Pornohaci, inconjurat de fani.
  • +7 (85 voturi)    
    pai (Marţi, 23 iunie 2020, 19:25)

    g01an [utilizator]

    pai, daca societatea este deschisa, de ce ar fi asa de suparata pe afisarea unor mesaje non-violente?
    • -8 (74 voturi)    
      Pt. ca sint propaganda inselatoare!? (Marţi, 23 iunie 2020, 19:50)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      D-na si dl. sint 2 modele din Ucraina care apar in campanii publicitare acolo. Nu au nicio treaba cu Romania si orientarea din panouri.
      Banii dati de ONG pentru asta ar putea mai bine merge la sanatate si educatie.
      • +7 (45 voturi)    
        Dacă este adevărat ce spuneți (Marţi, 23 iunie 2020, 22:03)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

        și pozele sunt stock, atunci într-adevăr panourile sunt o problemă. Aveți un link care să demonstreze asta?
        • +9 (51 voturi)    
          stock (Marţi, 23 iunie 2020, 23:20)

          Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

          De ce ar fi o problema daca pozele ar fi de stock iar modelele ar fi actori?
          Sunt reclame. Educative. Nu se cere nicaieri sa fie 100% autentice, daca ar fi asa atunci ar dispare mai intai toate reclamele in care actori-falsi medici te pun sa cumperi tot felul de droguri legale de care n-ai nevoie.
          • +10 (36 voturi)    
            În principiu aș fi de-acord. (Miercuri, 24 iunie 2020, 2:35)

            anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

            Ne așteptăm de la o reclamă să ne mintă - e o convenție bine stabilită.
            Principalul capital al unui ONG însă este încrederea - Maria care se prezintă a fi bisexuală ar fi bine să existe ca o Maria care este bisexuală, fiindcă altfel acea declarație nu are nici un sens. Cum ar fi ca pentru a sprijini copiii din Congo UNICEF să facă ședințe foto cu copii din New York îmbrăcați în zdrențe și cu un green screen în spate? Dacă într-adevăr Maria este un stock photo atunci eu nu am nici un respect pentru cei care au produs campania. Fie găsesc femei sau bărbați care să-și asume riscul și să apară pe acel panou, fie adoptă o altă strategie, fiindcă altfel strategia asta este o minciună și o escrocherie și un deserviciu pentru comunitatea lgbt.
            • +6 (38 voturi)    
              pai ce? (Miercuri, 24 iunie 2020, 7:06)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

              Nu poate sa fie si actrita si bisexuala?
              La actori e interzis? Care e problema?
              • -5 (33 voturi)    
                Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:53)

                [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                • +4 (14 voturi)    
                  e campanie sociala (Miercuri, 24 iunie 2020, 17:46)

                  baraka [utilizator] i-a raspuns lui

                  transmite o idee, nu se refera ad literam la persoana din poza.
                  • -5 (5 voturi)    
                    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 iunie 2020, 19:38)

                    [anonim] i-a raspuns lui baraka

                  • -5 (5 voturi)    
                    transmite o idee falsa (Miercuri, 24 iunie 2020, 21:14)

                    AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui baraka

                    Cu ajutorul unui fals.
                    Falsa nu fiindca nu exista oameni de 60+ bisexuali sau homosexuali ci fiindca in nici un caz la varsta asta nu au nevoie sa isi expuna orientarea.
          • -7 (19 voturi)    
            educative? (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:58)

            let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

            fac ceva pe modelul tău de "educaţie!" !!!
        • -4 (32 voturi)    
          Sufletele fericite nu imbatranesc niciodata (Miercuri, 24 iunie 2020, 6:39)

          tralalala [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

          Asa apare descrierea pe site-ul de unde a fost cumparata fotografia
          https://www.fotosearch.com/CSP107/k45333043/

          Culmea este ca in lista de cuvinte cheie (keywords) nu apare bisexualitatea. "Biata" femeie, ma intreb daca stie ce eticheta i s-a pus pe toate gardurile...
      • +6 (24 voturi)    
        recomandari (Marţi, 23 iunie 2020, 22:43)

        Anton122 [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

        Fiecare este liber să facă ce vrea cu banii lui. Nu mai cheltui banii pe prostii, donează tu către sănătate și educație.
        • -6 (18 voturi)    
          Nu sint bani lor (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:41)

          Anges [utilizator] i-a raspuns lui Anton122

          Sint si banii nostri. Fiecare roman contribuie la bugetul UE.
      • +7 (19 voturi)    
        He-he (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:36)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

        Te-ai speriat ca o sa se converteasca brusc babele la lesbianism si n-o sa mai aiba cine sa se-nchine in tramvai?
  • +9 (85 voturi)    
    Să dați ascultare povețelor bisericești!!! (Marţi, 23 iunie 2020, 19:26)

    anton_carpati [utilizator]

    În fond cine poate să ne consilieze mai bine pe tema sexualității umane decât cel mai mare club al virginilor din țară? Băeții cu plete și barbă, ce din teamă de viață trăiesc laolaltă în cetăți micuțe și își imaginează toată ziua un tătic bun dar sever. Ăia da indivizi împliniți, alea da opinii pertinente.
    • -6 (70 voturi)    
      Faci o confuzie (Marţi, 23 iunie 2020, 20:02)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

      ...sau ai uitat sa adaptezi lozincile. In Romania marea majoritate a clerului e casatorita (preotii) si doar calugarii (o mica parte) nu se casatoresc. Chiar se insista pe casatorie inainte de a-i da unui preot o parohie, a-l trimite in mijlocul comunitatii.
      • +8 (42 voturi)    
        Gradele superioare sunt monastice. (Marţi, 23 iunie 2020, 20:32)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui ids

        Arhiereii sunt numiți din rândul călugărilor.
    • -8 (24 voturi)    
      Soros are dreptate (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:08)

      Soros_Are_Dreptate [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

      Cine merge la biserica este un inapoiat, un psihopat si merita ce i se pregateste. Dupa modelul progresist din Vest.
      • +7 (19 voturi)    
        Dar (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:41)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Soros_Are_Dreptate

        Dar care-i obsesia asta pentru caramizi? Nu zice in biblie ca Mniezou este in tot si-n toate?
      • +2 (12 voturi)    
        dupa modul in care ganditi, da (Miercuri, 24 iunie 2020, 17:47)

        baraka [utilizator] i-a raspuns lui Soros_Are_Dreptate

        ai spus un mare adevar, sunteti inapoiati.
  • -9 (119 voturi)    
    Decenta (Marţi, 23 iunie 2020, 19:31)

    RazC82 [utilizator]

    Aveam impresia ca ce fave omul in dormitor e un lucru privat si foarte intim, foarte personal. De ce as vrea sa vad oameni tipand pe strada cum se numesc si cu cine fac sex? Sau de ce as vrea sa o vad pe Firea de exemplu pe un panou mare zicand cat de mult o satisface sotul?

    Ce e privat ar trebui sa ramana privat.
    • +6 (58 voturi)    
      Așa este. (Marţi, 23 iunie 2020, 19:59)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      Hai să interzicem orice referire la sex în public.
    • +6 (58 voturi)    
      sunt o multime de tablouri (Marţi, 23 iunie 2020, 20:00)

      Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      cu cupluri hetero. de ce nu ar fi si cu cupluri homo?
    • +7 (63 voturi)    
      vi se pare reclama....sexuala?!!? (Marţi, 23 iunie 2020, 20:02)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      Doamna in etate din imagina doar afirma ca e "bisexuala" si se afiseaza senina. De ce la voi orice se reduce doar la sex? doar asta aveti in cap....se vede?!
      • -4 (42 voturi)    
        ai vrut sa spui (Marţi, 23 iunie 2020, 22:21)

        Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        senila.
        si e trasa de par toata tzigania.
        baba pt bani a pozat .
        e grotesc totul
    • -10 (62 voturi)    
      E o problmă patologică (Marţi, 23 iunie 2020, 20:02)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      Majoritatea ăstora care se exhibă cu agresivitate sunt tot soiul de impotenți sau oameni ce nu reușesc să aibă o viață sexuală, Ei simt imboldul de nestăpânit să arate lumii că totuși :) Sunt niște biete creaturi cu existențe chinuite.
      • +11 (51 voturi)    
        Amuzant. (Marţi, 23 iunie 2020, 21:49)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Maria: "Îmi plac femeile."
        Amerlocu: "Ce-i cu agresivitatea asta, frustrato?! Ai o existență chinuită!! Huoo!!"
      • +7 (33 voturi)    
        projection (Miercuri, 24 iunie 2020, 10:56)

        baraka [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        While some people believe that homosexual activity is unnatural,[11] scientific research shows that homosexuality is a normal and natural variation in human sexuality and is not in and of itself a source of negative psychological effects.[1][12] There is insufficient evidence to support the use of psychological interventions to change sexual orientation.[13][14]
        https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality

        Agresivii sunt ignorantii care urla impotriva a ceea ce nu cunosc.
    • +6 (34 voturi)    
      Nu e reclama la sex (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:46)

      niponica [utilizator] i-a raspuns lui RazC82

      E un semnal ca acesti oameni exista, trebuie tratati cu respect si au dreptul la tratament nediscriminatoriu.
  • -8 (64 voturi)    
    in (Marţi, 23 iunie 2020, 19:34)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    fine mai zice si BOR ceva, ca pina acum la tot ce au facut marxistoizii tacere totala.
    Spre marea nefericire a neomarxistilor, care se gasesc in special in usrplus, in romania, polonia, ungaria, bulgaria, poate si altele, prea curind nu va fi raiul lor din ''civilizatul'' occident.
    • +8 (34 voturi)    
      Raiul asta exista (Marţi, 23 iunie 2020, 23:24)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Si nu la “sexo marxiști” si la seminarul teologic de la Huși.
      8 filmulețe porno cu episcopul de Huși sunt mult mai elocvente decât presupusele ideologii sexomarxiste.
      Ideologia asta de gen cu bărbații sau femeile stau singuri in Mânăstire in loc sa-si facă familii si sa procreeze ar trebui interzisă prin lege.
      • -4 (14 voturi)    
        Hmm (Miercuri, 24 iunie 2020, 16:30)

        Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

        Pai si crezi ca asta e o orientare preponderenta sau promovata de generalizezi dintr-un caz la nivel BOR?
  • -9 (45 voturi)    
    lel (Marţi, 23 iunie 2020, 19:40)

    Georgiana1995 [utilizator]

    De fapt nici ei nu cred în propaganda LGBT,ei îsi iau banu de afară şi se fac că fac un fel de propagandă,la oha.Românu' tot român :),le ia banii la fraierii ăia de afară,care ei chiar cred că la noi "we will change something". Săracii,ei nu ştiu că la noi îi ia lumea la bătaie pe stradă,se duc să reclame unde? La secţia de poliţie? Păi acolo şi-o iau şi mai rău :)
  • +9 (49 voturi)    
    "progresismul neo-marxist en vogue" (Marţi, 23 iunie 2020, 19:47)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Nu pricep, ce are sexualitatea cu marxismul, fie si "neo"? Mie imi pare ca singurul aspect care incearca a fi "en vogue" este tocmai formularea din comunicatul patriarhiei.

    Atat panoul cat si comunicatul nu sunt altceva decat o incercare de a atrage simpatizanti.
    • -6 (44 voturi)    
      Legătura e limpede (Marţi, 23 iunie 2020, 23:09)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      Marx considera că biserica e principala amenințare la adresa lumii sale perfecte. În acest sens considera promovarea avortului, divorțul sau homosexualitatea principalele mijloace de subminare a familiei, pe care o vedea ca o instituție prin excelență creștină.

      Una din primele griji ale lui Lenin a fost legalizarea avortului, a homosexualității și a divorțului în 10 miniute. Mai târziu Stalin a omorât „revoluția sexaulă” a lui Lenin din cauză că a realizat că se reduce natalitatea, iar el avea nevoie de sclavi. Politica lui Stalin a rămas din motive practice la urmașii săi de peste tot. Azi însă neomarxiștii consideră că Stalin doar a „întinat nobilele idealuri” și se întorc la maxism-leninisnul original ce propovăduia revoluția sexuală.
      • +12 (28 voturi)    
        Multumesc (Marţi, 23 iunie 2020, 23:54)

        D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Pentru raspunsul decent si la obiect.

        Cu respect imi permit insa sa nu fiu complet de acord cu legatura intre homosexualitate si marxism. Ceausescu a interzis avortul, homosexualitatea era pedepsita penal. Daca nu ma insel, la fel erau si majoritatea statelor comuniste, incare doctrina marxist-leninista statea la loc de frunte. De aceea nu imi pare "neomarxismul" o legatura potrivita. Mi se pare mai degraba o calificare aruncata grabnic atunci cand e contestat ceva.

        Pe de alta parte, faptul ca nu mi se pare potrivita legatura nu inseamna ca sustin in vreo forma sau alta marxismul sau comunismul, ori ca sunt contra bisericii, dar acest lucru e mai putin relevant.
        • +9 (33 voturi)    
          Și ați avea dreptate. (Miercuri, 24 iunie 2020, 3:11)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

          După o cercetare de 2 minute căutând orice asociere între Marx și subiectul homosexualității, reiese că Marx nu a scris absolut nimic despre așa ceva. Engels, doar în corespondența privată, unde își bătea joc de homosexuali și îi asocia cu pederaștii atenieni. De asemenea, Marx considera familia nucleară o instituție prin excelență capitalistă, nu creștină. Și e ușor de înțeles de ce - pe vremea lui Marx în societatea burgheză căsătoria reprezenta un schimb material între familii - zestrea și cumpărarea nevestei erau regula, ca să nu mai zicem de căsătoriile aranjate.

          "Amerlocu" preia comentarii de pe Breitbart și le traduce în română - nu e un individ sincer și nicidecum un interlocutor demn de atenție.
          • -9 (29 voturi)    
            Pai Marx propunea desfiintarea familiei (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:47)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

            in al sau mare manifest. O fi doar un pasaj dar oare ce dorea sa spuna cu asta?
            • +7 (25 voturi)    
              nu are legatura cu homosexualiatea (Miercuri, 24 iunie 2020, 11:08)

              baraka [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              el vedea in familie o institutie a capitalismului. N-a inventat el ideea, au fost altii inantea lui, iar conceptul de free love exista inca din antichitate.
            • +8 (18 voturi)    
              Vechea strategie. (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:58)

              anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              Vă prefaceți că n-ați citit ce-am scris în comentariul la care răspundeți, implicând faptul că eu aș evita subiectul chit că nu puteam să fiu mai explicit.
              • -5 (13 voturi)    
                Nu tot este un atac. (Miercuri, 24 iunie 2020, 16:06)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

                Daca Marx considera familia un produs capitalist si propunea desfiintarea acesteia, chiar intreb ce dorea sa realizeze?
                Comentariile sunt variate, dar in general dorea sa nu mai apara transferul de avere si cumularea acesteia pe linie familiala. E doar dreptul la proprietate si mostenire, asta il deranja. Si incerca sa obtina anularea acestora prin desfiintarea familiei, sau a legilor asociate.
    • -9 (29 voturi)    
      Soros are dreptate (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:09)

      Soros_Are_Dreptate [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      Marxismul este ceva bun. Nu avem decat sa observam gruparile pacifiste gen ANTIFA. Toti ceilalti sunt fascisti sau nazisti.
      • +7 (23 voturi)    
        antifa=zero crime (Miercuri, 24 iunie 2020, 11:09)

        baraka [utilizator] i-a raspuns lui Soros_Are_Dreptate

        nazistii si fascistii=milioane de crime.
  • -5 (53 voturi)    
    E voie sa afiseze reclame din astea sexuale (Marţi, 23 iunie 2020, 19:49)

    taro [utilizator]

    in public sau primaria chiar nevoie asa de mare de bani?

    Care-i urmatorul pas, reclama la pornhub?
    • +6 (12 voturi)    
      Normal ca e voie. (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:48)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Incalca vreo lege? Ca nu e de bun gust e altceva. Sincer ma deranjeaza mai tare reclamele la pariuri sportive. Dar si alea sunt legale.
  • -6 (54 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 23 iunie 2020, 19:56)

    [anonim]

    • +5 (43 voturi)    
      N-ai accepta "dreptul de a-ți clama orientarea" (Marţi, 23 iunie 2020, 21:53)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui

      ...fiindcă poți să te plimbi liniștit pe stradă ținându-ți femeia de mână fără să-ți fie teamă c-o să mânci bătaie. Unii/unele nu au același noroc ca tine.
      • -4 (50 voturi)    
        Daca iei bataie pe strada suna politia (Marţi, 23 iunie 2020, 22:15)

        Big Data [anonim] i-a raspuns lui anton_carpati

        Sau daca se promoveaza agresiv LGBT-ul brusc o sa fie toti oamenii toleranti? Sau ce anume promoveaza acel panou, cu ce ajuta situatia ta ipotetica de a lua bataie pe strada? cu nimic
        Cred ca orice minoritate are din punct de vedere legal aceleasi drepturi ca majoritatea, si nu poate fi discriminata.
        Ma indoiesc ca romanii sunt violenti cu personele apartinand LGBT pe strada sau in mediul public, chiar daca in sinea lor ii desaproba, nu manifesta acest lucru public.
        Asa ca nu inteleg care e scopul final al acestei campanii, sunt anumite drepturi care le lipsesc, sunt discriminati, de cine?
        Sau vrem doar sa reprogramam convingerile interne ale oameniilor cu privire la ce e bine si nu?
        Daca eu nu sunt de acord cu LGBT si nu e le consider potrivite pentru mine, respectand totusi toate drepturile minoritatilor LGBT de care si eu ma bucur, de ce trebuie sa fiu expus la aceasta campanie agresiva?
        • +7 (29 voturi)    
          Ajută la deschiderea unui dialog util, (Marţi, 23 iunie 2020, 22:41)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Big Data

          mai ales pentru cei care se simt amenințați de existența unor persoane care nu se conformează unor standarde tradiționale.
          Scopul acestor campanii este într-adevăr normalizarea homosexualității, pentru ca pe viitor să ne ne mai confruntăm cu situații gen: alungarea adolescenților gay de către părinți, căsătorii nefericite datorate homosexualității refulate a unui soț, alcoolism, hărțuire, suicid.
          Faptul că dumneavoastră vă îndoiți că aceste lucruri se întâmplă nu reprezintă absolut nimic. Opinia dumneavoastră este limitată de experiență - nu sunteți gay și (probabil că) nu cunoașteți persoane gay. Nu credeți că într-o situație de genul ăsta ar fi mai bine să ascultați?
          • -8 (28 voturi)    
            Nu vei scapa vreodata de problemele de mai sus (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:01)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

            Nu are legatura cu legea la care se tot incearca sa se lucreze, nici macar cu toleranta. E o problema de normalitate, anume definita normalitatii stiintific este ceea ce face majoritatea. Degeaba faci campanii sa porti chilotii peste blugi, daca doar 1% o fac, nu vor fi acceptati ca normal, vor fi doar o grupare mica de ciudati.
            • +5 (25 voturi)    
              definitii scoase din burta (Miercuri, 24 iunie 2020, 11:10)

              baraka [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              ce zice stiinta
              While some people believe that homosexual activity is unnatural,[11] scientific research shows that homosexuality is a normal and natural variation in human sexuality and is not in and of itself a source of negative psychological effects.[1][12] There is insufficient evidence to support the use of psychological interventions to change sexual orientation.[13][14]
              https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality
              • -7 (23 voturi)    
                Am definit doar normalitatea. Corect. (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:02)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui baraka

                Despre homosexualitate nu am vorbit. Dar daca insisti, e practic o functionare eronata a partii din creier care identifica partenerii sexuali compatibili biologic. Toate animalele o au si nu e o chestie invatata. Atata timp cat aceasta parte este eronata la doar 1% din populatie, nu face parte din normal. Normal este sa functioneze corect. Ceea ce trebuie sa accepte homosexuali este ca nu fac parte din normal atata timp cat populatia lor este de doar 1%. In rest e doar miscare politica ce calareste proaspata imunitate politically corect a unui grup. Nimanui nu ii pasa cu adevarat.
                • +8 (18 voturi)    
                  normalul se defineste stiintific (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:20)

                  baraka [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                  nu se descrie prin formule babesti cu majoritati. Conform criteriului tau intr-o populatie exclusiv alba o o persoana de culoare ar fi anormala, intr-una cu oameni cu ochii negri, o persoana cu ochii albastri ar fi anormala. Intr-o populatie cu IQ relativ omogen unul cu IQ peste medie ar fi anormal samd

                  Orientarea lor nu-i impiedica sa fie membri normali in societate, afara de situatia in care sunt discriminati de catre ceilalti. Nu-i impiedica sa aiba un job, sa-si plateasca impozitele, sa creeze opere artistice, sa fie genii, sa iubeasca si sa creasca un copil.

                  Doar intolerenta celorlalti ii impiedica sa fac toate acestea. O societate cu adevarat democratica si liberala are grija de toti cetatenii sai fara discriminare, libertatea cetatenilor sai fiind unul dintre atributele de baza care le deosebeste de dictaturile care incalca drepturile si libertatile cetatenilor.
                  • -8 (16 voturi)    
                    Problema ta este "anormalul" (Miercuri, 24 iunie 2020, 13:46)

                    Lok [utilizator] i-a raspuns lui baraka

                    Si ii oferi o conotatie negativa. Nu e cazul. Exemple de normal:
                    Este normal sa ai vedere in culori, dar 4% (grosier) nu au.
                    Este normal sa nu ai probleme de insulina, dar 10% au.
                    Exemple de anormal:
                    Este anormal sa gasesti un african in romania. Este un exemplu corect dat chiar de tine.
                    Este anormal sa nu stii sa citesti.
                    Este anormal sa te excite sexual un balon care se sparge.
                    Nu e ceva negativ in nici un exemplu, doar ofera o masura a ceea ce vei intalni mai des sau mai rar. Stiintific vorbind.
                    • +9 (19 voturi)    
                      E anormal... (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:54)

                      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                      ...să-ți crească tensiunea când vezi doi bărbați/ două femei sărutându-se pe gură. Faptul că te enervezi nu e biologie, ci condiționare socială.
                      • -5 (15 voturi)    
                        Gresit. E normal. (Miercuri, 24 iunie 2020, 15:50)

                        Lok [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

                        Cel putin in Romania. Va trece in anormal cand majoritatea nu va suferi atacuri de panica la vederea expusa de tine. Utilizezi normal ca si cum ar fi o norma, ceea ce este corect, dar norma la care faci referire nu exista deoarece este doar o parere subiectiva. Exemplu tau e usor diferit si nu are legatura cu problema iluzorie a stabilirii normalitatii in sexualitate.
                    • +4 (12 voturi)    
                      defectul meu (Miercuri, 24 iunie 2020, 17:50)

                      baraka [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                      tin cont de dictionar.
        • +8 (32 voturi)    
          unde e "agresivitatea"? (Miercuri, 24 iunie 2020, 1:34)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Big Data

          la o doamna in etate, pare in jur de 80 ani, bine imbracata si calma/relaxata? dupa logica asta toti varstnicii din public sunt...agresivi?
          Ca scrie (recunoaste franc ca e bisexuala)? Asta e ca si cum ar spune ca e pesedista, atee samd. E o specificitate ce o face sa apartina unei minoritati anume.
          Nu vad nici nuditate, nici paiete colorate, pana acum toti se legau de exhibarea agresiva a LGBT in Pride-uri, acum deranjeaza si un tablou asa de inofensiv?

          De fapt, ce va deranjeaza e ca arata...."normala", nu are nici colti, nici coarne, coada, si exact asta e si mesajul campaniei-indiferent de varsta, LGBTQ sunt oameni ca toti ceilalti.
          • -7 (25 voturi)    
            Schimbi sensul cuvintelor dupa cum iti place (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:49)

            Big Data [anonim] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

            Ma refeream la campanie ca fiind agresiva, nu la panou, promovarea fiind agresiva.

            Presupui ce ma deranjeaza, si ma judeci dupa ce crezi tu ca gandesc (toleranta e doar pentru unii nu pentru toti nu?), cum ca m-ar deranja faptul ca arata normal.

            Ma deranjeaza promovarea exprimarii identitatii sexuale sau de gen, ca fiind principalele elemente ce definesc un om.
            Poate "Maria" sa fie bunica, sau sa fie o profesoara pensionara, sau poate sa fie colectionara de timbre, sau altceva banal, ceea ce se prezinta ea a fi e bisexuala. Asta mi se pare nepotrivit, ok e bisexuala si, trebuie sa stim si noi asta, asta e cel mai important lucru despre ea.
            Cum ar fi cand ne prezentam in public cand cunoastem pe cineva, sa ne spunem numele si orientarea sexuala (lucru promovat in afis)
            "Buna, sunt Gelu si sunt un barbat alb heterosexual." Nu cred ca prezentari de genu nu v-ar deranja, chiar daca banuiesc ca nu aventi absolut nimic impotriva barbalilor sau a albilor sau a heterosexualilor.
            • +7 (23 voturi)    
              "ma deranjeaza" (Miercuri, 24 iunie 2020, 11:13)

              baraka [utilizator] i-a raspuns lui Big Data

              si pe mine ma deranjeaza opiniile tale, dar nu incerc sa le cenzurez. Incercati sa-i ascundeti pe acesti oameni, sa va faceti ca nu exista, sa-i izolati, sa le ingraditi exprimarea. Politic corect este doar ca hetero sa se exprime nu?
          • -7 (29 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:15)

            [anonim] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

            • +6 (24 voturi)    
              sliperry slope (Miercuri, 24 iunie 2020, 11:14)

              baraka [utilizator] i-a raspuns lui

              acceptarea LGBT nu presupnea alunecarea in tot felul de comportamente descrise de tine.
              • -7 (17 voturi)    
                Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:54)

                [anonim] i-a raspuns lui baraka

                • +5 (13 voturi)    
                  genul nu e egal cu sexul mereu (Miercuri, 24 iunie 2020, 17:53)

                  baraka [utilizator] i-a raspuns lui

                  la fel ca si in cazul homosexualitatii in unele cazuri se petrec desincronizari intre sexul biologic si identitatea psihologica. Nu e efectul legalizarii LGBT, e o chestiune biologica. Se rezolva cu operatie de schimbare a sexului.
                  • -4 (4 voturi)    
                    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 iunie 2020, 20:01)

                    [anonim] i-a raspuns lui baraka

          • -6 (14 voturi)    
            Tu ai citit comentariile pro postate? (Miercuri, 24 iunie 2020, 16:35)

            Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

            As aduna toate “adjectivele” intr-o singura postare, dar mi-e sa nu ma cenzureze. Citeste-le tu singur si ai sa vezi de ce e lumea revoltata. Vorba dulce mult aduce, dar se pare ca activistii n-au invatat asta.
            • +5 (13 voturi)    
              activistii nu exista (Miercuri, 24 iunie 2020, 17:55)

              baraka [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

              exista oameni normali care nu discrimineaza pe baza prejudecatilor. Activistii sunt la CpF si BOR. Ati avut sansa la referendum si ati pierdut.
        • +9 (27 voturi)    
          Este o campanie de constientizare (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:49)

          niponica [utilizator] i-a raspuns lui Big Data

          Nu este agresiva decat pentru cei sensibili care se simt ofensati din orice. LGBT nu se bucura de aceleasi drepturi, nu se pot casatori si nici adopta copii.
          • -6 (16 voturi)    
            Pot sa se casatoreasca cu femei. (Miercuri, 24 iunie 2020, 15:55)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui niponica

            Pot face copii si pot chiar si adopta daca sunt casatoriti legal. Oricum e gresita ideea casatoriei ca un drept. Si beneficiile, putine cate or fi, a unei casnicii sunt oferite de societate (noi toti) cuplurilor producatoare de copii, de ce am oferi protectii specifice unui scop (reproductiv) altora care nu fac asta?
            • +4 (12 voturi)    
              se casatoresc cu cine vor si simt (Miercuri, 24 iunie 2020, 17:56)

              baraka [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              e ironic ca se invoca lipsa copiilor si in acelasi timp exista opozitie la adoptii.
              • -1 (1 vot)    
                Casatoria e ca si genul (Joi, 25 iunie 2020, 8:17)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui baraka

                Nu e actul in sine de a te declara casatorit sau nu. E recunoasterea acelui act a celor din jurul tau ca sunteti un cuplu care merita acele beneficii. Cand vei inteleg aceasta nuanta vei intelege de ce lumea nu vrea sa ofere acele beneficii in ceva ce nu crede.
      • -7 (37 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 23 iunie 2020, 23:08)

        [anonim] i-a raspuns lui anton_carpati

      • -7 (25 voturi)    
        Soros are dreptate (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:10)

        Soros_Are_Dreptate [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        Anton, nu este nicio problema daca-ti plac barbatii. Important este sa le placa si lor.
        • +6 (16 voturi)    
          Să ne trăiești nenea Costel! (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:44)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Soros_Are_Dreptate

          Ai venit cu glumele de la autobază să ne veselești pe-acilea, ai? Ține-o tot așa și, cine știe, poate o să primești un rol de figurant când se face reboot "La Bloc".
        • +4 (12 voturi)    
          nu e o problema daca-ti plac femeile (Miercuri, 24 iunie 2020, 17:57)

          baraka [utilizator] i-a raspuns lui Soros_Are_Dreptate

          problema e sa le placa si lor.
    • +8 (20 voturi)    
      Curtea Miracolelor si Biserica Romana (Marţi, 23 iunie 2020, 23:15)

      Marinake [utilizator] i-a raspuns lui

      Chestiunea casatoriilor civile si religioase a fost lasata de insasi Curtea de la Luxembourg la latitudinea fiecarui stat.

      Daca ar fi sa te iei dupa ce se scrie aici,
      statul roman poate impune bisericii ortodoxe romane ce casatorii sa oficieze.

      Cu pronumele de intarire le aveti, cu ce-i al Cezarului asa si asa
      • -6 (18 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:29)

        [anonim] i-a raspuns lui Marinake

    • +6 (26 voturi)    
      Dar care-i ideea ta? :O (Miercuri, 24 iunie 2020, 7:00)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui

      Ca bisexualii mor tineri? Sau cum?
      De ce n-ar exista si bisexuali in varsta?
      • -9 (27 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:23)

        [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        • +7 (23 voturi)    
          bunul simt? (Miercuri, 24 iunie 2020, 11:15)

          baraka [utilizator] i-a raspuns lui

          dar toate filmele cu hetero cum sunt? Carnavalul de la Rio? Miile de poze sexy din reclame? Sau nasol e doar cand homosexualii se afirma?
          • -6 (12 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:59)

            [anonim] i-a raspuns lui baraka

            • +5 (13 voturi)    
              sunt ok pentru hetero (Miercuri, 24 iunie 2020, 17:58)

              baraka [utilizator] i-a raspuns lui

              daca le fac homosexualii nu mai sunt ok.
  • +7 (61 voturi)    
    pana aici (Marţi, 23 iunie 2020, 20:03)

    transpenibilus [utilizator]

    BOR sa inceteze sa se comporte ca un grof cu iobagii sai si sa-si inchipuie ca are vreun drept sa dicteze STATULUI SI SOCIETATII romanesti ce si cum sa faca!
    BOR poate influenta doar enoriasii sai in masura in care RESPECTA LAICITATEA STATULUI ROMAN.

    BOR e un ONG, nimic mai mult, asa ca sa nu mai incerce sa incalece STATUL cum spera sa faca si GIO PSD.

    Iar PSD trebuie scos in afara legii si desfiintat !
    • -5 (59 voturi)    
      sexo-marxismul in ofensiva! (Marţi, 23 iunie 2020, 21:22)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Asadar BOR nu are voie sa aiba un cuvant de spus!
      Numai hojmalaii au voie sa-si faca propaganda. Nu cumva asta seamana a bolshevism?
      • +8 (24 voturi)    
        sexo-stalinismul incearca opresiune (Marţi, 23 iunie 2020, 22:50)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui ber

        Asadar BOR vrea sa bage pumnul in gura oricui nu-i executa ordinele ! Numai rusii au mai facut asta. Nu cumva asta seamana a fascism sovietic??
      • +7 (29 voturi)    
        BOR si Nicolae Ceausescu (Marţi, 23 iunie 2020, 22:55)

        Marinake [utilizator] i-a raspuns lui ber

        Au aceeasi parere
      • +7 (27 voturi)    
        propaganda oare cine o face? (Miercuri, 24 iunie 2020, 1:37)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui ber

        nu cumva cine a impus religia ca disciplina obligatorie in scoli?
        Nu prea imi aduc aminte de cate ori au iesit organizatiile LGBTQ sa critice cu comunicate de presa initiativele BOR si ale altor culte.
        Invers, da, constant/periodic se urzica astia de zici ca asta e problema fundamentala a omenirii, a romanilor si mai ales asta e si menirea lor principala, sa lupte cu lgbtq sau "sexo-marxismul" .
        Nimic despre cele 10 porunci, iubirea de aproape, de Dumnezeu, de Creatia sa- natura, etc. Nu, nene, de cate ori LGBTQ au o initiativa, hop si astia cu urlete. Invers ,repet, nu stiu cand au fost!
      • +7 (23 voturi)    
        Bolsevismul e cu interzicerea (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:50)

        niponica [utilizator] i-a raspuns lui ber

        Adica se face BOR acum.
    • -3 (3 voturi)    
      Spune asta (Miercuri, 24 iunie 2020, 19:26)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      si la Mozaiq, Accept si Asur te rog.
  • -5 (47 voturi)    
    banul e ochiul... (Marţi, 23 iunie 2020, 20:06)

    Coco Whistle [utilizator]

    de ce nu ajung acesti banuti ptr 'pubicitate' la o gradinita din satele mioritice romanesti unde toaleta e in spatele gardului?
    • +6 (28 voturi)    
      Iesi cu banul ! Iesiti cu banul ! (Marţi, 23 iunie 2020, 20:58)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Nimeni nu o sa se supere !
    • +7 (29 voturi)    
      Pentru că dacă toaleta ar fi în afara gardului (Marţi, 23 iunie 2020, 21:23)

      calincb [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      atunci chiar ar fi o publicitate ieftină.
      Cine va fotografia primul un fund de copil va spune că ceilalţi sunt responsabili, chiar dacă situaţia este cunoscută de zeci de ani.
      La fel şi cu bisexualii sau cei din LGBT, există de mii de ani pe aici (prin lume în general şi Europa în special) iar cei din Coaliţia pentru Familie i-au observat de vreo 3 ani.
    • -4 (12 voturi)    
      pt. că nu asta dictează "finanţatorul" (Miercuri, 24 iunie 2020, 13:46)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      soros sau interpuşi.
  • +8 (52 voturi)    
    virulenta cu ceva latenta... (Marţi, 23 iunie 2020, 20:09)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    1. in prmul rand, le-a luat ceva timp, probabil pana au compus ditamai eseul/diatriba,,,tarziu, tarziu, dragi BOR-isti, v-a luat CpF fata...csf ncsf....
    2. BOR reactioneaza cumva "obligata" si de faptul ca au luat atitudine cei din CpF. Din ce in ce mai des, in ultimii ani, BOR s-a pus in siajul celor din CpF, care de fapt au sorginte evanghelista din US; Imi aduc aminte ca parca "sectarismul" este considerat pacat in credinta ortodoxa "traditionala", dar ce mai conteaza, cand importanta e imaginea institutiei...te faci frate si cu...
    3. Oare de ce e ofensiva o reclama (panotaj din fonduri platite de UE, deci nu te statul roman), in care o doamna in etate doar afirma cu seninatate ca e bisexuala? Reclama respectiva transmite ca, indiferent de varsta, conditie fizica, sociala, ca esti gay, bi, hetero, etc nu e nicio diferenta. Vedeti voi altceva in mesajul panoului,decat intentia de a clama "normalitatea"?!
    4. cei care vin cu aluzii la sex: problema nu e la ei, problema e la voi, ca la orice va duceti gandul doar la sex. Probabil doar atat aveti in cap/atat va duce mintea (sau poate va lipseste, tocmai de aceea?!). Mie doamna aceea varstnica nu imi inspira absolut nimic sexual, dar poate nu sunt eu gerontofil, ca altii care incep cu sexul..
    PS; si cand sunt reclame cu hetero care se saruta sau fac gesturi intime, nu mai zic cu tipe aproape nud sau chiar nud, acelea nu sunt sexuale, nu? copii nu sunt pervertiti de ele?unde duce ipocrizia...va mintiti singuri, tineretul fix de acelea e pervertit, daca e sa ne gandim la promiscuitatea sexuala. Ca e "sex"hetero peste tot, in aproape toate reclamele, filmele, etc.
    • -5 (15 voturi)    
      reclamele cu tentă de sex hetero plac (Miercuri, 24 iunie 2020, 13:50)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      la peste 95% în timp ce nişte reclame "pe invers" ar face greaţă tot la 95%.
      capisci ?
  • -6 (62 voturi)    
    Felicitari BOR (Marţi, 23 iunie 2020, 20:11)

    wintershadow [utilizator]

    Pentru acest mesaj.
  • -6 (68 voturi)    
    Imi place ! (Marţi, 23 iunie 2020, 20:24)

    adrian88000 [utilizator]

    Nu sunt ortodox , dar spun BRAVO BOR! Sper ca toate bisericile sa se uneasca in aceasta lupta impotriva promiscuitatii. Ar fi frumos. LGBT da un prilej diferitelor confesiuni sa se apropie, sa se uneasca in lupta impotriva imoraltatii.
    • +5 (49 voturi)    
      "Neortodoxule" ce e promiscuu ? LGBT ? (Marţi, 23 iunie 2020, 21:08)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Intoarce-te in epoca de piatra !

      PS. Cauta nitel pe site-uri si vezi acolo exemple cu duiumul de promiscuitate in cadrul "familiilor traditionale" !

      PPS. Imbacsiti ...
      • -5 (19 voturi)    
        Soros are dreptate (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:11)

        Soros_Are_Dreptate [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        In epoca de piatra se practica sexul liber. Caprele atunci au invatat sa stea cu spatele la perete.
    • +6 (28 voturi)    
      Nici o sansa cu toate bisericile in cor (Marţi, 23 iunie 2020, 23:20)

      Marinake [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Va submineaza mormonii - la ei e moral sa ai mai multe sotii, la noi faceti si puscarie cu moralitatea bisericii in dinti
      • -6 (16 voturi)    
        mai multe soţii nu este la fel de rău cu (Miercuri, 24 iunie 2020, 13:53)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Marinake

        mai mulţi soţi - dacă eşti bărbat...
    • +7 (25 voturi)    
      Promiscuitate (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:51)

      niponica [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Adica ce te ofenseaza pe tine. Societatea nu functioneaza pe baza de sensibili care cand se simt ofensati trec la interzicere.
  • +9 (47 voturi)    
    Doamne iarta-ne ca nu stim ce facem (Marţi, 23 iunie 2020, 20:25)

    robyzs [utilizator]

    Curios cum acest controversat personaj are un nume predestinat pentru purtatorul de cuvant al BOR, domnul Banescu arunca cu vorbe desi nu a vazut o femeie decat la TV.

    Sa ne amintim cum Biserica Ortodoxa a coalizat cu tiranii in Comunism, cum au acceptat demolari de Biserici pentru a-si pastra functiile si averile, cum Preafericitul se imbraca in Aur si umbla cu Mercedes dar tine prelegeri despre smerenie si cum ar trebui sa fim umili in Biserica Domnului. Bor a transformat Religia Ortodoxa intr-o afacere, nu ai bani nu te ingroapa popa, nu dai bani nu te cununa religios, nu se platesc taxe si nu se da chitanta, practic este Furt dar ce mai conteaza.

    Sa nu uitam cum BOR are in echipa episcopi pedofili si violatori cum este cel din Husi care inca este angajat si platit regeste de BOR, sa nu uitam cum Pomohaci inca mai are melodii pe Taraf TV desi este pedofil, BOR nu are timp sa isi faca curat in ograda, se intereseaza de ce Panouri pune Firea Pandele in Bucuresti si daca lumarea pe care o aprinzi in cimitir este cumparata de la acea Biserica nu din alta parte.
  • -9 (35 voturi)    
    Reactie virulenta (Marţi, 23 iunie 2020, 20:33)

    Setalcott [utilizator]

    Observam ca reactiile asa-zisilor liberali nu sunt niciodata "virulente". Pe Contributors, de exemplu, sunt vreo trei reactii in care dau inainte cu extremistii, fundamentalistii, retrograzii, habotnicii, homofobii, etc. Ei pesemne spun doar adevarul care trebuie acceptat de toti.
  • +7 (45 voturi)    
    <br> (Marţi, 23 iunie 2020, 20:35)

    MaXaM [utilizator]

    bine ca ati terminat iarasi toate problemele din societate - pensionarii care nu au bani si medicamente, scolile total nedotate, spitale care stau sa pice, si acu scoateti crucile si iesiti la razboiul cel mare si sfant, dictat de criminalii aia manipulatori din Dealul Mitropoliei. Cand cheltuiala obscena pentru inca un mausoleu al idioteniei neamului nu v-a deranjat, dar va f...e grija cine plateste pentru a va spune ca unii oameni nu-s ca voi... Mafiile de cocalari va invadeaza orasul, toate primariile si prefecturile colcaie de clici si grupuri mafiote, dar da, sa nu cumva ca Ion sa simta ceva pentru Vasile, ca atunci cade cerul pe voi...
    • +6 (14 voturi)    
      Hei, HN (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:52)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui MaXaM

      Asta ar trebui sa fie primul comentariu in lista!
  • -8 (56 voturi)    
    Sustin (Marţi, 23 iunie 2020, 20:39)

    banet66 [utilizator]

    In sfarsit o reactie potrivita! Nu inteleg de ce trebuie sa acceptam comportamentele deviante drept normalitate?!? Nu am nimic impotriva lgbd sau cum si-or spune, atata timp cat nu se manifesta in locuri publice. Ganditi-va apoi, in ce moduri sunt traumatizati copiii obligati sa creasca in astfel de comuniune (ca nu-i pot spune familie)! In directia in care mergem acum, vom ajunge sa vorbim de "fabrica de copii" si "magazinul de copii" de unde iti poti lua ce doresti si sa faci cu ei ce poftesti...
    • -8 (22 voturi)    
      corect (Marţi, 23 iunie 2020, 22:59)

      BogdanNicolaescu [anonim] i-a raspuns lui banet66

      n-am inteles niciodata de ce trebuie sa suportam propaganda orientarilor sexuale.... atata timp ca nu e nimeni persecutat pentru sexualitate, nu inteleg de ce trebuie ca toata lumea sa suporte iesirile unora...
      • +6 (24 voturi)    
        Nu au aceleasi drepturi ca ceilalti (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:54)

        niponica [utilizator] i-a raspuns lui BogdanNicolaescu

        Deci sunt discrminati.
        • -7 (17 voturi)    
          aveţi excesiv de multe drepturi... (Miercuri, 24 iunie 2020, 13:57)

          let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui niponica

          dar vreţi tot mai multe...
          adoptaţi exact aceiaşi tactică ca ungurii...
          puţin câte puţin prin presiune publică până ce ajungeţi la aberaţia pe care v-o doriţi.
          • +6 (14 voturi)    
            se pare ca si un biet panou deranjeaza (Miercuri, 24 iunie 2020, 18:00)

            baraka [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

            ce mai drepturi....nu mai vorbesc de casatorie si adoptii
    • +7 (23 voturi)    
      Deviant nu inseamna ce e ofensator pentru tine (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:54)

      niponica [utilizator] i-a raspuns lui banet66

      Conform stiintei actuale acesti oameni sunt normali si nu sunt considerati devianti. Judeci dupa criterii anacronice de acum mii de ani, apartinand unor populatii pline de prejudecati si ignoranta.
      • -5 (15 voturi)    
        sunt ofensatori în momentul în care se (Miercuri, 24 iunie 2020, 13:59)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui niponica

        manifestă public ostentativ provocând silă majorităţii normale.
        • +4 (12 voturi)    
          ipocrizie (Miercuri, 24 iunie 2020, 18:01)

          baraka [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          te deranjeaza homosexualii nu manifestarea lor.
  • -6 (56 voturi)    
    Felicitari BOR! (Marţi, 23 iunie 2020, 20:46)

    filosoful.roman [utilizator]

    Felicitari BOR ca a luat pozitie contra anormalitatii.

    Nu e nicio reactie virulenta, e o reactie normala, e o pozitionare fireasca, contra celor care sfideaza atat invataturile crestine cat si normalitatea.

    Adevaratele reactii virulente vin din partea talibanilor LGBT-sti, care isi impun intr-o maniera agresiva propria agenda, isi afiseaza ostentativ, in mod public orientarile, ca o sfidare la adresa oamenilor normali, in loc sa isi consume aceste lucruri in intimitatea propriei camere.
    • +9 (29 voturi)    
      Talibanii sunt cei care interzic (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:56)

      niponica [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

      LGBT nu-ti interzic tie nimic, tu esti cel care vrea sa le interzica lor niscai drepturi. Anormalitate nu e ce spune biblia, ci ce spune stiinta. Stiinta spune ca acesti oameni sunt normali.
      • -9 (21 voturi)    
        Stiinta nu spune asta (Miercuri, 24 iunie 2020, 12:37)

        Anges [utilizator] i-a raspuns lui niponica

        Ideologia spune. Minimele cunostinte de biologie pe care oricine le are ne arata modul in care se face reproducerea si rolul organelor reproducatoare in acest scop.
        Natura a creat organismele pentru a se reproduce. Astept cu interes un studiu care conteste asta.
        Si nu ma intelege gresit, fiecare are dreptul la propria orientare si credinta.
        • +3 (13 voturi)    
          ba exact asta spune stiinta (Miercuri, 24 iunie 2020, 18:04)

          baraka [utilizator] i-a raspuns lui Anges

          While some people believe that homosexual activity is unnatural,[11] scientific research shows that homosexuality is a normal and natural variation in human sexuality and is not in and of itself a source of negative psychological effects.[1][12] There is insufficient evidence to support the use of psychological interventions to change sexual orientation.[13][14]
          https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality

          Ideologia habotnicilor, extrema dreapta si dughinismul si-au dat mana sa demonizeze LGBT. Aceasat alianta toxica e adevarata ideologie a raului.
      • -7 (19 voturi)    
        cine dracu vă interzice ce faceţi în pat? (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:00)

        let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui niponica

        discuţia este despre ce faceţi în public !
        • +2 (12 voturi)    
          nu (Miercuri, 24 iunie 2020, 18:05)

          baraka [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

          nimeni nu face sex in public. Discutia e despre drepturi si cum unii vor sa-i discrmineze.
  • +7 (45 voturi)    
    apropos de dublul standard si ipocrizie (Marţi, 23 iunie 2020, 20:48)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Atat CpF, cat si BOR...nu le-am vazut sa ia atitudine publica macar pe jumatate atat de vehementa impotriva violentei in familie,asupra copiilor, femeilor, in ce priveste violul....sau, ca majoritatea populatiei, probabil considera ca "asa e normal", femeia trebuie sa se supuna barbatului si "eu te-am facut, eu te omor", nu?
    Apoi , ma uit la lista celor 10 pacate capitale. Vad ca scrie de idoli falsi. BOR nu are nicio problema cu sectaristii de la CpF.
    Sa mai citim- sa nu furi. Sa nu minti. Adica fara coruptie, minciuna, pai de ce nu iau atitudine impotriva acestor fenomene? Cand o sa vedem BOR macar a mia parte atat de vehementa la adresa clasei politice? Sau a celor dovediti corupti macar? a celor care promit si mint alegatorii? Astea nu vi se par probleme mult mai grave si acute pentru societatea romaneasca?
    Cand o sa spuna BOR clar si raspicat, in comunicate publice virulente ca a da si a luat spaga este un pacat f.f. greu?
    Aa....nu spun, ca pare ca le convine? Inclusiv fratia cu clasa politica?
    Asta ce denota, decat o institutie la fel de corupta si pervertita?
    Sa ne uitam si mai la est, cine e asa de "urzicat" pe chestiile LGBTQ. O fratie "selecta" compusa din politicieni extremisti, corupti, inclusiv Putin & comp. Nu e evident pentru oricine are un IQ cat de cat mai rasarit ca este o tema intentionat exagerata si umflata de acestia ca sa ascunda multele probleme- coruptia, mizeria, saracia, etc...?! ca au gasit si hiperbolizat un inamic comun?
    Rastimp, statele si popoarele continua sa se scufunde sau sa se mentina in saracie, analfabetism, ignoranta. Nu e deloc departe un alt Ev Mediu. Si asa, e un fel de feudalism in "Gradina Maicii Domnului".
  • -7 (51 voturi)    
    Ghici cine a finantat site-ul si reclama? (Marţi, 23 iunie 2020, 21:00)

    Dr. Alexandru Morar PhD [utilizator]

    Pasul 1: Intri pe site-ul respectiv (din reclama) si te duci la 'Partners'
    Pasul 2: Citesti atent ce fel de parteneri sunt, si care din ei au sarit cu banii.
    Pasul 3: Identifici partenerii finantatori (in principal cei din 'Associated Partners')
    Pasul 4: Identifici cine detine acesti parteneri (economic vorbind)
    Pasul 5: Yep, toti au nume care se termina in 'berg' si 'stein'.
    • +9 (43 voturi)    
      bravo editorii!! (Marţi, 23 iunie 2020, 21:15)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Dr. Alexandru Morar PhD

      îmi opriți comentariul în care menționez faptul că arhieria BOR e monahală, dar îl lăsați pe Goebbels junior să își exprime punctul de vedere. Splendidă treabă.
      • -7 (39 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 23 iunie 2020, 22:02)

        [anonim] i-a raspuns lui anton_carpati

        • +8 (26 voturi)    
          Cum dezinformez? (Marţi, 23 iunie 2020, 22:43)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui

          Omul acuză în mod direct evreii de manipulare. E evident antisemit.
          • -5 (23 voturi)    
            Ce vorbesti? (Miercuri, 24 iunie 2020, 8:55)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

            "Berg" si "Stein" nu sunt exclusiv terminatii a numelor evreiesti. Omul are o problema cu sponsorizarea Germana.
          • -7 (21 voturi)    
            Soros are dreptate (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:15)

            Soros_Are_Dreptate [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

            Anton este aparatorul evreilor. Parintii sau bunicii lui nu urasc evreii, nici nu i-au urat vreodata, deci el iubeste evreii. Este logic. Anton nu este antisemit. Prin urmare, el poate decide cine este antisemit.
            Arabii sunt rasa semitica. Exista numerosi evrei care nu sunt rasa semitica. Ce conteaza? Anton are dreptate.
          • -7 (19 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:33)

            [anonim] i-a raspuns lui anton_carpati

            • +7 (19 voturi)    
              Nu prostești pe nimeni. (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:39)

              anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui

              Și știi asta. Crezi că ce faci aici e trolling de calitate, dar e doar o mizerie de care-i în stare și un copil de clasa a 5-a.
      • -7 (23 voturi)    
        Soros are dreptate (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:13)

        Soros_Are_Dreptate [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        Anton trebuie lasat sa vorbeasca. Toti ceilalti trebuie redusi la tacere, anulati.
    • +7 (33 voturi)    
      Deci s-ar putea să fie bărbaţi (Marţi, 23 iunie 2020, 21:31)

      calincb [utilizator] i-a raspuns lui Dr. Alexandru Morar PhD

      aşa cum propovăduieşte religia, în general. Ce stranie coincidenţă.
      Femeile doar trebuie să stea la cratiţă, să o lustruiască, că aceasta se afumă frecvent de la focul din mijlocul cortului, sau camerei, numită living în ultima vreme.
  • -5 (51 voturi)    
    Un comentariu (Marţi, 23 iunie 2020, 21:08)

    Gh. Vasile [utilizator]

    ... cu cateva comentarii

    1) Cine si cum masoara cat de "virulenta" a fost reactia BOR ?
    Inca astept un singur articol in media din Romania in care doar se prezinta faptele, iar concluziile le trag altii.

    2) Daca vorbim de LGBT, vorbim implicit si de sexualitate. Nu (doar) de iubire. Un tata nu este homosexual fiindca isi iubeste fiul. Este homosexual fiindca este atras sexual de barbati.

    3) Intreg articolul si absolut toate comentariile vorbesc ba de BOR, ba de LGBT, ba de USR/PSD (multumim postacilor de serviciu). In schimb nu vorbim despre "stirea" in sine. Orice panou publicitar promoveaza (face publicitate) la ceva. Campania si panourile respective ce promoveaza ? De catre cine ? Cu ce scop ?

    4) Daca un om se duce la doctor si ii spune ca nu se simte bine in corpul sau, fiindca il deranjeaza un picior si il vrea amputat, este trimis direct la psiholog/psihiatru.
    Daca un om se duce la doctor si ii spune ca traieste intr-un corp pe de-a intregul gresit, este trimis direct la chirurg pentru o dubla mastectomie sau amputare de penis, dupa caz. Poate este trimis si la psiholog, care ii va spune ca poate sa fie orice vrea el/ea sa fie. Daca este copil, va fi trecut si pe tratament hormonal ce va produce efecte ireversibile si efecte secundare distrugatoare. Virulente, cum ar zice dnul/dna reporter HN.

    Multumesc anticipat HN pentru publicarea comentariul, mi se pare ca in ultima vreme politica editoriala este mai echidistanta decat acum ceva vreme.
    • +5 (19 voturi)    
      Informeaza-te (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:01)

      niponica [utilizator] i-a raspuns lui Gh. Vasile

      Orientarea sexuala nu se poate schimba. Zeci de ani s-au oinmcvercat tot felul de tratamente de la socuri electrice, bai cu gheata, castrari chimice, expunere la porografie hetero, etc. Nimic nu a functionat pentru ca orientarea este dobandita la nastere. Singura terapie este operatia de schimbare a sexului.

      Copiii nu sunt distrusi ci sunt salvati prin aceasta terapie, in caz contrar ajungand la sinucideri mai tarziu in in viata.
  • +9 (51 voturi)    
    CNCD (Marţi, 23 iunie 2020, 21:19)

    U_swamp [utilizator]

    Astalosh, nu va autosesizati impotriva bor?
  • -6 (46 voturi)    
    cine raspunde? (Marţi, 23 iunie 2020, 21:25)

    ber [utilizator]

    Primarul general al capitalei ar trebui sa ne spuna cine a pus aceste afise si cu a cui aprobare. Ca doar Gabriela este cuvioasa si iubitoare de normalitate!
    • +5 (15 voturi)    
      Voma (Miercuri, 24 iunie 2020, 15:00)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui ber

      Stai, ca e pandemie si nu poate inca sa invite propaganda TV sa o filmeze in casa ei, facuta din munca ei, printre icoanele de pe pereti. Ii e teama ca nu o protejeaza Mniezou sa nu se imbolnaveasca.
  • -6 (22 voturi)    
    Mai (Marţi, 23 iunie 2020, 21:44)

    Alexa.99. [utilizator]

    uitam si noi de coronavirus cand o vedem pe tanti pe panou.
    Ne mai amuzam, ca traim vremuri grele.
    • +7 (17 voturi)    
      da (Marţi, 23 iunie 2020, 22:27)

      Cib Ara [anonim] i-a raspuns lui Alexa.99.

      chiar ca.
      plus ca ne obisnuim cu conceptul.
      plus ca daca te intreaba copilu ce i cumamaia aia calare pe stalp , familiarizezi si copilu cu conceptul si tot asa. (punct ochit punct lovit)
      noi sa fim sanatosi .. da chiar ca o sa vina vremuri turburi rau asa ca hai sa ti ascultam sfatul si sa mai radem o tzara acu cat mai putem . sanatate!!
  • -6 (20 voturi)    
    propaganda a ajuns si la noi (Marţi, 23 iunie 2020, 22:51)

    BogdanNicolaescu [anonim]

    propaganda orientarilor sexuale a ajuns si in Romania.... dar reactia corecta este sa nu o bagam in seama si sa votam cum trebuie.... daca nu ii baga nimeni in seama, nu-si ating scopul
  • +4 (16 voturi)    
    Aștept și eu ziua (Marţi, 23 iunie 2020, 22:51)

    Appollodor [utilizator]

    În care o să putem trăi liniștiți și ne preocupa și de alte subiecte mai interesante decât de acest război cultural devenit deja insipid și soporific.

    Da, există homosexuali, au existat mereu, sunt oameni ca toți ceilalți, iar noi nu avem îndreptățirea de a-i discrimina sau batjocori.

    La fel, Biserica are dreptul la propria sa viziune despre ce anume constituie o viață morală și ce nu. Acestea sunt regulile ei, ele nu pot fi modificate din exterior.

    Eu unul am obosit atât de exhibiționismul neobosit al unora, pentru care afirmarea permanentă a identității sexuale a devenit un fel de nouă datorie capitală, cât și de încruntarea perpetuă a celorlalți, care în loc să-și vadă de ale lor, își umplu timpul arătându-se perpetuu ultragiați de devergondajul primilor.

    Chiar nu putem rezista măcar o zi fără să ne certăm atât de mult legat de credințele și opțiunile celor din jurul nostru? Nu vom putea avea, oare, pace, până ce toată lumea va avea aceleași idei trase la indigo, de un fel sau de celălalt?
  • +5 (21 voturi)    
    Comentatorilor - ce virsta aveti ? (Marţi, 23 iunie 2020, 23:31)

    Marinake [utilizator]

    M-ar ajuta pentru un studiu - daca parerile pro si contra sunt corelate cu virsta subiectilor sau nu ( Ipoteza mea e ca nu)
  • +8 (44 voturi)    
    multa ignoranta (Marţi, 23 iunie 2020, 23:34)

    aic80 [utilizator]

    Incredibil cata ignoranta prin comentariile la articol. In Romania, toate minoritatile de orice fel, nu numai cele sexuale, sunt discriminate de majoritari, cei ce se considera "normali". Nimeni nu se gandeste ca persoanele cu orientare sexuala diferita traiesc adevarate drame personale pentru ca daca s-ar expune, in Romania ei risca sa fie loviti cu pietre. Panouri de genul asta, sponsorizate de programe europene, sunt facute sa sensibilizeze un pic publicul, sa se aduca in atentia publica lucruri care ar trebui sa fie normale. Dar in Romania este tabu sa pomenesti cuvantul "sex" sau derivate a acestuia. De asta Romania este in grupa tarilor din lumea a treia, nu numai in legatura cu homosexualitatea, ci si cu sexualitatea "normala": suntem campioni la mame minore. Poate ca coalitia asta pentru familie si BOR (o gasca care pana mai ieri proteja episcopi care abuzau minori ... culmea homosexuali) ar trebui sa se ocupe de asta inainte sa incerce sa restranga drepturiile altora. Ceva pozitiv pot sa faca? Ceva care sa uneasca oamenii si nu sa ii dezbine?
    • -5 (27 voturi)    
      Anormal (Miercuri, 24 iunie 2020, 1:21)

      FlorinMa [utilizator] i-a raspuns lui aic80

      O indobitocire a poporului roman.
      Sponzorizata de UE.
      Anomalia rasei umane prezentata ca normalitate public.
      • +8 (28 voturi)    
        E normalitate (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:01)

        niponica [utilizator] i-a raspuns lui FlorinMa

        Asa se nasc si nu trebuie discriminati poentru asta.
        • -6 (20 voturi)    
          Soros are dreptate (Miercuri, 24 iunie 2020, 15:48)

          Soros_Are_Dreptate [utilizator] i-a raspuns lui niponica

          Nici homosexualii, nici pansexualii, nici pedofilii sinceri, nici cei carora le place sexul cu cadavre, nimeni nu trebuie discriminat. Este doar chestie de minoritate. Ce este anormal sa iubesti copii de 2-3 ani, nu? Daca asa i-a lasat natura pe unii oameni?

          De ce sa discriminezi?

          Unora le place sa se autoflageleze. Altora le place sa fie sodomizati sau batuti. Pe vremea romanilor, mult mai progresisti ca voi, nu era nicio rusine sa faci sex cu animale, copii sau sclavi. Atata timp cat nu fac rau nimanui, de ce nu am avea imagini cu asta in tot Bucurestiul?

          Romanii inapoiati se bucura din suflet ca vin unii mai progresisti care sa ne deschida ochii pe banii Comisiei Europene, care primeste bani de la bugetul UE, care buget UE este platit si din banii nostri. Si uite asa se inchide acest cerc dragut...
          • +4 (16 voturi)    
            nivel intelectual la piciorul broastei (Miercuri, 24 iunie 2020, 18:07)

            baraka [utilizator] i-a raspuns lui Soros_Are_Dreptate

            sa consideri ca homosexualitatea e similara pedofiliei e ca si cum ai afirma ca pupatul moastelor denota dorinta de a face sex cu mortii.
            • -3 (5 voturi)    
              Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 iunie 2020, 20:23)

              [anonim] i-a raspuns lui baraka

    • +8 (24 voturi)    
      Intenția este nobilă. (Miercuri, 24 iunie 2020, 3:19)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui aic80

      Dar dacă te consideri un învățător bun, nu poți da vina pe copii atunci când metodele tale nu produc rezultate pozitive. Din păcate lupta pentru minorități nu se rezumă doar la a avea dreptate sau nu, ci la modul în care îți prezinți teza. Am vorbit și cu români mai dezghețați, și metoda de față li s-a părut jenantă. Omu prost se supără că reclama-i jignește pudoarea, pe când omu inteligent se supără că reclama-i jignește inteligența. ONG-ul a dat-o-n bară și dacă vrea să facă ceva bun și nu doar să pozeze în mama răniților, ar fi bine să învețe din lecția asta.
      • -7 (19 voturi)    
        Soros are dreptate (Miercuri, 24 iunie 2020, 15:41)

        Soros_Are_Dreptate [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        Oh, ce s-ar face lumea fara luptatori pentru dreptate absoluta ca tine. Pun pariu ca iti pupi imaginea din oglinda cand nu te vede nimeni, Antoane. Te iubesti mult? Ai incercat si cu alti baieti? Sa stii ca nu te opreste nimeni.
        • +3 (17 voturi)    
          Partea cu pupatul în oglindă (Miercuri, 24 iunie 2020, 16:30)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Soros_Are_Dreptate

          pare destul de specifică. E oare un element din biografia personală de care încercați să vă delimitați proiectându-l asupra altora? Nu de alta, dar se înscrie în tiparele narcisiste, alături de genul de trolling pe care-l practicați.
          • -4 (6 voturi)    
            Soros are dreptate (Miercuri, 24 iunie 2020, 21:09)

            Soros_Are_Dreptate [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

            Vad doar ca ai o obsesie cu drepturile unor asa-zise minoritati si o alta obsesie cu jignirea in masa a romanilor.

            Este interesant de analizat psihologia unui individ care-si uraste si jigneste concetatenii precum o faci tu vrand sa semnalizezi cat de destupat la minte esti fata de restul gloatei. Eu cred ca se trage de la o prea mare iubire de sine. Exact cum ai recunoscut: narcisism.
    • -6 (16 voturi)    
      de ce să se expună? (Miercuri, 24 iunie 2020, 14:11)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui aic80

      sexul în public este infracţiune pt. toată lumea, indiferent de orientare.
    • -3 (11 voturi)    
      Sa nu exageram (Miercuri, 24 iunie 2020, 18:34)

      wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui aic80

      Nu cred ca risca nimeni sa fie lovit cu pietre, discriminarea la noi se opreste de obicei la cuvinte, cum dealtfel se intampa cam peste tot. Dramele personale ale acestor oameni sunt cauzate de problemele lor personale si nu este vina nimanui pentru asta. Cum nu este vina nimanui daca o alta persoana are cancer sau schizofrenie. Trebuiesc ajutati si priviti cu compasiune, dar asta nu inseamna ca pentru fiecare categorie de probleme trebuie sa inventam o cate un grup pana ni se termina literele alfabetului si sa le ridicam la rangul de minoritati discriminate.
  • +2 (10 voturi)    
    CpF nu mai exista (Marţi, 23 iunie 2020, 23:37)

    cid [utilizator]

    Din cate cunosc Coalitia pentru Familie nu mai exista. Asa anuntasera dupa referendum. Structura a existat legal pana la referendum, apoi s-a desfiintat. Din cate stiu a ramas o pagina pe Facebook, dar nu mai exista structura, juridic vorbind..... Pagina respectiva este Coalitia?!
    Banuiesc ca este o dezinformare!
    • -9 (25 voturi)    
      Soros are dreptate (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:06)

      Soros_Are_Dreptate [utilizator] i-a raspuns lui cid

      Cei de la Coalitia pentru Familie trebuie distrusi.
      • +2 (12 voturi)    
        s-au distrus singuri (Miercuri, 24 iunie 2020, 18:08)

        baraka [utilizator] i-a raspuns lui Soros_Are_Dreptate

        cu referendumul si-au batut cuie in talpi.
  • -4 (18 voturi)    
    ...cine... (Miercuri, 24 iunie 2020, 6:21)

    ALTAN [utilizator]

    ...aproba,in Bucuresti,amplasarea ecranelor/tablourilor publicitare?!
  • +9 (27 voturi)    
    BOR are mari probleme (Miercuri, 24 iunie 2020, 7:03)

    kthor7 [utilizator]

    Sau cum vreti sa le spuneti. Si poporul roman are mari probleme cu definitia cuvintelor si notiunea lor. Daca faci un sondaj intreband oamenii daca au citit Biblia din cap in coada, toti iti vor spune ca da, desi nu au facut-o, ci s-au dus la biserica in fiecare saptamana unde popa le-a povestit tot ceea ce a vrut el, in viziunea lui, adica i-a manipulat si transformat in sustinatori. In sate, popa le spune sa voteze PSD si ei voteaza. De aceea in Romania cel mai bine prinde dictatura, pentru ca, majoritatea s-a transformat intr-o mare de asistati social, transferand pomana bisericeasca in cotidian. Nu minoritatea gay sau bisexuala este o problema in Romania, ci hotia, tradarea si milogeala. Dar ca sa distragem atentia de la asta, o abatem catre o pseudo-problema, aia din imaginea de pe panou. Cati homosexuali sunt in randul popilor? Cati pedofili? Cu sutele de mii insa sunt ipocriti si nu-si recunosc pornirile. Pe pamant nu locuiesc zei ci oameni, iar oamenii sunt supusi pacatului pentru ca din ala s-au nascut toti.
  • -5 (21 voturi)    
    Da, da, da.. (Miercuri, 24 iunie 2020, 7:09)

    spirache [utilizator]

    Niște panouri amuzante cu mamaia bătrână care face reclamă la bisexualitate ca la vreun unguent pentru gonartroză, înverșunarea bolnăvicioasă si fara limite a LGBT-istilor, bani spălați, reacția de schelălăiala a BOR, fotografii furate a unei "seniore" ucrainence care facea initial reclama la Corega, mizerii... BOR si LGBT Co. propaga ideologii, reclama comportamente dezirabile lor, spala bani...2 Religii...boala curată.
  • +11 (25 voturi)    
    nu intereseaza campania LGBT (Miercuri, 24 iunie 2020, 7:53)

    Coresponedntu [utilizator]

    dar intereseaza decuplarea BOR de la banul public, de la plata salarii pentru 20 mii sarlatani cu barbi, in loc sa fie platiti 20 mii doctori, profesori, cercetatori. Iar in locul miliardelor de euro cheltuiti in constructia de temple in 30 ani de obscurantism religios postrevolutionar sa se fi construit mii de km de autostrazi, institute de cercetari, spitale sau scoli. Asta e mai important. Campania nu e relevanta.
    • -8 (22 voturi)    
      Excelent (Miercuri, 24 iunie 2020, 15:23)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      E exact ceea ce a cerut și patriaruhul: Restituirea bunurilor bisericii confiscate de stat în anii comunismul. Odată restituirea încheiată, biserica nu mai are nevoie de nici o centimă de la stat, nici de scurtiri de taxe și nimic altceva.

      Singura probleă e că valoarea totală a bunurilor și terenurilor ce trebuie restituite depășeste 40 de miliarde de euro (adică mai mult ca bugetul anual al României). Doar în București sunt de restituit peste 200 de imobile și terenuri în valoare estimată de peste 10 miliarde de euro.

      Câmnd începi?
      • -4 (4 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 iunie 2020, 20:36)

        [anonim] i-a raspuns lui Amerlocu

    • -4 (4 voturi)    
      Nicio problema (Miercuri, 24 iunie 2020, 19:34)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Dati-le inapoi 25% din terenurile arabile din Regat, secularizate de Cuza si nu mai trebuie sa plateasca nineni nimic, intelegerea pica.
  • +9 (31 voturi)    
    Ofensatii au sarit cu interzierea (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:05)

    niponica [utilizator]

    Snowflakes-ii de serviciu sunt ofensati de aceste panouri care le ranesc sentimentele. Sa interzicem totul tovarasi tot ceea ce va ranesc pretioasele sentimentele de sensibili...
    • -7 (19 voturi)    
      Soros are dreptate (Miercuri, 24 iunie 2020, 15:39)

      Soros_Are_Dreptate [utilizator] i-a raspuns lui niponica

      Se pare ca au aparut trollii progresisti rusi gata sa insulte in grup. Vad ca v-ati facut si conturi ca sa va autovotati.

      Mai rasfirati, baieti.
      • +4 (12 voturi)    
        ceva amintiri? (Miercuri, 24 iunie 2020, 18:10)

        baraka [utilizator] i-a raspuns lui Soros_Are_Dreptate

        interesant ca vorbesti de trolli rusi avand in vedere cat de tare il incanta pe Putin demonizarea LGBT la care si tu pui umarul
  • -10 (32 voturi)    
    Soros are dreptate (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:05)

    Soros_Are_Dreptate [utilizator]

    Copiii romani trebuie sa fie educati corect, in spiritul lui Marx.
    • +9 (25 voturi)    
      cine zice asta? (Miercuri, 24 iunie 2020, 11:19)

      baraka [utilizator] i-a raspuns lui Soros_Are_Dreptate

      esti dus rau...dar pun pariu ca ti-ar place sa fie educati in spiritul medieval habotnic.
      • -9 (19 voturi)    
        Soros are dreptate (Miercuri, 24 iunie 2020, 15:38)

        Soros_Are_Dreptate [utilizator] i-a raspuns lui baraka

        Esti troll de-al lui Putin? Ca doar astia functioneaza ca niste robotei fara idei personale - doar cateva fixe, standard.
        • +5 (15 voturi)    
          trolli lui Putin demonizeaza LGBT (Miercuri, 24 iunie 2020, 18:11)

          baraka [utilizator] i-a raspuns lui Soros_Are_Dreptate

          la fel ca tine. Ca sa vezi...esti exact ceea ce acuzi la altii...
          • -4 (14 voturi)    
            Auzi baraka, (Miercuri, 24 iunie 2020, 19:43)

            ids [utilizator] i-a raspuns lui baraka

            tu si Anton aveti norma?
          • -5 (7 voturi)    
            Soros are dreptate (Miercuri, 24 iunie 2020, 22:30)

            Soros_Are_Dreptate [utilizator] i-a raspuns lui baraka

            Baraka este sluga a lui Putin. Precum membrii diviziei Tudor Vladimirescu au fost slugi bolshevice.
  • -12 (36 voturi)    
    Soros are dreptate (Miercuri, 24 iunie 2020, 9:21)

    Soros_Are_Dreptate [utilizator]

    "This website has been accomplished during the project “BEST4OLDERLGBTI - Best Interest for the Older LGBTI, implemented with financial support of the European Union by the Rights, Equality and Citizenship (REC) Programme.
    ​This publication reflects the views only of the author, therefore the European Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein."

    Romanii sunt norocosi ca banii lor care ajung la institutii UE sunt utilizati pentru a-i scoate din intuneric si din mizerie. Romanii trebuie sa faca ciocu' mic si sa accepte ca mii de copii sa le fie traficati in UE in fiecare an. Nu asta este o problema pentru romani, ci lipsa drepturilor minoritatilor sexuale de a ii numi pe romani inapoiati.
    • +9 (33 voturi)    
      problema voastra e sa-i prigoniti pe gay (Miercuri, 24 iunie 2020, 11:22)

      baraka [utilizator] i-a raspuns lui Soros_Are_Dreptate

      nu va pasa ca mii de adolescente fac copii in fiecare an, ca mii de copii sunt abandonati de familiile traditionale, nu, problema voastra sunt homosexualii.
      Virtue signaling.
      • -10 (24 voturi)    
        Soros are dreptate (Miercuri, 24 iunie 2020, 15:19)

        Soros_Are_Dreptate [utilizator] i-a raspuns lui baraka

        De ce crezi ca eu nu sunt gay?

        Eu cred ca esti doar unul dintre trolliii care se autointituleaza "progresisti", gata sa sara in grup asupra cui nu este de acord cu ei. Vad ca ai deja idei preconcepute despre toata lumea.

        Tu esti gay?
      • -5 (7 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 iunie 2020, 20:47)

        [anonim] i-a raspuns lui baraka

  • +5 (5 voturi)    
    mai bine bi-o-sexuala, (Miercuri, 24 iunie 2020, 20:26)

    iodixit [utilizator]

    decit artificiala. )))