Decizie fără precedent: Un bărbat din Maramureș a scăpat de carantină după ce a dat în judecată autoritățile

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 19 iunie 2020, 17:42 Actualitate | Esenţial


Instanta de judecata
Foto: pixabay.com
Un bărbat din Maramureș a dat în judecată autoritățile județene care l-au plasat în carantină instituționalizată și a avut câștig de cauză în instanță. Mai exact, magistrații de la Judecătoria Baia Mare au dispus scoaterea lui din carantină.

Potrivit site-ului vasiledale.ro, bărbatul ar fi venit din străinătate, iar medicii de la frontieră au decis ca el să intre în izolare. A doua zi, bărbatul a fost căutat de către poliție pentru a vedea dacă respectă izolarea. El nu a fost găsit la domiciliu, astfel că în 13 iunie a fost dispusă plasarea lui în carantină instituționalizată.

Bărbatul a dat în judecată Direcția de Sănătate Publică Maramureș și Centrul Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției Maramureș, contestând măsura.

Joi, Judecătoria Maramureș a dispus "încetarea de îndată a măsurii carantinării instituționalizate". Decizia poate fi însă contestată.

"Admite cererea de emitere a ordonanţei preşedinţiale formulată de reclamant (...) Dispune încetarea de îndată a măsurii carantinării instituţionalizate instituite împotriva reclamantului începând cu data de 13.06.2020 şi, în consecinţă, punerea acestuia în stare de libertate. Fără cheltuieli de judecată. Executorie. Cu drept de apel în termen de 5 zile de la pronunţare. Cererea pentru exercitarea căii de atac se va depune la Judecătoria Baia Mare. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei azi, 18.06.2020”, se arată în minuta instanței din Baia Mare.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6550 vizualizari

  • -7 (27 voturi)    
    sa speram (Vineri, 19 iunie 2020, 17:48)

    cucuveauamov [utilizator]

    ca-i vor urma exemplul si cei tinuti cu japca prin spitale
  • +4 (24 voturi)    
    /// (Vineri, 19 iunie 2020, 18:04)

    GemstonePig [utilizator]

    Judecatorul stie cel mai bine.
    Cel mai bine ar fi ca judecatorul sa se imbolnaveasca de ceva sau sa ajunga in spital. Si acolo un complte de 3 medici sa dezbata, apoi peste 3 zile un alt complet de 5medici sa dezbata si in final sa-i dea Neinceperea Tratamentului Medical si sa-l trimita acasa exact cum a venit.
  • -3 (21 voturi)    
    Foarte bine! (Vineri, 19 iunie 2020, 18:13)

    marie-cu-palarie [utilizator]

    Justiție! Nu corupție!

    Dictatura medicală impusă de PNL trebuie eliminată în totalitate.

    O societate se conduce prin lege și stat de drept. Nu prin dictate aleatorii ale unor anesteziști de mâna a treia (Arafat), politicieni de mâna a cincea (Orban) sau dubioși siniștri de pe internet (toți panicarzii).
    • +6 (14 voturi)    
      x (Vineri, 19 iunie 2020, 18:53)

      apis [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

      mărie, mărie
      dacă dă covidu-n tine
      te-ai ........în pălărie
      • -5 (7 voturi)    
        Am tușit (Vineri, 19 iunie 2020, 19:00)

        marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui apis

        A dat covidu' în mine, fii fără grije. Am tușit un pic și mi-a trecut.

        Slavă cerului că nu a aflat anestezistul ăla de Arafat și am evitat arestul spitalicesc și toate ideile imbecile pe care Statul Român le-a avut sub atenta oblăduire a dictaturii sanitare impuse de PNL.
    • 0 (0 voturi)    
      Mă întreb (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 14:51)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

      ce veți zice dacă se va îmbolnăvi cineva apropiat de dumneavoastră? Că de alții văd că nu vă pasă. Tot așa vitează era și Ozana Barabancea. În afară de asta eu zic că ar trebui să vă fie rușine măcar de medicii care au murit și de alți reprezentanți ai corpului medical. Și ar trebui să vă fie rușine și de cei cărora prin propaganda pe care o faceți ar putea suferi și din punct de vedere economic.
      • 0 (0 voturi)    
        . (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 22:42)

        Gabr [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Nu fac pentru nimeni propaganda, nu sunt postac, nu țin partea nimanui. Ma exprim liber.
        Nu am zis niciodată ca nu îmi pasa de cine a avut de suferit... dar lucrurile sunt exagerate de la o zi la alta.
        Stai linișt ca nu pățesc nimic și nu îmi băgați placa “ după ce se întâmpla celor apropiați o sa vezi altfel situația “... am mulți cunoscuți și apropiați și de 4 luni de zile nu au pățit nimic.
  • -9 (15 voturi)    
    haha (Vineri, 19 iunie 2020, 18:13)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    asta e justitia pentru care sute de mii de fraieri au iesit in strada in 2017! pentru specimene dintr-astea mediocre si aiuristice ati iesit, rezistentilor!
  • 0 (12 voturi)    
    decizia arata (Vineri, 19 iunie 2020, 19:18)

    alfa1 [utilizator]

    abuzurile care se fac in Romania de cand cu aceasta boala nemaipomenita...Johanis nu stie ce e ala stat de drept el stie doar sa ameninte cu inmormantari...
  • -3 (7 voturi)    
    . (Vineri, 19 iunie 2020, 23:09)

    Gabr [utilizator]

    Și eu as da statul in judecată ca îmi impun restricții aberante nerespectate de ei dar băgate cu forța pe gât populației.
    Primul proces îl deschideam pentru mască obligatorie... nu poți tu stat sa îmi impui ceva cu forța in ceva ce eu nu cred, in ceva ce nu pot sa port și motive plauzibile am destule .
    Alt proces trebuie pentru interzicerea dreptului la munca ca nu îți poți desfășura munca in mod normal, îngrădirea și limitarea resurselor pentru bunăstare familiei.
    Și încă alte motive pentru care trebuie trasi la răspundere toți specialiștii din ultimele luni care au generat panica, stres , declarații aberante ca altădată sa se gândească înainte de a lua decizii care afectează oamenii, unii poate iremediabil.
    • +4 (4 voturi)    
      Ah (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 4:13)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Gabr

      "nu poți tu stat sa îmi impui ceva cu forța in ceva ce eu nu cred"

      Pai de ce nu zici asa fratica! Eu i-as anunta pe aia de la OMS sa termine cu prostiile alea pt ca Gabr nu crede in COVID19 ... si gata, nicio restrictie nu se mai aplica, toti mortii de COVID vor invia instant si toti vom primi salarii restante de la inceputul epidemiei.

      Ce atata panica, mare smecherie, au murit 450.000 de oameni... Gabr va da dezlegare la COVID, ca el imun pt simplu motiv ca el nu crede, ca a citit pe FB si pe familaortodoxa.ro care-i treaba cu COVID-ul.

      Sper sa apara un virus ca va afecta corzile vocale si degetele celor cu posteaza aberatii pe net. Jur ca atunci nici eu nu voi respcta masurile de prevenire ale acestui virus!

      Noaptea mintii made in Romanistan!
      • 0 (0 voturi)    
        . (Sâmbătă, 20 iunie 2020, 22:37)

        Gabr [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        Câți din aia din 450.000 chiar au murit de așa ceva??? Hai sa fim serioși, majoritatea aveau de la 2-3-4-5 comorbitati. Multe cazuri sau întâmplat prin spitalele infecte și din incompetenta.
        Nu sunt postac , sunt un om care urmărește situația și văd realitatea.