Un nou gest de cruzime față de animale: Doi copii din Hunedoara au aruncat un câine de pe bloc

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 iunie 2020, 19:15 Actualitate | Esenţial


Politie
Foto: Facebook
Doi copii din orașul Vulcan, județul Hunedoara, au dus, sâmbătă, un câine pe bloc și l-au aruncat în gol, animalul murind. Poliția a deschis o anchetă și a stabilit identitatea celor doi copii, relatează Mediafax.

Poliția Vulcan, din județul Hunedoara, a fost sesizată sâmbătă după-amiaza, că niște copii au aruncat un câine de pe acoperișul unui bloc. Polițiștii i-au identificat pe cei doi copii, aceștia având 11, respectiv 14 ani.

„Au dus pe acoperișul blocului un câine, apoi l-au aruncat in gol. În momentul sosirii polițiștilor la fața locului, cadavrul câinelui nu se mai afla pe trotuar deoarece fusese aruncat la gunoi”, spun reprezentanții Poliției județului Hunedoara.

Oamenii legii au deschis un dosar penal pentru ucidere a animalelor cu intenție, fără drept.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3833 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    Si eu am facut la fel (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 21:29)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Cu un pui de pisica, de la etajul 5. Pe acea vreme insa nu se deschidea dosar penal. Regret fapta, fireste, dar acesta este un lucru total inutil dpdv real. In viata insa am realizat ca multe, chiar foarte multe, persoane inteligente (chiar sclipitoare as spune) au tendinte sadice. Iar cand acestea scapa de sub control se intampla ce se vede. Sa nu cumva sa credeti ca Hitler, Stalin, Mao au fost oameni prosti. In nici un caz. Inteligenta lor era mult peste medie. Iar oamenii inteligenti si sadici mai au inca ceva: un talent excelent al manipularii.
    • 0 (6 voturi)    
      Despre ce vorbim aici? (Duminică, 7 iunie 2020, 1:34)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      Nu zice nimeni ca cineva sadic e prost. Hai sa fim clari aici: este o diferenta intre inteligenta si desteptaciune. Eu unul sunt foarte inteligent, nu-s destept. Asta din lene. Multi mi-au zis ca-s branza buna in burduf de caine, dar... nu o sa ma schimb prea curand.

      Revenind. Cei destepti sunt cei care iti raspund la teste de cultura generala. Cei inteligenti sunt cei cu gandiri iesite di ncomun, analitici etc.

      Cotninuand ideea ta, este logic ca multi criminali in serie sunt inteligenti, nu se pune problema sa stie care este inaltimea varfului X sau ce populatie are un sat de care nu a auzit nimeni, dar sunt greu de prins. Sa nu uitam profilul lui Dinca.

      Desigur, asta nu ma face pe mine crominal in serie si nu face criminali in serie prosti.

      Dar sincer nu despre inteligenta si educatie vorbim aici. Doar nu insinuezi ca pe langa toate materiile ar trebui sa avem o materie numita "de ce sa nu omori fiinte vii", nu?

      Si sper ca nu vom incepe cu comparatii intre caini si gandacii de bucatarie. Sau de tantarii care imprastie Ebola.

      What's your point, ca nu ma prind... le cauti scuze sau ce?
      • +1 (1 vot)    
        face teste (Duminică, 7 iunie 2020, 8:49)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        sper...
      • +1 (1 vot)    
        Absolut nimic (Duminică, 7 iunie 2020, 14:04)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Am prezentat un fapt si o opinie, prin perspectiva proprie. Daca le crezi bune sau utile sau din contra, oribile si inutile tine doar de tine. Dupa cum vezi, in textul meu nu am cautat si nu am cerut scuze nimanui. Nu vad sincer de ce as face-o.
      • +1 (1 vot)    
        DPDV al harniciei si inteligentei (Duminică, 7 iunie 2020, 14:40)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Oamenii pot fi divizati in 4 categorii:

        1. Inteligenti si harnici - oameni pe care te poti baza, alcatuiesc clasa de mijloc. Seriozitate, competenta, pret rezonabil. Baza societatii.

        2. Prosti si lenesi - ignora-i. Nu fac bine dar nici rau. Se descurca ei cumva.

        3. Prosti si harnici - fereste-te de ei cu orice pret.

        4. Inteligenti si lenesi - ei sunt conducatorii. De ce tocmai ei? Pentru ca vor atinge scopurile cu minimul de investitie. Ei sunt apogeul eficientei utilizarii resurselor si vor alcatui top-managementul firmelor de mare succes.

        Te las sa descoperi cine a creat aceasta clasificare. Nu imi apartine, evident.
    • +1 (3 voturi)    
      Sa nu cream prejudecati (Duminică, 7 iunie 2020, 2:30)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      Ar insemna ca atunci cand vezi o persoana inteligenta, sa presupui automat ca este si sadica.

      Uite, vin si eu cu o idee de genul asta: foarte multi homelesi sant sadici, pentru ca uneori, la o cearta, isi pot ucide partenerul cu care aveau o disputa.

      Sa mai vorbim despre drogati, recidivisti, negri etc?
      • +1 (1 vot)    
        Nu am spus ca e o corelare (Duminică, 7 iunie 2020, 14:05)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

        Ci am spus ce am constatat prin perspectiva proprie. Eu nu doresc crearea niciunei prejudecati.
    • +2 (2 voturi)    
      nu pot sa inteleg (Duminică, 7 iunie 2020, 8:45)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      Ce v-a determinat sa faceti chestia asta???

      Vine din nevoia de a domina???
      • +1 (1 vot)    
        Daca-i citesti alte comentarii pe aici (Duminică, 7 iunie 2020, 12:09)

        justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        o sa observi ca e vorba de o combinatie intre prostie si agresivitate.
        • +1 (1 vot)    
          Ti-am dat un plus (Duminică, 7 iunie 2020, 13:58)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

          Ca sa vezi cat de agresiv sunt.
      • -1 (3 voturi)    
        Nu imi aduc aminte (Duminică, 7 iunie 2020, 13:57)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Aveam totusi 5 ani. Ceea ce imi aduc aminte este ca pisoiul se relaxa si torcea in bratele mele cand eu m-am dus pe balcon si l-am aruncat in gol. Stiam sigur ca v-a muri. Si totusi am facut gestul.
      • +1 (1 vot)    
        PS (Duminică, 7 iunie 2020, 14:02)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Nici eu nu pot intelege. Ideea este ca fapta s-a intamplat. Nici nu o neg, nici nu am cum sa o schimb.
    • +2 (2 voturi)    
      Toti marii criminali (Duminică, 7 iunie 2020, 10:54)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      au inceput la fel. Bravo, esti pe drumul cel bun!
      • +1 (1 vot)    
        Posibil (Duminică, 7 iunie 2020, 13:58)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

        Au trecut de atunci 37 de ani. Dar, dupa cum spuneai, timpul nu e pierdut.
  • +6 (8 voturi)    
    In cartierul ala nu m-ar surprinde (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 21:39)

    mynickname [utilizator]

    ca intr-o zi un copil sa-l arunce pe altul de la etaj.
    Cautati pe net 'cartierul Dallas Vulcan'. Nu trebuie sa cititi continuturile, doar titlurile gasite.
    Incidentul se pare ca s-a intamplat pe str. Ștefan Octavian Iosif din Vulcan.
  • +8 (10 voturi)    
    Cazier penal (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 23:25)

    Monica Balaban [anonim]

    Doi posibili viitori criminali. Documentarea in cazierul penal al unui individ a oricaror acte de cruzime impotriva animalelor a devenit obligatorie in SUA in anii 1990 dupa ce s-a constatat ca 65% dintre criminalii in serie au istoric de acte de cruzime asupra animalelor in perioada de copilarie si adolescenta. O legatura psihologica oribila si din pacate premergatoare crimelor.
    • +1 (5 voturi)    
      Singura solutie (Duminică, 7 iunie 2020, 2:30)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Monica Balaban

      Este ca omului inca in formare sa i se arate valoarea adevarata a vietii (care e irecuperabila). In cazul in care nu va avea aceasta valoare, nu va avea nici remuscarile sincere si va vedea fapta ca pe o cvasi-normalitate, anume ca el este superior si decide chiar si in privinta vietii sau mortii celorlalti. Sa nu credem ca cei care au torturat si omorat in lagare erau niste criminali innascuti. Nu. Erau oameni ca oricare altul, doar motivati (manipulati sa creada ca sunt superiori) si inarmati cu puterea de decizie asupra vietii si mortii. Lipsa unui sistem de valori clari i-a transformat in final in criminali. Fireste, aceasta suma de factori nu le scuza faptele ci face doar un lucru: scoate la vedere un intreg lant de comanda, de evenimente, care a dus la masacre. Si, culmea, in spatele oricarui masacru se afla oameni: fiinte cu doua picioare si - se presupune - cap.
  • +3 (3 voturi)    
    unii au o predispozitie naturala (Duminică, 7 iunie 2020, 9:01)

    ..13 [utilizator]

    si daca nu sunt corectati ajung ca vai de mama lor.

    Cred insa ca predispozitia naturala a celor care traiesc placerea de a chinui, de a ucide, de a minti ii face inapti pentru orice munca care sa insemne conducere,sau orice raport cu fiinta umana. Foarte probabil vor ramane incapabili de afectiune, de dragoste,

    Posibil ca unii dintre ei sa fie educabili prin arta.

    Societatea poate atenua anumite asperitati ale personalitatii sau ele pot sa fie mascate dar samanta ramane acolo, Sau vice-versa,
    • +1 (1 vot)    
      Te inseli (Duminică, 7 iunie 2020, 14:01)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Multi dintre cei cu functii inalte de conducere sunt psihopati, ok, sa nu exageram, au tendinte psihopate. Tocmai pentru ca nu au respect pentru ceea ce inseamna umanitate, ii face eficienti in luarea de decizii economice (pentru ca nu le pasa de om ci de profit - adica exact ceea ce doreste o companie). Combinat cu un talent de manipulator si voila... sef.