Nicușor Dan: Troleibuzul în flăcări ilustrează perfect incompetența administrației Firea. Ce spune primarul Capitalei -UPDATE

de DG     HotNews.ro
Duminică, 7 iunie 2020, 13:45 Actualitate | Esenţial


Nicusor Dan
Foto: Digi24.ro
Nicuşor Dan, candidat la Primăria Capitalei susținut de PNL-USR, afirmă că troleibuzul în flăcări din Capitală "ilustrează perfect incompetenţa administraţiei Firea, calificând inacceptabil faptul că viaţa oamenilor este pusă în pericol pentru că parcul auto al STB este învechit.

"Troleibuzul în flăcări ilustrează perfect incompetenţa administraţiei Firea şi în privinţa transportului în comun. Solicit explicaţii publice de la Primarul General, Gabriela Firea, şi de la directorul STB! Vă reamintesc că directorul STB a fost trimis de doamna Gabriela Firea la conferinţa mea de presă de vineri pentru a mă sabota, alături de viceprimar şi alţi angajaţi ai STB şi ai Primăriei. Acestea sunt preocupările STB şi ale doamnei Firea, nu modernizarea parcului auto al STB! Este inacceptabil ca viaţa oamenilor să fie pusă în pericol pentru că parcul auto al STB este învechit, troleibuzele, autobuzele, tramvaiele sunt absolut mizerabile, iar toate achiziţiile făcute de doamna Firea sunt cel puţin dubioase", a scris duminică Nicuşor Dan, pe Facebook.

Reacția Gabrielei Firea

Gabriela Firea susține că licitaţiile pentru achiziţia de mijloace de transport în comun sunt blocate "intenţionat" şi se întreabă dacă cei care fac acest lucru "pun mai presus interesele lor, în loc de viaţa oamenilor".

"Sper ca toţi cei care blochează intenţionat licitaţiile pentru achiziţia de mijloace de transport în comun să vadă această imagine cu un troleibuz în flăcări, în centrul oraşului! Doi ani am fost şicanaţi cu licitaţia pentru achiziţia a 100 de troleibuze. Cu mare greutate am reuşit să semnăm contractul anul acesta, cu un consorţiu germano-turc. Aşa s-ar fi întâmplat şi cu autobuzele vechi, pe care le-am scos de pe traseu când au ajuns la Bucureşti cele 400 autobuze noi Euro 6, achiziţionate tot după o licitaţie îngreunată doi ani de zile", a scris duminică Firea pe Facebook.

Primarul spune că un contract pentru 130 de autobuze hybrid Mercedes Benz a fost semnat "cu mare dificultate", administraţia confruntându-se cu blocaje şi la licitaţia pentru achiziţia celor 100 de tramvaie.

"Dar în continuare suntem blocaţi cu licitaţia pentru achiziţia celor 100 de tramvaie. Se va dovedi că motivele sunt inventate. Cu mare dificultate am semnat şi contractul pentru 130 de autobuze hybrid Mercedes Benz. Azi în troleibuz nu era niciun pasager. Dar ce vor cei care blochează achiziţiile de noi mijloace de transport în comun? Să se întâmple o tragedie? Ce urmăresc? Pun mai presus interesele lor, în loc de viaţa oamenilor? Este strigător la cer ce se întâmplă!!", a mai scris primarul general.

Un troleibuz a luat foc în centrul capitalei, din imaginile postate pe Facebook de liberalul Ciprian Ciucu, incidentul petrecându-se pe Lascăr Catargiu, la jumătatea distanței dintre Piața Romană și Piața Victoriei.

Incendiul la troleibuzul care circula pe Bulevardul Lascăr Catargiu din Capitală a fost stins, informează duminică ISUBIF. Potrivit sursei citate, nu sunt victime. La faţa locului s-a intervenit cu două autospeciale cu apă şi spumă, una de descarcerare şi o ambulanţă SMURD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6386 vizualizari

  • +7 (23 voturi)    
    Da, dar a înmulțit bugetarii din Haules-Bucales. (Duminică, 7 iunie 2020, 13:52)

    Raoke [utilizator]

    E fată bună, miticii o votează, ei iubesc bugetarii.
    • +4 (6 voturi)    
      “Cetatenii” din Voluntari Fideli Lu Pandele (Duminică, 7 iunie 2020, 19:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      Intaiul au Infestat PMB
  • +10 (20 voturi)    
    Normal că anumite „licitații” trebuie blocate. (Duminică, 7 iunie 2020, 14:04)

    Raoke [utilizator]

    Și asta pentru că sunt cu dedicație, nu de altceva.
  • +12 (24 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 7 iunie 2020, 14:29)

    [anonim]

  • +2 (16 voturi)    
    Pasarea Phoenix (Duminică, 7 iunie 2020, 14:32)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Din cenusa troleibuzului vor renaste diversi politruci care se vor acuza unul pe celalalt de incompetenta si rea vointa.
  • +10 (14 voturi)    
    Frumoasa logica (Duminică, 7 iunie 2020, 14:56)

    Milka Man [utilizator]

    De vina pentru acest incident sunt cei care au blocat licitatiile pentru achizitionarea de autobuze. Oare nu cumva sunt de vina sefii care ar fi trebuit sa se ocupe de mentenanta? Aia multi si platiti exagerat de bine, numiti politic desi nu au nici o treaba cu transportul de persoane ?
  • +9 (15 voturi)    
    alta-i cauza .. (Duminică, 7 iunie 2020, 14:57)

    sareta [utilizator]

    Cauza nu-i neaparat vechimea utilajului de transport ci CALITATEA sub orice critica a personalului de intretinere ! Cine s-a ocupat de educatia lor tehnica ,cine a permis neavenitilor sa-si bage ”crenvurstii ” in aceste masinarii ? In Germania circula tramvaie si troleibuze vechi de zeci de ani ! Chiar si trenuri ,la fel in Elvetia....Deci altundeva este hiba ,chiar cele mai noi vor fi distruse din prostie foarte curand.
    • -1 (9 voturi)    
      Muncitorii buni.. (Duminică, 7 iunie 2020, 15:29)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui sareta

      ... sunt plecați de mult timp. De ce ar rămâne? Ca sp fie furați de infractorii din PSD? Ca să ajunga sa traiasca cu o pensie de mizerie, așa cum vrea PNL? România e o țară fără viitor. Aici rămân infractorii, complicii lor, politrucii, incompetenții, bugetarii si cei cu loc de veci in cimitir,
      • +2 (8 voturi)    
        aproape corect ... (Duminică, 7 iunie 2020, 16:15)

        sareta [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Dar o singura precizare :de pensiile mizere s-au ”ocupat” tot infractorii din grupurile bine organizate de care spuneai .Mai exact au redus valoarea pctului de pensie de la 45 % din salariul mediu brut (stabilit de guvernul Boc) la 19 % din salariul mediu brut ! Au furat mai mult de jumatate din pensiile romanilor prin manipulari ordinare asupra Legii pensiilor! Mai concret ,de ex.cei care au avut in perioada activa salariile egale cu salariul mediu brut acum au un punct si o pensie de numai 1270 lei in loc de 2780 lei ! PNL a luat-o in bot si sunt in corzi ,dar asa le trebuie
  • +4 (4 voturi)    
    Cu mare greutate am reuşit să semnăm contractul (Duminică, 7 iunie 2020, 17:29)

    anginsan [utilizator]

    anul acesta, cu un consorţiu germano-turc.

    ... genossin, am inteles mesajul, daca-i germano tre sa fie si gututentag, cu o mica precizre, bitte schön, alde consortiu e de tip familial, din parinti 100% turco dar copil germano, mai latino
  • +4 (6 voturi)    
    Intretinere STS (Duminică, 7 iunie 2020, 18:19)

    contur [utilizator]

    Despre troleibuze si tramvaie nu mai e nimic de scris. Dar si Otokaruri-le noi deja arata pline de jeg in interior. Nu seamana sa fi fost curatate de cind le-au cumparat. Nici pandemia nu le va face mai curate, le vor stropi cu ceva si...gata.