Șefa Spitalului de Boli Infecțioase Iași: Bolnavii Covid se vindecau mai repede, acum negativarea se produce mai greu. O pacientă a avut test negativ după 52 de zile de spitalizare

de I.H.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 iunie 2020, 13:34 Actualitate | Esenţial


Testare coronavirus
Foto: Xinhua / Zuma Press / Profimedia
Si Spitalul de Boli Infecțioase din Iași este aproape de limita locurilor pentru bolnavii cu coronavirus, iar pentru a nu se ajunge la un blocaj pacienții asimptomatici au fost direcționați către un alt spital. Managerul unității, Carmen Dorobăț, le atrage atenția românilor să înțeleagă importanța purtării măștilor și a păstrării distanței fizice. Ea a precizat că "negativarea se produce mai greu" decât la debutul pandemiei, precizând că în cazul unei paciente testul a fost negativ după 52 de zile de la internare.

Spitalul "Sf. Parascheva” din Iași are o capacitate de 184 de locuri pentru pacienții confirmați cu coronavirus, 9 locuri la terapie intensivă și 15 locuri pentru pacienții cu suspiciune de Covid, iar în prezent mai sunt libere doar 8 locuri, a declarat, la Digi 24, managerul unității, Carmen Dorobăț.

Ea a spus că și-a dat seama că vor fi dificultăți încă de săptămâna trecută, când în garda de vineri spre sâmbătă au fost internate 20 de persoane cu Covid-19.
  • "La Iași, semnalul de alarmă l-am tras în urmă cu o săptămână după ce într-o gardă de weekend am avut 20 de internări. A fost o premieră, așa ceva nu s-a întâmplat decât în perioada stării de urgență, în primăvară. Vorbim de o gardă de 24 de ore. Și atunci mi-am dat seama că lucrurile vor deveni tot mai zgomotoase de la o zi la alta.
  • Așa a fost pe tot parcursul săptămânii. Am calculat gardă cu gardă numărul de locuri libere și ce se poate întâmpla de la o zi la alta. Dacă se continuă acest trend crescut în platou, vom avea probleme cu locurile.
  • Să sperăm că cetățenii vor înțelege importanța purtării măștilor și păstrarea distanței sociale. (...) În loc să ne relaxăm, să ne bucurăm de sezonul cald și să ducem o viață economică normală, trebuie să ne gândim din nou ce vom face dacă nu vom mai avea locuri", a declarat managerul Spitalului de Boli Infecțioase din Iași.
Ea a precizat că pentru a nu se ajunge la blocaj pacienții asimtomatici au început să fie trimiși și la Spitalul CFR din Iași, iar pentru cei în stare gravă va fi folosită și Secția ATI de la Spitalul de Neurochirurgie.

Medicul a mai spus că dacă la începutul pandemiei testele negative se obțineau mai ușor pentru pacienții cu Covid, acum lucrurile s-au schimbat: "Negativarea nu se mai produce atât de ușor cum se întâmpla la debutul pandemiei, când obțineam mai ușor testele negative. Acum, din păcate, negativarea se produce greu. Am avut o pacientă la care s-a produs negativarea după 52 de zile de spitalizare".

Ea a insistat că populația trebuie să înțeleagă că dacă nu vor avea grijă, vor fi probleme privind asistența regională la nivel regional.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12625 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    Experta Dorobat (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 13:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Daca nu s-ar perinda toata ziua pe la teveuri si posturi de radio, poate că Iasiul nu ar avea asa de multi decedati. In reste o garara de activista - cei mai muti infectati provind din spitalele mizerabil - adevarate bombe biologie. Dorobat stie, dar ca o carierista ce este a ascuns mereu adevarul sub pres, mințând cu nesimtire. Apropo - cât mai costa ca un student sa treacâ examanul de Boli Infectioase?
  • +8 (20 voturi)    
    păi daca-i țineți amestecați plimbă virusul (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 13:52)

    Guvid19 [utilizator]

    Până acum ați tot amestecat asiptomatici cu simptomatici în aceleași saloane insalubre pline de bacterii nosocomiale. După aia vă mirați că durează luni de zile să scadă încărcatura virală.
    • -8 (12 voturi)    
      Matale nu pricepi termenii (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 15:49)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Guvid19

      Asimptomaticii nici macar nu se testeaza, daramite sa fie si internati. N-ai ce sa amesteci.

      Asimptomatic e prin definitie ala care n-are simptome. Daca n-are simptome, nu se gandeste nimeni sa-l testeze, cu exceptia unor cazuri extreme, putine, de ex. daca cineva ii stranuta in fata unui cadru medical sau unui politist, si peste trei zile se constata ca respectivul e infectat. Asa ca asimptomaticii n-au cum sa ajunga sa fie internati.

      Toata treaba asta se trage de la stirea idiot inteleasa de multi ca 80%-95% dintre toti cei infectati sunt asimptomatici. Treaba aia s-a dedus pe baza de teste serologice, nu PCR - teste care detecteaza ca ai avut boala, nu ca o ai. In mai multe parti din lume s-a testat cu teste serologice un esantion statistic cat de reprezentativ s-a putut de oameni, si s-a constatat prezenta anticorpilor la de vreo 10-20 de ori mai multi decat cei care chiar fusesera internati. De-acolo s-a tras concluzia - corecta - ca multi dintre cei ce fac boala nici n-ajung s-o simta. Da' aia nici n-au fost vreodata diagnosticati si internati, asa ca nu intra in cifra aia publicata zilnic de toate tarile afectate, anume numarul de cazuri confirmate si nu capata nici tratament nici internare, nicaieri in lume.
  • +6 (22 voturi)    
    Condamnata penal (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 13:59)

    marie-cu-palarie [utilizator]

    Băi nene dar nu mai are guvernul ăsta niște oameni care să le vândă propaganda panicardă la fraieri?

    Chiar cu ultima condamnată penal v-ați găsit să ne convingeți că o să murim de la tuse?

    Dacă zice Dragnea ceva e din start respins pentru că e penal. Dar când zice această penală numai prostii de ce apare ca și cum ar trebui luată în serios?!
    • +5 (7 voturi)    
      condamnata anul trecut cu suspendare (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 20:12)

      acelasi.om [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

      Carmen-Mihaela Dorobăţ, manager al Spitalului de Boli Infecţioase „Sf. Parascheva” la data faptelor, a fost condamnată de Tribunalul Iaşi la 3 ani de închisoare, pedeapsă suspendată pe durata unui termen de supraveghere de 3 ani, precum şi la pedeapsa complementară a interzicerii unor drepturi.

      În acelaşi dosar a fost condamnat la 2 ani şi 3 luni de închisoare cu suspendare sub supraveghere şi soţul primei inculpate, Gheorghe Dorobăţ, la data faptelor profesor universitar, şeful Catedrei de anestezie generală din cadrul Universităţii de Medicină şi Farmacie „Gr. T. Popa” Iaşi şi şef al secţiei ATI din Spitalul Clinic de Urgenţă „Nicolae Oblu”.
      • +5 (5 voturi)    
        n-ai spus fapta (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 20:24)

        omul.rau [utilizator] i-a raspuns lui acelasi.om

        au luat mită (100 euro/student) de la zeci de studenţi pentru promovarea examenelor

        au fost prinsi in flagrant in 2014 - condamnati in 2019... ca justitia romaneasca e... mai lenta!
  • +8 (18 voturi)    
    anomalia continua (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 14:13)

    beeeeeenar [utilizator]

    asimptomaticii sunt tinuti in spital (cu forta)
    • +5 (13 voturi)    
      Zicea azi o doctorita (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 14:33)

      Alexa.99. [utilizator] i-a raspuns lui beeeeeenar

      la tv ca-i tin in spital pe asimptomatici pentru ca nu au incerdere ar sta acasa in autoizolare si ar imbolnavi si pe altii. Si a confirmat ca spitalele sunt pline cu forme usoare si asimptomatici. Ce capete au....
      • -3 (11 voturi)    
        Aia nu-s asimptomatici (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 15:53)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

        Sunt cu simptome usoare. E o diferenta.

        In Romania ii tin si de-aia in spitale ca n-au incredere c-o sa stea acasa, daca nu-i interneaza. Da' ii mai tin dintr-un motiv. Nu exista inca o metodologie de predictie a evolutiei bolii. Au fost cazuri de oameni care-au venit doar cu febra usoara la spital si care trei zile mai tarziu erau la terapie intensiva. Altii au tot cu febra usoara si in cinci zile erau pe cale de externare. Cum Romania n-are un sistem pus la punct, cu personal si echipament pentru tratare la domiciliu, n-ai cum sa tratezi eficient acasa, in conditiile astea. Daca pe unu' caruia i se degradeaza rapid starea de sanatate dureaza patru ore sa-l aduci de acasa, sa-i faci analize, sa-l internezi si sa-l bagi la reanimare, pana atunci risti sa-ti moara.
        • +3 (5 voturi)    
          O fi, dar daca el nu vrea la spital de ce-l duci? (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 19:19)

          andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          O fi asa cum spui despre formele usoare, desi toata experienta lumii democratice (adica in care putem crede ce zice) arata ca majoritatea se vindeca fara niciun tratament specific acasa, doar cu clasicele medicamente simptomatice (paracetamol la febra etc). Stii ca insusi OMS recomanda izolarea si tratamentul la domiciliu pentru cazurile medii? Sa nu crezi ca nemtii le dau nu stiu ce tratamente scumpe. Dar in fine, sa zicem ca e cum spui.

          Si totusi, daca un astfel de infectat nu vrea sa mearga la spital, isi asuma in scris raspunderea pentru riscurile asupra vietii lui si se angajeaza ca sta izolat acasa, de ce il mai forteaza sa se interneze? Suntem in stat politienesc cumva? Te iau autoritatile de acasa, asa, pur si simplu? Cum facea Securitatea lui Ceausescu?
        • +1 (3 voturi)    
          pai chiar cazul care a durat foarte mult (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 20:34)

          c.oameni [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          "testul a fost negativ după 52 de zile de la internare"

          dar "bolnava" de cand nu mai era bolnava (adica fara simptome)?
  • +3 (11 voturi)    
    tanti Dorobat loveste din nou... (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 14:35)

    ..13 [utilizator]

    Daca o bolnava a stat 53 de zile in spital atunci ea a intrat pe date de??? raspuns Aprilie 29 2020...Cam in primavara...

    Daca mai pun si perioada de incubatie de 3 pana la 5 zile...

    Statul in spital depinde si de tratamentul aplicat - ceva nou sub soare???Zic sa intrebe la Timisoara ca poate, poate...

    Ce as mai dori sa stiu de la tanti Dorobat este cum mai stau cu numarul recent de cadre medicale infectate?

    In ceea ce priveste cresterea numarului de infectati el pare uniform distribuit in tara si asta demonstreaza oarecum ca este normalul, firescul nostru.

    SIgur ca este necesar inca sa purtam masca, sa respectam distanta, sa mergem cu geamurile deschise in autobus, ceea ce am vazut ca nu se mai practica, si mai ales sa ne spalam pe maini.

    Personal am constatat ca pe durata pandemiei mi s-a dublat consumul de sapun, si am folosit dezinfectate mai puternice si mai multe ca de obicei. O vecina imi povestea ca sotul ei ajunsese sa consume in fiecare saptamana un sapun - ea era plecata la munca zilnic

    Etapa de relaxare duce cu sine la alte cerinte in sistem - din nou, absolut nimic nou sub soare
  • +3 (5 voturi)    
    la inceputurile pandaliei (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 19:43)

    nash pandelica [utilizator]

    acum ....bla bla.
    pai 52 de zile inseamna ca tot de pe la inceputuri, virusi de import.
    curba aia urmareste interesele guvernarii.
    ma mir ce se va intampla cu doua saptamani inainte de alegeri
    poate al doile, al treilea val....
    but, I don't care, I stay home @ alerta.ro.