Dosar penal pentru un deputat PSD care a lovit cu mașina un bărbat pe trecerea de pietoni și apoi a plecat - surse

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 12 iunie 2020, 16:35 Actualitate | Esenţial


Elvira Sarapatin
Foto: Facebook - Elvira Sarapatin
Un bărbat de 50 de ani a fost lovit de o mașină pe o trecere de pietoni din Târgu Jiu, dar șoferul nu a oprit să vadă ce s-a întâmplat. Surse din anchetă, citate de Mediafax, spun că mașina era condusă de deputatul PSD Elvira Șarapatin, care a revenit ulterior la locul accidentului.

Accidentul a avut loc vineri, în Târgu Jiu, pe o trecere de pietoni din oraș.

Polițiștii au fost sesizați prin apel la 112 de către un bărbat, de 50 de ani, din orașul Novaci, care a spus că a fost victima unui accident în Târgu Jiu, iar mașina care l-a lovit nu a oprit la fața locului.

„Din cercetările efectuate de polițiștii din cadrul Biroului Rutier al Poliției Municipiului Târgu Jiu, a reieșit faptul că bărbatul, în timp ce traversa partea carosabilă a străzii Traian, din municipiul Târgu Jiu, prin loc permis, marcat și semnalizat corespunzător, ar fi fost acroșat de un autoturism, care nu i-ar fi acordat prioritate la trecere, fără a opri la locul faptei. La scurt timp, conducătoarea autoturismului, o femeie, de 68 de ani, din municipiul Târgu Jiu, a revenit la locul producerii evenimentului rutier”, spun reprezentanții Poliției Gorj.

Pietonul și șoferița au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

Surse din anchetă spun că femeia care conducea mașina era deputatul PSD Elvira Șarapatin.

Mediafax precizează că a contactat-o pe Elvira Șarapatin pentru a comenta evenimentul, însă aceasta nu a răspuns.

Bărbatul rănit în accident a fost dus la spital pentru îngrijiri medicale de specialitate.

Polițiștii au întocmit dosar penal pe numele deputatului, pentru vătămare corporală din culpă și părăsirea locului producerii accidentului fără încuviințarea organelor de poliție.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4128 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    /// (Vineri, 12 iunie 2020, 16:43)

    GemstonePig [utilizator]

    Legea este neclara. Avocatul poporului va cere clarificari la CCR dupa cate ore/zile de la producerea accidentului se considera părăsirea locului producerii accidentului.
    • +17 (19 voturi)    
      Gresit ! (Vineri, 12 iunie 2020, 17:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Avocatul Infractorului Va Cere Pedeapsa Maxima Pentru Pietonul care Si A Permis Sa Traverseze pe Zebra !

      “Imunitatea” la P$D este Peste Tot ! Inclusiv la Accidentarea Voluntara a Pietonilor Care Traverseaza Regulamentar !
      • -9 (15 voturi)    
        scoala (Vineri, 12 iunie 2020, 17:46)

        lambda [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Unde ați învățat să scrieți? Dacă faceți un efort să comentați, măcar scrieți respectând regulile elementare: nu mai mult de clasa a patra.
        • +7 (11 voturi)    
          Si tu voiai sa scrii Lambada! (Vineri, 12 iunie 2020, 18:59)

          Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui lambda

          Nu iti e rusine sa fugi ca PSD-ista de la accident? Bai sarapatina!
  • +9 (13 voturi)    
    Ce ticalosi! (Vineri, 12 iunie 2020, 17:08)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Ce nemernici, soroshistii astia!
    Nici nu a pierdut bine pedesereul puterea, si gata, sclavii multinationalor pun tunrile pe ei!

    Cum sa-i faca dosar penal D-nei. deputat?
    Nu are imunitate?

    Si ce daca a lovit un om pe trecere si nu a oprit?

    Huidu a ucis din culpa trei persoana, si nu a patit absolut nimic - a luat cu suspendare!
    • +4 (10 voturi)    
      Culmea, Lambda nu s-a luat de tine (Vineri, 12 iunie 2020, 19:09)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      pt halul in care scrii, dar s-a luat de Un Domn-utilizator! Bai frate, femeia a lovit un pieton pe trecere si apoi a fugit! Infractiunea stereotipica lectiilor de cultura civica pt nivelul copiilor! Tu cum poti apara asa ceva, cat timp nu ai un interes direct! Valabil si pt Lambda mai sus!
      PSD-isti nenorociti! Nu ne dati importanta nici cat unor gandaci! Ne calcati cu masina si mergeti mai departe!
      • +4 (4 voturi)    
        Măi dragă... (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 9:22)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

        din cauza furiei nu vezi ironia !!!!
  • +15 (17 voturi)    
    tipic psd (Vineri, 12 iunie 2020, 17:25)

    NOTORIOUS [utilizator]

    dau lovitura si apoi se fac nevazuti
  • +8 (10 voturi)    
    Saracuta Elvira, (Vineri, 12 iunie 2020, 20:31)

    BernierC [utilizator]

    I-au alunecat unghiutele alea de vampa, de pe volan.
  • -4 (4 voturi)    
    despre accidentul lui orban (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 15:16)

    costelo999 [utilizator]

    Băsescu: "Orban a venit la mine să-l scap de dosar"
    "Culmea, procurorii au admis că Orban a lovit ușor o fată insă l-au găsit nevinovat pe autorul accidentului pe motiv că fata a avut nevoie de prea puține zile de ingrijire pentru a fi considerată victimă.
    "Din actele premergătoare efectiate in cauză a rezultat că, in ziua de 16 decembrie 2007, pe fondul unor condiții atmosferice nefavorabile, Orban Ludovic a fost implicat intr-un accident rutier pe Șos Cotroceni soldat cu acroșarea ușoară – cu partea stangă a autoturismului – a unei minore in varstă de 14 ani și, ulterior, cu avarierea unui autoturism parcat in fața unui imobil.
    "Prin rezoluția procurorului de caz, in data de 31 ianuarie s-a dispus neinceprea urmăririi penale față de ministrul Orban Ludovic sub aspectul săvarșirii infracțiunilor de:
    - Vătămare corporală din culpă, intrucat fapta comisă, respectiv cuazarea unor leziuni unei persoane, leziuni care necesită mai puțin de 10 zile de ingrijiri medicale nu este prevăzută de legea penală ca infracțiune
    - Părăsirea locului accidentului, intrucat lipsește unul din elementele constitutive ale infracțiunii, fiind vorba de una dintre componentele care formează latura obiectivă a infracțiunii, mai exact urmarea prevăzută de lege, intrucat persoana vătămată, victima unui accident auto produs in data de 16 decembrie 2007, a suferit leziuni care au necesitat 2-3 zile de ingrijiri medicale, iar condiția pentru reținerea acestei infracțiuni constă in necesitatea unui număr de zile de ingrijiri medicale pentru vindecare mai mare de zece zile
    - Fals in declarații, intrucat fapta de a declara că nu a existat victima a unui accident comis in data de 16 decembrie 2007 s-a dovedit a fi reală, in situația in care se ține cont de modul in care Inalta Curte de Casație și Justiție a interpretat termenul de "vătămare a integrității coroporale" in sensul că unei persoane i se recunoaște calitatea de victimă a unui accident doar in cazul in care vătămările suferite necesită ingri