Violențe în Germania: Polițiști răniți și magazine vandalizate la Stuttgart-UPDATE

de DG     HotNews.ro
Duminică, 21 iunie 2020, 11:32 Actualitate | Esenţial


Violente in Stuttgart
Foto: Hotnews
Mai multe sute de persoane au vandalizat magazine şi au atacat poliţia cu pietre de pavaj şi cu sticle în noaptea de sâmbătă spre duminică în oraşul german Stuttgart, rănind mai mulţi poliţişti, informează AFP și DPA.

Un responsabil politic local al Partidului Social-Democrat, Sascha Binder, a evocat "scene demne de un război civil" şi "lupte de stradă", cerând să se facă lumină asupra faptelor din această "noapte oribilă pe care a cunoscut-o Stuttgart".

Incidentele au izbucnit la miezul nopţii în urma unui control al poliţiei într-un caz de trafic de droguri care a degenerat într-un loc unde erau adunaţi circa 500 de tineri, au indicat forţele de ordine locale duminică într-un comunicat.

În grupuri mici, mulţimea s-a îndreptat atunci spre cemtrul oraşului.

Tinerii, purtând adesea cagule pentru a evita să fie identificaţi, "au avariat grav maşini ale poliţiei parcate în stradă, spărgându-le geamurile cu bare de fier şi au aruncat pietre din pavaj spre alte vehicule ale forţelor de ordine care circulau, a subliniat poliţia în comunicatul său.

Forţele de ordine au fost de asemenea agresate de mulţime. În total "peste 10 poliţişti" au fost răniţi uşor cu această ocazie, se menţionează în document.

Mai multe vitrine de magazine au fost sparte, iar magazine au fost vandalizate în zona Schlossplatz şi de-a lungul Koenigstrasse, cartierul comercial din Stuttgart, aşa cum arată diverse înregistrări video care circulă pe reţelele de socializare.

Printre magazinele devastate figurează unul de bijuterii şi unul de telefoane mobile, potrivit televiziunii locale SWR. Mai multe vehicule ale poliţiei au fost de asemenea avariate în cursul violenţelor.

Calmul nu a revenit decât în jurul orei locale 03:00 (01:00 GMT), după ce poliţia a primit întăriri. După mai multe ore, situaţia a fost preluată sub control, a anunţat purtătorul de cuvânt al poliţiei în cursul dimineţii, adăugând că un important dispozitiv de poliţişti rămâne în centrul oraşului din motive de securitate.

Toate forţele de urgenţă din landul Baden-Wuerttemberg au fost mobilizate, a indicat poliţia. Mai multe persoane au fost rănite uşor, între care poliţişti, şi au fost efectuate mai multe arestări, dar poliţia nu a precizat câte persoane au fost reţinute. În cursul ultimelor weekenduri, confruntări au avut loc la Stuttgart, dar nu au atins un asemenea grad de violenţă ca cele de acum.

(Sursa: Agerpres)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12726 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    Valkyrie (Duminică, 21 iunie 2020, 11:35)

    un domn [utilizator]

    Incepe ?
  • -3 (13 voturi)    
    Ce e asta ? (Duminică, 21 iunie 2020, 11:45)

    Susufler0 [utilizator]

    :(((
    • +5 (5 voturi)    
      Asta este asta : (Duminică, 21 iunie 2020, 12:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Valkyrie
  • -3 (47 voturi)    
    Anarhia de stanga (Duminică, 21 iunie 2020, 11:47)

    xolv [utilizator]

    dar ei nu sunt extremisti, sunt protestatari antirasiali pasnici
    • -2 (28 voturi)    
      care, (Duminică, 21 iunie 2020, 14:11)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      aia care au spart magazinele, sau aia care au distrus masinile?
      ai dreac unu nu sparge un magazin de haine second hand, numai biju si mobile folosesc baietii!
    • -3 (7 voturi)    
      anarhie de extrema dreapta (Duminică, 21 iunie 2020, 16:56)

      rivaldi [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      skinheads, neo-nazi, stii tu aia pe care ii admiri
  • -7 (21 voturi)    
    asa-i cand stai la izoleta (Duminică, 21 iunie 2020, 12:08)

    Je__ [utilizator]

    ti se urca la cap, si incepe anarhia

    cum se zice: Salvam vieti de pe canapea!
  • 0 (44 voturi)    
    ce naiba se intampla in Occident? (Duminică, 21 iunie 2020, 12:12)

    Crup [utilizator]

    Iesi primarului unui oras din Belgia a fost injunghiat in gat.
    Tot ieri, intr-un parc din Londra, un libanez, a injunghiat cativa oameni. Trei morti si cativa raniti grav,
    Azi-noapte, in Germania, in orasul unde isi are sediul Mercedes, violente stradale "scapate de sub control", conform purtatorului de cuvant al politiei locale.
    De Statele Unite nu mai are sens sa povestesc....
    Ce naiba se intampla?
    • +12 (14 voturi)    
      Libian (Duminică, 21 iunie 2020, 12:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Nu libanez !


      https://www.bbc.com/news/uk-england-berkshire-53123975
    • +8 (10 voturi)    
      Side effect (Duminică, 21 iunie 2020, 13:21)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Al rețelelor sociale.
  • +12 (34 voturi)    
    Sunt curios cati erau germani si..... (Duminică, 21 iunie 2020, 12:20)

    gigiN [utilizator]

    ......cati "prieteni" ai doamnei Cancelar.
  • -2 (28 voturi)    
    mda (Duminică, 21 iunie 2020, 13:04)

    martel55 [utilizator]

    cat de greu sa fii fost sa ii reitna pe cei cateva sute sa ii intrebe de vandalizeaza?asa nu se mai faceau de ras
    spunand ca nu stiu motivele, le aflau direct de la autori....dar na, vanda;lii astia sunt de partea buna aistoriei, sunt extremisti Antifa, deci au voie sa faca ce vor
    • 0 (10 voturi)    
      antifa=antifascisti (Duminică, 21 iunie 2020, 16:57)

      rivaldi [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      extremistii sunt fascistii, adica aia ca tine.
      • +5 (7 voturi)    
        du-te (Duminică, 21 iunie 2020, 19:02)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui rivaldi

        ma si invata o meserie adevarata si nu mai otravi forumul cu ineptiile si aberatiile tale comunistoide criminale.
  • 0 (38 voturi)    
    puteti sa spuneti ca sunt rasist... (Duminică, 21 iunie 2020, 13:56)

    Crup [utilizator]

    ....caci traim in vremea in care musulmanii si negrii sunt un icon de neatins al societatii occidentale, eternii minunati si nevinovati discriminati, dar dat fiind faptul ca totul a inceput de la traficul de droguri, si ca se stransese 500 de tineri la miezul noptii (!!!), cu cagele pe cap si acesti tineri au inceput sa atace politia si sa sparga magazne, eu pun pariu pe orice ca 99% dintre ei erau negri si musulmani. E tipic pentru ei.
    Situatia e grava, daca acesti tineri se dedau absolut fara nicio jena la destructurarea autoritatii statului german in... Germania si la distrugerea proprietatilor private. Plus ca rasele astea sunt si degraba inmultitoare... azi-noapte au fost vreo 500 pusi pe distrus, peste 10 ani vor fi 50 000....
    In stilul asta, in vreo 10 ani occidentul o sa ajunga exact precum patriile de origine ale acestor specimene, gen Somalia, Siria si lista e lunga de tot.
    • -5 (15 voturi)    
      musulmani si negrii (Duminică, 21 iunie 2020, 16:58)

      rivaldi [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      acum 70 de ani erau evreii. Victimele se schimba dar nazistii raman la fel, idioti, rasisti si xenofobi.
    • -4 (8 voturi)    
      In general (Duminică, 21 iunie 2020, 18:07)

      hmc [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      se considera ca cineva care nu a fost in stare sa invete nici macar regulile gramaticale ale propriei limbi este incapabil sa emita pareri despre ordinea politica si sociala globala. Dupa cum demonstrati, romania face exceptie. Mai mult decat atat, unii comentatori reusesc sa te treaca limita, de la mila la sila.
      • +8 (10 voturi)    
        am inteles ideea dvs.... (Duminică, 21 iunie 2020, 19:49)

        Crup [utilizator] i-a raspuns lui hmc

        Faptul ca poate mi-au scapat niste greseli gramaticale in comentariul meu de mai sus imi anuleaza dreptul, sau mai bine zis ma face incapabil sa am pareri despre ordinea politica si sociala globala...
        Ce sa zic...? E si asta un punct de vedere.
  • +6 (12 voturi)    
    Stati (Duminică, 21 iunie 2020, 16:00)

    Coco_papagal [utilizator]

    Linistiti ca nemtii au vandalizat iar politia stie exact cine sunt acestia insa cauta vinovatii de serviciu. Nu m ar mira sa declare senini ca romanii i au atacat. In DE se profileaza tot mai mult un puternic curent de dreapta.