Patriarhia cere "revenirea grabnică" la oficierea slujbelor în interiorul bisericilor: Este deja deplin justificată

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 11 iunie 2020, 13:53 Actualitate | Esenţial


Biserica ortodoxă
Foto: Profimedia Images
Patriarhia Română susține că "revenirea grabnică” la oficierea slujbelor religioase și în interiorul bisericilor, cu respectarea măsurilor de igienă și de distanțare, "este deja deplin justificată și adecvată actualei realități sociale".

Potrivit purtătorului de cuvânt al Bisericii Ortodoxe Române, Vasile Bănărescu, în acest sens au fost făcute, inclusiv recent, demersuri către autorități "însoțite de speranța intensă a unui răspuns realist și înțelept".
  • "Revenirea la ritmurile adânci ale organismului comunitar este esențială în păstrarea echilibrului moral și spiritual al acestuia. Istoria universală a umanității releveză indubitabil că, indiferent de gradul de secularizare, resorturile cele mai profunde ale vieții personale și sociale rămân cele de natură religioasă și că gradul de claritate morală din interiorul unei societăți este conferit de viața spirituală a acesteia”, afirmă reprezentantul BOR într-un comunicat de presă transmis joi.
El spune că oamenii au contribuit la diminuarea rapidă a pandemiei și că doresc "în mod justificat” să participe la slujbe în biserică.
  • "România este o țară eminamente creștină, o largă majoritate a societății sale (civile) fiind implicată în viața reală a Bisericii Ortodoxe Române. Aceasta a arătat cu prisosință, în cel mai practic și evident mod, că este implicată real în apărarea și promovarea sănătății publice, atitudinea sa, ca și a celorlalte culte religioase din România, fiind una exemplară pe tot parcursul perioadelor de stare de urgență și de alertă impuse de pandemie.
  • Oamenii cei mai implicați în situația de criză prin care a trecut recent și încă trece România au fost cei care și-au dovedit prin fapte concrete ale credinței solidaritatea cu cei afectați de pandemie, cu instituțiile medicale și cu autoritățile înseși. Acești oameni care dau suflu moral societății românești, care promovează prin viața lor valorile fertile social ale credinței creștine și care au contribuit major prin atitudinea lor civică la diminuarea rapidă a efectelor pandemiei, doresc în mod justificat participarea la slujbele Bisericii în biserică”, a adăugat oficialul BOR.
Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a declarat, miercuri, la Digi 24, că reluarea slujbelor în interiorul bisericilor nu este luată în calcul de la 15 iunie, când vor fi ridicate mai multe restricții.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3119 vizualizari

  • +9 (19 voturi)    
    ok (Joi, 11 iunie 2020, 13:57)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dar sa nu aduceti telefoanele cu 5G ci voi. Am auzit ca provoaca simptome asemanatoare cu gripa, dar mai grav. (secret pe care nimeni nu vrea sa vi-l zica: G-ul din 5G vine de la "gripa" si "grava", dar ssssssstttt, sa nu ne auda cineva)
  • +5 (15 voturi)    
    informare (Joi, 11 iunie 2020, 14:00)

    gpavel [utilizator]

    oare cei de la patriarhie nu pot citi(sau nu cred in acuratetea datelor)datele privind evolutia pandemiei,nu vad ca situatia nu e mai buna,nu se apropie de cea din tari unde restrictiile s-au redus!
  • +8 (18 voturi)    
    :)))) (Joi, 11 iunie 2020, 14:01)

    Soljenitin [utilizator]

    Chiar asa! Ce naiba, apare pericolul ca massele sa se destepte si sa constate ca nu au nevoie de o biserica scumpa si cheltuitoare si care le cere in continuu bani si nici de preoti inveliti in aur precum ciocolata in staniol si care nu au nici o responsabilitate reala (chiar, care o fi fisa postului pentru un popa?) pentru a se ruga si pentru a crede.
  • +11 (19 voturi)    
    Foame mare de bani! (Joi, 11 iunie 2020, 14:04)

    gabi082 [utilizator]

    Pregatesc o noua inviere?
    • -3 (5 voturi)    
      slujbele oricum se desfasoara afara (Joi, 11 iunie 2020, 17:13)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui gabi082

      deci nu e problema de bani, ci de normalitate. In mall nu e virus, doar in biserica e......
      • +1 (3 voturi)    
        La biserică merg cei săraci cu duhul. (Joi, 11 iunie 2020, 21:22)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

        Deci mai bătrâni și mai bolnavi.
      • 0 (0 voturi)    
        cateva probleme (Vineri, 12 iunie 2020, 16:05)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

        1 - mallul e necesar, biserica nu
        2 - mallul ofera joburi si contribuie la economie, biserica nu (dimpotriva)
        3 - la biserica se duc FIX aia mai vulnerabili si mai usor de manipulat (de catre biserica)
        4 - vezi ca nici mallurile nu s-au deschic complet si nici de la 15 nu o sa se deschida
        5 - in malluri nu intra buluc mia de oameni, fara nici o restrictie, in biserica da (sa nu mai vb ca la malluri poti da amenzi, in romanica daca dai amenzi la biserica e mai rau decat daca omori si violezi un oras intreg)
  • +12 (20 voturi)    
    E Foame de Bani ! E Foame de Bani -Baieti (Joi, 11 iunie 2020, 14:04)

    un domn [utilizator]

    E foame de bani... E foame de bani, băieţi...
    E foame de bani... E foame de bani, băieţi...
    E foame de bani... E foame de bani, băieţi...
    Lumea tre' să ştie ce fel de băieţi sunteţi!
    E foame de bani... E foame de bani, băieţi...
    E foame de bani... E foame de bani, băieţi...
    E foame de bani... E foame de bani, băieţi...
    Lumea tre' să ştie ce fel de băieţi sunteţi!
  • -2 (10 voturi)    
    Problema e cu raspunsul intelept (Joi, 11 iunie 2020, 14:11)

    PrivireCritica [utilizator]

    dupa cum se spune: de unde nu e nici Dumnezeu nu cere ... deci ei nu trebuiau sa ceara un raspuns intelept de la guvern
    • 0 (0 voturi)    
      loool (Vineri, 12 iunie 2020, 16:08)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      da biserica e o sfanta: isi plateste toate taxele si impozitele, nu cerseste bani, nu are avutie mai mult decat necesar, tot ce primeste doneaza la saraci...

      daca god ar exista... primii care ar intra in iad ar fi exact preotii. aia respecta mai putin biblia decat mine (care-s ateu)!

      PS: inainte sa aiba tupeu sa ceara chestii de la guvern, biserica ar face bine sa nu se sustraga de la obligatiile oricarei firme(plata taxelor si impozitelor)!
  • +1 (17 voturi)    
    da (Joi, 11 iunie 2020, 14:30)

    codyrocco [utilizator]

    acu' is si eu de acord cu ei. m-am cam saturat de schelaitul slujbelor duminica, in curtea bisericii, la boxe... ioc odihna! si sa vezi cum stau zombii acolo, te doare capul!
  • +11 (15 voturi)    
    Eu cer decuplarea de la buget a cultelor! (Joi, 11 iunie 2020, 14:47)

    Tayen [utilizator]

    Interzicerea predării religiei în școlile de stat. Biserica, dacă vrea să predea religie, să facă școli.
    Și mai vrem ca popii să plătească impozit pe afacerile lor!
    • -2 (4 voturi)    
      eu pe zombi ii vad cu masti pe strada, (Joi, 11 iunie 2020, 17:14)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      punand docil fruntea la scanat, sau stand ascunsi sub pat, crezand ca acolo nu se vor imbolnavi niciodata.
  • -5 (13 voturi)    
    nu-i chiar usor.. (Joi, 11 iunie 2020, 14:57)

    sareta [utilizator]

    Mai trebuie sa vrea si ”Dumnezeul ” Arafat .Pana si Presedintele tarii nu poate decide nimic altfel decat graieste acest Arafat .Ar putea sa renunte la Ministru .....
    • -1 (1 vot)    
      daaaa (Vineri, 12 iunie 2020, 16:09)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      e rau sa nu mai dam niste banuti bisericii ca expira acu RCAu la mertzane si e naspa...
  • +7 (11 voturi)    
    Astia lipseau (Joi, 11 iunie 2020, 15:41)

    Ephemeris [utilizator]

    alaturi de pesedaci, pontaci si ceilalti membri ai gruparii infractionale. Se potrivesc perfect in peisajul infractional. Acum sar cu totii, acesti ulii, pe guevrn, sa deschida tot.
    Pe langa postacii iubitori de pesedeu, vad ca si poparii au devenit epidemiologi. ALTII care STIU EI ca e momentul sa se deschida tot.
    • +4 (6 voturi)    
      Dacă se înmulțesc cei care mor. (Joi, 11 iunie 2020, 16:14)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ephemeris

      Biserica câștigă.Deci ,pentru biserică estre bine dacă oamenii intră în biserică,mai pupă o icoană și iau COVID.Mor!D-zeu să-i ierte!Și să plătească cei rămași în viață.
  • 0 (0 voturi)    
    scumpa benzina (Vineri, 12 iunie 2020, 16:01)

    liviu_ [utilizator]

    la mertzane mon cher?!

    va dati seama daca ramanea pretul benzinel la aproape 6 lei ce facea don daniello ?! deja era cu armata de ninja cu bastoane la sediu guvernului sa ceara bani!
  • 0 (0 voturi)    
    PS: (Vineri, 12 iunie 2020, 16:03)

    liviu_ [utilizator]

    e uite ca nu avem slujbe de ceva timp si putem supraietui... nu a picat nici o bomba pe romania etc etc.... se poate si fara slujbe...
    de fapt problema e ca nu mai puteti voi sa va ingrosati stratul de haur de pe voi!