Reacția BOR după amendarea Google România pentru „Catedrala Prostirii Neamului”

de D.D.     HotNews.ro
Miercuri, 17 iunie 2020, 14:44 Actualitate | Esenţial


Vasile Banescu
Foto: basilica.ro
Purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române, Vasile Bănescu, a salutat miercuri decizia Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD) de amendare a companiei Google România cu 10.000 de lei, după ce, în mai, tag-ul de pe Google Maps pentru locul în care se află Catedrala Mântuirii Neamului a fost schimbat în "Catedrala Prostirii Neamului Românesc".

"Nu putem decât saluta dreapta, deci fireasca hotărâre a CNCD, precum şi iniţiativa pe care a avut-o anterior dl Cristian Jura, distins membru al acestei instituţii. Le mulţumim tuturor celor ce au luat atitudine împotriva unui abuz intolerabil, a unei ofense la adresa Bisericii şi, punctual, la adresa Catedralei Naţionale", a afirmat miercuri Bănescu, citat de Agerpres.

El consideră că "sesizarea vulnerabilităţilor unor importante sisteme informaţionale, oricui ar aparţine acestea, precum şi sancţionarea pasivităţii faţă de o asemenea sesizare, este un gest moral de normalitate civică".

"Asemenea vulnerabilităţi informatice, mai ales când ele apar la un nivel atât de înalt, pot periclita imaginea oricărei alte instituţii, deci sunt total inacceptabile, remedierea lor fiind o datorie", a mai afirmat purtătorul de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române, Vasile Bănescu.

Google România (București) a fost amendată de Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) cu 10.000 de leidupă ce nu a luat nicio măsură și nu a informat centrala cu privire la schimbarea pe Google Maps a denumirii Catedralei Mântuirii Neamului cu „Catedrala prostirii neamului”.
Preşedintele CNCD, Asztalos Csaba, a afirmat miercuri că respectivul caz, de schimbare a tag-ului, "este o formă de discriminare, de umilire".

"Se creează atmosferă degradantă, umilitoare. Noi am sancţionat Google România şi o să vedem ce o să zică instanţa. Şi am cerut Google România să publice un rezumat al hotărârii, am cerut să ia măsuri ca să controleze aceste tag-uiri, ca să prevină astfel de evenimente şi să îşi traducă termenii şi condiţiile în limba română", a declarat preşedintele CNCD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9282 vizualizari

  • +48 (70 voturi)    
    In mintea noastra (Miercuri, 17 iunie 2020, 14:56)

    Tommy Bahama [utilizator]

    noi pastram acelasi tag. Cine ne amendeaza?
    • -43 (57 voturi)    
      bineee (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:19)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui Tommy Bahama

      Noi pastram acelasi tag. Corect. La singurul neuron pe care il ai in cap nu mai intra alta informatie. Vezi ca neuronul tau este incarcat cu o singura informatie PROSTIE.
      • 0 (0 voturi)    
        Dar hai, vino cu un argument. (Joi, 18 iunie 2020, 14:31)

        Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

        Macar unul.
    • -29 (39 voturi)    
      Voi cine ? Tradatorii de tara? (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:44)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui Tommy Bahama

      Voi cine ? Tradatorii de tara?
      • +12 (16 voturi)    
        Cine pe cine tradeaza? (Miercuri, 17 iunie 2020, 19:12)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

        Cine se inchina la chip cioplit?... pe clopotul catedralei prostiei
    • +22 (28 voturi)    
      "Catedrala Prostirii Neamului" (Miercuri, 17 iunie 2020, 16:00)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Tommy Bahama

      are sa-i ramana numele, indifferent de amenda. Asa cu si madam Dancila va ramane in memoria colectiva drept "Pavianul cu Mantie"....

      In ambele cazuri, amenzile si actiunile opresive nu au sa faca decat sa graveze si mai adanc in mintile oanemilor aceste bine meritate porecle.

      Amin
      • +11 (15 voturi)    
        Nu stiu ce sa zic.. (Miercuri, 17 iunie 2020, 19:06)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

        Eu sunt mai selectiv cu denumirile. Prefer "Proasta Satului, respectiv "Catedrala Prostiei Neamului".

        Cealalta denumire ar sugera ca neamul este destept, dar prostit de altii. Eu vad cu totul altceva si se confirma la fiecare tur de alegeri...
  • +42 (66 voturi)    
    am sa sesizez CNCD (Miercuri, 17 iunie 2020, 14:57)

    KronosTM [utilizator]

    Dupa ce inchei de scris acest comentariu am sa sesizez CNCD deoarece ma simt discriminat. Eu platesc taxe. BOR S.A. nu o face

    Oare munca mea cinstita este mai prejos decat intinsul lor de mana?
    • -30 (44 voturi)    
      te rog sa faci plangere (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:20)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui KronosTM

      Te rog sa faci plangere. Succes
      • +13 (19 voturi)    
        Talibani Religiosi Din Toate Zarile Uniti va ! (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:24)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

        https://www.hotnews.ro/stiri-international-24100715-rusia-preot-asediat-manastire-maici.htm

        @altiro si @setalcott vor da like la acest link !
        • +4 (8 voturi)    
          Altiro garanta, ca doar el a Asediat (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:58)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Altiro e Serghei in disguise!!!
    • -6 (22 voturi)    
      Oh (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:22)

      dpd [utilizator] i-a raspuns lui KronosTM

      Nu poti sa pui si justificarea bisericii relativ la taxe daca tot esti asa de suparat?

      Averile bisericii au fost nationalizate (furate ca sa ma exprim simplu) la un moment dat iar in schimb s-au negociat cu statul roman niste avantaje pentru posibilitatea de a continua activitatea. Aceste avantaje tu acum le contesti, in ce baza? La fel se pot contestz si retrocedarile averilor personale de dinainte de nationalizare, lucru pe care evident nimeni nu-l face ca nu da bine. In schimb da bine sa ataci biserica.

      Nu ca as avea ceva neaparat pentru biserica dar felul cum pui problema este stramb, pari un activist de rand.

      Discutia de fapt ar trebui redusa la suportul pe care statul trebuie sa-l dea bisericii pentru a mentine un raport pret/calitate OK pentru toata lumea.
    • -5 (11 voturi)    
      Nu e mai prejos.. (Miercuri, 17 iunie 2020, 16:17)

      vladzy [utilizator] i-a raspuns lui KronosTM

      Biserica plateste taxe: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/reactia-patriarhiei-dupa-propunerea-de-impozitare-a-bisericii-760943

      Atata doar ca e scutita de unele dintre ele, la fel ca si alte ONG-uri si organizatii non-profit.
  • +6 (14 voturi)    
    Vorbim la plata amenzii! (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:03)

    Alui [utilizator]

    Sa vedem ce zice justitia!
  • +20 (30 voturi)    
    Discriminare?! (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:08)

    TrueBlue [utilizator]

    Pana acum credeam ca stiu ce inseamna discriminare. Acum aflu ca aceasta viitoare catedrala (nu este gata inca) a fost discriminata dar nu se spune in raport cu cine. Cu alta catedrala, presupun...
  • +24 (34 voturi)    
    mda (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:11)

    SoulSearcher [utilizator]

    ahahahaha, de fapt Google n-are nicio treaba

    pe Google Maps se propun modificari de nume, de locatii, etc.. si altii aproba.

    si eu sunt google map contribuitor level 9, am 1500 de locatii adaugate si 3.000 de modificari, poze etc..

    dar explica-i asta dinozaurilor de la CNCD :DDDDDDDDD
  • +27 (41 voturi)    
    distinse domn BANescu (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:12)

    mmmircea [utilizator]

    vroiam sa va intreb cand aveti de gand sa platiti taxe si impozite ?
    • +11 (21 voturi)    
      mda (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:38)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      cand o sa moara si ultimul enorias de coronavirus, si nu o sa mai aiba cine sa le tina partea :DDD
  • +28 (38 voturi)    
    BOR (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:14)

    j_chinez [utilizator]

    Aceasta biserica este o insulta la adresa oricarui cetatean onest si muncitor. #nesimtitii
  • +18 (28 voturi)    
    Drept, deci firesc (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:18)

    billy34 [utilizator]

    ar fi să achitaţi taxe şimpozite şi să nu mai sugeţi cu atâta nesimţire bugetul central si pe cele locale, preanesfinţiile voastre de merţane iubitori...
  • +16 (26 voturi)    
    Bravo bajeti! (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:21)

    feroviarul123 [utilizator]

    Faceti reclama in continuare ! Nu va lăsați pana nu ajunge și știre internațională! Cea mai mare reușită a bisericii a fost sa convingă lumea ca dumnezeu are nevoie de mijlocitori.
  • +5 (15 voturi)    
    boicot (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:23)

    silviust [utilizator]

    Nu ajunge o simplă reacție, sutanele BOR ar trebui să fie și mai drastice, să nu mai folosească niciodată produsele gratuite oferite de Google, să nu-i umple de bani pe anti-ortodocșii ăștia.
  • +9 (13 voturi)    
    cristian jura este acelasi P$Dist (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:25)

    un domn [utilizator]

    care a aparat pe toti P$Distii reclamati la CNCD
  • +9 (17 voturi)    
    Romanistan (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:42)

    Dalinar [utilizator]

    Dar nah, sa lasam BOR-istii sa savureze momentul asta de glorie, pt ei, Adevarul e bine stiut!!!
  • +8 (14 voturi)    
    Wow, CNCD (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:46)

    EQUANT [utilizator]

    o amendata data de niste incompetenti. Ce treaba are Google Romania cu respectiva etichetare pe care oamenii au sugerat-o/editat-o.

    O amenda de sisif, care probabil va fi anulata la primul termen.
  • +11 (19 voturi)    
    Pai... (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:52)

    Alexa.99. [utilizator]

    nu-i discriminare, e adevar. Doar ca unii inca nu si-au dat seama.
  • +15 (19 voturi)    
    Stupid. Amenda cade in instanta. (Miercuri, 17 iunie 2020, 15:52)

    neagoe [utilizator]

    De ce s-a implicat CNCD? Care e discrimnarea?
    Amenda cade in instanta.

    BOR (sau cine o fi proprietarul) trebuie sa dea Google in judecata. Si nu pe Google Romania, pentru ca nu ei administreaza continutul Maps.