Ambasadorul rus la București: „Spre deosebire de Occident, în Rusia există libertate de exprimare. Toți își exprimă opiniile și nu-i plesnește nimeni peste bot”

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 11 iunie 2020, 19:44 Actualitate | Esenţial


Valeri Kuzmin, ambasadorul Rusiei la Bucuresti
Foto: AGERPRES
​Ambasadorul rus la București, Valery Kuzmin, a declarat, joi, că Uniunea Europeană „caută un inamic extern pe seama căruia să pună problemele sale” atunci când acuză Rusia că e în spatele campaniilor de dezinformare.

​„Spre deosebire de Occident, în Rusia există libertatea de a vorbi, libertatea de exprimare. La noi toată lumea are dreptul să-și exprime și își exprimă opinia: bloggeri, scriitori, actori, unii deputați fac și ei asta. Deci își exprimă opinia. Toți acești oameni își exprimă liber opiniile, pun întrebări, fac niște evaluări și nimeni, nimeni nu îi plesnește peste bot, nu le închide gura. Alta e situația cu Vestul, care este pur și simplu fascinat de ideea că Rusia uneltește împotriva Vestului. Atunci când opoziția rusă își organizează evenimentele fără autorizație, polițiștii ruși și garda națională îi iau cu grijă pe sus, îi duc la autobuz ca să-i ducă pe urmă la secția de poliție, ca să le dea pe urmă drumul. Asta este numit stat terorist și dictatură polițienească”, a spus Kuzmin, într-o conferință de presă la București.

În timpul regimului autoritar al lui Vladimir Putin, liderii opoziției au fost arestați, împiedicați să participe la alegeri, iar ziariști critici ai regimului intimidați, iar unii dintre ei uciși.

Anul trecut la Moscova au fost organizate proteste masive, soldate cu numeroase arestări.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18536 vizualizari

  • +73 (87 voturi)    
    Sigur ca da (Joi, 11 iunie 2020, 19:48)

    BillytheGreat [utilizator]

    Doar ii arunca de la etaj.
    • 0 (0 voturi)    
      Sau ii impusca pe poduri (Luni, 15 iunie 2020, 11:43)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui BillytheGreat

      Sau ii baga la zdup, sau la nebuni.

      E libertate maxima in Rusia!
  • +55 (71 voturi)    
    ahahahahahahahahhahah (Joi, 11 iunie 2020, 19:51)

    alt.cineva [utilizator]

    Atunci unde sunt toti adversari lui nenea Putin? Si de ce am asa multi colegi in Olanda rusi? Au plecat de la o viata foarte buna catre una mai rea?
    • -2 (12 voturi)    
      Olanda si rusii (Vineri, 12 iunie 2020, 0:17)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui alt.cineva

      https://lordsofthedrinks.files.wordpress.com/2014/02/putin.jpg
    • +14 (24 voturi)    
      Nu le da peste bot? (Vineri, 12 iunie 2020, 0:57)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui alt.cineva

      Atunci construieste Putin vre-un drum nou in Siberia? Kolima anyone?
  • +64 (78 voturi)    
    As rade daca nu ar fi trist (Joi, 11 iunie 2020, 19:52)

    Excelsior [utilizator]

    Nu-l plezneste, cade de la balcon...sau e impuscat pe strada de "necunoscuti"
  • +63 (77 voturi)    
    Libertate de exprimare? (Joi, 11 iunie 2020, 19:58)

    marcelp55 [utilizator]

    Întrebarea e dacă există libertate și după exprimare? La ce etaj trebuie să locuiești să te poți exprima? :)))))))))))))
    • +30 (42 voturi)    
      are dreptate (Joi, 11 iunie 2020, 20:48)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

      există libertate de exprimare...după exprimare nu mai ezicstă libertate...Navalnîi știe, harașo
    • +8 (14 voturi)    
      nu intelegi (Vineri, 12 iunie 2020, 10:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

      esti liber sa spui ce vrei... dar si ei sunt liberi sa raspunda cum vor...
    • 0 (6 voturi)    
      Una buna... tare! (Vineri, 12 iunie 2020, 11:27)

      Mihai Vls [anonim] i-a raspuns lui marcelp55

      :)))
      Si dac-alegi sa locuiesti in bordei, KGB-ul te-ajuta sa sari de la balcon!
      :)))
  • +51 (61 voturi)    
    Desigur... (Joi, 11 iunie 2020, 19:59)

    ahg [utilizator]

    "nimeni nu îi plesnește peste bot".
    Doar mai cad de la etaj, mai incaseaza niste gloante, mai beau un ceai cu poloniu...
    Chestii democratice, libertate deplina.
  • +44 (54 voturi)    
    Asa ceva?! (Joi, 11 iunie 2020, 20:02)

    AlexMateiut [utilizator]

    Clar nu peste bot, ci peste unghii cu ciocanul.
    • +5 (13 voturi)    
      nope... (Vineri, 12 iunie 2020, 10:06)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui AlexMateiut

      plutoniu... sunt niste finuti :P
  • +42 (54 voturi)    
    Nu-i plesneste peste bot, dar (Joi, 11 iunie 2020, 20:02)

    billy34 [utilizator]

    mai cad de la fereastra, ii mai calca o masina, se mai impiedica si cad intr-un cutit...mici accidente...
  • +26 (36 voturi)    
    LOL (Joi, 11 iunie 2020, 20:08)

    tudor74 [utilizator]

    „Spre deosebire de Occident, în Rusia există libertatea de a vorbi, libertatea de exprimare. La noi toată lumea are dreptul să-și exprime și își exprimă opinia"

    Hehehe .. Buna gluma ! Ah, vorbesti serios, lasa-ma sa rad si mai tare ! HAHAHAAH!

    If you wanted to protest in the street in 2004, you would get a fine of 25 euros. If you came to protest in the street in 2019, you may end up in prison for up to five years.

    https://www.dw.com/en/russian-activists-there-are-a-lot-of-laws-aimed-at-the-restriction-of-human-rights/a-49827004
  • +30 (40 voturi)    
    sigur ca da (Joi, 11 iunie 2020, 20:14)

    bmarius69 [utilizator]

    si Boris Nemtov credea ca este libertate de exprimare in Rusia. Fie-i tarana usoara !
    • +5 (13 voturi)    
      imi place (Vineri, 12 iunie 2020, 10:08)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bmarius69

      de postacii pesedei/rusofili...

      dau minusuri la un adevar, doar pt ca nu e pe placul stapanilor...

      dar au libertate de exprimare!!! libertatea de a-si pupa in dos stapanul!
  • +17 (27 voturi)    
    normal (Joi, 11 iunie 2020, 20:17)

    sitizan [utilizator]

    ...cum sa scapi cu o simpla plezneala peste bot si apoi s-o iei de la capat cu vorbele ?
    Te facem taci de tot, simplu si curat.
  • +22 (32 voturi)    
    Bancuri cu Rusia (Joi, 11 iunie 2020, 20:23)

    clarvision [utilizator]

    Bun bancul, like!
  • +26 (36 voturi)    
    WOW (Joi, 11 iunie 2020, 20:26)

    BartSimpson [utilizator]

    Astia zici ca au inventat minciuna. E soarele sus pe cer si ei iti spun uitandu-se in ochii tai: e noapte. Noaptea mintii ...
  • +19 (29 voturi)    
    Evident... (Joi, 11 iunie 2020, 20:33)

    blackarrow [utilizator]

    ca el nu poate spune altceva, ca altfel l-a luat dr..., aaa Putin .
  • +22 (36 voturi)    
    ! (Joi, 11 iunie 2020, 20:41)

    tudorr [utilizator]

    Libertate de exprimare in tara care e condusa de un mafiot kagebist care a anulat legile statului pentru a ramane la putere ca dictator...
  • +17 (29 voturi)    
    ipochimenul (Joi, 11 iunie 2020, 20:44)

    iodixit [utilizator]

    ori citeste din alta carte, ori citeste de la dreapta la stinga.
    oricum e dus cu pluta (de la sticla de vodca).
    • +12 (20 voturi)    
      mda (Joi, 11 iunie 2020, 21:38)

      seb_h [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      E alcoolic notoriu. De aia a fost trimis la Bucureshti, unde poate abera linistit, cand se mai trezeshte din betzie...
  • +23 (33 voturi)    
    Da,da (Joi, 11 iunie 2020, 20:52)

    persuasiv [utilizator]

    vorbesc toti liber,ba unii chiar racnesc .De la Lubianka se aude cel mai bine.Da,da.
  • +17 (29 voturi)    
    impertinenta ...... (Joi, 11 iunie 2020, 20:53)

    asada [utilizator]

    ......ruseasca !!!!!
  • +21 (31 voturi)    
    Ranjetul lui Putin (Joi, 11 iunie 2020, 21:07)

    valli [utilizator]

    Subconstientul ii da de gol! Oponenții au bot, nu sunt de fapt oameni. Ei pot fi plesniți si poti scapa de ei pentru ca de fapt nu sunt ,,normali". In spatele vorbelor acestui ipochimen stau sute sau mii de morti.
    • -3 (7 voturi)    
      Asta e ceva național (Vineri, 12 iunie 2020, 12:13)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui valli

      românesc, de asta știți lucrurile astea...
  • +21 (29 voturi)    
    Radio Erevan, anii '70: (Joi, 11 iunie 2020, 21:39)

    Altiro [utilizator]

    In Rusia esti liber sa spui orice, in Occident esti liber(si in viata) si dupa aceea.
  • +14 (22 voturi)    
    tupeu jegos (Joi, 11 iunie 2020, 21:49)

    Falconeti [utilizator]

    la ei nu sunt plesniti...sar direct la omor...sub forma de "accident" .....pe care nici macar nu-l recunosc...."eroicul popor rus"..... dar unde sunt trolii FSB-ului sa zica...ca americanii asa e pe dincolo?
  • +21 (29 voturi)    
    Asa a murit Anna Politovskaia (Joi, 11 iunie 2020, 21:54)

    Ochiana [utilizator]

    Cineva a "plesnit-o peste bot" pentru ca a indraznit sa demaste ce se intampla in Cecenia, sa vorbeasca despre Dezastrul de la Beslan etc
    Asa arata libertatea de exprimare in Rusia lui Putin din pacate.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Anna_Politkovskaya
  • +18 (28 voturi)    
    Excelenta Sa domnul Ambasador (Joi, 11 iunie 2020, 22:02)

    ipolitic [utilizator]

    de profesie e umorist?
    • +15 (25 voturi)    
      Stand up comedy cu Valeri Kuzmin (Joi, 11 iunie 2020, 22:29)

      Alex2009 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Mistificare comică tipică. Parcă ar fi Radio Erevan.
      "Nu-i aşa că în America libertatea de exprimare este călcată în picioare ?
      Da ! Da ! Da !

      Dar nu mia da ! Nu mai da ! Nu mai da !"
    • +5 (15 voturi)    
      La TNR ! (Joi, 11 iunie 2020, 22:35)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      .
  • +11 (19 voturi)    
    In Rusia esti liber... (Joi, 11 iunie 2020, 23:01)

    tddrg [utilizator]

    Sa spui orice, o data... Ca pe urma te imbolnavesti de pneumonie.. Stiti voi... plamanii incinsi, glontul rece...
  • +14 (24 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 11 iunie 2020, 23:16)

    [anonim]

  • +10 (20 voturi)    
    nu le mai dau peste bot (Joi, 11 iunie 2020, 23:27)

    nash pandelica [utilizator]

    ii impusca.
  • +14 (22 voturi)    
    Du-te, ma! (Joi, 11 iunie 2020, 23:52)

    Ecce_Homo [utilizator]

    "Atunci când opoziția rusă își organizează evenimentele fără autorizație, polițiștii ruși și garda națională îi iau cu grijă pe sus, îi duc la autobuz ca să-i ducă pe urmă la secția de poliție, ca să le dea pe urmă drumul"

    Te pomenesti ca le dau si flori si bani de bilet de autobuz :))) Domnul ar trebui sa mearga la iUmor :))
  • +9 (21 voturi)    
    Mincinos idiot (Vineri, 12 iunie 2020, 0:40)

    danmarian [utilizator]

    Pai nici sa minti nu sti bolsevicule ! Hoti si mincinosi ati fos - sunteti si veti fi ! Asta sa-ti fie CLAR ciolovec murdar si mincinos ! Pai la voi se OMOARA cei care au curajul sa protesteze banditule ! Chiar NU STI lunga lista de jurnalisti, protestatari sau - mai de curand , medici, care au avut curajul sa spuna ca nu au cu ce lupta contra corona-virusului ? Sau i-a aruncat Sf. Duh ori Stalin - pe fereastra - de la un etaj MAI DE SUS ? bA SI UN COLONEL DE MILITIE -
  • +8 (20 voturi)    
    Spre deosebire de Occident (Vineri, 12 iunie 2020, 1:24)

    Victor Micea [utilizator]

    Nimeni nu minte ca rusii,
    • -4 (6 voturi)    
      Despre "mintea" rumânului cea de pe... (Vineri, 12 iunie 2020, 12:16)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Victor Micea

      urmă, vorbiți?!
  • +14 (22 voturi)    
    Foarte adevarat (Vineri, 12 iunie 2020, 1:36)

    Bradisor [utilizator]

    nu sunt plesniti peste bot ci sunt ucisi sau arestati. Democratie orignala cum ne-a adus Iliescu de nu ne mai facm bine nici dupa 30 de ani
    • -2 (6 voturi)    
      Cu rusu-n coasta... (Vineri, 12 iunie 2020, 11:29)

      Mihai Vls [anonim] i-a raspuns lui Bradisor

      si c-o merkel pe sub mesele lu' pitinica, pentru niste gaze intestinale, n-o sa ne facem bine niciodata!
      Din pacate...
  • +7 (15 voturi)    
    sa nu uitam (Vineri, 12 iunie 2020, 7:57)

    g01an [utilizator]

    sa nu uitam de cei 3 medici care au zburat pe geam pentru ca nu erau multumiti de de cum era coordonat efortul de combatere a Covid-19. este drept ca nu li s-a dat peste bot, au fost ucisi direct.
  • +6 (12 voturi)    
    ahahahaha (Vineri, 12 iunie 2020, 10:04)

    liviu_ [utilizator]

    cred ca e cea mai buna gluma auzita ever!
    mai e si aia cu chinezii care lupta pt vietile populatiei planetei, dar asta cred ca e mai buna!
  • +6 (12 voturi)    
    Peste bot nu (Vineri, 12 iunie 2020, 10:35)

    john-doe [utilizator]

    Dar pe fereastra sar!
  • +5 (11 voturi)    
    Ridicolul "ambasador" (Vineri, 12 iunie 2020, 10:42)

    Bogdan_100 [utilizator]

    e un excelent subiect de studiu despre ravagiile consumului excesiv de vodka asupra gandirii logice.
  • +4 (10 voturi)    
    :))) Rusii astia-s "fenomenali"!!! (Vineri, 12 iunie 2020, 11:24)

    Mihai Vls [anonim]

    :)))
    Mai sare geamu' cate-un rus "cantator" pe ici pe colo, da-n rest... "liberate"! Ruseasca...
    Aaa.. si se mai arunca cate-un "dizident" in fata plumbului, sau se cere-n parnaie non stop, dar asta de fraier...
    Rusii astia scot cele mai bune bancuri! Pacat ca nu dispar...
  • +3 (9 voturi)    
    haios (Vineri, 12 iunie 2020, 12:33)

    revo [utilizator]

    Da, mai, stim! Doar sa nu se apropie prea tare de fereastra, ca-i trage curentul...
  • -1 (11 voturi)    
    Cine e mai rezonabil (Vineri, 12 iunie 2020, 12:58)

    Setalcott [utilizator]

    Exista cenzura in Rusia? Exista.
    Exista cenzura in Occident? Ba bine ca nu. Uite ce-a patit Farage, sau Pe Aripile Vantului.
    Dar este o diferenta. In timp ce cenzura in Rusia este menita sa apere Rusia de forte subversive, interne sau externe, cenzura in Occident e menita sa duca lupta subversiva impotriva Occidentului.
    Ghici cine va castiga?
    In timp ce cenzura in Rusia e, de facto, formalizata, in sensul ca e exercitata de stat, cea din Occident e decentralizata si fara un actor identificabil, asa incat puterea e exercitata anonim si fara responsabilizare. A se vedea teoria politica a formalismului a lui Curtis Yarvin.
    • +2 (4 voturi)    
      "In timp ce cenzura in Rusia..." (Vineri, 12 iunie 2020, 17:19)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Deci tu crezi cu tarie (pun intended) faptul ca cenzura din Rusia, "de facto, formalizata, exercitata de stat" e o chestiune pozitiva - oricat ar fi de radioactiva.

      O postare ce dovedeste ceea ce banuia oricine pe-aici: ca te inspiri din "teoria politica" marxista a lui Lenin-Stalin-Putin.
      • -2 (4 voturi)    
        Inca o data (Vineri, 12 iunie 2020, 21:06)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

        Asa cum ziceam, ma inspir din formalism.

        The extent of the state

        blue pill: The state consists of elected officials and their appointees.
        red pill: The state consists of all those whose interests are aligned with the state. This includes NGOs, universities, and the press, all of whose employees are effectively civil servants, and side with the civil service in almost all conflicts.
  • 0 (2 voturi)    
    ”si le da drumul”. de la etaj, bineinteles! (Vineri, 12 iunie 2020, 22:30)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +1 (1 vot)