Directorul ADP Sector 4, trimis în judecată de DNA pentru că și-a falsificat diplomele de bacalaureat și de facultate și a ocupat fraudulos funcția 12 ani. Procurori: Calificarea îi permitea să lucreze ca îngrijitor de spații verzi

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 17 iunie 2020, 18:01 Actualitate | Esenţial


DNA
Foto: AGERPRES
Marian Goleac, directorul SC Amenajarea Domeniului Public (ADP) Sector 4, a fost trimis în judecată de DNA pentru înșelăciune în formă continuată. Procurorii îl acuză că și-a falsificat diploma de absolvire a unei facultăți, dar și diploma de bacalaureat, astfel că ar fi deținut pe nedrept funcții de director, încasând peste 1,7 milioane de lei din salariu. Conform DNA, în baza studiilor gimnaziale pe care le are, Goleac putea lucra doar ca floricultor, măturător, îngrijitor clădiri, fierar betonist sau pavator.

Conform procurorilor DNA, în perioada 2008 - mai 2020, Marian Goleac ar fi deținut pe nedrept funcțiile de director general adjunct interimar și director general interimar al SC Amenajarea Domeniului Public (ADP) Sector 4, care are ca acționar principal Consiliul Local, obținând din salariu venituri necuvenite de 1.762.610 lei.

Procurorii spun că el și-ar fi falsificat atât diploma de bacalaureat, cât și pe cea de absolvire a unei facultăți.
  • "Cu ocazia încheierii contractelor de mandat, inculpatul i-ar fi indus în eroare pe membrii Consiliului de administrație a SC (ADP) 4 SA prin aceea că la dosarul de angajare ar fi depus o adeverință prin care se atesta că este absolvent al unei facultăți de electrotehnică și informatică, specializarea electromecanică (promoția 2002) și ulterior ar fi atașat o diplomă de inginer. Aceste documente ar fi fost obținute în condiții nelegale, în realitate inculpatul nefiind nici măcar absolvent de studii liceale (diploma de bacalaureat folosită de acesta pentru înscrierea la universitatea respectivă fiind falsă).
  • Conform statului de funcții al ADP 4 SA, inculpatul Goleac Marian ar fi putut ocupa doar funcții de execuție pentru care sunt necesare doar studii gimnaziale, cum ar fi: floricultor, lucrător pentru salubrizare spații verzi, îngrijitor clădiri, fierar betonist, pavator, etc", afirmă procurorii DNA.
Procurorii mai spun că până la data întocmirii rechizitoriului ADP Sector 4 nu a comunicat dacă se constituie parte civilă în acest caz. Dosarul a fost trimis spre judecare Tribunalului București.

Rise Project a scris că la centrul de comandă ADP4 a stat mereu directorul general ADP4, controversatul Marian Goleac (53 de ani), pe care micii antreprenori din sector îl percep ca pe dumnezeul autorizațiilor, avizelor și contractelor.

Potrivit Rise Project, Goleac s-a remarcat în 2000, când a coordonat pe teren echipele de campanie ale fostului primar Vasile Mihalache. Inițial, a fost numit șef la Direcția Inspecție Generală din primărie (2001). Tot în era lui Năstase, Goleac s-a mutat la ADP4 ca director adjunct (2004). Director general a ajuns în 2010. A rezistat în perioada Piedone și a primarilor roșii, chiar și acuzat fiind că și-a falsificat diploma de bacalaureat ca să poată intra în administrația publică. Scandalul diplomei trenează de zece ani, dar dosarul penal a ajuns efectiv în instanță abia luna trecută, notează jurnaliștii Rise.

În anticamera directorului Marian Goleac la ADP 4, lucrează Luiza Băluș, sora lui Mircea Băluș zis Mircea Nebunu, lider al Clanului Sportivilor. “Doamna Băluș nu e secretara mea. Lucrează la Registratură, în cadrul ADP4, Și eu, neavând secretară, ele vin pe rând la mine (...) Să știți însă că eu n-am mai trecut pe la ADP4 de pe 25 februarie, am plecat în privat, administrator la o firmă”, declara Goleac pentru Rise.

Libertatea a scris că Antonio Goleac (29 de ani), fiul lui Marian Goleac, este șeful Departamentului Liniște și Ordine Publică din Poliția Locală Sector 4. Mama lui Antonio este Matilda Goleac, fosta soție a șefului ADP4, numită subprefect al Capitalei de PSD și menținută în funcție de PNL.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13622 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    Cati fierari betonisti (Miercuri, 17 iunie 2020, 18:14)

    Zache58 [utilizator]

    Sunt in Romania,se vede dupa mersul patriei noastre dragi.Multi si-au procurat o diploma,dupa ce totusi au luat bacul,iar acum cred ca pot sa stapaneasca lumea(si chiar o fac).Mai grav este sa ai o diploma legal emisa dar minte de fierar betonist!
  • +26 (26 voturi)    
    Ce serparie e acolo...si prosti ii tot voteaza! (Miercuri, 17 iunie 2020, 18:17)

    Excelsior [utilizator]

    In 2001: "candidatii PDSR pentru Bucuresti, si in special Vasile Mihalache, actualul primar al Sectorului 4, au promis ca vor pune capat mafiei pietelor si vor anula dubioasele contracte de asociere in participatiune care au transformat practic pietele Capitalei in domeniile personale ale celor ce au devenit administratori."

    Sursa: adevarul.ro/news/societate/primarul-sectorului-4-continua-mostenirea-lutu-1_50abf2637c42d5a66382fd40/index.html

    10 ANI cu dosarul penal? Traisca politia si justitia romana! Inca o pensie speciala si o pensionare la pa`j de ani de la PSD!
    • -1 (1 vot)    
      si (Joi, 18 iunie 2020, 13:07)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

      au fost mentinuti in functie de peeneelee ...
  • +28 (28 voturi)    
    DNA la vremuri de pandemie (Miercuri, 17 iunie 2020, 18:33)

    Mag@ [utilizator]

    Daca DNA a ramas fara atributii in lupta cu marii corupti poate se apuca de verificat si pe micii corupti din administratii/primarii. Cred ca ar face o treaba buna si ar elimina multe carteluri locale si centrale care se ocupa de avize si autorizatii.
  • +23 (23 voturi)    
    PSDist cu tupeu (Miercuri, 17 iunie 2020, 18:43)

    PrivireCritica [utilizator]

    Sa se ia de mana cu fostul sef de la Transelectrica
  • -27 (29 voturi)    
    Cum e mai bine...? (Miercuri, 17 iunie 2020, 18:46)

    newlook [utilizator]

    Cum e mai bine?

    - unul fara diplome dar capabil sa gandeasca normal,
    sau
    - unul cu diplome dar prost ca noaptea, in tara unde 46% sunt analfabeti functionali?
    • +25 (25 voturi)    
      dilema gresita (Miercuri, 17 iunie 2020, 20:04)

      Mag@ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      de ce trebuie intotdeauna sa alegem intre doua rele? Sa alegem macar intre bine si rau, daca nu se poate alege intre bine si foarte bine.
      • -13 (19 voturi)    
        Da, dar la cati "prosti cu diploma"... (Miercuri, 17 iunie 2020, 21:44)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Mag@

        Da, dar la cati "prosti cu diploma" populeaza tarisoara, inclini sa crezi ca aia "fara diploma" sunt ...la fel de destepti (cel putin).

        Sincer, ala care "dezbatea cu ma-sa, la 2,5 ani" probleme fundamentale ale epocii contemporane...cumva a ajuns sa aiba niste diplome, c-asa-i Romanika. Pe ala l-ai pune sef la ADP, sau la orice in lumea asta unde trebuie sa dai dovada de ceva bun simt mental?

        Nu de alta, dar individului asta din articol NU i se reproseaza decizii proaste sau incorecte...ci lipsa unor hartii la CV....ceea ce, talibanul romanesc care are doar spoiala in sange nu sesizeaza.
        • +16 (20 voturi)    
          Tu ai diploma (Miercuri, 17 iunie 2020, 23:32)

          2016 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          falsificata ca penalul asta din articol?
        • +14 (16 voturi)    
          Ok monsher, daca-s destui prosti cu diploma (Joi, 18 iunie 2020, 4:49)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Explica-ne tu cat de prosti is cei fara, diploma!!!
    • +9 (13 voturi)    
      Intrebare (Joi, 18 iunie 2020, 2:43)

      valyfl [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Da tie nu ti-e un pic de jena sa postezi toate mizeriile rusofone aici? Banuiesc ca esti roman. Ai prieteni? Le-ai spus ce faci? Cum te mai privesc?

      Multumesc.
      • +8 (10 voturi)    
        Vorbește despre Ponta. (Joi, 18 iunie 2020, 8:13)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui valyfl

        Un prost cu diplomă.Sectorul 4 pare a fi un focar de infractori.,newlook o locui acolo.
      • +6 (8 voturi)    
        Evident ca nu! (Joi, 18 iunie 2020, 8:33)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui valyfl

        Este absurd sai vorbesti de "jena" unui postac platit de Kremlin. Da, probabil ca este roman, dar banii ii vine de la Kremlin Dei este normal sa "cante" asa cum i se sepune de acolo!
      • -4 (4 voturi)    
        Flacai (Joi, 18 iunie 2020, 10:28)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui valyfl

        Flacai, eu am facut referiri la "analfabeti functionali" si "prosti cu diploma"...nu v-am atacat. A, v-ati simtit atacati si ati raspuns atacand persoana?

        In alta ordine de idei, talibanel, nu ti se pare ciudat ca la capatul stinsului tau neuronas apar mereu rusii? Orice s-ar zice, orice s-ar face, orice input ar fi la capatul de intrare al neuronasului tau cel sfrijit...la capatul celalalt ies...rusii!

        hahahahahahahaha
        • 0 (2 voturi)    
          /// (Joi, 18 iunie 2020, 15:05)

          hmara [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Iar tu bati campii rau de tot, cam tot timpul de-altfel, esti totdeauna cu argumente infantile si de nivel mult prea jos.
  • +23 (23 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 iunie 2020, 18:56)

    [anonim]

  • +20 (20 voturi)    
    da' cu toti "specialii" nimic, DNA? (Miercuri, 17 iunie 2020, 19:00)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    toti cu teze de doctorat plagiate- cei mai multi din sistemul de justitie, aparare si ordine...de ce nu actionati la fel?!? Sau acestia sunt si aici speciali?
  • +27 (31 voturi)    
    Sunt pline institutiile publice (Miercuri, 17 iunie 2020, 19:06)

    ggiiggii [utilizator]

    De astfel de Goleaci....absolut pline....
    Daca nu esti ca ei, daca nu te recomanda cineva, daca nu esti amanta cuiva...nu rezisti, ce zic eu....nici macar nu intri in "sistem"...
    Astia sunt adevaratul stat paralel....incompetentii, falsificatorii, lenesii, pilele si relatiile, spagarii si oportunistii....asta este cancerul Romaniei.
    • +18 (18 voturi)    
      situatia asta (Miercuri, 17 iunie 2020, 19:45)

      reddry [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      e prezenta in toate domeniile; si mai rau este ca Romania este reprezentata de aceste specii! reprezentantii comerciali ai Romaniei din toate capitatele acestei lumi castiga la fel de mult ( +alte avantaje) si nu pot vorbi fluent vreao limba straina; dar au avut succes cu diplomele cumparate! si ei au calificari de frizeri, fierari sau cosmeticiene!
  • +21 (23 voturi)    
    Nota de sub sol (Miercuri, 17 iunie 2020, 19:25)

    ipolitic [utilizator]

    Degeaba au lucrat procurorii zi si noapte vreme de zece ani pentru a deslusi itele acestui caz infiorator de complex, prevestesc ca tribunalul va respinge rechizitoriul ca nefondat din cauza unei erori materiale: pe pagina 333 al actului de inculpare numele inculpatului e scris cu g mic. Nemaivorbind de faptul ca sotul unei sub-prefecte numita in functie de Veorica si confirmata cu entuziasm de Orban nu poate fi invinuit cu mizilicuri de astea, ca vor rade toti directorii si managerii din toate institutiile de stat de inocenta opiniei publice in materie de criteriile de numire in functie.
    • +16 (18 voturi)    
      Organele munceste (Joi, 18 iunie 2020, 0:22)

      satanae [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Asa ti se pare tie, ca organele au lucrat zi si noapte 10 ani, ca sa-l infunde pe Goleac? Deci, dupa 10 ani de munca indirjita, ca sa-l prinda pe taticul Clanului Sportivilor si al spagilor pentru primarie din sectorul 4, organele noastre vin si spun ca au gasit: Goleac si-a falsificat diploma de bac si de-aia nu putea sa fie seful oficial al ADP, ci numai ala neoficial! Sa dea banii inapoi din salariul de director - din aia si-a luat fiu-sau avionul ala de masina - si la puscarie cu el! Pentru o luna jumate, daca si aia, dar se cheama ca organele si-au facut datoria!
      Cam cat de prosti putem sa fim, ca sa ne inchipuim ca asta e campanie anticoruptie si nu o bataie de joc? Bine, se vede cat de prosti suntem, dar nu ni se face niciodata sila de noi? In timp ce Goleac o sa ramana fara calificarea de studii medii, clanul Sportivilor probabil ca vor reusi sa-l aleaga pe Mircea Nebunu drept primar general al Bucurestiului si o sa ne alunge pe toti din case, ca sa le darame ei si sa se transforme dup-aia in investitori imobiliari. Asta dupa ce o sa finalizeze marele proiect rezidential Metalurgiei Park. Iar Antonio Goleac o sa fie numit ministru de Interne, ca sa repereze onoarea pierduta a lui ta-su.
      Pe de alta parte, trebuie admirata, inca o data, diplomatia organelor noastre, care, din puhoiul de infractiuni, in care era implicat Goleac al batran, a reusit sa identifice una care, intr-adevar, sa nu-l implice decat pe el, si nimeni, nimeni altcineva, de care n-au voie sa se atinga. Asta cu diploma de bac e mai tare decat povestea cu matusa Tamara si renovarea casei lui Nastase.
  • +11 (11 voturi)    
    A D P Sector 4 - (Joi, 18 iunie 2020, 5:18)

    Marinake [utilizator]

    Ce adunatura: Goleacii, Nelu Lupu - fantele ex MAI COVID, "comisarul" Cioclea: toți au slujbe la ADP sector 4

    Oare lucrează și oameni cinstiți la ADP Sector 4 ?
    • +4 (6 voturi)    
      Intrebarea e retorica, nu-i asa ? (Joi, 18 iunie 2020, 9:16)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Marinake

      Persoane cinstite in preajma psd-ului n-ai cum sa gasesti." Iexclus", cum ar zice un mare jurist, de prin Iasi, parca.
  • +13 (15 voturi)    
    Sector 4 (Joi, 18 iunie 2020, 5:58)

    Criogenia [utilizator]

    Nea asta face parte din suita de colorati ai lui Piedone de pe vremea cand ocupase primaria sectorului 4 impanzind-o cu rude si pretenari...

    Cum Piedone acum 12 ani deabia incepuse sa invete sa scrie, nu mai rupea pixurile asa de des, nu ne mai miram ca l-a bagat pe asta la ADP doar cu liceul...

    In fond si daca omul venea cu o diploma de facultate sau un master de la una din "Facultatile Online" care era diferenta??? Nici una...DNA nu mai avea ce ancheta, atat si nimic mai mult....
  • +8 (8 voturi)    
    ...ce se uita... (Joi, 18 iunie 2020, 7:55)

    catalin_mattei [utilizator]

    MG este deasemenea personaj implicat intr-un fost celebru dosar , Portbagajul
  • +9 (11 voturi)    
    CCR-ul sa rfeactioneze imediat! (Joi, 18 iunie 2020, 8:31)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    De ce discriminarea asta flagranta?
    Nu zice COnstitutia ca toti suntem egali?
    Ce daca si-a falsificat diplomele?
    De ce sa nu aiba voie sa fie Director?
    Si analfabetii au drepturi!

    Jos discriminarea!
  • +3 (3 voturi)    
    Cancer social! (Joi, 18 iunie 2020, 10:40)

    Azra [utilizator]

    Păi cum să avem servicii publice ca lumea in București, cu asemenea hahalere la conducerea lor și inclusiv prin poliție si prefectură?Sunt o adevarată incrângatură canceroasă, care viciază totul.Și câți nu or mai fi încă nedescoperiți, în afacra clanului acestui Goleac care stapaneste prin Sectorul 4 de prin 2001, inclusiv cu soția ca subprefect! auziți!( motiv clar de incompatibilitate!) și nici o autoritate nu s-a sesizat pâna acum?!Acest lucru nu era posibil decât cu anumite complicități, care trebuie identificate. Ar trebui ca DNA sa se sesizeze din oficiu și cu numeroasele diplome false eliberate ani de zile de așa-zisa universitate particulară "Spiru Haret" pe șpăgi și cu examene, inclusiv cele de diplomă, cumparate, așa cum a relevat recent o investigație facută. Vor avea surpriza să identifice probabil sute de persoane gen acest Goliac, care ocupă de mult timp funcții de conducere prin toate instituțiile municipale și chiar centrale din Bucuresti și cărora ar trebui să li se deschidă dosare penale pentru fals, uz de fals și dare de mită și să fie eliberați de îndată din acele funții. Nu trebuie admisă nici o excepție sau încălcare a legii.