Presedintele sarb Boris Tadici vine joi in Romania

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 20 februarie 2008, 15:13 Actualitate | Esenţial


Presedintele sarb Boris Tadici vine joi in Romania, anunta un comunicat al Camerei Deputatilor. Vizita oficialului de la Belgrad intervine la doar cateva zile dupa ce albanezii din Kosovo au declarat independenta provinciei. Romania a anuntat ca nu va recunoaste actul unilaterial al autoritatilor de la Pristina.

Tadici va avea o intalnire la Camera Deputatilor, cu presedintele acestui for, Bogdan Olteanu.

Palatul Cotroceni nu a anuntat inca o intrevedere intre Traian Basescu si Boris Tadici.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3531 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Era previzibila aceasta mutare (Miercuri, 20 februarie 2008, 15:57)

    Razvan007 [utilizator]

    Chiar ca intrebam cand o sa reactioneze sarbii in legatura cu pozitia noastra fata de Kosovo. Se pare ca nu le-a luat mult timp.
  • +1 (1 vot)    
    sa-i ajutam pe sarbi (Miercuri, 20 februarie 2008, 16:14)

    Sandu [anonim]

    Daca putem sa-i ajutam cu ceva pe sarbi atunci sa-i ajutam.
  • +1 (1 vot)    
    din pacate... (Miercuri, 20 februarie 2008, 16:15)

    ciubex [anonim]

    Din pacate acesta este mersul istoriei, chiar daca diplomatia noastra nu o sa recunoasca noul stat autoproclamat independent, nu prea o sa avem ce face si intr-un final, din cauza "suporterilor" vestici, o sa acceptam situatia.
    Realist vorbind ce s-ar mai putea face? Aia vor sa fie independenti, ii sustin americanii, britanicii si altii, noi ne cam batem gura degeaba, doar de imagine din pacate ne putem da cu parerea.
  • -2 (2 voturi)    
    ..ue la UE si ura la CSI (Miercuri, 20 februarie 2008, 16:20)

    moldoveanul [anonim]

    observ ca marea majoritate a romanilor sunt pro rusi si anti americani.CRed ca romani au schimbat macazul in sens invers, cel putin la nivel mintal.
    MAi bine ne-am cere afara din ue pana nu ne fugaresc europeni, fiindca nu avem nici o treaba cu valorile occidentale ci mai degraba cu marlania sovietica.
    • +3 (3 voturi)    
      Eroare (Miercuri, 20 februarie 2008, 16:31)

      IQ [anonim] i-a raspuns lui moldoveanul

      E o interpetare gresita. Romania are un punct de vedere propriu, pe care si-l sustine indiferent de atitudinile UE sau SUA. Faptul ca RO si RU au pozitii asemanatoare nu inseamna nimic. Sa inteleg, din rationamentul tau, ca si Spania se indreapta spre CSI?
      • +1 (1 vot)    
        BEEP (Miercuri, 20 februarie 2008, 17:14)

        unu [anonim] i-a raspuns lui IQ

        Stii cat ii trebuie lu Basescu sa recunoasca independenta Kosovo? Sa-i dea marele licurici un BEEP.
        • 0 (0 voturi)    
          Felix, tu esti ? (Joi, 21 februarie 2008, 0:14)

          io [anonim] i-a raspuns lui unu

          Mai urmareste-i tu mult pe stresatii de la Antena 3 si o sa te vedem in reclama de la Altex :D
    • 0 (0 voturi)    
      pt moldoveanul (Miercuri, 20 februarie 2008, 16:36)

      test [anonim] i-a raspuns lui moldoveanul

      mestere esti dus cu capul
      care sunt valorile occidentale ? de poezia democratiei este satula lumea, faptele spun cu totul altceva
    • 0 (2 voturi)    
      Daca suntem in UE... (Miercuri, 20 februarie 2008, 16:38)

      pt moldoveanul [anonim] i-a raspuns lui moldoveanul

      ...nu inseamna sa fim de acord cu toate deciziile ei,mai ales cand nu au dreptate!Trebuie sa ne pastram demnitatea si sa actionam in conformitate cu interesele NOASTRE,chiar daca uneori aceste interese sunt identice cu cele ale Rusiei.In viata dumitale,oare chiar accepti sa fii "presul de sters pe jos"al sefilor companiei la care lucrezi,doar pt ca acea companie e renumita???
    • 0 (2 voturi)    
      Nici vorba (Miercuri, 20 februarie 2008, 16:44)

      Imperialistu' [anonim] i-a raspuns lui moldoveanul

      Nu suntem, domnule, pro-rusi. Avem memorie si suntem informati despre ce fac rusii in Moldova. Stim ce fac si sarbii cu romanii in Timoc. Asta insa nu inseamna ca trebuie sa asteptam ca albanezii sa ii aranjeze pe sarbii din Kosovo.

      Noi avem poziia noastra, Rusia are pozitia ei. Numai un rauvoitor ar putea sustine ca noi facem jocul rusilor. Interesele Romaniei sunt legate de stabilitatea in zona si nu vedem cum faramarea Serbiei si sprijinirea terorismului albanez va aduce liniste.
    • 0 (2 voturi)    
      A fi pro american doar ca sa ne aflam in treaba e (Miercuri, 20 februarie 2008, 17:06)

      george [anonim] i-a raspuns lui moldoveanul

      Romania a pierdut peste un mliard de doari din cauza embargoului impus de americani in Serbia in timpul razboiului. In plus, flota comerciala romana a dar faliment tot din cauza asta.
      Americanii ne-au despagubit cu ZERO dolari.
      Acum ar fi o idiotenie sa acceptam independenta Kosovo doar de dragul de a fi pe placul americanilor. De ce sa ne stricam relatiile economice cu Serbia si sa pierdem iarasi o gramada de bani? In plus extremistii bozgori abia asteapta sa acceptam independenta Kosovo ca sa inceapa si ei scandalul
      • 0 (0 voturi)    
        fratilor (Luni, 2 martie 2009, 0:06)

        ciciuk_21 [anonim] i-a raspuns lui george

        va certati degeaba...:).oricum in romania nu mai conteza parerea noastra de mult, asa ca suntem si noi liberi dar in felul nostru -doar de a ne da cu parerea...
    • 0 (0 voturi)    
      re (Miercuri, 20 februarie 2008, 17:14)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui moldoveanul

      da, ai mare dreptate. Ar mai trebui dati afara si Slovacii, Spaniolii si Grecii, toate aceste natiuni pro ruse si anti americane !
    • +1 (1 vot)    
      Ai uitat ceva (Miercuri, 20 februarie 2008, 21:36)

      Marcel [anonim] i-a raspuns lui moldoveanul

      Chiar daca vrem sau nu, vom trai vecini cu sarbii mult timp, deci este important daca suntem amici sau nu. Nu trebuie sa fi prea inteligent ca sa observi asta. Mai devreme sau mai tarziu sarbii isi vor recupera decalajul economic, nu uita ca au o populatie educata si sunt o piata naturala pt. Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        decalaj (Joi, 21 februarie 2008, 8:24)

        teo [anonim] i-a raspuns lui Marcel

        Atunci,si daca,sarbii vor recupera decalajul fata de Romania nici nu se vor uita spre Romania.Si acuma sarbii ii considera pe romanii prosti fara valoare.Imaginati-va ce atitudine ar avea sarbii fata de noi daca ei erau in UE si NATO iar noi in locul lor.Sarbii si in prezent ii batjocoresc pe romanii din Serbia si le refuza pana si dreptul elementar de a se numi romanii.Ganditi-va la toate aceste lucruri inainte de ai compatimii pe sarbi.
  • 0 (0 voturi)    
    Aiureala (Miercuri, 20 februarie 2008, 16:28)

    mona [anonim]

    Ce-i aiureala asta? Unde s-a mai auzit un presedinte de tara sa se intilneasca la nivel de parlament? Poate are Putin sa le transmita ceva sirbilor via Bogdan Olteanu?
    • 0 (0 voturi)    
      S-a suparat Base ca nu primeste mapa de la Tadic? (Miercuri, 20 februarie 2008, 16:44)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui mona

      S-a suparat Base ca nu primeste mapa de la Tadic si te-a pus pe tine sa-i iei apararea?
    • 0 (0 voturi)    
      dar de Sarkozi ai auzit ? (Miercuri, 20 februarie 2008, 19:26)

      X [anonim] i-a raspuns lui mona

      si el a vorbit in Parlamentul Romaniei !
  • 0 (0 voturi)    
    Clarificari (Miercuri, 20 februarie 2008, 16:38)

    Vladimir [anonim]

    Desi a fost promisa proclamarea rapida a sute de state dupa cum observam doar durii sustinerii independentei Kosovo au recunoscut: previzibil USA, UK, Germania, Turcia si probabil o mutime de tari ale Orientuluil Mijlociu. Se impune insa sa mentionam si tarile care sunt pe lista cu noi adica care REFUZA sa recunoasca aceasta declarare unilaterala si nerespectare a legislatiei internationale: Rusia, China, India, Canada au spus raspicat ca nu vor recunoaste. Asta ca sa nu ne simtim singuri......;)))))))))
  • 0 (2 voturi)    
    mandru ca sunt roman (Miercuri, 20 februarie 2008, 17:08)

    bogdan [anonim]

    pentru prima data in 15 ani sunt mandru ca sunt roman. bravo noua ca mai ne trezim din plecaciuni cateodata si ne amintim cine suntem si cine sunt prietenii nostri.

    cu sarbii pana la capat.
  • 0 (0 voturi)    
    O oportunitate! Sa n-o pierdem! (Miercuri, 20 februarie 2008, 17:22)

    Pink Panther [anonim]

    Daca am fi destepti:
    - am (re)-deveni prieteni cu sarbii
    - am putea sa fim "cureaua de transmisie" UE - Serbia - Rusia
    - am mai atenua lipsa de diplomatie de pana acum in relatiile cu Rusia
    - am evita sa fim considerati presul USA.

    Atentie, rusii sunt periculosi, nu putem sa-i "iubim" dar trebuie sa-i respectam!

    Pe UE si USA putem sa-i "iubim" dar nu dandu-le cecuri in alb!

    Mai ales haideti sa invatam sa fim mai lucizi!
  • +1 (1 vot)    
    Mai mult decat un gest de solidaritate cu un vecin (Miercuri, 20 februarie 2008, 17:36)

    Badea [anonim]

    Toata lumea intelege dece Grecia si Cipru nu pot admite declartie unilaterala de independenta a Kosovoului, ca autoproclamata republica turca din Ciprul de nord le constringe pe amindoua sa nu accepte aceasta procedura (nu Kosovo, ci procedura unilaterala!) Dar, curios, unii nu vor sa remarce ca Romania, Republica Moldova si Transnistria sunt exact in aceiasi situatie, ca Romania nu poate admite aceasta procedura din aceleasi motive ca si Grecia. Si nu trebuie neaparat sa ne intereseze o eventuala unire cu R.Moldova pentru a avea aceasta atitudine. Nici pe greci nu-i intereseaza unirea cu Cipru, dar nu pot ramine indiferenti la soarta fratilor lor. Deci si in cazul nostru e nu numai o chestiune de principiu, ci mai ales un gest de solidaritate cu fratii nostri de peste Prut. Si aceasta nu poate inseamna deloc ca am fi impotriva UE sau a Americii. Uniunea chiar a acceptat decizia la libera alegere a fiecarei tari in parte.
    • 0 (0 voturi)    
      re (Miercuri, 20 februarie 2008, 20:52)

      jimmy [anonim] i-a raspuns lui Badea

      am vazut o sclipire in comentariul tau: interesul.... si cred ca nimeni nu s-a mai gandit pana acum care interes e mai omportant> interesul oamenilor, sau interesul politic...
      ce este mai important? sa fie oamenii in siguranta, sau sa nu incalcam dreptul international... putei sa alegeti
  • 0 (0 voturi)    
    ADEVARATUL INTERES SUA IN KOSOVO (Miercuri, 20 februarie 2008, 17:51)

    timisoreanul [anonim]

    Iata adevaratul interes SUA in Kosovo:
    http://hannah.smith-family.com/archive/000959.html
  • +1 (1 vot)    
    Kosovo (Miercuri, 20 februarie 2008, 20:12)

    BLACKARROW [anonim]

    Apreciez mult gindirea diplomatica a lui Pink Panther,de ce oare politicienii nostri nu sint asa... mai intelepti, in loc sa se grabeasca sa refuze recunoasterea noului stat, puteau sa adopte o pozitie similARA Bulgariei sau altor state, care au aminat decizia, ca sa mai rumege situatia , sa vada ce pozitie ar corespunde interesului national.
    Dar asta e valabil cind ai niste diplomati adevarati, ce si-au definit strategia externa ,nu un sef de stat flasnetar si un ministru de externe cazut in oala cu ciorba.
  • +1 (1 vot)    
    Foarte bine! (Miercuri, 20 februarie 2008, 20:26)

    Cristina [anonim]

    Este bine venit si sper ca putem sa-i ajutam in relatiile cu UE. Este nevoie de integrarea Serbiei in Uniune.
  • 0 (0 voturi)    
    Draga Moldovene (Miercuri, 20 februarie 2008, 22:53)

    Laur X [anonim]

    Proclamarea independentei provinciei Kosovo siluieste tot ceea ce inseamna drept international public.
    Or rescriem dupa dictarea tov. Bush care a mai comis-o o data intrand in IRAQ or....
    Cat despre UE TE ROG SA IMI CITEZI SI MIE daca exista :
    - politica comuna de aparare UE
    - politica externa comuna UE
    si nu in ultimul rand politica energetica UE
    Asa ca : a se slabi...
    A bon entendeur salut !
  • 0 (0 voturi)    
    n-ati vazut partea comerciala :) (Joi, 21 februarie 2008, 13:05)

    Lucian* [utilizator]

    In afara faptului ca avem diferite motive politice sa zicem nu la independenta Kosovo (si sunt si de acord cu ele), nu stiu daca mai stie cineva si care este dimensiunea economica a situatiei.

    Mai precis, minele de cupru din Serbia au fost cumparate de Cuprom acum 1 an si jumatate.

    In industrie, in ziua de azi, cine are cupru este un om cu adevarat bogat.