Rise Project: Irina Tănase, iubita lui Dragnea, a investit peste 350.000 euro în proprietăți imobiliare

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 22 iunie 2020, 12:48 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea si Irina Tanase
Foto: Hotnews
Irina Tănase, iubita fostului lider PSD Liviu Dragnea, a investit anul trecut peste 350 de mii de euro în proprietăți imobiliare din București și împrejurimi,
scriu jurnaliștii site-ului de investigații RISE Project.

Achizițiile au fost făcute înainte și după ce Dragnea a intrat la pușcărie.

În decembrie 2019, în ajunul Crăciunului, tânăra a cumpărat un apartament de 260 de mii de euro situat aproape de Casa Poporului. În portofoliul imobiliar al Irinei Tănase au intrat și două terenuri cu acces la un lac cu știucă, șalău și biban în județul Ilfov.

Tănase are 27 de ani, și-a deschis un birou de mediator în vara anului trecut și anterior a lucrat la stat, fiind secretara lui Dragnea. În declarațiile de avere din acea perioadă a trecut doar salariile de bugetar și nu a menționat conturi bancare sau proprietăți. Un român cu salariu mediu ar avea nevoie de peste 45 de ani fără alte cheltuieli ca să strângă banii necesari achizițiilor Irinei.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16717 vizualizari

  • +31 (35 voturi)    
    sa nu fim rai (Luni, 22 iunie 2020, 12:51)

    DanIonita1 [anonim]

    din banutii de buzunat a cumparat apartamentele
    • +14 (16 voturi)    
      nu trebuie sa fim rai (Luni, 22 iunie 2020, 15:03)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

      Doar trebuie sa-si faca ANAF treaba si sa verifice daca si-a declarat corect toate sursele de venit. Daca a uitat ceva, nu trebuie sa fim rai, se mai intampla si altora. Trebuie doar sa plateasca taxele pentru venitul pe care a uitat sa-l declare. Daca e venit obtinut legal. Daca nu este obtinut legal, nu-i nici o problema, avem legi si pentru asta... ;) Si nu trebuie sa fim rai, sa-i dorim ani grei (cu suspendare), ci doar confiscarea veniturile ilicite.
      • +7 (11 voturi)    
        Aven legi .... (Luni, 22 iunie 2020, 17:02)

        danmarian [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        dar NU SE APLICA unor to'arasi ! Ca japita in cauza ! Cum dreaq de are pitipoanca asta atatia baniu ? Si de unde ? Ar trebui urgent ANCHETA si confiscare ! Dar nu am auzit ca vreun pungas "de partid" sa fi fost scuturat de rezultatul jafului ! Voiculescu ? A. nastase , etc ???? Toti cu paralele BINE ASCUNSE si cu gura mare ! Pacat ! Romania a ajuns tara " de rahat" ! Na ca fac si versuri - probabil pentru mafiotii ajunsi milionari ! Chiar daca stau la puscarie SCURT TIMP - ca au multe treburi importante - RAMAN CU PARALELE FURATE !
        • +1 (1 vot)    
          Pai pungasi de partid... (Marţi, 23 iunie 2020, 15:09)

          Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui danmarian

          ...sunt aparati de alti pungasi de partid...si tot asa...
    • +1 (3 voturi)    
      aici sunt banii dvs....aia de sosele, metrou etc (Marţi, 23 iunie 2020, 9:32)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

      asa se fura de la STAT si de aia nu avem bani pt spitale
  • +29 (31 voturi)    
    captura (Luni, 22 iunie 2020, 13:09)

    Ilenuca1 [utilizator]

    N-am stiu ca frumoasa este si pescar!
  • +31 (33 voturi)    
    Sunt curios daca se autosesizeaza cineva (Luni, 22 iunie 2020, 13:09)

    Excelsior [utilizator]

    si peste ani si ani de tergiversari ce rezultat va avea verificarea.
    • +10 (12 voturi)    
      Niciun rezultat! (Luni, 22 iunie 2020, 14:24)

      gebica [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

      e doar mărunțișul scăpat de Dragnea, din care poate curge un pic și spre vertificatori, că și asta e o meserie bănoasă în România.
    • +2 (2 voturi)    
      conform carei legi sa se sesizeze cineva? (Marţi, 23 iunie 2020, 9:34)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

      Cand PDl a vrut sa introduca verificarea averilor romanii au voatta cu PSD si aia au modificat codul penal

      nu exista sesizarea cuiva din oficiu ci trebuie ca cineva sa faca o sesizare bazat pe ceva fapte si sa demonstreze ca ala a furat

      cel care reclama trebuie se demonstreze furtul, asta a scris PSD in codul penal
      • 0 (0 voturi)    
        pai este simplu de demonstrat (Miercuri, 24 iunie 2020, 15:26)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Tanara nu are capacitatea de a genera atata banet

        Acum cine semneaza sesizarea?
        Dvs. sau eu?
  • -17 (21 voturi)    
    care-i problema? (Luni, 22 iunie 2020, 14:22)

    lazarus101 [utilizator]

    Fiecare e liber sa-si aleaga drumul in viata. Si-a ales un partener de care probabil nu e foarte atrasa fizic (oricum se poate mult mai rau) dar care ii asigura un trai fara nicio grija.
    • +18 (20 voturi)    
      Asta-i treaba lor (Luni, 22 iunie 2020, 14:28)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      Problema ridicata de articol este provenienta banilor.
    • +17 (19 voturi)    
      Mda (Luni, 22 iunie 2020, 14:42)

      TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      Cu tarie, recomand sa recitesti articolul. Nu este vorba despre alegerile sentimentale ale domnisoarei, ci despre faptul ca a facut niste investitii imobiliare in nume propriu din sume dar nu sunt direct proportionale cu veniturile ei, in plus are legatura directa (intima,etc) cu o persoana politica condamnata definitv. Adica, Irinuca devine PEP, deci ar trebui anchetata sursa banilor. Evident, Daddy, mai are ''nuci'' in Brazilia, 10 generatii dupa el o sa traiasca fara absolut nicio grija financiara.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu ai inteles... (Marţi, 23 iunie 2020, 1:21)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

        Omu' este suparat crezand ca altii sunt suparati ca Irinuca este platita de dracnea pentru serviciile de companie pe care Irinuca le-a prestat in folosul partidului. Si cum pe vremea respectiva dracnea era partidul..

        Nu-l deranjeaza de unde provin banii, ci este suparat ca "noi" credem ca banii sunt ca plata pentru ceva anume.
    • 0 (0 voturi)    
      dar partenerul este (Marţi, 23 iunie 2020, 8:36)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      asa de valoros???

      Munceste cinsitit in puscarie si trimite banii catre dragutza sa??? absolut emotionat...

      Nu este ca sunt dragutzi astia doi???

      O lacrima, doua nu poate varsa si ANAF-ul pentru ei??
      dar zic ca si DNA-ul are trebui sa intervina pe urma acestor bani...Afaceri noi pot sa apara cu mai multe persoane implicate - imi place sa cred ca si prea sfioasa VVD are o contributie in problema aceasta
  • +9 (11 voturi)    
    Lipseste ceva. (Luni, 22 iunie 2020, 17:27)

    minrest [utilizator]

    Pana acum nu a comentat nici un postac PSD. Nu stiu de ce nu ii inspira tocmai subiectul asta.
  • +7 (9 voturi)    
    principii ferme (Luni, 22 iunie 2020, 17:30)

    minrest [utilizator]

    Exista un principiu al Cosa Nostra, nu se comenteaza niciodata despre femeia nashului. Ati vazut vreun comentariu al postacilor PSD-isti?
  • +6 (8 voturi)    
    nu s-a mai auzit nimic de dosarul cu bani (Luni, 22 iunie 2020, 18:19)

    __alex__ [utilizator]

    europeni, OLAF. Odata condamnat acolo, baltile cu peste devin rezervatie naturala, nenorocitul mai iese doar cat sa-si amenajeze cavoul.
  • +6 (8 voturi)    
    deci din banii cui?! (Luni, 22 iunie 2020, 19:06)

    Mariamoto [utilizator]

    Merita in romania sa stai la puscarie un an si sa iesi plin de bani. cei mai fraieri se duc la puscarie ca altii precum Udrea zac pe plaja cu buzunarele pline
  • -4 (4 voturi)    
    O simpla întrebare pentru Rise Project, (Marţi, 23 iunie 2020, 9:24)

    xrogo [utilizator]

    au aflat castelele lui Dragnea din Brazilia, sau încă mai caută?
    • 0 (0 voturi)    
      Am inteles, din minusurile primite (Joi, 25 iunie 2020, 9:53)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      se pare ca le mai cauta.