Poliția Animalelor ar putea fi înființată la nivelul MAI

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 iunie 2020, 19:31 Actualitate | Esenţial


Marcel Vela cu cainele
Foto: Facebook
Poliția Animalelor ar putea deveni cu adevărat poliție. La nivelul MAI se discută despre înființarea unui astfel de departament, lucru confirmat chiar de ministrul Marcel Vela.

Dezbaterile asupra proiectului de reformă a Ministerului de Interne, demarate în decembrie, dar suspendate din cauza coronavirusului, ar putea fi reluate la sfârșitul lunii iunie sau în luna iulie, a declarat Vela. În cadrul acestei reforme, ar putea fi înființat, în cadrul poliției pentru ordinea publică, și un departament pentru poliția animalelor. „Acest proiect de reformă are o formă largă, putem înființa și un departament al poliției animalelor”, a spus el la Digi 24.

Întrebat dacă din acest departament vor face parte polițiști sau și alți specialiști, de pildă veterinari, Marcel Vela a spus că propunerile vor fi analizate împreună cu ONG-urile din domeniul protecției animalelor, dar așa cum la Jandarmerie există medici veterinari pentru situațiile în care trebuie să se intervină în cazuri implicând animale, și în cadrul poliției de ordine publică ar putea exista polițiști cu specializare în zona veterinară.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3172 vizualizari

  • 0 (18 voturi)    
    E o evoluție firească (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 19:34)

    fdaniel [utilizator]

    După ce au rezolvat toate furturile și jafurile, au desființat clanurile de interlopi, au destructurat rețelele de traficanți de copii, de carne vie, de droguri, după ce au pus capăt corupției, după e au curățat străzile și acum te poți plimba liniștit este, într-adevăr, momentul să ne ocupăm și de aceste probleme ...........................................................................
  • +11 (15 voturi)    
    De mult trebuia asta (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 19:38)

    Sparafucile [utilizator]

    In asa fel incit toti ursii care intra in orase si umbla pe la tomberoanele din Busteni, Azuga, Predeal, Sinaia sau Brasov sa fie amendati drastic ca sa se invete minte.
    • +1 (1 vot)    
      Da (Duminică, 7 iunie 2020, 1:35)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      As prefera si DNA-ul padurilor sa se intample, dar poate reusim in 10 ani.
  • -1 (11 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 20:11)

    Alui [utilizator]

    Asta vorbeste serios?
    • +3 (3 voturi)    
      dap (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 22:59)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      chiar si fara geaca de piele
  • +2 (6 voturi)    
    vorba lui Bula (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 20:31)

    rti [utilizator]

    acum nu ne mai lipseste nimic
  • -1 (7 voturi)    
    Poliția animalelor, DNA-ul pădurilor. (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 20:37)

    Raoke [utilizator]

    Mai rămâne de înființat „DIICOT-ul peștilor” și le avem pe toate!
  • +5 (5 voturi)    
    Se înființează Politia Interlopilor? (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 20:52)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Care eliberează pe banda rulantă interlopi si cocalarii.
    Si beizadelele care comit fapte antisociale sau crime.
    Ar fi mai buna o Unitate de Protectie a marilor infractori!
  • +4 (6 voturi)    
    Nu stiu ce dureaza atat ? Ce e asa complicat? (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 21:08)

    Kivek [utilizator]

    Politia Animalelor trebuie sa se ocupe atat de cei care omoara animale domestice (caini, pisici) dar si de animalele salbatice care ajung in orase


    si trebuie sa fie o cooperare cu ONG-urile.
    trebuie doar sa copiati modelul din tarile civilizate
    • +1 (1 vot)    
      Pai dureaza ... (Duminică, 7 iunie 2020, 11:52)

      andypandy [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      ... la noi totul dureaza. Politia animalelor curenta este reprezentata doar de hingheri, oameni de o cruzime fantastica ce primesc bani pe cap de exemplar prins (viu/mort nu conteaza) astfel incat au inceput sa intre in curtile oamenilor ca sa isi faca cota. Eu personal prefer sa dureze dar sa se gaseasca oamenii potriviti pentru acest gen de politie.
  • +3 (9 voturi)    
    Pe cand si politia care sa apare oamenii (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 21:22)

    mynickname [utilizator]

    si avutul lor de animale?
    Sa nu mai trebuiasca:
    - sa dorm cu dopuri in urechi din cauza cainelui vecinului care latra cel putin la fiece juma de ora toata ziua si noaptea trezindu-ma desi m-am mutat in camera cu doua randuri de termopane;
    - sa repar gardul daramat de urs la 2-3 luni;
    - sa-mi feresc familia de cainii idiotilor care-si plimba cainele fara lesa sau metisi din rase periculoase fara botnita;
    - sa nu mai calc noaptea in rahat de caine pe strada;
    - sa nu-mi mai gasesc rotile masinii 'parfumate' de caini sau pisici;
    - sa nu-si mai plimbe tampitii cainii pe spatiul verde desi e interzis de cel putin 10 ani.
    Sa mai zic si de porumbei, caini si pisici pe strada hraniti aiurea de mosi si babe senile?
    Pe când??
    • +1 (1 vot)    
      Vela se da iarasi "in stamba" (Duminică, 7 iunie 2020, 7:58)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui mynickname

      Fiind sudor la origine, acum "asuda" cu salvarea natiei romane. Ca politruc nu intelege ca in lumea civilizata politia statala se ocupa de CRIMINALITATE iar INFARACTIONALITATEA ramane la nivel local - politie comunitara. La preaderarea in UE s-au primit bani ca MI - sa fie restructurat si atunci politia a trecut in regim civil. Pacatul nostru este ca nu s-a facut o schimbare de fond; s-a facut numai fizic demilitarizare - general/comisar. Dar mental "cadrele" aus, majoritar tot militieni. S-au pensionat rapid pe "speciale" iar majoritatea idiotilor constituie gloata de contractuali civili peste tot prin MAI - la prefecturi, primarii, politie locala, ISU, frontiera, vama etc.
    • 0 (2 voturi)    
      Deci rad cu lacrimi ... (Duminică, 7 iunie 2020, 12:01)

      andypandy [utilizator] i-a raspuns lui mynickname

      Pe bune?!? Iti trebuie o politie care sa te apere de "calc noaptea in rahat de caine pe strada" sau "rotile masinii 'parfumate' de caini sau pisici"? Deci zau daca inteleg. Ma mir ca nu e pe lista si "bazaitul tantarilor" :))))) Adica inteleg si sustin 200% protectia familiei de cainii fara lesa ... dar restul sunt mofturi. Si eu imi reparam gardul la 2-3 luni la mine problema fiind porcii mistreti pana cand mi-am dat seama ca un gard simplu de lemn sau plasa nu e o solutie si am facut un gard cu ciment si placi duble de lemn ... nu mai este o problema. Daca tin eu mortis sa stau langa padure ca aici imi place iau masuri ca sa fie pace intre toate cele.
      • 0 (0 voturi)    
        Hai sa-ti traduc. (Duminică, 7 iunie 2020, 14:20)

        mynickname [utilizator] i-a raspuns lui andypandy

        Calc noaptea in rahat pt ca detinatorii de caini isi plimba seara patrupedele si nu strang dupa ele. Chiar in zona unde locuiesc venea politia comunitara, schimbul de noapte, sa-si bea cafeaua pe inserat - erau obositi dupa numai 30 de min de stat cu fundul in masina. Tot ce faceau e sa intoarca privirea in loc sa-l ia de urechi pe nesimtitul care nu strange. M-am luat de ei si acuma nu mai vin in zona.
        Idem posesori care-si lasa patrupedul sa-si faca nevoile pe rotile masinilor, cu sau fara lesa. Exista HCL-uri pentru astea, sunt puse si situl politiei locale, culmea!
        Sa crezi tu ca am gard de lemn. Beton armat cu panouri de beton. Pe vremea lui ceașcă am avut din lemn si n-a venit niciun urs in 30 de ani. Din 95 au inceput sa dea iama pe timp de iarna, am inlocuit de tambre din metal. Prin 2005 l-am inlocuit cu beton pt ca vizitele s-au indesit. Acum ursul sare gardul de 1,7m si strica protectia la intemperii. Plus ca imi ia 5 minute sa verific noaptea, de la etaj, toata curtea cu lanterna inainte sa ies afara. Am eliminat orice planta din curte care ar putea atrage ursi, idem gunoiul. Ce mama ma-sii sa-mi mai fac, cazemată, buncăr?!? Cate zeci de mii de euro sa mai cheltui?! Si nu numai eu, suntem mai mult de 100 de proprietari in situatia asta inlocalitate. Scrie in ziar, apare la TV si cucu, nu se intampla nimic. Legile lu' peste prajit care nu-s decat pt fraieri, idem sanctiunile.
  • -1 (5 voturi)    
    In sfarsit (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 21:44)

    dragossorin [utilizator]

    Ar fi cazul sa intram si noi in randul tarilor civilizate si sa avem o astfel de unitate pentru protejarea animalelor
  • +3 (3 voturi)    
    E clar (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 21:53)

    Gabr [utilizator]

    Sunteți plecați de acasă dacă asta va trece prin cap... alta măsura aberanta după tâmpenia aia din stare de urgentă când aveai voie sa ieși din casa sa plimbi animale dar dacă nu aveai declarație pentru altceva nu aveai voie sa ieși ...noaptea minții, întrecere de prostie
  • +1 (1 vot)    
    HEIIIII....COMENTARIILE? (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 21:57)

    Tayen [utilizator]

    DE CE NU LE DAȚI?
  • +3 (7 voturi)    
    Vor ramane doar animalele in Romania (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 23:48)

    Raka [utilizator]

    Oamenii vor pleca , vor emigra de aici si vor ramane doar animalele de care sa va ocupati . E o idee foarte buna.
  • +6 (6 voturi)    
    Hai sa mai umflam bugetarii (Duminică, 7 iunie 2020, 0:42)

    mihai53 [utilizator]

    Ce e greu de inteles: un post de general , cinci de colonei , zeci de ofiteri si la urma sute de agenti . Ce este asa complicat sa se ocupe de aceste probleme structurile de politie existente . Poate la Minister se stie ca toate celelalte probleme sunt rezolvate .
  • +1 (1 vot)    
    Sunt lucruri separate (Duminică, 7 iunie 2020, 12:09)

    andypandy [utilizator]

    Observ ca lumea se plange ca politia "pentru oameni" este ineficienta si sunt o gramada de probleme nerezolvate. Nu inteleg ce are asta a face cu o politie menita sa protejeze animalele. Ca nu-i o conditie de genul ori una ori alta. Pot exista in paralel. Cruzimea fata de animale este un prim semn al unei persoane care cel mai probabil o sa fie violent in familie sau si mai rau pe drum sigur catre infractionalitate. Mie imi pare normal ca asemenea fapte sa fie detectate si pedepsite. Momentan, politia animalelor inseamna doar hingherii care sunt oameni de o cruzime deosebita, prind orice pot (inclusiv din curtile oamenilor) deoarece ei primesc bani pe cap de exemplar viu sau mort. Deci nu e o politie pentru a proteja animalele ci tot pentru a proteja oamenii. Daca ti-au luat animalul din curte si te duci sa il iei de la ei, iti cer bani in plus si un extra bonus ca sa te asiguri ca nu-ti mai intra in curte ... deci iaca ce fel de oameni sunt. O politie pentru protectia animalelor este necesara.