UPDATE Cadre militare implicate în furturile de produse de lux din containere încărcate în avioane pe Aeroportul Otopeni

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 18 iunie 2020, 11:58 Actualitate | Esenţial


Aeroportul Otopeni - Henri Coanda
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Cadre militare din Ministerul Apărării Naționale și din Inspectoratul pentru Situații de Urgență București-Ilfov sunt implicate în rețeaua acuzată de furturi de produse de lux din containerele încărcate la bordul avioanelor de pe Aeroportul Henri Coandă, astfel că dosarul penal este instrumentat de Parchetul Militar al Tribunalului Militar București, a declarat pentru HotNews.ro purtătorul de cuvânt al parchetului, Daniela Dediu.

UPDATE 13.40: Poliția Capitalei a anunțat că până în prezent, 59 de persoane au fost duse la audieri la sediul Secției Regionale de Poliție Transporturi București, iar în urma perchezițiilor domiciliare au fost ridicate mai multe bunuri, probe și mijloace de probă.

Conform sursei citate, mai mulți angajați ai unei societăți comerciale ar fi sustras sau însușit produse alimentare, produse cosmetice, parfumuri, produse de marochinărie, bijuterii, ceasuri și alte produse destinate comercializării la bordul aeronavelor. Bunurile în cauză ar fi fost comercializate de către alte persoane, care ar fi avut cunoștință despre proveniența ilicită a acestora.

Purtătorul de cuvânt al Parchetului Militar al Tribunalului Militar București, Daniela Dediu, a precizat că în acest dosar au fost făcute, sub cooronarea unui procuror militar, 28 de percheziții, iar pentru 60 de persoane au fost emise mandate de aducere.

Conform sursei citate, în rețea sunt implicate și cadre militare din Ministerul Apărării Naționale și din Inspectoratul pentru Situații de Urgență București-Ilfov, acesta fiind explicația pentru care dosarul este instrumentat de Parchetul Militar al Tribunalului Militar București.

În dosar se fac cercetări pentru infracțiunile de furt, complicitate la furt, tăinuire şi delapidare.

La perchezițiile făcute joi dimineață în București, Ilfov și Prahova au luat parte și polițiști.

Potrivit unui comunicat de presă al Poliției Capitalei, de la finele anului 2019 şi până în prezent, mai multe persoane ar fi sustras produse de lux - ceasuri, bijuterii, produse de marochinărie, produse cosmetice şi băuturi din containerele ce se încărcau la bordul avioanelor, cu produse destinate comercializării strict în acest spaţiu. Prejudiciul este estimat la aproximativ 800.000 euro.

Compania Națională Aeroporturi București și dnata Catering SRL România confirmă că unii dintre angajații lor, precum și ai altor societăți comerciale de pe platforma aeroportuară Henri Coandă se află în custodia poliției, care anchetează furturi de produse de lux de la bordul avioanelor.

"Autoritățile au admis că dnata Catering SRL, CN Aeroporturi Bucuresti și partenerii lor de afaceri au respectat toate reglementările și nu sunt responsabile pentru activitățile în care sunt implicati angajații în cauză”, informează un comunicat al CN Aeroporturi București.

Totodată, dnata, CN Aeroporturi București și partenerii lor se delimitează de acțiunile întreprinse la nivel personal, de către acei angajați care nu au respectat prevederile legale, precizează comunicatul.

"Nu putem comenta procedurile legale în curs și investigațiile autorităților. CNAB, dnata Caterng SRL și partenerii lor de afaceri sunt angajati in practici etice de afaceri și operează în conformitate cu toate legile, reglementările și standardele industriei. Liniile noastre directoare stricte fac ca regulile să fie clare pentru fiecare angajat. Cooperăm pe deplin cu autoritățile în această anchetă”, se mai arată în comunicat.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9960 vizualizari

  • +24 (34 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 18 iunie 2020, 12:03)

    [anonim]

    • +1 (17 voturi)    
      Generalizarea sau logica schioapa (Joi, 18 iunie 2020, 12:36)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui

      Prin anii '90 cand conationalii nostri dadeau iama prin vest iar televiziunile ii faceau "vedete", europeanul mediu care nu prea stia pe unde vine Romania pe harta, tragea concluzia: romanii sunt maslinii, hoti, cersetori si nespalati. N-asa, Francisc, te regasesti?
    • +3 (9 voturi)    
      si pensia speciala ? (Joi, 18 iunie 2020, 13:38)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui

      cum e ? si furam si vrem pensie speciala ? Ciuca zicea ca militarii nu pot avea un al doilea serviciu .. cum e cu asta, e sau nu un al doilea serviciu ? Apoi, imi aduc aminte ca la TVR apareau cadre din armata si prezentau vremea, ala nu e al doilea serviciu ?
  • +16 (26 voturi)    
    Cu atât mai mult! (Joi, 18 iunie 2020, 12:20)

    Tayen [utilizator]

    Când am prestat serviciul militar am văzut cât de hoți, bețivi, mincinoși și puturoși pot fi aceste ipochimene „militarizate”!! La civili găseai o caracteristică, două, rar trei dar la militauri toți le au pe toate!
  • +20 (28 voturi)    
    Cadre militare implicate în furturi (Joi, 18 iunie 2020, 12:24)

    blacksheep [utilizator]

    Cei carora nu le ajunge pensia de 7000 lei
  • +12 (18 voturi)    
    oare (Joi, 18 iunie 2020, 12:28)

    martel55 [utilizator]

    vor primi si pensie speciala pentru aceste fapte de vitejie?
  • +9 (13 voturi)    
    Toti fura in tara asta? (Joi, 18 iunie 2020, 12:31)

    doz2018 [utilizator]

    Zilnic observ pameni care te mint in fata , pur si simplu, ca sa te fure cu ceva.
    Cei care sunt pusi sa pazeasca fura si ei.s.a.m.d.
    Avem vreo scapare?
    • +1 (9 voturi)    
      Așa spune hoțul,toți fură. (Joi, 18 iunie 2020, 14:29)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

      Poate furi d-ta,dar eu nu fur și nu-ți pot accepta comentariul.Ar trebui să-ți ceri scuze față de români.Generalizezi ca alți neghiobi care se dau pricepuți.
  • +5 (13 voturi)    
    Mda (Joi, 18 iunie 2020, 12:34)

    TheFaime [utilizator]

    Sa li se dubleze pensiile militare va rog (ca ''nu-s speciale'') Deci bai, tot aparatul de Stat fura, da absolut tot. Pana si astia care vorba aia, ne apara Patria ;))) ba esti nebun..
  • +7 (15 voturi)    
    Boierii de azi (Joi, 18 iunie 2020, 12:39)

    valli [utilizator]

    Cadrele militare au furat pentru ca nu li se permite prin lege o a doua slujba, au printre cele mai mici salarii, doar 40 de milioane ]n medie net si vor avea de la 45 de ani, pensie de serviciu pentru care nu vor contribui nici macar pe sfert. Nu e vorba de cei care au luptat pe fronturi. Majoritatea au stat acasa. Domnul general Ciuca a spus ca si magazionerul trebuie sa primeasca pensie fara contributie. La romani este adanc infipta in creier ideea ca i se cuvine banii altora.
  • +4 (6 voturi)    
    Trebuie sa recunoasteti ca tintele (Joi, 18 iunie 2020, 12:43)

    John M. [utilizator]

    de furt calificat devin din ce in ce mai putine, nu ca pe hotii romani i-a potolit justitia, ci pentru ca tintele sunt mult mai bine pazite.
  • +3 (11 voturi)    
    armata scut al tarii (Joi, 18 iunie 2020, 12:44)

    RaduVrasti [anonim]

    sper ca aveau sau vor avea pensii speciale...
  • +6 (12 voturi)    
    dupa ce ca este cremenala, (Joi, 18 iunie 2020, 12:45)

    Yotta [utilizator]

    deoarece a tras in noi inainte de 22, acu' mai este si hoata.)))) bravo buey, cotcarilor, cu voi si cei de teapa voastra incearca Romania sa intre in spatiul schengen?

    ha!
  • +13 (13 voturi)    
    tare asta (Joi, 18 iunie 2020, 12:47)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    pentru asa ceva n-am decat 2 cuvinte sa zic INCREDIBIL ! Cat de retardat sa fii sa crezi ca nu se afla ma? Babaeti nu poti sa furi la nesfarsit si sa te duci la serviciu in fiecare zi tot acolo? Chiar nu va uitati la filme? Ati trait degeaba? Cat creier sa ai? Sipentru ce? Pentru un uiski? Un Philippe Patek? Un lantisor de haur?
  • +1 (5 voturi)    
    Sa aflat ce se știa de mult. (Joi, 18 iunie 2020, 14:33)

    asavreau [utilizator]

    Și pe timpul lui Constantinescu au fost niște dezvăluiri senzaționale cu implicații la nivel de președinte,privitor la fapte de contrabandă făcute de către cadre militare pe aeroportul Otopeni.Sa tras cortina și afacerea a continuat.
  • 0 (2 voturi)    
    Armata (Joi, 18 iunie 2020, 17:29)

    Biggus Dickus [utilizator]

    E cu noi!
  • +1 (1 vot)