VIDEO Ambasadorul Adrian Zuckerman: Poporul român nu are prieten mai bun decât poporul american

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 14 iunie 2020, 15:25 Actualitate | Esenţial


Adrian Zuckerman
Foto: Ambasada SUA la Bucuresti/ Facebook
România este unul dintre cei mai apropiaţi aliaţi militari şi economici ai Statelor Unite în Europa iar poporul român nu are prieten mai bun decât poporul american, a afirmat duminică ambasadorul Statelor Unite la București, Adrian Zuckerman, într-un mesaj video difuzat cu ocazia celebrării a 140 de ani de la debutul relațiilor diplomatice bilaterale.

Iată mai jos mesajul transmis de diplomatul american, potrivit unui comunicat al Ambasadei SUA la București.

„Astăzi sărbătorim 140 de ani de relaţii diplomatice între Statele Unite ale Americii şi România. În această zi, în 1880, predecesorul meu, Eugene Schuyler, agent diplomatic şi consul general a fost recunoscut ca reprezentant oficial al Statelor Unite în România. În luna noiembrie a aceluiaşi an, preşedintele Rutherford B. Hayes l-a primit pe colonelul Sergiu Voinescu, trimis special al viitorului rege Carol, la prima misiune diplomatică a României în Statele Unite. De atunci până în prezent, ţările noastre s-au apropiat. După căderea comunismului în 1989, România a considerat Statele Unite partener şi prieten. În 1997, ţările noastre au devenit parteneri strategici; în 2004, România a devenit stat membru NATO. Această relaţie continuă să aducă beneficii ambelor ţări în prezent. De la militari care colaborează umăr la umăr în toată lumea pentru a ne proteja libertăţile, la vizita unei echipe medicale româneşti în Alabama, pentru a-i ajuta pe americani în timpul pandemiei de COVID.

România este unul dintre cei mai apropiaţi aliaţi militari şi economici ai Statelor Unite în Europa. Poporul român nu are prieten mai bun decât poporul american şi în numele americanilor şi al preşedintelui Trump, îţi mulţumesc, România, pentru cei 140 de ani de prietenie şi cooperare. Mulţi înainte!

Ambasadorul Adrian Zuckerman”









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3239 vizualizari

  • -6 (34 voturi)    
    Are dreptate (Duminică, 14 iunie 2020, 15:33)

    AndyXXX [utilizator]

    Asta nu inseamna ca americanii chiar sunt preocupati de soarta noastra.

    Inseamna doar ca nu prea avem prieteni. Pe aia vechi (francezi, chinezi, sarbi) i-am pierdut, ne-am batut joc de ei.

    Stie ambasadorul ce stie fiindca in cercurile diplomatice se discuta si chestiuni din astea. Si a inteles de acolo ca nu da nimeni 2 bani pe romani.
    • +3 (5 voturi)    
      Poti zice o natie pe care altii dau 2 bani? (Duminică, 14 iunie 2020, 20:41)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      Cred ca stii si matale vreo cateva natii pe care noi romanii nu dam nici macar doi bani.
  • +3 (31 voturi)    
    hehe (Duminică, 14 iunie 2020, 15:37)

    transpenibilus [utilizator]

    E o minciuna. Cel mai bun prieren al poporului roman e postacul rus. E plin de postaci rusi pe aici, colcaie.
    Rusul nu-l lasa pe poporul roman nici la bine nici la rau. Nu-l lasa cu ceas si palton. Rusul nu-l lasa nici cu Tezaurul Romaniei, din prietenie.

    Dupa care apare pe aici si pisteaza 400-500 de comentarii pe zi. Il recunosti usor pt ca tipa "verner, verner, verner" si pt ca nu poate scrie si pronunta E critica mereu Ioropa.
    • -6 (18 voturi)    
      ce la obiect esti! (Duminică, 14 iunie 2020, 17:21)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      bravo, se vede că nu esti postac!
    • 0 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 14 iunie 2020, 19:04)

      [anonim] i-a raspuns lui transpenibilus

  • +5 (15 voturi)    
    Cum, si ungurii? (Duminică, 14 iunie 2020, 15:38)

    Sparafucile [utilizator]

    Ungurii nu se pun?
  • +12 (24 voturi)    
    Eh... (Duminică, 14 iunie 2020, 15:44)

    bgd [utilizator]

    Daca tot suntem bff, de ce e inca nvoie de viza pt a putea calatori in US?
    Nu ca as vrea vreodata sa emigrez in US, da pt o vacanta de cateva sapt acolo mi se pun cam multe conditii.
    • -4 (20 voturi)    
      Gata, ai vizitat Louvre? (Duminică, 14 iunie 2020, 15:55)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      Ai văzut Marele Zid? Cum ți s-au părut piramidele? Palmyra? Taj Mahal-ul?
    • -1 (5 voturi)    
      cam ce conditii? (Duminică, 14 iunie 2020, 19:50)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      Sunt zeci de mii de romani care au viza de State.
      Incearca sa iei viza de Rusia, ai sa fii surprins de conditii.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu-ti fac lista (Luni, 15 iunie 2020, 10:54)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Intra pe site-ul ambasadei si citeste...

        Devine si mai greu daca esti self-employed (cazul meu), pt ca nu am un venit constant, nu am un angajator ca sa le aduc lor payslips si scrisori de recomandare. D.p.m.d.v. un extras de cont din care sa vada ei ca imi permit si ca n-am motiv sa raman ilegal acolo ar trebui sa fie de ajuns, alaturi de pasaport, biletele de avion si rezervarile de la hotel.
        Totusi, daca vrei sa aterizezi putin mai sus in Canada, deodata procesul devine de 10 ori mai simplu.
  • -2 (14 voturi)    
    Ba are (Duminică, 14 iunie 2020, 15:51)

    Nyk1 [utilizator]

    De exemplu, poporul din care face parte d-l ambasador. Ne înțelegem bine cu Israelul.
    • +3 (5 voturi)    
      Wishful thinking (Duminică, 14 iunie 2020, 20:26)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      In 1978 Ceausescu replicase scurt "Normalizare, nu prietenie!" cu tot cu "relatiilii neintrerupte" cu Tel Avivul...
  • +10 (22 voturi)    
    Sa vedem (Duminică, 14 iunie 2020, 15:56)

    UpNext [utilizator]

    “America has no friends or enemies, only interests”
    ― Henry Kissinger.
    • -1 (3 voturi)    
      Stii vreo mare putere la care nu se pot aplica (Duminică, 14 iunie 2020, 20:43)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      vorbele lui Kissinger?
  • -4 (18 voturi)    
    Să-l și credem. (Duminică, 14 iunie 2020, 15:56)

    Tayen [utilizator]

    Amerlocii și mujicii ce se mai prăpădesc din dragoste pentru rumânași.
    • +2 (16 voturi)    
      Totusi,e o diferenta! (Duminică, 14 iunie 2020, 16:26)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Nu cred ca "Amerlocii", cum le zici tu, ard de nerabdare sa ne ocupe!
      • -3 (11 voturi)    
        Pentru că-s departe. (Duminică, 14 iunie 2020, 16:41)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        Ce zici?
      • 0 (16 voturi)    
        de ce sa ne ocupe? (Duminică, 14 iunie 2020, 17:21)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

        facem noi ceva fara voia lor? Nu au baze militare la noi? Pot fi judecati soldatii lor pentru ceva pe teritoriul Romaniei?
  • 0 (18 voturi)    
    Eu (Duminică, 14 iunie 2020, 16:15)

    briciu [utilizator]

    Ma gandesc ca este exact invers !!
    Americanii nu prea au prieteni !!
    • -1 (9 voturi)    
      Corect. (Duminică, 14 iunie 2020, 16:42)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      Ba chiar au devenit din ce în ce mai urâți!
  • +1 (11 voturi)    
    ! (Duminică, 14 iunie 2020, 17:03)

    chiuaua [utilizator]

    Thank you US to be our ally.
  • -1 (11 voturi)    
    stronger (Duminică, 14 iunie 2020, 17:09)

    ..13 [utilizator]

    Together
  • +9 (19 voturi)    
    prieteni cu viză? (Duminică, 14 iunie 2020, 17:19)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    super....
  • +8 (18 voturi)    
    Daca.... (Duminică, 14 iunie 2020, 18:06)

    Scarface1000 [utilizator]

    Eram asa buni prieteni nu ne tinea la usa cu vizele doar pe noi si pe bulgari si ne ridica vizele...
    Exista prag ca sa intram in visa viewer dar ala tot de ei depinde deoarece am cunostinte carora le-au fost refuzata viza de 2 ori si doar a 3-a oara inexplicabil au obtinut-o ei neschimbandu-si statutul economic( gen servici) sau social!

    Daca eram asa buni prieteni isi facea timp Obama in 2 mandate sa viziteze si Romania din cele 52 tari pe care le-a vizitat in cele 2 mandate (ca un exempliu a vizitat vecinii Polonezi de 3 ori 2011,2014,2016)dar Romania NU! Mr Obama a vizitat tari ca Ghana, Myanmar, Tanzania, Kenya sau Laos dar Romania nu i s-a parut interesanta decat ca sa opreasca o data in 2005 ca sa-si alimenteze avionul...
    • -5 (11 voturi)    
      Daca era dupa mintea lui Obama acum rusii (Duminică, 14 iunie 2020, 19:56)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Mancau scrumbii la Odessa daca nu cumva pescuiau sturioni la Chilia.
    • -1 (7 voturi)    
      hai bre, (Duminică, 14 iunie 2020, 20:11)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      fiecare cu neamurile lui.
      unde voiai sa mearga o'banana ?
      si, daca venea, ce ..era?~
      la noi a venit billy klingan, la vreme de ploaie si curcubeu !
      prieten ti'e ala care nu te lasa la nevoie.
      usa, uk, israel, japonia, astia sunt prieteni adevarati, in care poti avea incredere.
      • +4 (8 voturi)    
        pai (Duminică, 14 iunie 2020, 23:09)

        Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        sa o demonstreze, ar putea incepe prin vizitarea prietenilor si ridicarea interdictiilor care le avem sa mergem liber la ei ( vizele ).
        Ce va incanta atat de mult? Scutul ala de la Deveselu care are sanse extrem de mici sa intercepteze o racheta INTERCONTINENTALA ?
        Asta ne face prieteni cu america, o baza militara pe carre o au la noi?....

        ps: tu personal cum iti tratezi si respecti prietenii, prin faptul ca nu ii vizitezi decat o data la 20 ani si le pui interdictii sa vina la tine?
  • -1 (9 voturi)    
    bezele, bezele & (Duminică, 14 iunie 2020, 18:20)

    Stapanu [utilizator]

    cu vizele cum ramane?!! sunt tari care au inteles cum e treaba cu ROU, semnezi 1 carton in avion & ofiterul de la destinatie te cantareste rapid din ochi & te poate trimite inapoi daca esti dubios; prefer asa, nu-i greu
    • -7 (11 voturi)    
      stii cazuri (Duminică, 14 iunie 2020, 20:15)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Stapanu

      sau vorbesti de la sputnik ?

      cu viza e o problema. nu le plac bijnitarii.
      deci, romanii nou ajunsi, ce de dupa lovirutie, au devenit demokkati infocati si chiar progresisti.
      dece n'ati cerut vize lui o'banan sau aluia cu curcubeu' la bucuresti ?!
      pai, voi vreti sa va dea trompa vize, sa'l injurati la el acsa ?!
  • +1 (15 voturi)    
    Toți, (Duminică, 14 iunie 2020, 18:32)

    Mirobo [utilizator]

    dar absolut toți sunt aici în România la SUPT.
    Păduri,gaze,petrol,etc
    Pentru Europa occidentală piață de desfacere produse și servicii slab calitative,deci scumpe, ladă de gunoi și pepinieră umană.
    Vai de capu nostru cu scut cu tot.
  • +2 (4 voturi)    
    mda (Duminică, 14 iunie 2020, 21:52)

    martel55 [utilizator]

    care popor amer5ican, ala care dmeoleaza statui si da foc la magazine?nu cred ca vrem sa fim prietenti cu aia
  • -4 (4 voturi)    
    Atenție ! (Duminică, 14 iunie 2020, 22:36)

    Observatory [utilizator]

    ăștia vor sa va cotropeasca și sa fure toate bogățiile plus va intoxica cu cipuri Microsoft ,
    dar poporul, ei tot cu gândul la Nashu, prefera pe Krakanel , mai aproape, avem și istorie bogata de Pretenie.... carnețelul roșu , nu trebuie schimbat
    Uhhhrrraaaa !!!
  • +2 (6 voturi)    
    Uite rata care impunge!! (Duminică, 14 iunie 2020, 23:46)

    Kapo [utilizator]

    Mai stie cineva cetatenii din care tari din UE mai au nevoie de vize pentru a intra in SUA? Exact atat de "prieteni" sunt popoarele astea cu americanii, pe cat de ospitalieri sunt ei. Atat este de spus despre o asemenea declaratie stupida!
  • +1 (3 voturi)    
    Parteneriate strategice....am tot avut! (Luni, 15 iunie 2020, 8:53)

    mike123 [utilizator]

    Ba cu Imperiul Roman, cel Turcesc, al Rusesc ai mai nou cel American!
    Partenerul spune "sari" si noi intrebam "cit de sus"?!