Vloggerul Alexandru Bălan, cunoscut drept „Colo”, a fost reținut de polițiști

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 iunie 2020, 23:13 Actualitate | Esenţial


Vloggerul Colo
Foto: Captura YouTube
Vloggerul Alexandru Bălan, cunoscut pe YouTube sub numele de „Colo”, a fost reținut de polițiști, marți seară, după ce a fost audiat mai multe ore de anchetatorii de la Secția 9 din Capitală, au precizat pentru Mediafax surse din cadrul anchetei. Vloggerul a fost reținut în dosarul în care este cercetat pentru că ar fi instigat la violență împotriva minorelor, inclusiv la violarea acestora.

Alexandru Bălan a fost reținut pentru 24 de ore. El va fi prezentat miercuri judecătorilor, cu propunere de arestare preventivă, au precizat sursele citate.

Poliția Capitalei a deschis o anchetă, săptămâna trecută, după ce vloggerul Alexandru Bălan a instigat la violarea minorelor, după ce a povestit o experiență personală pe care a avut-o cu o fată de 16 ani.

„În urma informațiilor apărute în media, cu privire la anumite declarații ale unui bărbat ce activează în zona online, Direcția Generală de Poliţie a Municipiului București s-a sesizat din oficiu și a demarat verificări pentru stabilirea situației de fapt și de drept”, a precizat Poliția Capitalei, la acel moment, pentru Mediafax.

Verificările au început după ce tânărul a afirmat, într-un videoclip postat pe YouTube, cu referire la adolescente, că unele dintre ele merită „să le dai cu palmele, să le ții cu capul de pereți, să le pui piciorul pe față”.

„Colo” este urmărit pe YouTube de peste 850.000 de persoane.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14951 vizualizari

  • +26 (34 voturi)    
    /// (Marţi, 9 iunie 2020, 23:34)

    GemstonePig [utilizator]

    Bun asa. Un exemplu pentru toti ''influencerii'' care bat campii pe facebook si instagram! sper sa primeasca macar o amenda penala
    • +8 (10 voturi)    
      Daca la ce fața are e urmarit de peste 850.000... (Miercuri, 10 iunie 2020, 12:19)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      ...RO are slabe sanse sa se indrepte. Aia sunt viitori votaci PSD sau cui i-o lua locul = vajnicul viitor al țarii! LMAO
      PS: Nu cred eu in teroriile lui Lambroso dar totusi cand te uiti la un om de obicei simti cat de cat ce e in el.
      • +5 (5 voturi)    
        Da, (Miercuri, 10 iunie 2020, 12:56)

        dekar [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

        fruntea e ingustutza rau...
  • +34 (38 voturi)    
    Lume destramata (Marţi, 9 iunie 2020, 23:42)

    contributor.bis [utilizator]

    Toti tâmpitii au devenit acum "influensari".
    Eco avea o parere bine definita despre aceste noi... "staruri" ale mediocritatii ieftine de circ superflu :
    "Reţelele de socializare dau drept de cuvânt unor legiuni de imbecili care înainte vorbeau numai la bar după un pahar de vin, fără a dăuna colectivităţii. Erau imediat puşi sub tăcere, în timp ce acum au acelaşi drept la cuvânt ca şi un premiat cu Nobel. Este invazia imbecililor. Televiziunea a promovat idiotul satului faţă de care spectatorul se simţea superior. Drama internetului este că l-a promovat pe idiotul satului ca purtător de adevăr"
    • +17 (19 voturi)    
      Frumos citat (Miercuri, 10 iunie 2020, 3:26)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

      Unii sunt dispusi sa-si vanda demnitatea pentru niste like-uri. Bine, asta daca au si avut-o vreodata.
    • -6 (6 voturi)    
      fără a dăuna colectivității (Miercuri, 10 iunie 2020, 11:27)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui contributor.bis

      cu toate că nu dăunau colectivității, erau imediat puși sub tăcere...nu înțeleg, dacă nu dăunau de ce trebuiau puși sub tăcere?...da n-am cum să-l înțeleg pe Eco, io cu zece clase...poate dăunau colectivității din birt...fără invazia imbecililor poate n-ar mai fi net, ăștia dau click-uri și fac afișări, inclusiv pe HN...așa vin bani din reclame...da idiotu satului îl știu, ăla de zicea că vor fi înmormîntări după Paște...curat idiot, monșer, neicusorule...și el și consilierii
  • +21 (31 voturi)    
    Daca ajunge la zdup (Marţi, 9 iunie 2020, 23:54)

    Biggus Dickus [utilizator]

    Va avea prilejul sa se documenteze mai bine, in calitate de minora.
    • +9 (13 voturi)    
      Re; Daca ajunge la zdup (Miercuri, 10 iunie 2020, 9:48)

      CuNume [utilizator] i-a raspuns lui Biggus Dickus

      Si daca ajunge la zdup poate poate simti pe propria piele cum este „să le dai cu palmele, să le ții cu capul de pereți, să le pui piciorul pe față”
    • -2 (4 voturi)    
      si cu ce esti tu mai bun ca el?! (Miercuri, 10 iunie 2020, 15:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Biggus Dickus

      ca si tu instigi la viol!

      cam multa ipocrizie pe acest forum!
  • +16 (16 voturi)    
    ... (Marţi, 9 iunie 2020, 23:58)

    tirolez [utilizator]

    Poate se potolesc si restul.
    • +15 (17 voturi)    
      Ma-ndoiesc (Miercuri, 10 iunie 2020, 3:24)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Va vorbi cat de persecutat este si d-aia ajung smecherasii tineri sa nu respecte autoritatile cand li se zice sa dea actele de identitate sau sa poarte masca.
  • -26 (32 voturi)    
    Daca e vinovat (Miercuri, 10 iunie 2020, 6:31)

    Setalcott [utilizator]

    Atunci asa e si Iohannis, care a zis ca unii romani merita sa le dai cu fllit.
    • +9 (15 voturi)    
      Vezi ca te faci de ras. (Miercuri, 10 iunie 2020, 8:01)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Invata sa scrii corect.
  • +11 (19 voturi)    
    6 luni (Miercuri, 10 iunie 2020, 8:05)

    Luk [utilizator]

    6 luni de puscarie si o sa aiba cu totul alta parere despre viol.
    • -3 (5 voturi)    
      ba (Miercuri, 10 iunie 2020, 15:53)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      tu instigi ca puscariarii sa-i violeze pe unul care paote face puscarie ca a instigat la viol!

      realizezi ipocrizia?!
  • -19 (25 voturi)    
    nu este corect (Miercuri, 10 iunie 2020, 9:01)

    MirceaIo [utilizator]

    Nu stiu ce a facut acest baiat dar cred ca nu a omorat pe nimeni. Pare incorect sa retii pe cineva care am inteles ca si-a cerut scuze. O fi agent acoperit si atunci lupta este de alta natura!?
    • +11 (13 voturi)    
      Alo?! (Miercuri, 10 iunie 2020, 11:48)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Ai urmarit clip-ul ala, ai ascultat ce spune si continui sa nu intelegi?! Cand vorbea el duios si cu patos despre viol (ele vor, ele o cer) nu s-a gandit nicio clipa cat de aproape ar putea sa fie de asa ceva. Daca e major si capata doua-trei luni de detentie o sa aiba ocazia sa vada ce inseamna sa fii "prospatura" printre aia care gandesc exact ca el.
      Poate o sa-i si iubeasca, nu stiu.
  • -15 (21 voturi)    
    Cand Berbeceanu, anul trecut ameninta (Miercuri, 10 iunie 2020, 9:51)

    xrogo [utilizator]

    bu bataie pe Mircea Badea, toti aplaudati si-i apreciati amenintarile online, acum sariti si-l condamnati pe vlogger, pai unde-i dreapta masura nenicilor?
    Mai mult, se pare ca ce-a spus atunci Berbeceanu a fost chiar apreciat, Vela l-a pus sef de cabinet, la vlogger da, la militaian, nu, c-asa-i legea la noi!
    • +5 (11 voturi)    
      Primul impuls e sa zic ca gresesti, (Miercuri, 10 iunie 2020, 10:44)

      schimbu3 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      dar stii prea bine asta cand iti numeri argintii fara remuscari, esti mai jos decat Colo, ala poate in suficienta lui, magulita de adulatorii online, credea ce spunea.
  • +5 (5 voturi)    
    Ok (Miercuri, 10 iunie 2020, 12:41)

    batmanss [utilizator]

    Hai si cu interlopii, asta e mielușel si nu a fost greu sa-i puneți cătușele .
  • +1 (7 voturi)    
    Daca le-ar fi violat cum a spus. (Miercuri, 10 iunie 2020, 12:52)

    Marionette [utilizator]

    Eventual nu doar pe una ci 270 de adolescente, apoi sa le dea la produs la mosi din Italia si Anglia si Germania, ai atunci "domnul" Colo ar fi avut drepturi. Si ar fi fost cercetat in stare de libertate si dupa 15 ani de procese in care si judecatorii si politicienii s-ar fi infruptat atat cu adolescentele cat si cu rodul sutelor de violuri pe zi timp de mii de zile: banii, in final ar fi fost gasit nevinovat.
    Altfel nu-mi explic cum Romania furnizeaza 90% din piata de prostituate din Vest. Nu-mi explic cum odata disparuta o fata politia nu se sesizeaza si asteapta de la familie rezolvarea.
    Deci Politia nu este oripilata de viol in sine, ci ca cineva se gandeste la asta fara sa le dea lor parandarat.
    Sau pe vloger merge sa-l dai de toti peretii , daca era cineva din clanuri incepeau sa tremure. Lei paralei sunt doar la vlogeri!
  • +2 (4 voturi)    
    a fost un dosar penal impotriva lui Ponta (Miercuri, 10 iunie 2020, 13:47)

    __alex__ [utilizator]

    pentru sex cu minore si apoi nu s-a mai auzit nimic.
    Acolo era cu probe, nu cu vorbe prostesti ca si in cazul vlogerului, dar cu o justitie carpa, mincinosul a scapat.
  • -2 (4 voturi)    
    cam discutabil (Miercuri, 10 iunie 2020, 15:51)

    liviu_ [utilizator]

    1 - a fost un videoclip vechi pe care l-a redescoperit cineva ca sa-i faca un bine acum ca e cunoscut... sigur nu-i justifica actiunea dar filmul ala era cam la misto si oricum omu chiar si-a cerut scuze dupa ce a aparut acel videoclip. poate o amenda, dar arestat e exagerat. mai mult arestat la cativa ani dupa ce a spus asta (si dupa ce si-a cerut si scuze). ce pericol era?! d c nu putea sa fie judecat in libertate?! poate sa fie judecat dragnea in libertate care era mult mai periculor si chiar putea sa influenteze si asta nu?!

    2 - pai in cazul asta badea, gadea, si 3/4 din presa d c nu sunt pa puscarie?! sa nu mai vb de parlamentari etc... d c acest pulifrici si nu altii care mint si manipuleaza mult mai rau si cu repercursiuni mult mai grave?! d c nu olivia steer etc?!
    legea se aplica foarte diferential in functie de persoana. nu stiu legea atat de bine, nu stiu exact care e, dar nu mi se pare corect sa-l arestezi pe asta, atata timp cat sunt oameni care fac tampenii mult mai mari decat el!

    3 - dar politia nu stie sa cerceteze si fara presa?! adica daca spune presa ceva se trezeste si melitia sa cerceteze... daca presa nu spune.... "lasa ca merge si asa"

    este pur si simplu o aratarea a muschilor si nimic mai mult... justitia romania ia decizii cam diferite in functie de circumstanta, nu de fapta.... trist!

    nu sunt adeptul "il arestezi pe asta si alallalt e in libertate" dar de la dracnea justitia romana nu mai aresteaza unu mai acatarii.... bine ca s-a trezit sa-l ia pe asta!

    omul a gresit, asta e clar. dar interogatoriu 9 ore, retinut 24h , propunere de arestare preventiva 30 zile pentru asta?! serios?! s-a lasat psd de furt si nu stim noi!? voi si ei sa mai fie laudati ca fac ceva ca oricum nu mai aresteaza unu mai periculor pt tara....

    PS: videoclipul ala mi s-a parut mai mult o gluma. o gluma exterm de proasta, dar totusi o gluma!