Știri false de pe platforme găzduite de Rusia, răspândite de români pe Facebook

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 15 iunie 2020, 22:34 Actualitate | Esenţial


stire falsa
Foto: captura site
Grupul de comunicare strategică (GCS) a avertizat luni seară cu privire la o serie de informații false puse în circulație în limba română de pe platforme găzduite de Rusia și care sunt propagate pe rețelele sociale, dând ca exemplu site-ul http://antenanews.xyz/, care obligă utilizatorul, pentru a putea citi conținutul materialelor, să distribuie materialele prin intermediul Facebook. Potrivit GCS, printre articolele promovate este și unul cu titlul ”Un tir cu cadavre a fost depistat azi dimineață în Capitală! 250 de persoane se presupune că toți sunt morți de COVID”.

„250 de cadavre au plecat la drum într-un tir! ”Nu sunt gunoaie, au nume! Valul de virus ce loveste tara noastra de ceva vreme, a atins cote incredibile: morgile au ajuns să fie pline, iar spitalele țin cadavrele în camioane frigorifice. Azi dimineata, un tir cu 250 de corpuri puse în saci de plastic, a plecat la drum prin capitala, unde se indrepta acesta deocamdata nu se cunoaste. Soferul a fost retinut pentru 72 de ore, politia a deschis un dosar pe acest caz, urmeaza a fi stabilite toate circumstantele incidentului. Autoritatile inca nu au venit cu o explicatie...” susține articolul citat de GCS.

Articolul este ilustrat, potrivit sursei citate, cu o imagine din 2018, din Guadalajara (Mexic), în care este surprinsă partea din spate a unor camioane frigorifice în care se află cadavre învelite în folii negre de plastic.

Grupul pentru Comunicare Strategică precizează că informațiile din articol sunt complet false și încurajează populația să se informeze doar din surse oficiale. Totodată, face apel ca acest tip de articole să nu fie distribuite pe rețelele de socializare, ”întrucât o astfel de conduită contribuie la răspândirea de informații false și determină comportamente sociale nejustificate”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7829 vizualizari

  • -11 (25 voturi)    
    aoleu, adică rușii au discurs tip Marionette? (Luni, 15 iunie 2020, 22:53)

    Guvid19 [utilizator]

    Vai ce tare e asta! Grupul de înțelepți ai statului român ne spune OFICIAL că rușii întrețin ficțiunea cu milioane de morți de Covid în România, spitale agomerate și morgi pline. Cu bau-bau coronavirus.

    Adică fix discursul panicard și amenințător al unora de pe aici care te acuză imediat că ești postac rus, de la Moscova sau Tiraspol, ori de câte ori nu ești de acord cu poziția lor.
    • +6 (12 voturi)    
      Unii nu inteleg pur si simplu (Marţi, 16 iunie 2020, 7:46)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Guvid19

      Contesti continutul articolului? sau doar te afli in treaba?
      Rusii doar vor sa creeze confuzie si haos. Maine vor raspandi alceva, gen ca virusul nu exista si autoritatile noastre inventeaza morti...
      Ne-am cam prins de tacticile voastre. Vezi de aia nu va iubeste lumea. Oamenii, in general, nu iubesc ticalosii.
      • +3 (3 voturi)    
        strict la momentul asta are dreptate guvidul (Marţi, 16 iunie 2020, 20:59)

        Mariobrutte [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        E adevarat ca maine Mosova s-ar putea sa schimbe tacticile, dar in perioada cat a activat siteul fantoma a amplificat frica de virus.

        Nu stim ce agenda au de fapt rusii, dar momentan e clar ca vor sa panicheze populatia prin exagerarea pericolului. Ceea ce fac si unii de pe aici.
    • -1 (1 vot)    
      lol (Marţi, 16 iunie 2020, 18:29)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui Guvid19

      spre deosebire de tine, trolul care se vede in oglinda inteleptul SUPREM!
      Aleg sa-i cred pe ei.
  • -6 (16 voturi)    
    mda (Luni, 15 iunie 2020, 23:02)

    transpenibilus [utilizator]

    Inca o dovada ca PSD trebuie scos in afara legii si desfiintat!
  • +1 (13 voturi)    
    Ehh (Luni, 15 iunie 2020, 23:45)

    Observatory [utilizator]

    câștiga și ei un ban ! Nu mai fiți geloși ....
    Dacă pui botul și ești prostut , asta este alta treababa .
    Sănătate pentru toți !
  • -12 (16 voturi)    
    Cum explicati (Marţi, 16 iunie 2020, 0:12)

    Traian2015 [utilizator]

    Ca dacă împarți numărul de decese la numărul de cazuri confirmate în Franța obții 19% iar în România de numai 6%? Normal că oamenii ajung sa creadă toate bazaconiile. Explicați!
  • -3 (9 voturi)    
    de ce promoveaza hotnews asemenea rebuturi? (Marţi, 16 iunie 2020, 0:44)

    cetateann [utilizator]

    Care-i problema, ca vorbeste de capitala rusiei?
  • +4 (10 voturi)    
    lel (Marţi, 16 iunie 2020, 0:47)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Titlul corect ar fi fost :"răspândite de românii de extremă-dreapta pe Facebook" :hint :hint:wink:wink LUL
    • 0 (4 voturi)    
      Nici tu nu intelegi! (Marţi, 16 iunie 2020, 7:55)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      daca pur si simplu esti doar curios, ca sa citesti trebuie sa dai mai intai share pe facebook. Deci nu trebuie sa fii de "extrema dreapta" ci doar curios!
  • +6 (10 voturi)    
    Cozile de topor (Marţi, 16 iunie 2020, 0:48)

    Bradisor [utilizator]

    isi fac datoria constincios si ocupa functii inalte .
  • -3 (13 voturi)    
    Stire interesata, dar incompleta (Marţi, 16 iunie 2020, 1:00)

    Un cetatean neturmentat [utilizator]

    Ce lipseste din stirea asta, ca sa fie o treabz profesionista, e finalul: ce s-a intamplat cu site-ul ala? Autoritatile avertizeaza populatia dar lasa site-ul sa publice minciuni, in continuare?
    Ar fi fost logic ca autorul articolului, N.O., sa intrebe GCS ce masuri s-au luat. Si sa ne spuna si noua, ca sa nu ramanem cu impresia ca "asta e" si rusii isi fac de cap in mod liber in Romania.
    Insa... mai e mult pana departe, cu presa noastra...
  • +2 (12 voturi)    
    Mazeta & Co, Divizia de Elita (Marţi, 16 iunie 2020, 2:59)

    Parzivall [utilizator]

    A postacilorraspandaci mancurti de rit bullshevin, Premiul Nobel, pardon, Phutin, pt dezinformare!!!